Bitcoin Forum
May 26, 2024, 03:19:24 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Claymore komutları.  (Read 195 times)
Dogan86 (OP)
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
January 26, 2018, 09:26:20 AM

Arkadaşlar merhaba,

Claymore da bildiğimiz işe yarayan, problem çözen komutları eklersek yeni başlayan arkadaşlara faydası olur diye düşündüm.

"Ethi"

Mining yoğunluk ayarı.Rigin tüm yoğunluğunu mininge verebilirsiniz yada bilgisayarda mining yapıyorsanız ve aynı zamanda kullanıyorsanız bu yoğunluğu düşerebilirsiniz.Varsayılan değer 6. Maksimum yoğunluk 16. Maskimum da kazım miktarı 2-3 Mh artacaktır.(Rigin total kazım gücü)

Ör komut : -ethi 16

"Mode"

Bu komut madencilik modu (Dual yada Only).Olası bir problemden bahsetmek istiyorum; Normal de GPU 0 , GPU 1 ... diye gidiyor. Örnek olarak 1 ekran kartınız dual mining yaparken aşırı ısınıyor yada kararsız hale geliyor bu yüzden dual yapmak isteseniz dahi yapamiyorsunuz. Ör: GPU 3 dualde aşırı ısınıyor yada duale uygun değil farklı eski nesil bir kart vb. ama solo Ethereum kazarken gayet başarılı. Sadece bu kartı dualden dışlayabiliriz bu komut ile.

Ör komut : -mode 1-3

Mode 1 only Ethereum modu 3 ise ekran kartımızın sırası.

Evet artık GPU 3 sadece solo mining yapacak fakat diğer kartlarımız dual yapcak.

"Di"

Bu komut GPU seçme denebilir. Örnek olarak Claymore onboard ekran kartınızı görüyor fakat kazım yapmıyor iptal etmeyi de istemiyoruz ama GPU 0 hang diyerek Watchdog resetliyor sürekli. Rigimizde 5 kartımız var.

Ör komut : -di 12345

Artık onboard ekran kartı bize bu sorunu yaşatmayacak çünkü onu miningden dışladık.

Aklıma geldikçe ekleme yapacağım.

Bitcoin / Ethereum / Monero
zafa
Newbie
*

Activity: 136
Merit: 0

View Profile
January 26, 2018, 02:19:37 PM

Güzel konu, paylaşım yapıldıkça işe yarar güzel komutlar ortaya çıkacaktır.
Mesela ben sadece eth kazıyorum, dcri komutunu 5 e ayarladığımda mh da ciddi bir artış oluyor. Ama bu komutun işlevi nedir, neden mh a bu kadar etki ediyor bilmiyorum...
ysakay
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 259

View Profile
January 27, 2018, 10:32:51 AM

Mesela ben sadece eth kazıyorum, dcri komutunu 5 e ayarladığımda mh da ciddi bir artış oluyor. Ama bu komutun işlevi nedir, neden mh a bu kadar etki ediyor bilmiyorum...

Dcri dual miningde denge ayarıdır. Arttıkça yan coin ( dcr,sia,lbc ) kazımı artar,eth düşer. Rx serisinde dcr ve lbc için 33 idealdir. Siada biraz daha düşük ( 18 sanırım )

Bir kaç eklemede ben yapayım.

-cclock -mclock ile oc ayarlarınızı afterburnera gerek kalmadan yapabilirsiniz. Örneğin -cclock 1200 -mclock 2200 eğer birden fazla karta farklı değerler atıycaksanız -cclock 1200,1144,1150,1250 -mclock 2200,2150,2050,2250 gibi.

Voltaj düşürebilirsiniz. Kesinlikle afterburnerdan daha düşük elektrik tüketiminiz olur.
-cvddc 900 -mvddc 900 gibi. Yine "," ile farklı farklı değerler girebilirsiniz.

-tt target temperature. Yani kartları bu sıcaklığın altında tut demek.
-tt 70 yaparsanız 70 dereceye geldiğinde fanlar hızlanmaya başlar.

-fanmin -fanmax fanların minimum ve maximum % kaç ile çalışacağını belirler.
-fanmin 40 , -fanmax 80 gibi. Yine "," ile farklı değerler atanabilir.

-tstop bu komutta amaç şu. Bir aksilik oldu kart %100 fan ile bile soğumadı. Yukarıda kullandığımız -tt komutundan biraz yukarıda bir değer koyuyoruz. Atıyorum -tt 70 ise -tstop 75 yapıyoruz. Kart 75 e gelirse miner kapanıyor.

nekominer
Full Member

Activity: 476
Merit: 102

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
January 27, 2018, 11:59:56 AM

dcri dual kazımda işe yarıyor. Ekran kartları daha fazla watt çektiği için ethereum yada kazılan neyse düşük rakamlarda ona da etki ediyor.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: