Bitcoin Forum
June 03, 2024, 04:52:25 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Ekran Kartları Elektrik Tüketimi Düşürme ve Isınma Problemi  (Read 345 times)
teo220
Member
**

Activity: 84
Merit: 11

View Profile
January 25, 2018, 07:22:14 AM

Konuyu açan arkadaş maalesef aynı durumdan muzdaribiz.
Ama ne kadar oc yi düşürürsen düşür fayda etmeyecektir.Bu modellerin fanı küçük. Soğutma vasat.
Rhego
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
January 25, 2018, 10:31:39 AM

Konuyu açan arkadaş maalesef aynı durumdan muzdaribiz.
Ama ne kadar oc yi düşürürsen düşür fayda etmeyecektir.Bu modellerin fanı küçük. Soğutma vasat.

Resimde görebilirsiniz Bu 3 kartın 2 tanesi Gigabyte Gaming 570 ve 1 tanesi Aorus 570. Sogutma kullanmıyorum dısarısı 7 derece sıcaklıkta. aynı odada 5 adet rig calısıyor.

Sorun undervolt ile alakalı bence Gigabyte ve aorus kartların sogutması bence gayet basarılı resimde görebilirsiniz. Overclock ayarlarını kısmayı ve bios romu değiştirmeyi deneyin. Eğer bulamazsanız internette orjinal romu paylasın burdan beraber yapmaya calısalım.

Galacos
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile WWW
January 26, 2018, 08:09:31 PM

Merhaba arkadaşlar,

Toplamda 18 ekran kartım var yaklaşık 1 aydır Ethereum üretiyorum.

Sahip olduğum ekran kartları:
Gigabyte Rx 570 Gaming Oc 4 GB
Gigabyte Rx 580 Gaming Oc 4 GB
Gigabyte Aorus Rx 580 4 GB

Ancak yeni olduğum için bu işte bazı şeyleri araştırarak öğrenmek bi yere kadar oluyor. Sormak istediklerinizi soramayınca aklınızda tonla soru işareti birikiyor. Rx 570'lerden 26-27 mh değerler alıyorum, Rx 580'lerden 28-29 civarı alıyorum.

Ancak elektrik tüketimim biraz fazla, ayrıca ısınma problemide yaşıyorum. Bunların başlıca sebepleri nelerdir bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Nerede yanlış yapıyorum bir türlü bulamıyorum. Öncelikle elektrik tüketimini azaltmak için neler yapmam lazım, kartlara zarar vermeden bu işlemi nasıl ve nereden yapmam gerekiyor? Ayrıca bu işlemi yapmam ne kadar performans kaybına sebebiyet verir. Kullandığım sistem Hiveos bunu değiştirmelimiyim? Ubuntu kullanıyorlar açıkçası sistemleri oldukça güzel ancak ayarlarını bilmiyorum sanırım.

Daha sonrasında ısınma problemi de yaşıyorum kartlar ortalama 70 dereceyle çalışıyor ve 55-60 dereceyle çalıştıranları görüyorum. Kartların bulunduğu ortamın sıcaklığı 15 derece ayrıca ekstra fan ve aspiratör desteğide var buna rağmen kartları soğutamıyorum. Bu konuda ücretli, ücretsiz yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Anahtar kelimeler : "Undervolting"  , "Power target"  GPU işlemcisini ve RAM ı nı undervolt yaparsanız elektrik tüketimini performans kaybı olmadan azaltırsınız. Yine "Power target" ı düşürürseniz elektrik tüketiminiz düşer. Elektrik tüketimi düştüğü için ısı da düşer. Linux da nasıl yaparsınız bilmiyorum, çünkü aktif olarak tüm RIG lerim de windows kullanıyorum. Resim ekliyorum. Umarım yardımı olur.

Bu konuda daha fazla bilgi verebilir misiniz? nvidia içinde bunları yapabilir miyiz?

Tabiki . Öncelikle hangi Nvidia karları kullanıyorsunuz ? 1050 ? 1060 ? 1070 ? . hangisi olduğunu ve mümkünse ram markasını da yazarsanız daha kısa yoldan istediğiniz çözüme gideriz.

Evga Gtx 1070 sc markalı ekran kartı kullanıyorum.

Resim de nvidia 1060 ın OC ayarlarını görebilirsiniz. 1070 de bunun aynısı. Sadece RAM markanız a göre daha fazla RAM hızını yükseltebiliyorsunuz. Daha fazla hashrate alırsınız. RAM markanızı sormuştum ama belitmemişsiniz. RAM markanız nedir ?

Resim de Rx 470 ayarları var sanırım. Tekrar baktım. GPU-Z ile karta baktım ve görüntüsünü kaydettim.

mehmetkorkrek
Newbie
*

Activity: 154
Merit: 0

View Profile
January 31, 2018, 03:24:21 PM

rx vega 64 için tavsiye edeceğiniz ayarlar var mı arkadaşlar? undervolt olarak

https://www.reddit.com/r/MoneroMining/comments/74hjqn/monero_and_vega_the_definitive_guide/

Burada yer alan bilgileri kullanıyorum. XMR STAK ile uyumlu ve güzel Hash rate veriyor. Tavsiye ederim. Bir deneyin isterseniz. Daha güzel sonuç aldıklarınız var ise paylaşırsanız memnum olurum.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: