Bitcoin Forum
May 08, 2024, 09:31:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Cüzdan yedekleme (MacOS) Yardımcı olursanız sevinirim  (Read 121 times)
EmirKaya (OP)
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile
January 26, 2018, 02:16:04 PM

Merhaba,

Bitcoin'i yeni yeni öğrenmeye başlıyorum ve güvenlik açısından aklıma takılan ve cevabını bulamadığım bir kaç soruyu sizlere sormak istiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bitcoin için bir masaüstü cüzdan kurdum (Electrum) sizlere ilk sorum ben bu cüzdanımda depolayacağım Bitcoinlerimi bir harici harddisk veya usb bellekte depolamak istiyorum ancak aklıma takılan sorular var bunlar ilk olarak örneğin cüzdanımda 1000 BTC var ben bu BTC lerin bir kısmını örneğin 100 tanesini bir usb belleğe kalanınını ise başka bir belleğe aktarıp bunları çevrimdışı uzun süre (yıl ve üstü) nasıl depolayabilirim ve usb bellekte ki BTC lerimi aradan 1 yıl geçtikten sonra sorunsuz tekrar kullanabilir miyim ? İkincisi bu depolama işlemini nasıl yapabilirim bilgisayarım MacBook MacOS işletim sistemi kullanıyorum btc leri bir usb belleğe aktarmak için nasıl bir yol izleyeceğim ve usb belleğe depoladığım btc leri tekrar nasıl cüzdanıma aktarıp kullanabilirim.

Ayrıca, usb belleğe depoladığım btc ler usb nin başına birşey gelmediği sürece güvenli midir? Üçüncü olarak yine yukarıda ki örnekten gidersek 1000 bct miz var bu btc yi ben 5 farklı harici bellekte depolayabilir miyim? yani usb bir usb bellek bozulur ise diye bölmeden her bir harici belleğe 1000 btc yi depolayabilir miyiz ve eğer depolayabilirsek nasıl yapacağım.

Bir diğer sorum ise, öğrendiğim kadarıyla bütün Bitcoin işlemleri anonim ve herkes hangi hesap hangi hesaba ne kadar btc göndermiş görebiliyor. Merak ettiğim nokta her btc transferimde farklı bitcoin hesabı kullanabilir miyim ve kullanabilirsem bunu nasıl yapacağım.

Ve son sorum, Electrum indirdim ve kurdum bana bir Bitcoin hesab numarası vermeden önce bir seed oluşturdu ve sakin unutmayın vb vb dedi açıkcası ben bu seed in işlevini tam olarak kavrayamadım bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

NOT; 1000 Bitcoin'im yok sadece örnek olarak yazdım ama keşke olsaydı Smiley
1715203867
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715203867
Reply with quote  #2

1715203867
Report to moderator
1715203867
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715203867
Reply with quote  #2

1715203867
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
January 28, 2018, 02:08:55 AM
Last edit: June 10, 2018, 01:39:26 AM by apimembership
Merited by EFS (1)

Parça parça cevap vereyim

Merhaba,

Bitcoin'i yeni yeni öğrenmeye başlıyorum ve güvenlik açısından aklıma takılan ve cevabını bulamadığım bir kaç soruyu sizlere sormak istiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bitcoin için bir masaüstü cüzdan kurdum (Electrum) sizlere ilk sorum ben bu cüzdanımda depolayacağım Bitcoinlerimi bir harici harddisk veya usb bellekte depolamak istiyorum ancak aklıma takılan sorular var bunlar ilk olarak örneğin cüzdanımda 1000 BTC var ben bu BTC lerin bir kısmını örneğin 100 tanesini bir usb belleğe kalanınını ise başka bir belleğe aktarıp bunları çevrimdışı uzun süre (yıl ve üstü) nasıl depolayabilirim ve usb bellekte ki BTC lerimi aradan 1 yıl geçtikten sonra sorunsuz tekrar kullanabilir miyim ?

Sizin saklamanız gereken cüzdan ilk oluşturulurken verilen "Seed" bu seed elinizde olduktan sonra tüm programlar silinse, usb ler kaybolsa dahi istediğiniz zaman electrum u yukleyerek elinizdeki seed ile ilk kurulumdaki şifreye ihtiyaç duymadan tekrar cüzdanı oluşturabilirsiniz. Mac de USB ye direk kurulum yok gibi ama mantık olarak wallet

Finder ı açar shift+cmd+G basar ve ~/.electrum yazarsanız bu kısımda wallet bulunması lazım bu wallet ı herhangi bir usb de tutar ve şifresini de hatırlarsanız istediğiniz zaman bir electrum programına bu wallet ile açıp bitcoinlerinizi yönetebilirsiniz. Ama ilk dediğim geçerli bunları yapmasanız bile "seed" ile tüm kontrol sizde oluyor. Seed e çok dikkat edin sakın çaldırmayın. Yada wallet dosyanızla şifrenizi birlikte çaldırırsanız da, tüm herşeyiniz gitmiş olur.

İkincisi bu depolama işlemini nasıl yapabilirim bilgisayarım MacBook MacOS işletim sistemi kullanıyorum btc leri bir usb belleğe aktarmak için nasıl bir yol izleyeceğim ve usb belleğe depoladığım btc leri tekrar nasıl cüzdanıma aktarıp kullanabilirim.

Ayrıca, usb belleğe depoladığım btc ler usb nin başına birşey gelmediği sürece güvenli midir?

Depolama dediğiniz herhangi bir electrum cüzdan (yaptığınız gibi) indirip buna kurup buraya atabilirsiniz. Oluştururken seed i saklayın. Ve yukarıda anlattığım gibi wallet ı dosyasını da biryerde yedekleyebilirsiniz. İstediğiniz zamanda bu wallet dosyası ile electrumdan açabilirsiniz. Yukarıda buna ceva p verdim. USB ye birşey olsada elinizdeki Seed sizde olduktan sonra tekrar oluşturabilirsiniz. Bu seed denilen kelimeler size o cüzdanın "Private Key" ini tekrar oluşturmanızı sağlayan özel kelimeler. Yani o cüzdanın herşeyi. Seed elinizde olduktan sonra isterseniz hiçbiryerde electrum yüklü olmasın 10 sene sonra isterseniz çıkarın aynen kullanmaya devam edebilirsiniz bu seed sayesinde.

Üçüncü olarak yine yukarıda ki örnekten gidersek 1000 bct miz var bu btc yi ben 5 farklı harici bellekte depolayabilir miyim? yani usb bir usb bellek bozulur ise diye bölmeden her bir harici belleğe 1000 btc yi depolayabilir miyiz ve eğer depolayabilirsek nasıl yapacağım.

Aslında yukarıda anlattıklarım bu soruyu cevaplaması lazım. Biraz gözünüzü o usbler giderse btc ler gider gibi bir görüş korkutmuş sanırım. Öyle birşey değil. Sizin tüm kayıtlarınız dağıtık bir sistem olan blockchain de duruyor. Önemli olan sizin cüzdanınızın Private Key i yada bu Private Key i oluşturan seed ler sizin kontrolünüzde mi bu. Eğer o sizin kontrolünüzde ise o cüzdanda bulunan btc miktarları vs bunlar blockchainde herzaman kayıtlı olacaktır. Pc deki bir program silinmesiyle vs değişmez. Sadece hacklenmeniz (ki wallet şifrenizi ve dosyasını çaldırmak yada direkt olarak sadece seedleri çaldırmak nedeniyle olabilir) ve bu parayı hackleyenin başka yere transfer etmesi ile gider.

Bir diğer sorum ise, öğrendiğim kadarıyla bütün Bitcoin işlemleri anonim ve herkes hangi hesap hangi hesaba ne kadar btc göndermiş görebiliyor. Merak ettiğim nokta her btc transferimde farklı bitcoin hesabı kullanabilir miyim ve kullanabilirsem bunu nasıl yapacağım.

Electrum zaten genelde sürekli yeni adres oluşturuyor. Yani bunun için ayriyeten bir efor sarf etmenize gerek yok. Receive kısmına girince size vereceği bitcoin adresini bir başkasına verirseniz oraya size atabilir. Ve bu  adres kullanıldıktan sonra tekrar açtığınızda başka adres göreceksiniz. Genelde bu anonimliği sağlamak için electrum un böyle güzel bir özelliği var.

Ve son sorum, Electrum indirdim ve kurdum bana bir Bitcoin hesab numarası vermeden önce bir seed oluşturdu ve sakin unutmayın vb vb dedi açıkcası ben bu seed in işlevini tam olarak kavrayamadım bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

NOT; 1000 Bitcoin'im yok sadece örnek olarak yazdım ama keşke olsaydı Smiley

İşlevini yukarıda anlattım. Kısaca sizin herşeyiniz. Private key dediğimiz o cüzdana ana erişimi sağlayan anahtarı oluşturan key. Yani o key birinin eline giderse sizin tüm cüzdan kontrolünüz başkasının eline geçmiş demektir. O yüzden asıl dikkat edilmesi gereken bu key ve eğer bir yerde wallet dosyanız varsa bu dosya ile wallet şifresi. (Ama dediğim gibi wallet vs hepsi gitse dahi seed ile yeniden istediğiniz zaman bu paranıza erişirsiniz. Ama seed ve bu diğer ide giderse herşey gitmiştir.) Seed i printer dan çıkarıp 3 -5 tane kağıt üzerinde yada direk elle yazıp kağıt üzerinde saklamak iyidir.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: