Bitcoin Forum
April 26, 2024, 09:08:11 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: Tamam!!! Anladık Max Supply çok önemli. Peki neden.......  (Read 832 times)
Midesiz (OP)
Member
**

Activity: 378
Merit: 20

View Profile
January 27, 2018, 09:39:57 PM

tamamıyle algı ve reklam uzerıne. 1 mılyar supply olan coınde fıyatın 1 dolar oynaması market cap ı de 1 mılyar dolar oynatır. soylemesı kolay ancak kacınız yada o coınlerın sahıplerının kacı 1 mılyar gec onu 100 mılyon doları bır arada görmüş acaba. şu anki trend yap 150 mılyar supply. es kaza 0,01 dolar olsa bıle 1.5 mılyar dolarlık sacma sapan bır market cap eder. ve senın coını dırek ılk 20 ye sokar. bedavadan reklam. 150 mılyarlık coınde sankı 150 mılyar coının hepsı aynı anda dolasımdaymıs muamelesı yaptırır ama aslında 15 mılyar bıle dolasımda degılıdır. tamamıyle tecrubesız ınsanları avlama polıtıkası.

100 mılyon supply olan coınde ekıbın elınde max 25m token olur. fıyat bır dolar oynasa 25 mılyon dolar kazanır ekıp.

100 mılyar supply olan coınde ekıbın elınde 25 mılyar coın olur ortalama. fıyat 0,1 dolar oynasa 250 mılyon dolar kazanır ekıp. arada daglar kadar fark var.

her zaman her yerde dıyorum coın sayısı 1 mılyarı gectımı ekıbın 2 adet amacı olabılır. ya tum dunyaya yayılmak ıstıyordur yada mılletın elıne vermek ıstıyordur. baska bır alternatıf yok bana gore. bu yuzden proje cok onemlıdır. ancak projenın yanında supply da cok onemlıdır. yuksek suply lı coınlerde fıyat oynamaları ve dupmlarda asırı olabılır. cunku borsalarda dolanan coın mıktarı coının balınalarının elınde olan mıktara yakındır. 100 mılyar supply olan coının balınasında 5 mılyar coın oldugunu varsayarsak o balına borsalarla cok rahat oynar cunku borsalarda da dolasan coın sayısı 20 mılyardır 30 mılyardır. hadı 50 mılyar dıyelım. balınanın elınde dolasımdakı coınlerın %10 u vardır buda en sacma hesabla marketı %10 asagı ve yukarı cok rahat oynatabılecegı anlamındadır.

bu durumda da yukarıdakı paragraf basına gerı donuyoruz. 2 amac. ya ele verecekler yada gercekten cıddıler. ancak bu pıyasada aslolanın ne oldugunu herkes bılıyor. ortada olan coınlerın %75 ı çöp ve 3-4 yıl sonra adını bıle duymayacaksınız. bazı coınler vardır saglam projelere yakıt amacı ıle kullanılır balınalar tarafından. acemılerden paraları almak ıcın. hıc bır balına rakıp ıstemez. yuksek supplylı coınlerde rakıp sayısı fazladır.

Açıklamanız için çok teşekkürler..

1714165691
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714165691
Reply with quote  #2

1714165691
Report to moderator
1714165691
Hero Member
*

Ignore
1714165691
Reply with quote  #2

1714165691
Report to moderator
1714165691
Hero Member
*

Ignore
1714165691
Reply with quote  #2

1714165691
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
hirozaki faraday
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 279

View Profile
January 27, 2018, 09:55:18 PM

Matematiksel olarak hiçbir anlamı yok
Navigo
Hero Member

Activity: 854
Merit: 500

View Profile
January 27, 2018, 10:31:34 PM

Önemli olduğu yerler çoğunluklu olarak gözükse de bence önemli olmadığı yerler de azımsanmayacak kadar. Örneğin balina abimizden total coinin %85-90 ı varsa total coin çokmuş azmış çok sağlayacağını düşünmüyorum. Yada bir şeyden bir tane var diye önemli olacak diye bir şey yok. Benim çizdiğim karalama da bir tane ünlü sanatçının çizdiği de. Ama benimkinin değeri ortada sanatçının çizdiğinin ortada. Tek başına bir etken değil yani.

▄██████████████████▄
▄██████████████████████▄
█████▀              ▀█████
▄████▀    ▄▄▄▄▄▄        ▀████▄
▀█████▄    ▀█████▄     ▄█████▀
▀█████▄    ▀█████▄ ▄█████▀
█▄  ▀█████▄    ▀█████████▀  ▄█
██▄  ▀█████▄    ▀█████▀  ▄██
███▄  ▀█████▄    ▀█▀  ▄███
▀███▄  ▀█████▄     ▄███▀
▀████▄  ▀████▀  ▄████▀
█████▄  ▀▀  ▄█████
▀█████▄  ▄█████▀
▀█████  █████▀
▀████████▀
██████
▀██▀
..E R N..
               ▄▄█████████▄▄
           ▄▄█████████████████▄▄
        ▄███████▀▀       ▀▀███████▄
       █████▀▀               ▀▀█████
     ▄████▀    ▄▄█████████▄▄    ▀████▄
    ████▀   ▄█████████████████▄   ▀████
   ████    █████████████████████    ████
 █████    ███████  ▀█████████████    █████
█████    █████████    ▀███████████    █████
████    ▄██████████▄     ▀████████▄    ████
████    █████████████       ███████    ████
████    ▀██████████▀     ▄████████▀    ████
█████    █████████    ▄███████████    █████
 █████    ███████  ▄█████████████    █████
           █████████████████████
            ▀█████████████████▀
               ▀▀█████████▀▀
████
████

████
████

████
████

████
████
.TOKEN SALE.
.AIRDROP.
                              ████
                              ████

████
          ████            ████  ████

████            ████  ████
          ████  ████  ████  ████  ████

████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
████  ████  ████  ████  ████  ████  ████
.▬▬GET IN TOUCH▬▬.
.TELEGRAM   FACEBOOK   TWITTER.
..▬▬YOUTUBE   INSTAGRAM▬▬..
Altcoin Agent
Hero Member

Activity: 798
Merit: 500

Sovryn - 300-500% APY on USDT Deposit

View Profile
January 27, 2018, 10:58:01 PM

Ben yüksek supply sevmiyorum fakat insanlardaki algı biraz farklı.olaya psikolojik olarak bakarsanız coin sayısı az olan projelerin genelde birim fiyatı yüksek olur ve insanlar bu zaten yüksek daha ne kadar yükselebilirki diye düşünüyor.ama coin sayısı fazla olan birçok projenin birim fiyatı ucuz olduğu için insanlara daha cazip geliyor.son zamanlarda özellikle türk insanının ripple'a ve verge'ye olan talebi bundan kaynaklı.adam ripple için 100 dolar 1000 dolar hayali kuruyor.çünkü ona göre btcnin 12 bin dolar olduğu yerde 1 dolar çok minik rakam.ama bu akıllıların supply denen bi olaydan haberi yok tabi.kısacası yüksek supply olan tokenler özellikle bilinçsiz yatırımcıyı psikolojik olarak kendine çekiyor

.The DeFi for Bitcoin Platform.            ███   ███
           ███   ███
          ███   ███
         ███   ███
        ███   ███
       ███   ███
      ███   ███
     ███   ███
    ███   ███
   ███   ███
  ███   ███
 ███   ███
███   ███
▄  ▄██████████████████████▄  ▄
 ▀▄ ▀████████████████████▀ ▄▀
  ▀█ ▀████▀ ▄▄            █▀
   ▀█▄ ▀█ ████████████▀ ▄█▀
     ██▄ ▀▀▀▀▀▀▀▀▀███  ██
      ███      ▀█▄ ▀ ▄██
       ███▄ ▀█████ ▄███
        ████ ▀██▀ ▄███
         ▀███▄  ▄███▀
          ▀███▄ ▀██▀
            ████▄ ▀
             ████▀
              ▀█▀
SOVRYN███   ███
 ███   ███
  ███   ███
   ███   ███
    ███   ███
     ███   ███
      ███   ███
       ███   ███
        ███   ███
         ███   ███
          ███   ███
           ███   ███
            ███   ███
.300% APY on USDT Deposits.
████████████████████████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
█████████████████▀▀  ███████
█████████████▀▀      ███████
█████████▀▀   ▄▄     ███████
█████▀▀    ▄█▀▀     ████████
█████████ █▀        ████████
█████████ █ ▄███▄   ████████
██████████████████▄▄████████
valek55
Member
**

