Bitcoin Forum
May 04, 2024, 07:25:55 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Herhangi bir coinde block bulmak için gereken güç nasıl hesaplanır?  (Read 251 times)
mdikmetas (OP)
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
January 25, 2018, 05:41:07 PM

Herhangi bir coinde block bulmak için gereken güç nasıl hesaplanır?

Soru başlığı basit block bulmak için gereken güç nasıl hesaplanır arkadaşlar bunun cevabını ve hesaplaması nasıl yapılıyor

Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714850755
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714850755
Reply with quote  #2

1714850755
Report to moderator
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 25, 2018, 06:25:57 PM

tek bilinmeyenli bir denklem değil bu.

1 hash gücü ile bile blok bulunabilir. fakat ne kadar zamanda onu hesaplayabilirsin.

yada 1 saat içinde blok bulmak için ne kadar güç gerekir demen lazım.

süresini söylersen kaba formülünü açıklarız.

mdikmetas (OP)
Full Member

View Profile
January 25, 2018, 06:43:40 PM

örnek olarak musicoin abi

http://whattomine.com/coins/178-music-ethash

her 1 saatte 1 block bulmak istiyorum

nasıl hesaplanır yazarsan hem bende öğrenmiş olurum forumdada zaten bulamadım bunun ile iligli bilgiyi hemde arkadaşlar da öğrenmiş olur
lodos2005
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 25, 2018, 06:56:00 PM
Merited by by rallier (5), khasank (2), Looden (1), Sefatih (1)

nasıl hesaplanır yazarsan hem bende öğrenmiş olurum forumdada zaten bulamadım bunun ile iligli bilgiyi hemde arkadaşlar da öğrenmiş olur

tamam. öncelikle verdiğin coinlerle ilgili gerekli bilgileri toplayalım.

1. blok bulunma süresi.
musicoinde her bir blok ortalama 14 saniyede bulunur. (whattomine'da da bilgiler yazıyor)
2. network hashrate
603.40 Gh/s   - bu tüm musicoin kazan madencilerin toplam gücünü temsil ediyor.
3. 1 saate kaç adet blok bulunuyor

60*60=3600(1 saateki saniye sayısı)
3600/14=257 (1 saateki bulunan blok sayısı)

şimdi biz 257 bloktan birini bulmak istiyoruz.

zaten 603gh/s olan network hashrate'i bunu buluyor. bizde bundan 1 adet pay almalıyız o yüzden

603/257 = 2,34gh/s (işte bize gereken hashrate)

dipnot: eğer yüksek bir rakam isteseydik. (örneğin dakikada 1 blok bulmak istiyoruz) o zaman 150~ghs gibi bir hashrate'e ihtiyacımız olacaktı.
fakat unutulmaması lazım ki 150ghs'ı musicoin network'üne dahil ettiğimizde 603'e değil  753'e bölmemiz gerekecekti Smiley buda dipnot olarak kalsın burada Smiley

Ayrıca bknz.: Ne zaman solo kazmalıyız? sorusunun yanıtını daha önce yazmıştım.

mdikmetas (OP)
Full Member

View Profile
January 25, 2018, 07:17:23 PM

muhteşem bir bilgi oldu aklımda başka birkaç soru var cevaplarsanız çok sevinirim.

Soru 1?

2.34gh gibi bir gücü oluşturduk diyelim kar zarar oranı nasıl olur mesela

2.34 ghlık bir gücün solo olarak çalışması ile aynı gücün poolarda çalışmasında mine edilecek miktar aynı mıdır?

Soru 2

Zorluk vs herşey aynı olduğunu düşünelim

Verilen Ödül miktarı  herhangi bir coin için konuşacak olursak

2 gh lik bir güç ile 1 gh arasında ki %50 lik güç farkında mine edilen coin miktarı aynımıdır 2ghlik bir güçde mine ettiğinizde  doğru orantılı artar mı yoksa gelir daha da yükselir mi?

Soru 3?

Blok bulunurken poola bağlı olduğumuz sürede geçen süre yani siteye erişim süresi ping etkisi block bulma süresini etkiliyor mu?

Soru 4

Poolda bulunan amca block yada uncle block nedir? neden amca denir hakan diye arkadaşımızın poolunda görmüştüm oluşmasının sebebi nedir?

hocam sizi bulmuşken aklımdakileri de sorayım dedim.
lodos2005
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 25, 2018, 07:46:39 PM
Merited by by rallier (3)

muhteşem bir bilgi oldu aklımda başka birkaç soru var cevaplarsanız çok sevinirim.

Soru 1?

2.34gh gibi bir gücü oluşturduk diyelim kar zarar oranı nasıl olur mesela

2.34 ghlık bir gücün solo olarak çalışması ile aynı gücün poolarda çalışmasında mine edilecek miktar aynı mıdır?

Soru 2

Zorluk vs herşey aynı olduğunu düşünelim

Verilen Ödül miktarı  herhangi bir coin için konuşacak olursak

2 gh lik bir güç ile 1 gh arasında ki %50 lik güç farkında mine edilen coin miktarı aynımıdır 2ghlik bir güçde mine ettiğinizde  doğru orantılı artar mı yoksa gelir daha da yükselir mi?

Soru 3?

Blok bulunurken poola bağlı olduğumuz sürede geçen süre yani siteye erişim süresi ping etkisi block bulma süresini etkiliyor mu?

Soru 4

Poolda bulunan amca block yada uncle block nedir? neden amca denir hakan diye arkadaşımızın poolunda görmüştüm oluşmasının sebebi nedir?

hocam sizi bulmuşken aklımdakileri de sorayım dedim.

cevap 1 Smiley
kar zararı pool'da kazmak ve solo kazmak arasında mı sordun?
belli bir hashrate altında solo kazmayı kişisel olarak önermiyorum. bu ne kadar bir oran dersen
cevap burada  https://bitcointalk.org/index.php?topic=1579295.msg28893718#msg2889371;

cevap 2

soru şöyle mi?
2 ghs ile saate 20 coin kazanıyorsam
1 ghs ile saate 10 coin mi kazanırım?

doğru anladıysam eğer. cevap teknik olarak evet.

cevap 3.

blok bulma süresi poolara yada kazım gücüne bağlı değildir. her coinin kendine has retarget olayı mevcut.

cevap 4.
uncle blok Ethash algoritmalı coinler ile ilgili bir blok tipidir. normal bir bloğun içinde işlem görür. tek başına blok değillerdir. fakat yinede bir miktar blok ödülü kazanırsınız.blok yarısı kadar ödül'e tekabül ettiği için baba yarısı olarak nitelendirebiliriz Smiley
bende(bahsettiğin havuz benim havuzumdu) amca blok olarak isimlendirdim.  Smiley

bonus cevap: orphan blok- 
havuz tarafından bulunan fakat daha sonradan geçersiz kabul edilen bloklara denir.  genelde aynı bloğu 2 ayrı havuzun(cüzdanın) aynı anda bulması ile gerçekleşir ve kısa süreli (soft-fork) oluşur. daha sonraki bulunan bloklar hangisi ile devam etmezse o blok oprhan olarak nitelendirilir.
mdikmetas (OP)
Full Member

View Profile
January 25, 2018, 08:28:47 PM

neden poolu kapattınız hocam  özel bir sebebi var mı? ben sizden ortalama 1000 musicoin mine etmiştim canlı sohbetten bir dönem sizinle konuşmuştuk

birde ether tabanı ile ilgili birkaç sorum olacak forumda bu soruların cevaplarını bulmak aşırı zorda
lodos2005
Sr. Member

Hakan Yavuz

View Profile WWW
January 26, 2018, 12:12:05 PM

neden poolu kapattınız hocam  özel bir sebebi var mı? ben sizden ortalama 1000 musicoin mine etmiştim canlı sohbetten bir dönem sizinle konuşmuştuk

birde ether tabanı ile ilgili birkaç sorum olacak forumda bu soruların cevaplarını bulmak aşırı zorda

hakopool konusunda sebeblerini yazmıştım hocam, aklınızdaki soruları yazın elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
R1011
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
January 26, 2018, 12:36:29 PM

tamam. öncelikle verdiğin coinlerle ilgili gerekli bilgileri toplayalım.

1. blok bulunma süresi.
musicoinde her bir blok ortalama 14 saniyede bulunur. (whattomine'da da bilgiler yazıyor)
2. network hashrate
603.40 Gh/s   - bu tüm musicoin kazan madencilerin toplam gücünü temsil ediyor.
3. 1 saate kaç adet blok bulunuyor

60*60=3600(1 saateki saniye sayısı)
3600/14=257 (1 saateki bulunan blok sayısı)

şimdi biz 257 bloktan birini bulmak istiyoruz.

zaten 603gh/s olan network hashrate'i bunu buluyor. bizde bundan 1 adet pay almalıyız o yüzden

603/257 = 2,34gh/s (işte bize gereken hashrate)

dipnot: eğer yüksek bir rakam isteseydik. (örneğin dakikada 1 blok bulmak istiyoruz) o zaman 150~ghs gibi bir hashrate'e ihtiyacımız olacaktı.
fakat unutulmaması lazım ki 150ghs'ı musicoin network'üne dahil ettiğimizde 603'e değil  753'e bölmemiz gerekecekti Smiley buda dipnot olarak kalsın burada Smiley

Ayrıca bknz.: Ne zaman solo kazmalıyız? sorusunun yanıtını daha önce yazmıştım.

temiz ve güzel bir hesaplama olmuş. formül olarak açıklamış olduğunuz için teşekkür ederim. ileride hesap kitap yaparken bayağı bir işimize yarayacak bu formül.
kronik
Newbie
*

Activity: 45
Merit: 0

View Profile
January 26, 2018, 05:47:16 PM

şahane bilgiler, sağolun.
mdikmetas (OP)
Full Member

View Profile
December 30, 2018, 12:18:42 PM

blocklar bulunurken eth algolu diyelim

şans olayının tam olarak karşılığı nedir? bunu ne belirler?
Pages: [1]
  Print  

Jump to: