Bitcoin Forum
May 11, 2024, 09:46:44 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Rig de sorunlar var cozume ulasamiyorum  (Read 192 times)
dbmaster (OP)
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
January 30, 2018, 11:16:39 PM

Selamlar; eve 3 kartli rig kurdum bir sorun var ve cozemiyorum.

Ana kart: msi z270 a pro
Ram: 4gb DDR4
İslemci: g440 celeron
Depolama: 120gb ssd
Psu: cooler master 700w

Kartlar:

2 adet 1060 6GB asus oc edition
1 adet 970 4GB

Sistem nicehashde calisiyor, kazima basliyor sorunsuz sekilde devam ediyor; 3 saat civari dolduktan sonra 1060 kartin bir tanesinin fan tam hizda donmeye basliyor ve pc kapanip aciliyor. Bu sorun neden kaynaklanir arkadaslar Huh
1715464004
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715464004
Reply with quote  #2

1715464004
Report to moderator
1715464004
Hero Member
*

Ignore
1715464004
Reply with quote  #2

1715464004
Report to moderator
1715464004
Hero Member
*

Ignore
1715464004
Reply with quote  #2

1715464004
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715464004
Hero Member
*

Ignore
1715464004
Reply with quote  #2

1715464004
Report to moderator
HartmaniAbit
Member
**

Activity: 224
Merit: 12

View Profile
January 30, 2018, 11:38:09 PM

Riserinizi kontrol ettiniz mi? Riserden kaynaklı olabilir. Bir de kartların yerlerini değiştirip tekrar dener misiniz
Splabs
Jr. Member
*

Activity: 42
Merit: 13

View Profile
January 30, 2018, 11:52:56 PM

HWinfo uygulaması ile GPU Memory error oranları kontrol edin. Eğer belirli kartlar üzerinde yüksek hata oranı alıyorsanız ve kartlar üzerinde overclock uyguladıysanız düşük oranlar ile düşüm yaparak stabil hale getirmeye çalışın.

Ek olarak windows olay görüntüleyicisi sistem alanı içerisinde reset yaşanan zamanlara ait olay günlüklerine bakın.
Dogan86
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
January 31, 2018, 11:26:35 AM

Overlock ayarlarınız yüksek ise bir süre sonra çökmesi normaldir ilk önce overlock yapmadan bir süre deneyin.

Riserı kontrol edin.

Hdmi kablosunu sorun yaşatan ekran kartına takın.

Bitcoin / Ethereum / Monero
sergen34
Sr. Member

Activity: 449
Merit: 250

View Profile
January 31, 2018, 09:12:13 PM

Kartlar:

1 adet 970 4GB

Sistem nicehashde calisiyor, kazima basliyor sorunsuz sekilde devam ediyor; 3 saat civari dolduktan sonra 1060 kartin bir tanesinin fan tam hizda donmeye basliyor ve pc kapanip aciliyor. Bu sorun neden kaynaklanir arkadaslar Huh

Benzer sorunu bende yaşıyorum. Fakat bu genellikle diğer arkadaşlarında dediği gibi Overclock değerlerinin uygun olmamasından kaynaklandığını gördüm. Riser değiştirmedim, yeni aldığım riserler geldi onlarla da deneyeceğim fakat OC yapıyorsanız biraz miktarını düşürün.
aragom
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 263

View Profile
January 31, 2018, 09:27:52 PM

Kartlar:

1 adet 970 4GB

afterburner ayarlarına daha dikkatli bakın. fan hızı auto ise onu değiştirin. artı nichash yazdığınız koda bakın. belki ısınınıca fanı hızlandıran bir komut eklenmiştir.
clt
Jr. Member
*

Activity: 135
Merit: 7

View Profile
February 01, 2018, 06:44:16 PM

Sorun güç kaynağında olabilir. Daha yüksek bir PSU ile denemeler yapın. Eğer sorun yok ise diğer değişkenlere bakın. Ama genel olarak ya PSU ya da fazla OC. Riserlar da arkadaşların bahsettiği gibi ilk etapta kontrol edilebilir.
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
February 01, 2018, 08:55:58 PM

o 2 nvidia kartı bilmiyorum ama muhtemelen gpu ların nesilleri farklı olduğundan driver kaynaklı bir problem olabilir.
denemek adına, 970 i ayrı bir miner yazılımı ile 1060 ları ayrı miner yazılımı ile start edin.
bu arada çöken kart sürekli aynı mı? değişiyor mu?

claymore yazılımında -di parametresi ile o bat dosyasında mining yapacak kartları seçebiliyorsun
misal gpu 0 970 kartınsa
bir bat dosyasında parametre olarak -di 0 parametresi kullan
diğer bat dosyasında -di 1 2 kullan
Kuzan
Member
**

Activity: 266
Merit: 12

View Profile
February 02, 2018, 04:56:00 AM

Önce Riser ve Riser güç beslemelerini kontrol etmen lazım. Eğer sağlıklı bir bağlantı mevcut ise OC ve driver ile alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsin.
keremaktug
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile
February 12, 2018, 12:56:41 AM

Merhabalar arkadaşlar

Türkiye sınırları içerisinde bir pool oluşturma fikrinin ortaklarından biriyim.

Levent projemizin tanıtılması işleri ile uğraşacaktı.Yaygınlaştırılması konusu ve bazı genel tasarım kuralları hakkında söz sahibi arkaşımızdır.

Teknik konularla ilgilendiğim için bu tartışmayı yeni okuyabildim ve bazı sorulara cevap yazmayı uygun gördüm.

Soru  1 : Daha once yapılan projeler neler? arkasında hangi firma var?
Cevap 1 : Hiç bir firma yok, 3 kişinin gönüllülük esasına dayalı, açık kaynak kodlu ve şeffaf bir proje.(Dünya üzerindeki diğer binlercesi gibi)

Soru  2 : Size bir türk araba sattığında kaza yapmamıştır dediğinde güvenebiliyormusunuzki paranızı emanet edeceksiniz ?
Cevap 2 : Pek çok başarılı Türk iştiraki var ve insanlar paralarını emanet ediyorlar.Türkiyedeki projelerde sadece art niyet değil, Hacklenme ve çeşitli amatörlükler sebebiyle de kayıplar yaşandı ancak projeler devam etti
ve son derece başarılılar şu an.Bu tip projeler genelde indie olarak başlıyor zaten.Hedef hem ürün sahibinin hem de katılımcıların kazanması ve tekelleşmiş diğer gruplar karşısında özgürleşmek oluyor.(Dünya üzerindeki diğer binlercesi gibi).              

Soru  3 : Sana dolandırıcı demiyoruz elbette. Ama bi türkçe bölümünün pazar alanına baksan bu tepkinin sebebini anlardın az çok üstad.Bu millet en son çiftlikbanka güvenmişti
Cevap 3 : Kimseden para istemiyoruz.Para toplamıyoruz veya pump falan işi yapmıyoruz.Pool'a bağlanan kişi beğenmezse çekilir.Çiftlikbank ile ne ilgisi var ? Arkanızda koca bir şirket olmalı demişsin.
Bu da doğru değil ne yazik ki !!! Tüm dünyada bu iş genelde bu şekilde forumlarda başlayan girişimlerden ibaret.Büyük şirket örnekleri azınlık.

Soru  4 : Splabs isimli arkadaş herhalde netten bulabildiği gerekli,gereksiz bir sürü dökümanın görülmesi gerektiğini söylemiş.Biz açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmayı planlamıştık.Sadece dökümanları değil kaynak kodları da görebilirdiniz.Eğer pool kurulsa idi ve başarılı olup büyüse idi, katılımcıları etkileyecek kararları elbette paylaşacaktık.Ancak bazı dökümanlar paylaşılabilecek dökümanlar değil.Örneğin proje planını ortak olmayanların görmemesi gerekiyor.Diğer donanım ile ilgili konular ise Türk Telekom içindeki fiziksel sunucumuz ve yetkili arkadaşların sadece bilmesi gereken şeyler.Donanım Mimarisini detaylı vermek başlı başına güvenlik açığı zaten.Bu dökümanlar sorulmaz açıkçası.Kimseye sorulamaz.Kimse vermez.

Türklerin yaptığı işlere peşinen güvenilmemesi gerektiği meselesi ile ilgili de şu eklemek istiyorum

Yav hiç tersini düşündünüz mü ?
Ya Türkler iş yapılmaz insanlar ise ?
Belki de birşey yapmak isteyen Türkler, Türklerle çalışmamalı ?
Gidip ekmeğini başka pazarda aramalı.(Biz öyle yapacağız)
Olumlu, olumsuz bütün yorumları yazan arkadaşlara teşekkürler.
Sonuçta bu da bizim için öğretici oldu
İyi Günler
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
February 12, 2018, 08:53:29 PM

Merhabalar arkadaşlar

Türkiye sınırları içerisinde bir pool oluşturma fikrinin ortaklarından biriyim.

Levent projemizin tanıtılması işleri ile uğraşacaktı.Yaygınlaştırılması konusu ve bazı genel tasarım kuralları hakkında söz sahibi arkaşımızdır.

Teknik konularla ilgilendiğim için bu tartışmayı yeni okuyabildim ve bazı sorulara cevap yazmayı uygun gördüm.

Soru  1 : Daha once yapılan projeler neler? arkasında hangi firma var?
Cevap 1 : Hiç bir firma yok, 3 kişinin gönüllülük esasına dayalı, açık kaynak kodlu ve şeffaf bir proje.(Dünya üzerindeki diğer binlercesi gibi)

Soru  2 : Size bir türk araba sattığında kaza yapmamıştır dediğinde güvenebiliyormusunuzki paranızı emanet edeceksiniz ?
Cevap 2 : Pek çok başarılı Türk iştiraki var ve insanlar paralarını emanet ediyorlar.Türkiyedeki projelerde sadece art niyet değil, Hacklenme ve çeşitli amatörlükler sebebiyle de kayıplar yaşandı ancak projeler devam etti
ve son derece başarılılar şu an.Bu tip projeler genelde indie olarak başlıyor zaten.Hedef hem ürün sahibinin hem de katılımcıların kazanması ve tekelleşmiş diğer gruplar karşısında özgürleşmek oluyor.(Dünya üzerindeki diğer binlercesi gibi).              

Soru  3 : Sana dolandırıcı demiyoruz elbette. Ama bi türkçe bölümünün pazar alanına baksan bu tepkinin sebebini anlardın az çok üstad.Bu millet en son çiftlikbanka güvenmişti
Cevap 3 : Kimseden para istemiyoruz.Para toplamıyoruz veya pump falan işi yapmıyoruz.Pool'a bağlanan kişi beğenmezse çekilir.Çiftlikbank ile ne ilgisi var ? Arkanızda koca bir şirket olmalı demişsin.
Bu da doğru değil ne yazik ki !!! Tüm dünyada bu iş genelde bu şekilde forumlarda başlayan girişimlerden ibaret.Büyük şirket örnekleri azınlık.

Soru  4 : Splabs isimli arkadaş herhalde netten bulabildiği gerekli,gereksiz bir sürü dökümanın görülmesi gerektiğini söylemiş.Biz açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmayı planlamıştık.Sadece dökümanları değil kaynak kodları da görebilirdiniz.Eğer pool kurulsa idi ve başarılı olup büyüse idi, katılımcıları etkileyecek kararları elbette paylaşacaktık.Ancak bazı dökümanlar paylaşılabilecek dökümanlar değil.Örneğin proje planını ortak olmayanların görmemesi gerekiyor.Diğer donanım ile ilgili konular ise Türk Telekom içindeki fiziksel sunucumuz ve yetkili arkadaşların sadece bilmesi gereken şeyler.Donanım Mimarisini detaylı vermek başlı başına güvenlik açığı zaten.Bu dökümanlar sorulmaz açıkçası.Kimseye sorulamaz.Kimse vermez.

Türklerin yaptığı işlere peşinen güvenilmemesi gerektiği meselesi ile ilgili de şu eklemek istiyorum

Yav hiç tersini düşündünüz mü ?
Ya Türkler iş yapılmaz insanlar ise ?
Belki de birşey yapmak isteyen Türkler, Türklerle çalışmamalı ?
Gidip ekmeğini başka pazarda aramalı.(Biz öyle yapacağız)
Olumlu, olumsuz bütün yorumları yazan arkadaşlara teşekkürler.
Sonuçta bu da bizim için öğretici oldu
İyi Günler
Kardeş alkolü bırak. Sigarayı azalt. Bonzaiden uzak dur

...
ayeaye87
Member
**

Activity: 322
Merit: 15

https://bitsdaq.com/signup?referralCode=S8RESFC8

View Profile WWW
February 12, 2018, 09:06:09 PM

Kartlar:

1 adet 970 4GB

Ne yaptınız sorununuz çözüldü mü.? Çözüm bulduysanız hangi yolu takip ettiniz. Bu türlü sorunlar Genelde Overclock Ve/Veya Windowsdan kaynaklı bir sorun olarak karşıma çıktı. Bir Rig'im de Windows kaynaklı Sürekli Yeniden başlatma sorunu vardı. Format atıp yeni Windows kurduktan sonra sorunum çözülmüştü. Bir diğer Sorunu ise Vega 56 ile yaşadım. Çok az bir Overclock yapınca bile hata verip sistemi yeniden başlatıyordu. Karta Vega 64 Bios'u atıp,

https://www.reddit.com/r/MoneroMining/comments/74hjqn/monero_and_vega_the_definitive_guide/

Burada olan Regedit dosyası ile yeniden ayarlarını yaptıktan sonra sorunum çözülmüştü. Bu söz ettiğim AMD idi farkındayım. Ama Genel de sorunlar aynı olmakta.

rafsa
Member
**

Activity: 252
Merit: 10

View Profile
February 14, 2018, 07:35:19 AM

büyük ihtimalle overloc ayarlarından dır onları tekrardan yapmayı dneyın.. ekran kartı aşırı ısınmadan kaynaklıda olabilir onun için fanlar tam hızda dönüp soğutmaya çalışıyordur. kendini korumak içinde kapatıyordur.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: