Bitcoin Forum
May 09, 2024, 03:46:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: sprzedajesz BTC, jak rozliczyć się z fiskusem?  (Read 559 times)
trademaniac (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 518
Merit: 106



View Profile
January 25, 2018, 10:34:41 AM
Merited by sud (2)
 #1

Witam,
rzeczą dość prostą do odnalezienia w sieci jest kwestia, jak rozliczyć się z fiskusem. W skrócie, wszędzie piszą że muszę rozliczyć się w zeznaniu rocznym PIT-36 za 2018 r. składanym do końca kwietnia 2019 r. przychód ze sprzedaży Bitcoinów będzie musiał wpisać w rubryce 74 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy), rubryka 75 (koszty uzyskania przychodów) pozostanie pusta, ponieważ Wnioskodawca nie jest w stanie udokumentować kosztów zakupu Bitcoinów.

Ja mam jednak jedno pytanie,
A co z PITem 37 który był pisany do tej pory?
Czy rozliczam się na picie 37 z pracy na etacie tak jak to robiłem do tej pory i dodatkowo PIT 36 za dochody z BTC?

Jest ktoś kto mi do wyjaśni?
 

Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
lasencja
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 92
Merit: 0


View Profile
January 25, 2018, 05:24:52 PM
 #2

Nie trzeba się rozliczać .
iwillhodl
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 2


View Profile
January 25, 2018, 11:43:04 PM
 #3

Nie trzeba się rozliczać .

No jak najbardziej przyznaję racje, nie trzeba Smiley o ile jest się gotowym na 75% karnego podatku od nieujawnionych dochodów...  Roll Eyes <facepalm>

● ⚫ GIFcoin.io ⚫ ●
Gambling Investment Fund (http://gifcoin.io)
Working business ✔ 80% of net profit shared with Holders ✔
macio916
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 36
Merit: 1


View Profile
January 26, 2018, 10:12:12 PM
 #4

Nie trzeba się rozliczać .

No jak najbardziej przyznaję racje, nie trzeba Smiley o ile jest się gotowym na 75% karnego podatku od nieujawnionych dochodów...  Roll Eyes <facepalm>


a powiedz mi jak skarbowka sie dowie ze wyplacasz pieniadze ? jezeli nie sprzedasz sie ze swojego adresu portfela to raczej zostaje to anonimowe albo ktos cie nie sprzeda

DeepOnion - Tor integrated - 100% anonymous
===> Join DeepOnion Airdrop NOW! <===​  (https://deeponion.org/apply.php?ref=1430822)
iwillhodl
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 2


View Profile
January 26, 2018, 10:52:11 PM
 #5

Nie trzeba się rozliczać .

No jak najbardziej przyznaję racje, nie trzeba Smiley o ile jest się gotowym na 75% karnego podatku od nieujawnionych dochodów...  Roll Eyes <facepalm>


a powiedz mi jak skarbowka sie dowie ze wyplacasz pieniadze ? jezeli nie sprzedasz sie ze swojego adresu portfela to raczej zostaje to anonimowe albo ktos cie nie sprzeda

Jeżeli wypłacasz na konto - dowie się. Ma na to 5 lat. Z racji nieuregulowania obecnego stawiam, że jak uregulują krypto a btc bedzie glosny i warty np 300000$ to za kilka lat mogą się dopominać o kwoty nawet w postaci 15000 - 20000 zł, bo będą szukać osoby z tym powiązane. Wezma pod uwage 75%, odsetki i moze byc wtopa i kilkadziesiąt tys. długu. To jedna sprawa. Druga sprawa, to może np kolega chce kupić za kase z krypto fajne auto, mieszkanie/dom? Nawet jeżeli nie wypłacał na konto to skarbówka się go spyta skąd miał np 200000 zł i co? Do konfiskaty 75% z kosztami urzędowymi wszelakimi i zostaje z tego 20000 zł w dobrym przypadku. Jeśli chodzi o kwoty poniżej 20000 pln w gotowce i nikt za to nie kupuje nic na własność to jest bardzo małe ryzyko, ale to nie zmienia faktu że nie rozliczając tego w US łamie się polskie prawo czego robić się nie powinno.

● ⚫ GIFcoin.io ⚫ ●
Gambling Investment Fund (http://gifcoin.io)
Working business ✔ 80% of net profit shared with Holders ✔
trademaniac (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 518
Merit: 106



View Profile
February 11, 2018, 08:59:33 PM
 #6

Panowie, to że rozliczać się trzeba to rzecz naturalna, wiadomo.
Po rozmowie z prawnikiem wiem już sporo. W opisanej sytuacji należy zamiast na Picie 37 rozliczyć wszystko na wspomnianym 36. Ot i tyle.

cryptoair32
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 56
Merit: 0


View Profile
February 13, 2018, 10:40:18 PM
 #7

Co ciekawe, nie dawno Urząd Skarbowy zaktualizował interpretację przepisów ws. kryptowalut https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/jak-rozliczyc-podatek-z-kryptowalut-w-pit-jest-zmiana/z30sfew
macio916
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 36
Merit: 1


View Profile
February 14, 2018, 01:26:51 AM
 #8

szukasz najbardziej anonimowej kryptowaluty ktora bardzo szybko i dynamicznie sie rozwija wraz ze wspaniala spolecznoscia, bitcoin to moneta z solidna podstawa ale sa alty ktorym warto poswiecic uwage,  nie bede polecajacym osobnikiem ale warto sprawdzic DO !

DeepOnion - Tor integrated - 100% anonymous
===> Join DeepOnion Airdrop NOW! <===​  (https://deeponion.org/apply.php?ref=1430822)
Jarokdw
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
February 22, 2018, 04:59:28 AM
 #9

Nie trzeba się rozliczać .
Dobree haha niestety niema tak lekko
crespoLT
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 2
Merit: 0


View Profile
February 22, 2018, 09:16:40 AM
 #10

Ja w 2017 kupiłem bitcoinów za 100 zł i na koniec roku sprzedałem za około 400 zł. Myślicie, że z tak małej kwoty też trzeba się rozliczyć?
Jarokdw
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
February 23, 2018, 10:54:48 AM
 #11

Zgodnie z prawem podatkowym  niestety trzeba ujac to w rocznym rozliczeniu czyli do jak sie nie myle konca kwietnia.
trademaniac (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 518
Merit: 106



View Profile
February 23, 2018, 01:31:01 PM
 #12

Ja w 2017 kupiłem bitcoinów za 100 zł i na koniec roku sprzedałem za około 400 zł. Myślicie, że z tak małej kwoty też trzeba się rozliczyć?

Zgodnie z prawem, należy rozliczyć się z każdych dochodów. Korzystałeś z polskiej giełdy?

sud
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 301



View Profile
February 24, 2018, 12:44:11 PM
 #13

Racje, zgodnie z prawem należy się rozliczać. Szkoda że nie wiadomo w jaki sposób :C A co urzędnik to inna interpretacja, więc jak ktoś chce być uczciwy to może być ciężko.
Everict
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 82
Merit: 0


View Profile
February 24, 2018, 02:49:44 PM
 #14

A orientuje się ktoś czy jak nie wypłacę kryptowalut na konto bankowe, ale np. kupię za nie coś na stronach internetowych to trzeba się z czegoś rozliczać ?
Jarokdw
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
February 24, 2018, 10:11:26 PM
 #15

Pewnie zalezy jakiej to bedzie wartosci
sud
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 301



View Profile
February 25, 2018, 08:52:17 AM
 #16

A orientuje się ktoś czy jak nie wypłacę kryptowalut na konto bankowe, ale np. kupię za nie coś na stronach internetowych to trzeba się z czegoś rozliczać ?

Teoretycznie jak kupujesz towar to podatek jest już wliczony, ale nie zdziwiłbym się gdyby interpretacja US była inna - np. że musisz odprowadzić podatek od przewalutowania, albo coś jeszcze innego.
Jarokdw
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 29
Merit: 0


View Profile
February 25, 2018, 01:08:58 PM
 #17

A orientuje się ktoś czy jak nie wypłacę kryptowalut na konto bankowe, ale np. kupię za nie coś na stronach internetowych to trzeba się z czegoś rozliczać ?

Teoretycznie jak kupujesz towar to podatek jest już wliczony, ale nie zdziwiłbym się gdyby interpretacja US była inna - np. że musisz odprowadzić podatek od przewalutowania, albo coś jeszcze innego.
Dokladnie oni interpretuja jak im wygodnie
Bubus
Member
**
Offline Offline

Activity: 97
Merit: 11


View Profile WWW
February 25, 2018, 01:23:16 PM
 #18

A orientuje się ktoś czy jak nie wypłacę kryptowalut na konto bankowe, ale np. kupię za nie coś na stronach internetowych to trzeba się z czegoś rozliczać ?

Teoretycznie jak kupujesz towar to podatek jest już wliczony, ale nie zdziwiłbym się gdyby interpretacja US była inna - np. że musisz odprowadzić podatek od przewalutowania, albo coś jeszcze innego.
Dokladnie oni interpretuja jak im wygodnie

Polecam porozmawiać z dobrym księgowym, który ogarnia temat kryptowalut i napisać do swojego urzędu prośbę o interpretację. Żeby było śmieszniej, nawet taka oficjalna interpretacja nie gwarantuje, że po paru latach nie dostaniemy pisemka, że błędnie się rozliczaliśmy i jesteśmy winni państwu tyle i tyle. Mamy wtedy jednak podkładkę, że robiliśmy to zgodnie z błędnymi zaleceniami tegoż urzędu i nie grożą nam z tego powodu dodatkowe konsekwencje, poza ewentualnym uregulowaniem należności.
matt_dev_
Copper Member
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 182
Merit: 0


View Profile
February 25, 2018, 07:44:29 PM
 #19

Interpretacja to podstawa, żebyś się nie naciął na problemy. Polska nie sprzyja kryptowalutom, więc lepiej dmuchać na zimne. Każdy US da inną interpretacje.
trademaniac (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 518
Merit: 106



View Profile
February 26, 2018, 09:22:25 AM
 #20

Quote
napisać do swojego urzędu prośbę o interpretację.

Masz już jakieś doświadczenia? Jak się za to zabrać?
o co tak naprawdę trzeba prosić, czy na jakiś drukach specjalnych,  ogólnie jak to wygląda?

Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!