Activity: 380
Merit: 31

View Profile
January 27, 2018, 11:09:11 PM

Suply ı düşük olan coinlerin fiyatlarının yükselmesi de daha hızlı ve kolay oluyor.

Düşük suplyı olan coinleri piyasada yeni iken yakalayabilmek çok önemli mesela .

En bilinen örneği vereyim. GVT ..

5 dolarken elimde vardı salak gibi yanlış bir hamle yaptım elimden çıkardım. 1 ayda 50 doları gördü şimdi piyasa duruldu 20 dolarlarda . Piyasa tekrar para girşi olursa altlar için tekrar o seviyelere gelmesi hatta aşması kaçınılmaz.

Birde bu tarz coinlerin nedense çok bişi yapmasına da gerek kalmıyor. Ne bi ürün ortaya çıkarma ne bir habere gerek yok kendiliğinden zamanla değerine geliyor.

Suplydaki coin sayısı az olanlara bakın fiyatları çoğunun 100+ usd...

300 400 1000 dolar olanlar var.

GVT gibi 2-3m suplyı olan coinler hiç bişi yapmasa sene sonunda 100 -150 usd yi bulur diye düşünüyorum.

Hele birde ortaya bir ürün yada büyük anlaşmalar koyarlarsa 200-300 dolarlara piyasada (btc) izin verirs çok rahat ulaşıyorlar.

Ben bu suply olayını çok sonradan farkettim.

Şimdiki aklım olsa en düşük suply ı olan ve henüz kendini bulmamış düşük fiattaki coinlere yatırımımı yapardım.

Aman ha kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu işden anlasam altların gözü kapalı 5-10x yaptığı dönemde zaten zarar etmezdim.

Benimki kendi düşüncem
Bitcocoin
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 271

View Profile
January 27, 2018, 11:24:38 PM
Merited by talatk (44), alpsea (15), goraset (10), temmuz (10), by rallier (8), Dammitt (5)

Max supply ve hard cap miktari cok onemli degil, ekibin coin adedine bictigi deger onemli. Genellikle aç gözlü olmayan ekipler 100m coin satacagiz ve adet 0.1$ tarzinda ön satisa baslarlar. 100 milyar adet coin satacak ekip es kaza hard cap yapsa bile borsaya girdiginde adedi 0.1$ dan daha dusuk olacagi kesin. Ortalama olarak yeni projeler markete 25-50m $ total market price ile giriyor ve 2x rahatlikla yapiyor.
 Saglam ico seciminde total supply'in onemi ekibin ac gozlulugu ve kendilerine gelistiricilere alacagi yüzdeyle degerlendirilir. Şahsen kendi ekibine %15 ustunde pay alan projeye kurus yatirmam cunku ilerleyen zamanda fiyati ellerindekilerle ciddi etkileyebilirler.
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
January 28, 2018, 10:39:09 AM

Bu konu gerçekten önemli. Benim gibi kafasında soru işareti oluşan birçok kişi için açıklayıcı faydalı bir paylaşım olmuş.
pro2017
Member
**

Activity: 210
Merit: 11

View Profile
January 28, 2018, 10:43:03 AM

psikolojik olarak öenmli yoksa bencede çok öenmi yok rippleye bakın ne hale geldi, gvt ne durumda ama bunun supply ile alakası sadece epsikolojik oluyor, token yakıldığında değerlenmesi sizede saçma gelmiyormu
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
January 28, 2018, 01:10:17 PM
Merited by bitkolik (1)

Öncelikle max supply kadar circulating supply yani dolaşımdaki token sayısıda önemli. Max supply ile circulating supply arasındaki farkta çok önemli, ama bu tamamen ayrı bir konu.

Sorunuza gelirsek:

Eğer tokenler çeşitli mikroişlemlerde kullanılacaksa ya da kullanıcılar çeşitli mikro-görevleri tamamlayıp ödüllendirilecekse, bu işlemlerde kullanılan token sayısının insanlar tarafından anlaşılır olması gerekir.

Eğer supply az olsa ve bir tokenin fiyatı diyelim 100 dolar olsa, bir kullanıcıya ödenecek 5 cent yaklaşık 0.005 XYZ tokene denk gelecek. Bu da kullanıcının kafasını karıştıracak. O yüzden token sayısı fazla olmalı ve düşük meblağ gerektiren işlemlerde kullanılacak token sayısı kolay anlaşılmalı.

Örnek olarak Kin ya da Storm tokeni verebiliriz.

Bir de çömez alıcıların düşük fiyatlı tokenlere daha çok rağbet gösterdiğini unutmayalım. Tron gibi projeler supply sayısını yüksek tutarak bu durumdan faydalanıyorlar.
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
January 28, 2018, 01:21:19 PM

max supply nin tek başına bir anlamı yoktur fakat mevcut fiyat ve dolaşımdaki miktarla incelenip analiz edilirse önemli bir veridir.
fakat ezberden diğer 2 veri olmadan bir anlamı yoktur.
bitkolik
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 254

View Profile
January 28, 2018, 02:59:29 PM

total supply den ziyade benim için önemli olan sirkülasyondaki supplydir. tabiki oluşan fiyatla çarpınca ortaya çıkan market değeri ile ilgili coinin piyaadaki yerini görebiliyorsunuz. ama en önemli unsur borsadaki işlem hacmidir. yukarıda çok güzel yorumlar yapılmış bununla ilgili. daha fazla detaya gerek yok diye düşünüyorum.
kirmizicizgimiz
Member
**

Merit: 10

View Profile
January 28, 2018, 03:06:20 PM

İktisattaki talep esnekliği kavramı üzerinden ele almışssınız. Ancak sürüm diye bir olay var 20 tane nesneyi 5 er dakika arayla 1 tl karla sattığınız da 1 saat 40 dakika da  20 lira kazanmış oluyorken  1 adet nesneyi 1 saat 40 dakika da 20 tl karla sattığınız da aynı duruma gelmiş aynı karı elde etmiş oluyorsunuz. Biraz karışık anlattım ama düşük marketcap düşük coin üzerinden ele almayı doğru bulmuyorum
izmirligencforvet
Full Member

Merit: 100

View Profile
January 28, 2018, 06:10:53 PM

farklı coinlerde farklı max supply sayılarını görüyoruz ama benzerlikleri olanlar arasında aynı yönde hareketler yok. Tek bir değişken ile hareket edip neticede kurala ulaşmak zor.
hocam aynı hareketleri beklemek çok saçma olur. projeler farklı sonuçta. max supply sadece basit bi sayı yani. arz talepi etkileyen ufak bi etken.

Crypto Koala
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile WWW
January 28, 2018, 06:17:30 PM

supply düşük olanların birim fiyatı yüksek oluyor, supply yüksek olanların birim fiyatı düşük.
Aynı para ile birisinden 5 tane alırken diğerinden 5000 tane alabiliyorsun.

alicaan
Full Member

Activity: 366
Merit: 101

View Profile
January 28, 2018, 06:24:02 PM

Sadece max supply token olarak bakamazsın konuya. Ama bakmak istersen sebebi çok basit, nerde çokluk orda bokluk diye espri yapabiliriz. Aşırı arz talep olmamasına rağmen yüksek miktarlardaki token sayısı her zaman fiyatın düşük olmasına sebep verir. Ve bitcoinin belki 100bin$ olması öngörülebilen bişey fakat 900m max supply li bir token için bu belki hayal ötesi birşeydir.
chn2z
Full Member

Activity: 350
Merit: 105

View Profile
January 28, 2018, 06:49:37 PM

Ben genelde altcoinlere yatırım yapcaksam max supply ile Circulating Supplyye bakıyorum. Bana göre  25 m max supply olan coin tadından yenmez ama doğru mu muhtemelen değildir Smiley Buda sanırım Bitcoinden dolayı böyle düz mantık bitcoin mesela totalde 21 m adet buda doğal olarak şu algıyı oluşturuyor belki buda bitcoin gibi artabilir. Artma şansı var mı tabi ki var milyonda bir şans olsa da ama kalkıp 100b max supply olan coinin artma şansı bana göre yok. Neden çok basit çünkü örneği yok ama diğerinin örneği var biri başarmış diğeride başarabilir algısı oluşuyor ister istemez. Muhtemelen çoğu kişide benim gibi düşünüyordur.
Tadic
Full Member

Activity: 434

View Profile
January 28, 2018, 07:20:41 PM

Altcoinlerde falan yatirim yapilirken onemli detaylardan biri bu bazi coinler cok sismis oluyor onlarda bakarak giriyorsun ya da ongoruyorsun falan bir yatirim detayi diyebiliriz
moneva
Member
**

Activity: 126
Merit: 28

diwtoken.com

View Profile WWW
January 28, 2018, 07:33:56 PM

Supply tek basina pek birsey ifade etmemeli. Projeye göre supply kiyasi bence daha önemli.
Ayrica ETH supply 1 milyar olsaydi ne fark ederdi ki? su an elinde 10 adet olanin elinde 100 adet olurdu, fiyati 1000 dolar degil 100 dolar olurdu. cokta fazla birsey degismezdi. O kadar önemsemiyorum supply konusunu. Coin nasil dagitiliyor, sale, pre-sale, bonus, ico, airdrop... bunlara bakarak supply konusu önem kazanabilir belki.

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
DIW ◈    DIWtoken.com    ▐   WHITEPAPERANN THREADTELEGRAM   ▌    SECURITY DECENTRALIZED
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
dilemx
Full Member

Activity: 202

View Profile
January 28, 2018, 07:43:08 PM

Bir örnekle açıklamaya çalışayım,

X ve Y adında 2 coin olsun.

X coininin toplam adeti 2 milyar

Y coinin toplam adeti  2 milyon olsun.

x coininin market değeri 2 milyar USD  ise x coin adet fiyatı 1 USD olacak.

y coninin market değeri  2 milyar USD ise y coin adet fiyatı 10 USD olacak.

Şimdi x ve y coinlerine 1000 USD yatırım yapalım.

x'den 1000 adet aldık.

y'den 100 adet aldık.

şimdi x ve y coinlerinin market değerleri 4 milyar USD olursa ne olur?

x coin değeri 2 USD olur

y coin değeri 20 USD olur.

x'den 1000 adet almıştık 2x1000=20000 USD
y'den 100 adet almıştık 20x100=20000 USD

örnekte görüldüğü gibi önemli olan coin adetleri değil market değerleri yani topladıkları para.Bence psikolojik etki dışında başka bir etkisi yok.Bu arada toplam coin miktarının işlem gördüğünü varsayıyorum.

■  RESTART ENERGY 
RED MWAT Token DEMOCRATIZING ENERGY
Facebook Twitter Telegram AnnouncementJoin our Token Sale
L0rd
Newbie
*

Activity: 111
Merit: 0

View Profile
January 28, 2018, 08:25:08 PM

bence çok önemli değil önemli olan proje, kullanımı, ne vaat ettiği, marketcap değeri... mesela max supply fazla olanlar örneğin: ripple bir ara etheri geçti, örneğin xlm....
bazı garip coinler var max supply 5m mesela fiyatı 2-3 dolar
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: