Bitcoin Forum
May 02, 2024, 12:52:08 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Mining Rig Nasıl Kurulum Yapılır ? (YAZILIM)  (Read 719 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2044
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
January 15, 2018, 04:04:53 PM
Last edit: February 19, 2018, 07:58:17 PM by igotek
Merited by pckoliq (1), simetri (1)

Mining Rig Nasıl Kurulum Yapılır ? (YAZILIM)

-Anakart üzerinde ekran kartı takılı olmasın. Montaj yapılması gereken cihazlar: İşlemci, Ram, SSD, Anakart, PSU, mouse-klavye.
-Monitörünüzü anakart üzerindeki çıkışlardan birine bağlayın.
-Anakartın Bios ayarlarını yapın.*
-UEFI Windows 10 Pro kurulacak.**
-120GB SSD kullanılarak 110GB alanı C sürücüsü için ayırın, kalanını D sürücüsü için ayırın.
-Winrar kurun.
-Windows aktive edin.
-Anakartın driver'larını eksiksiz kurun.***
-Windows Defender'ı kalıcı olarak devredışı bırakın. Nasıl Yapılıyor ?
-Windows otomatik güncelleştirmeleri kapatın. Nasıl Yapılıyor ?
-Windows otomatik kapanmayı devredışı bırakın. Nasıl Yapılıyor ?
-Uzaktan yönetim programını kurup ayarlarını yapın. (Teamviewer, Google Uzakasaüstü vb.)
-Duvar kağıdını kaldırın. Nasıl Yapılıyor ?
-Overclock yazılımınızı yükleyin. (MSI Afterburner, NVIDIA Inspector, Zotac Firestorm vb.)
-Bilgisayarın sanal ram miktarını yükseltin. Nasıl Yapılıyor ?
-PCIEX16 slotlardan işlemciye en yakın olanına bir adet ekran kartı takın.
-Ekran kartı driver'ını yükleyin.
-Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra madenci yazılımını yükleyin, ve çalıştırın. Buraya kadar herşeyi doğru yaptıysanız sorunsuz çalışması gerekiyor.
-Bilgisayarınızı kapatın ve tüm ekran kartlarını takın.
-Bilgisayarınızı açın ve tüm ekran kartlarının tanınmasını bekleyin.****
-Elektrik kesintisi durumunda otomatik olarak çalışmasını istediğiniz BAT dosyasının kısayolunu başlat klasörüne kopyalayın. Nasıl Yapılır ?
-Herşey hazır.

*Her anakartın BIOS ayarları farklıdır.
**Bazı anakartlar eski tip Windows yüklemesi gerekitiriyor. UEFI kurulamayan anakartlara eski usülde Windows yüklemeniz gerekmektedir. Ancak UEFI destekleyen tüm anakartlarda UEFI windows yüklemeniz gerekmektedir.
***Anakart driver'larını beraberinde gelen CD-DVD kullanarak kurabilirsiniz. Beraberinde CD-DV gelmemiş ise Windows UPDATE üzerinden arattırarak anakartınıza ait driver'ları yükleyebilirsiniz.
****Bazı anakartlarda tüm ekran kartlarını otomatik tanımaz. Böyle bir durumda sizin bu işlemi yapmanız gerekmektedir.

Burada yazdıklarımın tamamını yaparsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Sorularınız olursa bu başlık altında sorabilirsiniz.

Anakart Bios Ayarları

MSI Z97 Gaming 7
Asus Prime Z270-A
Biostar TB250-BTC PRO

Her ne kadar merit meraklısı olmasam da işinize yarayan bilgiler edindiyseniz merit vermeniz halinde paylaşımların işinize yaradığınızı bilecek ve yeni paylaşımlara devam edeceğim....

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
1714654328
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714654328
Reply with quote  #2

1714654328
Report to moderator
1714654328
Hero Member
*

Ignore
1714654328
Reply with quote  #2

1714654328
Report to moderator
1714654328
Hero Member
*

Ignore
1714654328
Reply with quote  #2

1714654328
Report to moderator
"In a nutshell, the network works like a distributed timestamp server, stamping the first transaction to spend a coin. It takes advantage of the nature of information being easy to spread but hard to stifle." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714654328
Hero Member
*

Ignore
1714654328
Reply with quote  #2

1714654328
Report to moderator
1714654328
Hero Member
*

Ignore
1714654328
Reply with quote  #2

1714654328
Report to moderator
1714654328
Hero Member
*

Ignore
1714654328
Reply with quote  #2

1714654328
Report to moderator
HartmaniA
Hero Member

Activity: 953
Merit: 504

View Profile
January 15, 2018, 04:22:29 PM

Bir ilavede ben yapayım igotek hocam. Başlat/ çalıştır/ Shell:startup yazarak miner programının kısayolunu başlangıç klasörünün içine atarak resetlerde otomatik başlangıç sağlanabilir.
ysakay
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 259

View Profile
January 15, 2018, 07:12:21 PM

Hocam güzel bir anlatım olmuş. Bende yazayım yazayım diyorum bir türlü fırsat bulamadım. Windows 10 1703 sürümü en stabil diye biliyorum. En güncel sürümde geçenlerde çok sorun yaşadım bilginize.
Rhego
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
January 16, 2018, 10:04:21 AM

Bir ilavede ben yapayım igotek hocam. Başlat/ çalıştır/ Shell:startup yazarak miner programının kısayolunu başlangıç klasörünün içine atarak resetlerde otomatik başlangıç sağlanabilir.

Bundan önce Anakart biosdaki "AC Power Loss" ayarını "Last Stand" veya "Power On" olarak ayarlamamız gerek. Olası elektrik kesintilerinde rig yanında olmasak bile elektrik geldiginde rig otomatik açılır.
ay-x
Newbie
*

Activity: 153
Merit: 0

View Profile
January 16, 2018, 10:55:13 AM

ufak çapta bir rig kuracaktım. gerçekten çok faydalı şeyler paylaşılmış teşekkürler
HartmaniA
Hero Member

Activity: 953
Merit: 504

View Profile
January 16, 2018, 04:44:39 PM

Bundan önce Anakart biosdaki "AC Power Loss" ayarını "Last Stand" veya "Power On" olarak ayarlamamız gerek. Olası elektrik kesintilerinde rig yanında olmasak bile elektrik geldiginde rig otomatik açılır.

Bilgi paylaşıldıkça güzelleşiyor. Orasını yazmayı unutmuşum ama hatırlattınız Smiley
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
January 16, 2018, 05:28:58 PM

Bilgi paylaşıldıkça güzelleşiyor. Orasını yazmayı unutmuşum ama hatırlattınız Smiley

Anakartın Bios ayarlarını yaparken bunu mutlaka yapmak gerekiyor zaten.
Kendi kullandığım anakartlara ait Bios ayarlarını da paylaştım.
Bios ayarları olmazsa olmazdır.

Rhego
Sr. Member

View Profile
January 16, 2018, 06:18:33 PM

Birde yeni baslayan insanların sürekli yaptıgı hatalardan birisi. İnsanlar AMD ekran kartlarının bios modlarını değiştiriyor ardından AMD ati-patcher yamasını çalıştırmıyor. Bu nedenle windows ekran kartlarını görmüyor sol kenarlarında sarı ünlem işareti cıkarıyor. Sonra paniğe kapılıyorlar dirver kaldırma geri yükleme falan  Grin
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
January 16, 2018, 07:57:24 PM

madencilik icin windows 10 kurulumunda windows update kesinlikle onerilmez. hatta sistem on yuklendikten sonra kisisellestirme ayarlarinda dahi internet baglantisi kesilerek windows update hizmet olarak kapatilir ve bu sekilde kullanilmasi onerilir. yoksa ekran karti driveriydi gereksiz tonla servis falan derken kafasina gore biseyleri guncelleyip saatlerce stabil calissin diye kastiginiz sistemin icine eder.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
January 16, 2018, 08:10:09 PM

madencilik icin windows 10 kurulumunda windows update kesinlikle onerilmez. hatta sistem on yuklendikten sonra kisisellestirme ayarlarinda dahi internet baglantisi kesilerek windows update hizmet olarak kapatilir ve bu sekilde kullanilmasi onerilir. yoksa ekran karti driveriydi gereksiz tonla servis falan derken kafasina gore biseyleri guncelleyip saatlerce stabil calissin diye kastiginiz sistemin icine eder.

Windows update yapılırken ekran kartı takılı olmaması gerekiyor. Dikkat ettiyseniz tüm işlemler bittikten sonra ekran kartlarının takılması gerektiğini belirttim. Windows Update etmezseniz hsrminer gibi bazı madenci yazılımları çalışırken sorun çıkartıyor. hsrminer yazılımcısı palgin de bunu özellikle belirtmiştir. Tüm updateler yapıldıktan sonra Windows update hizmetinin kapatılması gerektiğini de belirttim. Eğer bu detaya dikkat edilmez ise yarın bir gün bir sorunla karşılaşıldığında boş yere sorunun ne olduğunu bulmak için uğraşıp durursunuz. neoscrpyt veya hsr algoıritmalarında kazım yapılmıyorsa Windows update yapılması gerekmiyor. Tıpkı Ethash algoritmasında kazım yapılmıyorsa sanal bellek ram miktarının arttırılmasının gerekmemesi gibi. Ayrıca birden fazla NVIDIA GTX1070 ve üzeri ekran kartı ile hsrminer kullanılması durumunda da sanal bellek ram miktarının arttırılması gerekmektedir. GTX1060 3GB kullananların sanal bellek ram miktarıo arttırmasına gerek yoktur. nlaşılacağı üzere her yazılımda ve kullanılan her ekran kartında farklı ayarlar gerekebiliyor. Burada tarif ettiğim şekilde işlem yapılırsa farklı yazılım kullananların farklı ayarlarla uğraşmasına gerek kalmaz ve tek seferde tüm yazılımlara göre ayarlama yapılmış olunur.

Mesela ben hem Teamviewer hem de Google Chrome Remote Desktop yazılımlarını gpu riglere kuruyorum artık. Hangisini istersem onu kullanabilmek artı bir avantaj olacak. Bazı kişiler gereksiz gibi görebilirler ancak ben gerekli olduğunu düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse chrome ücretsiz olmasına rağmen rig offline olduğunda belli bir süre daha online gösteriyor ancak bağlantı yapılamıyor. Teamviewer da ise çok kısa bir sürede offline oluyor. Teamviewer ücretli olduğu için ikinci planda kullanılacak sistem olarak düşünülmeli. Ancak herşeyin bir yedeği olmalı. Profesyonel çalışmak isteyen herkes kullandığı sistemlerin hem yazılım hemde donanım olarak yedeğini bulundurmalı.

Galacos
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile WWW
January 16, 2018, 10:31:07 PM

Kıymetli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Takip ettiğim kadarıyla hiç bir bilgiyi forumdaki arkadaşlarınızdan saklamıyorsunuz. Teşekkürler

akansaatler
Newbie
*

Activity: 294
Merit: 0

View Profile
January 17, 2018, 11:11:35 PM

hocam oldukça açıklayıcı fakat uzun bir yazı olmuş, çok gereksiz ayrıntılara dalmışsınız, adeta bilerek kafa karıştırıyormuşcasına. yani bu kadar karışık anlatmanın iyi niyetinden şüphe ederim,
neyse gene de teşekkürler diyelim bakalım..
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
January 17, 2018, 11:21:00 PM

hocam oldukça açıklayıcı fakat uzun bir yazı olmuş, çok gereksiz ayrıntılara dalmışsınız, adeta bilerek kafa karıştırıyormuşcasına. yani bu kadar karışık anlatmanın iyi niyetinden şüphe ederim,

Daha sade bir şekilde yazmanızı bekliyorum. Konuyu dilediğiniz gibi baltalayabilirsiniz.  Shocked

khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
January 17, 2018, 11:27:33 PM

El elden üstündür. Şahsen igotek arkadaşın yazdığı şeylerin çoğunu bildiğim halde arada bilmediğim şeyler de çıkabilir düşüncesi ile tamamını okuyorum. Bazen bilmediğim şeyler de öğreniyorum. Bu kadar bilgiyi derleyip yazıya dökmek herkez in harcı değil. Üşenmeden yapıyor kendisi. Şahşım adına teşekkür ederim. Bence sizin mesajınız gereksiz olmuş
BtcBlack
Member
**

