Bitcoin Forum
June 20, 2024, 01:25:21 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiye dijital çağın parasını nasıl vergilendirecek ?  (Read 207 times)
batux (OP)
Newbie
*

Activity: 98
Merit: 0

View Profile WWW
January 25, 2018, 08:07:32 AM
Last edit: January 25, 2018, 08:37:10 AM by batux

Malum Türkiye'de de bir çok kişi sanal para camiasına adım attı ve belli miktarlarda para hacmi oluştu. Sanal para borsaları açıldı. Peki devlet bunu nasıl vergilendirebilecek ? Bununla ilgili faydalı olabilecek bir yazı. Okudum keyif aldım. Umarım yararı olur.

https://home.kpmg.com/tr/tr/home/media/press-releases/2017/12/turkiye-dijital-cagin-parasini-nasil-vergilendirecek.html
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
January 25, 2018, 09:58:27 AM

Bir vergilendirme mutlaka olacak ve umarım bu, hakkaniyetli bir şekilde gerçekleştirilir. Kripto paraları bozdurmada kullandığımız borsalar üzerinden çekim yapılan miktarlara göre vergilendirme koymaları çok da zor değil. Çok uzak olmayan bir gelecekte yeni düzenlemeyi yürürlüğe koyabilirler.

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
January 25, 2018, 10:07:02 AM

türkiyedeki coin borsalarını takip ederek evet vergilendirme yapabilirler. ama bunun dışındaki alternatiflerde banka hesaplarındaki TL deki daha önce pek olmayan anormallikler üzerinden giderek, sorgulayarak vergilendirme yapabilirler. bu ikisinin dışında kalan elden ele, forumdan birilerini bulup satış işlemleri vs bunların takibi zor.

bu nedenle insanları vergilendirmeye teşvik etmeleri gerekli ki onların da işine gelsin. Kore gibi %20 vergi oranı getirmezsin. Daha makul olur ve insanlar seve seve gider vergisini öder. kişisel bitcoin adresimizin devlete tarafımızca bildirilmesi gibi durumlara bu işi yapan kişilerin gelmesi için kesinlikle onları cezbedici vergilendirme durumlarının oluşması gerektiğini düşünürüm. aksi taktirde bu iş zor.
bonevas
Newbie
*

Activity: 28

View Profile
January 25, 2018, 10:42:05 AM

Üretim olmadığı için her alanda vergi rekortmeni ülkemizden bahsediyoruz. Tabi ki en yüksek vergiyi koyan ülke hangisi ise onun bir tık üstü olacaktır.
hrsyrk
Newbie
*

Activity: 224

View Profile
January 25, 2018, 11:02:41 AM

şu süreçte tüm dünyada ülkelerin bu konuda vergi tartışması yapıyorsa ki Güney Kore gibi ülkelerde vergi geldiği söyleniyor.bize de kesinlikle gelecektir.umarım canımızı çok yakmaz Huh
Koray Pulsar
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
January 25, 2018, 11:14:17 AM

Bakan açıklama yaptı bitcoin hakkında bir yaptırım olmayacağına dair bu da vergilendirme olmayacağı anlamına geliyor
RESPECT-XxX
Full Member

Activity: 772
Merit: 135

BiTCOiN

View Profile
January 25, 2018, 02:01:09 PM

100 tane konu açılmıştır enaz buda 101 olsun kısaca görünürde vergi yokda işte türk borsada yüksek oktan bozdurup bankaya çekenler ilerde geriye dönük vergi ile karşılaşma ihtimalleri var yok değil...o da zamanla olur...

XxX
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
January 25, 2018, 02:18:47 PM

şu süreçte tüm dünyada ülkelerin bu konuda vergi tartışması yapıyorsa ki Güney Kore gibi ülkelerde vergi geldiği söyleniyor.bize de kesinlikle gelecektir.umarım canımızı çok yakmaz Huh

Koredeki oran %20 felan. Bizde koreyi örnek göstererek %25 felan yaparsak asla şaşırmayacağım. Bence %50 yapsınlar da herkes kurtulsun  Smiley Vergi oranı ne kadar fazla ise o kadar başarısız olacaklar. Daha fazla takip yapmaları gerekecek. Belki bu uğurda borsaları bile kapatabilirler.

pokerjet
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
January 25, 2018, 02:40:17 PM

Vergi yok bence, ama bu piyasadan çok para kazanırsak nasıl vergilendirirse vergilendirsin çok önemsemeyeceğim doğrusu, önceliğim bir an evvel zenginleşebilmek doğrultusunda, tamamen buna odaklandım.
funchiestz
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
January 25, 2018, 02:52:54 PM

Eğer dijital paralar için bir vergi kararı çıkarsa, insanlar elden bozum yollarına başvuracaklar ve onları yeni insanlarla tanıştıracak. Öyle tahmin ediyorumki bitcoin cinayetleri haberlerde çok fazla duyacağız.
temeler
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 250

View Profile
January 25, 2018, 03:11:23 PM

Eğer adam akıllı makul bir kanun düzenlemesi yapılırsa hem biz rahat ederiz,hem de şu anda halen bu piyasayı girmemiş birçok insan güvenerek BTC alır-satar, yatırım yapar.

Makul oranlar da olmalı,borsaların komisyon kazancından gelir vergisi. Kişilerin kazancından da çok aşırı yüksek olmayacak şekilde bir vergi kesintisi alınabilir. Tabi burda borsalar sıkıntı değil ama kişilerin kazancı belirlenirken biraz zorlanılabilir. Şu şart koşulabilir Türkiye de kayıtlı ve kripto para alım-satım yetkisi olan firmalardan alınmış BTC lere vergilendirme yapılırsa borsaya giren para ve çıkan paralar belli olur ve aradaki kar üzerinden vergi alınabilir. Yurtdışından alınmış TR de alışı olmayanlar ise tutarın tamamı vergiye tabi olur ve istisnai düşük bir oran uygulanabilir.

Tabi bizim ülkemizde vergi işinin boku çıkmış olduğu için bu işinde içine ederlerse o zaman durum vahim. İnsanları kayıt dışı kaçak işlere yönlendirirler. O zaman işin yoksa elden al sat,yurtdışından işlem yap.
wallet
Full Member

Activity: 420
Merit: 125

LIVENpay.io

View Profile
January 25, 2018, 04:14:53 PM

Bitcoin alan kişilerin hesap sayısı artmaya devam edecek, bir vergi düzenlemesi mutlaka yapılacaktır. Gelecek vergi düzenlemesinin hakkaniyet çerçevesinde uygun oranlarda yapılması gerekiyor.

L I V E N pay | [  WHITEPAPE  ]                            The WORLD FIRST GLOBAL             Apply for
GET the APP     ◥ Google Play  ◥ App Store                                 FOOD ECONOMY - for Everyday         the LVN ICO
FOLLOW US    ◾TELEGRAM  ◾MEDIUM  ◾GITHUB  ◾TWITTER           use by  E v e r y   d a y   P e o p l e          Presale Now
tadzio
Full Member

Activity: 344
Merit: 100

View Profile
January 25, 2018, 04:22:18 PM

Dijital paralardan vergi almaya çalışmak sonucu olmayan uğraş olur. Beyan usulü olabilir. Seçenek çok vergi vermek istemeyen vermez. Mantıklı olmak lazım.
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
January 25, 2018, 04:44:38 PM

Ilk internetten satış başladığında devlet önce sanal dükkanlara çok dokunmamıştı sonrasında bu iş patlayınca vergilendirmeyi hemen getirdi, dijital ortamda vergilendirme de böyle olacak , belki borsalar direk devlet adına kesinti yapacak ya da sabit bir vergi miktarı gelecek.
madcoin
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 251

View Profile
January 25, 2018, 04:50:04 PM

Türkiye dijital çağın parasını değil kendi ülkemiz içindeki vergi yüzsüzlerini vergiye bağlasın. Asgari ücretli kadar vergi ödemeyip villada yaşayan ve lüx araçlarla gezen bir sürü kodaman var.
mstkmstk
Full Member

Activity: 333
Merit: 101

View Profile
January 25, 2018, 04:54:02 PM

Daha öncede bir kaç konuyu mesaj yazmıştım. Yüksek ihtimal ile borsalara btc fiyatı +kdv şeklinde vergi koyacaklardır, hiç yoktan kdv alalım diyebilir devlet.Bunun harici kdv nin yanına ötv ekletebilirler. Borsalardaki işlemlerden hesaplaması zor hatta imkansız gibi birşey. Ben borsadan aldım btcyi gittim elden birine sattım nasıl ispat edecekler,özel anahtarımı çaldırdım içindeki btc gitti derim bununda devlet farkında. Bana en mantıklısı btc fiyatına ekleyecekler gibi  geliyor,belki devlet hiçbir şekilde vergide koymayabilir.
carlzec
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
January 25, 2018, 05:37:03 PM

Vergi meslesinde bana garip gelen bir durum var veririz vermesinede, vergi kaçırma anlayışı yada vermeyelim biz uyanığız olayı hiç değil. Vergi verilmesi durumunu bu kadar kolay kabulleniş saçma. Dolar bozanlardan alsınlar hadi vergiyi, hadi banka hesaplarında Doları olupta TL ye geçenlerden vergi alsınlar yada dolar her yukseldiğinde adam TL ye geçmesede kar marjını görüp aylık yada günlük periyotlarla alsınlar hadi vergiyi yada düğün takılarından alsınlar ne kadar saçma geliyor dimi?
KoinGuru17
Member
**

Activity: 294

View Profile
January 25, 2018, 06:10:17 PM

Kripto para ya vergi koymak imkansiz. Ancak banka hesabina gecilen paraya konulabilir. Ancak bu durumda da sadece transfer yapan kisiler vergi odemek durumunda kalacaklar. Ben sahsen ABD de yasiyorum ve Turkiye de aileme para gonderirken transferi ETH uzerinden yapiyorum. Bu durumda vergisini odeyerek kazandigim paranin tekrar vergisini odemek durumunda kalirim.
Cryptotic
Full Member

Activity: 398
Merit: 101

View Profile
January 25, 2018, 07:04:24 PM

Koredeki vergiyi yanlış anlamışsınız.
Vergi yatırımcıdan alınmıyor. Borsaların aldıkları komisyondan, yani borsa hangi firmaya aitse ondan alınıyo.
by24
Member
**

Activity: 238

View Profile
January 25, 2018, 08:35:26 PM

Vergi ve Türkiye kelimeleri aynı cümle içinde kullanılıyorsa korkmamız lazım demektir. Hatırı sayılır miktarda olacağını düşünmüyorum ben verginin. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da baya bir vergi alınacaktır.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: