Bitcoin Forum
May 04, 2024, 07:22:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Bancile inchid conturile legate de monede virtuale  (Read 765 times)
oviudiu (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 0


View Profile
January 16, 2018, 09:23:47 AM
 #1

Salut, i-am intrebat pe cei de la banca romaneasca care este politica lor fata de monedele virtuale, si ghiciti ce? Conturile vor fi inchise imediat, deoarece considera implicit ca monedele virtuale sunt folosite la spalarea de bani.

Asa ca aveti grija!
TalkImg was created especially for hosting images on bitcointalk.org: try it next time you want to post an image
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714807327
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714807327

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714807327
Reply with quote  #2

1714807327
Report to moderator
1714807327
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714807327

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714807327
Reply with quote  #2

1714807327
Report to moderator
sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
January 16, 2018, 12:55:13 PM
 #2

Ai vazut tu o adresa oficiala de la Banca Romaneasca spunand asta? Daca stai de vorba cu o persoana de la front-desk si iti spune parerea ei proprie si personala nu inseamna ca asta e pozitia oficiala a bancii.

Exista legi si regulamente stricte referitoare la contractul de cont curent. Banca nu poate sa-ti inchida contul fara sa aiba un temei legal!
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
January 16, 2018, 01:20:38 PM
 #3

Din pacate banca iti cam poate inchide contul cum are ea chef, dar pana acum n-am auzit de cazuri in care sa fie inchise conturi din cauza cryptomonezilor. La fel cum a zis si cel de mai sus, nu poti sa ai incredere in ce iti zice o donsoara de la front-desk pentru de cele mai multe ori sunt incompetente.

sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
January 16, 2018, 02:08:48 PM
 #4

Din pacate banca iti cam poate inchide contul cum are ea chef.

Nu exista asa ceva! Asta e o resemnare tipic mioritica. Frate, daca ai dreptate, lupta-te! Sunt o gramada de avocati care mor de foame! Un asemenea caz ar fi mana cereasca pentru ei.

barenziah
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
January 16, 2018, 03:03:29 PM
 #5

dar pana acum n-am auzit de cazuri in care sa fie inchise conturi din cauza cryptomonezilor
Atentie la ING Bank! Conturi inchise permanent fara un motiv exact
Sunt cazuri si pe forum pe-aici... nu stiu ce sa cred
lucianus_luciferus
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 101

nothing is lost if you don't lose yourself


View Profile WWW
January 16, 2018, 04:42:48 PM
 #6

exces de zel din partea unui birocrat incult care a citit pe goagle ca bitcoin=spalare de bani, droguri, etc
idioti
oricine a vandut monezi legal ar trebui sa aiba un log pe un exchange sau sa poate dovedi de unde are banii. simplu.
deci salvativa logurile de pe exchangeuri sau faceti printscreen in cazul in care tre sa dovediti la banca


zumzumro
Member
**
Offline Offline

Activity: 195
Merit: 11

Learning more every day


View Profile WWW
January 16, 2018, 06:55:03 PM
 #7

Salut, i-am intrebat pe cei de la banca romaneasca care este politica lor fata de monedele virtuale, si ghiciti ce? Conturile vor fi inchise imediat, deoarece considera implicit ca monedele virtuale sunt folosite la spalarea de bani.

Asa ca aveti grija!

Te referi la BCR?

NOIZ

 ⇐ ● A decentralized cognitive ad network ● ⇒

○ ○ ○ ➀ WEBSITEWHITEPAPERTELEGRAMTWITTERFACEBOOK  ○ ○ ○
X299
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 90
Merit: 0


View Profile
January 16, 2018, 07:31:20 PM
 #8

@zumzumro, A zis Banca Romaneasca, nu citesti?
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
January 17, 2018, 07:20:26 AM
 #9

exces de zel din partea unui birocrat incult care a citit pe goagle ca bitcoin=spalare de bani, droguri, etc
idioti
oricine a vandut monezi legal ar trebui sa aiba un log pe un exchange sau sa poate dovedi de unde are banii. simplu.
deci salvativa logurile de pe exchangeuri sau faceti printscreen in cazul in care tre sa dovediti la banca



Pai eu am majoritatea fondurilor provenite din ICO-uri.
Cum pot sa dovedesc eu traseul banilor cand am facut transfer de pe exchange direct catre o adresa si apoi acea adresa mi-a trimis un token pe alta adresa. Ma duc cu print screen de pe etherscan? Plus cum fac dovada ca acel cont este al meu? Le dau private-key-ul?
Mersul este destul de complicat si ma cam bate si pe mine.
Ce spui tu acolo cu dovada pentru exchange se practica la cei care au venituri din bursa. Ei trebuie sa depuna odata pe an declaratie la finante de venit la care ataseaza un bilant printat din contul de pe exchange. La noi este destul de complicat sa faci treaba asta si nu exista nici o reglementare care sa te lamureasca.
Pana atunci se cam descurca fiecare cum poate.

sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
January 17, 2018, 10:03:32 AM
 #10

Eu zic ca e suficient sa le spui ca provin din ICO. Pe ei ii intereseaza sa aiba dovada ca au facut niste verificari. Pana la urma, e vorba de acoperirea fundului la acesti functionari din banci.
oviudiu (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 0


View Profile
January 19, 2018, 10:41:56 PM
 #11

Ai vazut tu o adresa oficiala de la Banca Romaneasca spunand asta? Daca stai de vorba cu o persoana de la front-desk si iti spune parerea ei proprie si personala nu inseamna ca asta e pozitia oficiala a bancii.

Exista legi si regulamente stricte referitoare la contractul de cont curent. Banca nu poate sa-ti inchida contul fara sa aiba un temei legal!

Am vorbit cu o persoana care lucreaza acolo de peste 15 ani. Isi cunoaste foarte bine meseria, doar v-am spus, decideti voi ce faceti cu informatia.
Fara sa mai adaug ca cineva a mentionat ca Raiffaisen bank i-a dat ultimatum pentru ca tranzactiona monede si ii va inchide contul.
ambushiv
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
January 20, 2018, 10:08:58 AM
 #12

Eu nu inteleg de ce va chinuiti cu bancile din Romania si nu va faceti cont la o banca off-shore? Scoateti banii de la ATM direct, ii declarati, platiti taxe si aia e.
euus
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 0


View Profile
January 20, 2018, 10:46:25 AM
 #13

Eu nu inteleg de ce va chinuiti cu bancile din Romania si nu va faceti cont la o banca off-shore? Scoateti banii de la ATM direct, ii declarati, platiti taxe si aia e.
ce banci recomanzi?
ambushiv
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
January 20, 2018, 11:11:49 AM
 #14

Eu nu inteleg de ce va chinuiti cu bancile din Romania si nu va faceti cont la o banca off-shore? Scoateti banii de la ATM direct, ii declarati, platiti taxe si aia e.
ce banci recomanzi?

Eu folosesc LeuPay (nu tin bani acolo dar prin ei intru/ies din crypto).
Baiazid
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100


Quo Vadis


View Profile
January 20, 2018, 11:34:50 AM
 #15

Eu nu inteleg de ce va chinuiti cu bancile din Romania si nu va faceti cont la o banca off-shore? Scoateti banii de la ATM direct, ii declarati, platiti taxe si aia e.

In ce fel ii declari?

Leading-Edge Ecosystem & Technology    ▌   R E P U B L I A   ▐     P R E - S A L E   :   August 23rd - September 23rd
▬   ▬▬   ▬▬▬   ▬▬▬▬   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   ▬▬▬▬   ▬▬▬   ▬▬   ▬
|      [ WHITEPAPER ]  [ BOUNTY ]  [ ANN THREAD ]       |         Facebook        Telegram        Twitter        Instagram          |
euus
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 210
Merit: 0


View Profile
January 20, 2018, 11:47:27 AM
 #16

Eu nu inteleg de ce va chinuiti cu bancile din Romania si nu va faceti cont la o banca off-shore? Scoateti banii de la ATM direct, ii declarati, platiti taxe si aia e.
ce banci recomanzi?

Eu folosesc LeuPay (nu tin bani acolo dar prin ei intru/ies din crypto).

se poate de transferat direct pe card de la alta banca?
sau trebuie in atm de scos?
zumzumro
Member
**
Offline Offline

Activity: 195
Merit: 11

Learning more every day


View Profile WWW
January 23, 2018, 07:31:40 PM
 #17

cel mai simplu este sa ii tii in afara tarii pe un cont din alta tara.

NOIZ

 ⇐ ● A decentralized cognitive ad network ● ⇒

○ ○ ○ ➀ WEBSITEWHITEPAPERTELEGRAMTWITTERFACEBOOK  ○ ○ ○
oviudiu (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 0


View Profile
January 25, 2018, 06:26:03 PM
 #18

cel mai simplu este sa ii tii in afara tarii pe un cont din alta tara.
Si cand ajungi tu sa-ti deschizi cont in alta tara? Doar nu oi face milioane sa ma duc acum in Elvetia.
MikeAngel
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 40
Merit: 0


View Profile WWW
January 25, 2018, 06:36:52 PM
 #19

Da. ING si Raiffeisen inchid conturi. NU stau la discutie, iti dau 30 de zile sa iti iei banii si sa pleci. Nu iti dau motiv, unui coleg i-au spus ca sa vina la sediu sa discute daca vrea sa afle motivul si acolo a zis ca nu poate sa ii spuna nimic, ca este alegerea bancii sa intrerupa unilateral relatia client-banca.
Din RO mai ok e Alpha Bank din ce stiu.

Sunt multi care folosesc Revolut aplicatia.. care iti da card si il trimite in 3 zile sa il ai fizic. Singurul impediment ar fi limitarea la 60.000 lei in tranzactii anuale. Pentru cei care nu aveti sume mari e suficient.


ambushiv
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
January 25, 2018, 09:00:25 PM
 #20

Eu nu inteleg de ce va chinuiti cu bancile din Romania si nu va faceti cont la o banca off-shore? Scoateti banii de la ATM direct, ii declarati, platiti taxe si aia e.

In ce fel ii declari?

Inainte aveam PFA si ii declaram pe activitatea de freelancing. Actualmente cel mai ok e cu o declaratie de venit cred? Nu am declarat inca nimic pt ca nu am scos nimic dupa inchiderea PFA-ului.
vx0713
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 46
Merit: 0


View Profile
January 27, 2018, 12:24:27 PM
 #21

Eu nu inteleg de ce va chinuiti cu bancile din Romania si nu va faceti cont la o banca off-shore? Scoateti banii de la ATM direct, ii declarati, platiti taxe si aia e.
ce banci recomanzi?

Eu folosesc LeuPay (nu tin bani acolo dar prin ei intru/ies din crypto).

atentie mare!

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1810594.20

nicei review-urile in general nu sunt prea bune despre aceasta institutie:

https://www.trustpilot.com/review/leupay.eu
Nc_Liviu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
January 27, 2018, 01:24:01 PM
 #22

si daca ai la ING cont de salariu si folosesti acelasi cont pentru a scoate cash din crypto, tot iti inchid contul ?
LastBlackUnicorn
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 51
Merit: 0


View Profile WWW
January 28, 2018, 09:05:45 PM
 #23

Este chiar trist ca bancile refuza sa faca bani si isi alunga clientii fara motiv. Ar putea verifica , daca chiar ar dori, sursa acelor bani...doar, asta este unul din avantajul Blockchain...ca se vede tot la o verificare mai atenta.....
ambushiv
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
January 29, 2018, 03:00:05 PM
 #24

si daca ai la ING cont de salariu si folosesti acelasi cont pentru a scoate cash din crypto, tot iti inchid contul ?

Eu in locul tau/acelei persoane nu as face acest test Smiley)
mishu8689
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
February 01, 2018, 07:43:15 AM
 #25

Aceasta e stirea pe care am vazut-o azidimineata.

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-22259561-bancile-centrale-criptomonedele-cum-raporteaza-autoritatile-monetare-din-europa-bitcoin-putea-astepta-romania.htm

De asemenea am gasit un link mai vechi cu privire la opinia ANF despre crypto :

http://evz.ro/tranzactiile-cu-monedele-bitcoin-nu-sunt-impozitate-de-finante-u.html
Diacris
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 3


View Profile WWW
February 02, 2018, 08:49:53 PM
 #26

Cu cat aud mai multe stiri din astea, cu atat ma gandesc ca in curand vine ziua in care nu o sa mai ai unde sa scoti Bitcoinul. Nu o sa mai fie nevoie

               kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
crypto90
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 92
Merit: 1


View Profile
February 13, 2018, 11:26:52 AM
 #27

Din ce stiu eu, inca nu au aparut date oficiale cu privire la acest aspect. Insa, e normal sa fie reticiente fata de monedele virtuale, datorita faptului ca una dintre functiile bancii (a BNR) este aceea de a produce valuta. Astfel, daca ele ar accepta aceste cripto monede, ar fi vorba doar despre o durata de timp pana la desfiintarea acestei functii.
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
February 13, 2018, 04:20:12 PM
 #28

salutare. nici eu nu cred ca bancile ar trebui sa inchida conturile fara dovezi clare  ca ar spala cineva bani prin monedele virtuale

Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
February 13, 2018, 09:52:29 PM
 #29

Frate... astia sufla si in iaurt ca sa nu ii arda Anaf-ul. Eu nu inteleg de ce inchid conturile daca eu ca beneficiar imi platesc taxele la veniturile realizate din crypto
stronghandsdeeppockets
Member
**
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 27


View Profile
February 14, 2018, 04:33:11 PM
 #30

Frate... astia sufla si in iaurt ca sa nu ii arda Anaf-ul. Eu nu inteleg de ce inchid conturile daca eu ca beneficiar imi platesc taxele la veniturile realizate din crypto
Deoarece inculții cred că bitcoin = spălare de bani, terorism, dark web și fucking asasini plătiți.

Crezi ca aia o auzit de IOTA, sau vechain, sau oricare altă minunăție?  Nem.

Și plus ca dacă devine mainstream toata treaba asta, ei isi vor pierde un procent de clienti (care pana la urma is bani). Trist.
MikeAngel
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 40
Merit: 0


View Profile WWW
February 15, 2018, 01:47:17 PM
 #31

uite inca un articol pe tema asta

https://medium.com/@cristianfilimon/b%C4%83ncile-din-rom%C3%A2nia-%C8%99i-politica-crypto-b368b6fa06d2
darkcomy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
February 20, 2018, 07:24:59 PM
 #32

In data de 12.02.2018 am cumparat ETH prin virament catre BitcoinRomania in contul lor ING.
Ieri am realizat un nou virament catre BitcoinRomania in contul lor ING tot pentru ETH.
In cursul zilei de astazi am fost anuntat de catre BitcoinRomania prin e-mail ca tranzactia a esuat pentru ca am folosit un cont gresit.
Pe site-ul BitcoinRomania nu mai este afisat contul ING pentru efectuarea viramentelor.
In urma unei discutii cu ING - call center mi s-a comunicat ca acel cont este in continuare activ, dar pentru recuperarea sumei X pe care am virat-o in cursul zilei de ieri in contul ING in cauza, trebuie ca BitcoinRomania sa ii contacteze.
Maine urmeaza sa iau legatura telefonic si cu BitcoinRomania.
Posibil ca si BitcoinRomania sa incheie relatia contractuala cu ING altfel nu vad de ce ar renunta la folosirea acelui cont.
darkcomy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
February 21, 2018, 04:24:09 PM
 #33

In data de 12.02.2018 am cumparat ETH prin virament catre BitcoinRomania in contul lor ING.
Ieri am realizat un nou virament catre BitcoinRomania in contul lor ING tot pentru ETH.
In cursul zilei de astazi am fost anuntat de catre BitcoinRomania prin e-mail ca tranzactia a esuat pentru ca am folosit un cont gresit.
Pe site-ul BitcoinRomania nu mai este afisat contul ING pentru efectuarea viramentelor.
In urma unei discutii cu ING - call center mi s-a comunicat ca acel cont este in continuare activ, dar pentru recuperarea sumei X pe care am virat-o in cursul zilei de ieri in contul ING in cauza, trebuie ca BitcoinRomania sa ii contacteze.
Maine urmeaza sa iau legatura telefonic si cu BitcoinRomania.
Posibil ca si BitcoinRomania sa incheie relatia contractuala cu ING altfel nu vad de ce ar renunta la folosirea acelui cont.


E oficial, BitcoinRomania a incheiat relatia contractuala cu ING incepand cu data de 15 Feb
Pages: 1 2 [All]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!