Activity: 295
Merit: 10

View Profile
January 18, 2018, 05:31:45 AM

igotek arkadaşımız en bilgisiz insanın bile anlayabileceği şekilde anlatmış konuyu. Teşekkür edip minnet duyulacağına bir de şikayet edenler yok mu, anlaşılır gibi değil. İyi ki varsın kardeşim Cheesy
Rhego
Sr. Member

View Profile
January 18, 2018, 06:25:04 AM

Daha sade bir şekilde yazmanızı bekliyorum. Konuyu dilediğiniz gibi baltalayabilirsiniz.  Shocked

Her rig kurdugumda yazılanların hepsini yapıyorum zaten. Yapilmayıncada sorun cikiyor. Kafa karıstıran bilgi kirliliği olan yer neresi anlamadım açıkcası?
shariomario
Jr. Member
*

Activity: 120
Merit: 3

View Profile
January 20, 2018, 12:29:23 PM

Yeni başlayanlar için çok güzel bir guide olmuş. Ellerinize sağlık. Yeni başlayanlar işin ya da sürekli sistem kuranlar işin sabitlenebilir belki de.
yyildizz
Jr. Member
*

Activity: 43
Merit: 1

...

View Profile WWW
January 20, 2018, 05:25:49 PM

hayatımda lenovo'nun easy recovery özelliği dışında format dahi atmamış biri olarak konuşuyorum.
izlediğim videolarda rig kurulumunu anlatan insanlar dahi kendi riglerinin veya zatı-ali'lerinin reklamını yapıyorlar.

bir kişi de embesil seviyesinde: - bak kardeşim bu kabloyu şuna sok. şunu da şuraya tak.. sonra şurdan şu ayarı şöyle yap demiyor.

yukarıdaki anlatım bile bence karışık: misal- bios ayarlarını yapın demişsiniz.. bence bilgisayarın kapanmaması için güç seçeneklerine girmeyi çoğu kişi biliyordur ama bios ayarları bi muamma..

lafım konuyu açan arkadaşa değil. sağolsun elinden geldiğince üşenmemiş anlatmış..

ama buna da burun kıvıranlara ben de burun kıvırıyorum

saygılar/sevgiler.

...
seje
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 256

View Profile
January 21, 2018, 05:13:05 AM

Yine farkınızı kalitenizi göstermişsiniz hocam... Ellerinize beyninize sağlık…
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
January 22, 2018, 02:07:38 AM

hayatımda lenovo'nun easy recovery özelliği dışında format dahi atmamış biri olarak konuşuyorum.
izlediğim videolarda rig kurulumunu anlatan insanlar dahi kendi riglerinin veya zatı-ali'lerinin reklamını yapıyorlar.

bir kişi de embesil seviyesinde: - bak kardeşim bu kabloyu şuna sok. şunu da şuraya tak.. sonra şurdan şu ayarı şöyle yap demiyor.

yukarıdaki anlatım bile bence karışık: misal- bios ayarlarını yapın demişsiniz.. bence bilgisayarın kapanmaması için güç seçeneklerine girmeyi çoğu kişi biliyordur ama bios ayarları bi muamma..

lafım konuyu açan arkadaşa değil. sağolsun elinden geldiğince üşenmemiş anlatmış..

ama buna da burun kıvıranlara ben de burun kıvırıyorum

saygılar/sevgiler.

Bu konuda nelerin yapılması gerektiği temel bilgi düzeyinde anlatılmıştır. Yazılarımı takip edenler popüler olarak miningde kullanılan anakartlara ait bios ayarlarını da paylaştığımı bilir. Bence araştırmacı olun. Konu başlığında (DONANIM) yazmıyor (YAZILIM) yazıyor. Burada tek tek bios ayarların ıanlatıp kimsenin kafasını karıştırmaya gerek yoktur. burada sadece yapılması gerekenler hakkında temel bilgi mevcut.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: