Bitcoin Forum
May 29, 2024, 01:29:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kendi Flash Belleğimi Hardwallet olarak kullanmak ?  (Read 263 times)
sametsahin (OP)
Jr. Member
*

Activity: 124
Merit: 3

View Profile
January 16, 2018, 12:09:52 PM

Arkadaşlar Bugün itibariyle 10 Farklı Coine (6 Ay veya 1 Yıl) vadeli yatırım yapacağım. Bu Coinlerin cüzdanlarını kendi Usb belleğimde indirip ve usb'yi de güvenli bir yerde saklasam herhangi bir problem ile karşılaşır mıyım? Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırlarsa çok sevinirim. Smiley Şimdiden teşekkürler..

▅ ▉  Alt.Estate  ▉ ▅ TRADE TOKENIZED REAL ESTATE ▐ ▌ Build Your Own Global Portfolio. Become a Real Estate Tycoon.
shulio
Legendary
*

Activity: 1540
Merit: 1016

View Profile
January 16, 2018, 12:29:40 PM

Arkadaşlar Bugün itibariyle 10 Farklı Coine (6 Ay veya 1 Yıl) vadeli yatırım yapacağım. Bu Coinlerin cüzdanlarını kendi Usb belleğimde indirip ve usb'yi de güvenli bir yerde saklasam herhangi bir problem ile karşılaşır mıyım? Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırlarsa çok sevinirim. Smiley Şimdiden teşekkürler..

Adreslerinizin private keylerini saklamanız yeterli. Cüzdanları da yedekleyip saklayabilirsiniz ama şifreli saklayın. Ayrıca tek USB yetmez, bir kaç USB kullanın ki biri bozulursa yolda kalmayın.
sametsahin (OP)
Jr. Member
*

View Profile
January 16, 2018, 12:42:22 PM

Adreslerinizin private keylerini saklamanız yeterli. Cüzdanları da yedekleyip saklayabilirsiniz ama şifreli saklayın. Ayrıca tek USB yetmez, bir kaç USB kullanın ki biri bozulursa yolda kalmayın.

Cevabınız için Teşekkürler. Usb ve aynı zamanda mailimin diskinde saklayacagim garanti olsun Smiley private keyleri de çıktı alarak saklamakta fayda var diye düşünüyorum.

▅ ▉  Alt.Estate  ▉ ▅ TRADE TOKENIZED REAL ESTATE ▐ ▌ Build Your Own Global Portfolio. Become a Real Estate Tycoon.
shulio
Legendary
*

View Profile
January 16, 2018, 01:29:04 PM

İmkanınız varsa ledger nano s alın orada saklayın. Onun harici private keyleri çıktı almak, eğer çok iyi saklayamazsanız, büyük güvenlik açığıdır. Mailinizin diskini de tavsiye etmem. Mail hesabına her gün bir kaç kez giriyoruz. Bir virüs veya trojan ile ele geçirilebilir.
sametsahin (OP)
Jr. Member
*

View Profile
January 16, 2018, 04:37:57 PM

İmkanınız varsa ledger nano s alın orada saklayın. Onun harici private keyleri çıktı almak, eğer çok iyi saklayamazsanız, büyük güvenlik açığıdır. Mailinizin diskini de tavsiye etmem. Mail hesabına her gün bir kaç kez giriyoruz. Bir virüs veya trojan ile ele geçirilebilir.

Ledgere şu an 650 tl vermek bütçemi biraz zorluyor. Kendi yazıcımdan çıktı almayı düşünüyorum ( dosyalayıp gizli bi şekilde saklayacağım ) Ayrıca sıfırdan bir mail açıp onunda şifresini aynı dosyaya koymayı planlıyorum. Öneriniz için yine de teşekkür ederim.

bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
January 16, 2018, 05:29:57 PM

Hardware wallet hiç ihtiyaç duymadım. Bende USB bellekte saklıyorum SD bellekte de yedeklerim var hepsine bir şey olursa mail adresimlerimde yedek bulunuyor. Ayrıca elimle kağıda not aldım çıktıyla falan uğraşamam.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
January 16, 2018, 10:25:07 PM

Hardware wallet olayını yanlış anlamışsınız.
Bu aletler private key'lerin ortada dolaşmasını engelleyebilmek amacıyla var. Esprisi bu yani.

Bu arada bitcoin blockchaini 150 gb falan oldu sanırım. USB bellek boyutlarını aşalı epey oldu.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
January 17, 2018, 08:28:34 AM

Mail adresine priv keylerinizi normal txt dosyasında falan yedeklemediniz değil mi? En azından çift rar'layıp iki rar'ın da şifresini güçlü karakterlerle oluşturup ona göre yaptınız umarım? Smiley

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
January 17, 2018, 08:53:02 AM

çoğu erc20 wallet için kurtarıcı niteliğinde olan bana göre MEW ve onun gibi private keyi size sunan cüzdanlar var. Bilgisayarda saklamıyorum. iki tanışabilir bellek bana daha garantili geliyor. winrar şifresi oluşturularak bulut sunuculara da atılabilir.

benim asıl istediğim erc20 haricindeki coinler içinde bu tarz MEW gibi online sitelerin çoğalması. oldukça işlevsel gerçekten. program kurulum gibi işlemleri sevmiyorum.
shulio
Legendary
*

View Profile
January 17, 2018, 09:05:26 AM

çoğu erc20 wallet için kurtarıcı niteliğinde olan bana göre MEW ve onun gibi private keyi size sunan cüzdanlar var. Bilgisayarda saklamıyorum. iki tanışabilir bellek bana daha garantili geliyor. winrar şifresi oluşturularak bulut sunuculara da atılabilir.

benim asıl istediğim erc20 haricindeki coinler içinde bu tarz MEW gibi online sitelerin çoğalması. oldukça işlevsel gerçekten. program kurulum gibi işlemleri sevmiyorum.

Private key'i bir siteye verdiğinizde, adresin güvenliği kalmamış oluyor. Herhangi bir BTC adresinin 2 kere kullanılması bile güvenlik sıkıntısı yaratabilirken, sizin istediğiniz şey, evinizin anahtarını hırsıza vermekten farksız.
adile
Member
**

Activity: 252

View Profile
January 17, 2018, 06:05:32 PM

yedeklemenin en güzeli bir den fazla yedek almak ve bu yedeklerın dökümlerini yazılı olarak almaktır . usb ye alacağın yedekleri de güzenilir bir yerde saklaman gerekecek.
kriptocan
Newbie
*

Activity: 67
Merit: 0

View Profile
January 17, 2018, 06:28:54 PM

Ben de gizli anahtarları usb(ler)de saklamayı düşünüyorum.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
January 17, 2018, 06:42:59 PM

Ledger walletin diğer flash belleklerden farkı içerisindeki küçük hafıza nedeniyle içeriye virüs girememesi, girse dahi private keyin dışarı çıkarılamamasından kaynaklanmaktadır. Private key hiçbir zaman dışarı çıkmadığı için Ledger'de paranız güvende olur, flash belleğin içine virüs girebilir.
Galacos
Member
**

Activity: 112

View Profile WWW
January 17, 2018, 08:50:11 PM

Bir kaç yere yedekle bilgilerini. Flash Belleklerin ömürleri pek uzun olmuyor. Belleğin başına bir iş gelirse başını taşlara vurursun.

koin_34
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
January 17, 2018, 11:03:37 PM

tabi ki kullanırsınız hocam peki ya bozulursa ne olacak, flash disk görünmez virüslüyse ne olacak?

o yüzden sıfır alıp 1 değil 2-3 adet aynı flash diskten saklayın,
mümkünse başka başka markalardan olsunlar.
twiifm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile
January 17, 2018, 11:17:38 PM

Hayır şu an satışta olan fiziksel cüzdanlar kadar güvenli olmaz çünkü şu an satıştaki fiziksel cüzdanların hafızası içine virüs giremeyecek kadar küçük oluyor, virüs girse bile private key asla dışarı sızdırılmıyor. Bence flash bellekte bir şeyler saklamak pek güvenli bir seçenek değil.
tlcash
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 256

View Profile
January 17, 2018, 11:49:42 PM

Sadece USB ye bel bağlamak hata olur. Bir iki tane daha yere yedeklemen lazım private keyleri. Şifreler kırılması zor olmalı. Ve en son nerede sakladığı unutmamalı.

A revolutionary decentralized digital economy 
Join us:██`Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  Github
.ATHERO
.Internet 3.0 solution
Dammitt
Hero Member

Activity: 882
Merit: 507

View Profile
January 18, 2018, 12:07:56 AM

Sadece Usb ile bu sorunu çözemezsin yalnız en kötüsü ise Usb çok kolay bir şekilde virüs kapıyor. Usb olarak görüyorsak ledger nano burda önemli ama bütçe yeterli değilse mew'de saklamak gerekiyor bunları da winrar ile bir arşivlemek harddiske falan atmak.
HartmaniA
Hero Member

Activity: 953
Merit: 504

View Profile
January 18, 2018, 12:11:24 AM

Flash Belleğinize bu kadar çok güveniyorsunuz sanırım ! En kolay bozulan elektrik eşyalardan flash bellekler dikkat edin
heygidikaradeniz
Jr. Member
*

Activity: 135
Merit: 2

View Profile WWW
January 18, 2018, 11:06:07 AM

Flash Belleğinize bu kadar çok güveniyorsunuz sanırım ! En kolay bozulan elektrik eşyalardan flash bellekler dikkat edin
Adam da flash belleğin bozulabileceğinden haberdar ki, ek olarak hem mailinde hem de private keyleri çıktı olarak saklayacağını düşünüyor.
Eleştiri faydalı olması lazım. Varsa bildiğiniz eleştirilemeyecek bir yöntem söyleyin de öğrenelim.
Borsalar her türlü riskli... tutmak mantıklı değil.
Online cüzdanlar, hacklenebilir... sakat.
Donanım cüzdanlar hem pahalı hem de bozulabilir. bozulursa yine ek masraf... pahalı.
flash diskler, bozulabilir, virüs girebilir.
mail hesabı... hacklenebilir.
vs.vs.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: