Bitcoin Forum
June 17, 2024, 10:24:51 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: BIOSTAR TB-250 BTC PRO ile mining sorunu  (Read 660 times)
iy1625 (OP)
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
February 01, 2018, 09:56:02 AM

12 adet NVIDIA 4 gb gtx 1050 ti bağladım, windows 10 pro yükledim, 128 gb ssd kullandım ve görüntüyü monitöre ekran kartı üzerindeki HDMI dan aldım. İlk işlemi yaptıgımda claymore da "CUDA ERROR , cannot allocate big buffer bla bla bla ... " diye bir problem ile karşılaştım sanal bellek problemi yaşadım. Sonra nicehash üzerinden kazıma yapmaya başladım orada bir sorun ile karşılaşmadım. Claymore sorunu çözmek için sanal belleği 20000 mb ayarladım ve claymore çalıştı ancak bu defa da 5-6 sn sonra pc donmaya basladı ancak reset atınca ekran gelmeye basladı. Pronlemim ile ilgili sorun sizce nedir ? 12 adet nvidia kart takmak sıkıntı çıkarmış olabilir mi ?
Galacos
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile WWW
February 01, 2018, 02:36:57 PM

Madenciliğe yeni başlayanlar ve başlamak isteyenler için @igotek'in hazırladığı Biostar TB250-BTC PRO Anakart Bios Ayarları ile ilgili konu

Biostar TB-250 BTC PRO anakart kullanıyorsanız 12 adet ekran kartı ile mining yapmak için alttaki Bios ayarlarını girmeniz yeterli olacaktır.
Burada belirtilen ayarları yaptığınızda monitörünüzü anakart üzerindeki DVI portuna bağlamanız gerekmektedir. Bu sayede görüntü için ekran kartlarını kullanmazsınız ve ekran kartlarınız sadece mining için çalışır.
Monitörümde DVI çıkışı olmadığı için DVI -> HDMI dönüştürücü kullanıyorum. Sizde aynı şekilde kullanabilirsiniz.
Bu ayarları yaparken ekran kartları takılı olmasın, Windows 10 Pro kurduktan sonra tüm güncelleştirmeleri yapın ve otomatik güncelleştirmeleri kapatın. Windows aktive edin.
Sanal ram miktarını yükseltin ve ekran kartlarını takıp madenciliğe başlayın.

Code:
Advanced > ACPI Settings > Restore AC Power Loss > Enabled
Chipset > Mining Mode > Above 6x VGA (EUFI OS)
Chipset > PCH-IO Configuration > Gen2 (7 adet PCIE'nin tamamı Gen2 seçilecek.)
Chipset > System Agent (SA) Configuration > Internal Graphics > Enabled
Chipset > System Agent (SA) Configuration > Primary Display > IGFX
Chipset > System Agent (SA) Configuration > Above 4G MMIO BIOS Assignment > Enabled
Chipset > System Agent (SA) Configuration > PeX16_1 Max link speed > Gen2
Boot > Fast Boot > Enabled

Kartın ayarlarını bir kontrol edin. Cuda hatası veriyorsa bu driver ile alakalıdır, driveri kontrol edin veya baştan yükleyin

Galacos
Member
**

Activity: 112
Merit: 10

View Profile WWW
February 01, 2018, 02:38:23 PM

Bu konuya da bir göz atın belki işinize yarayacak birşey bulabilirsiniz : https://bitcointalk.org/index.php?topic=2759574.0

iy1625 (OP)
Newbie
*

View Profile
February 02, 2018, 07:22:19 AM

bir kaç forumda 12 adet NVIDIA ekran kartının aynı anakart üzerinde kullanılamayacağı gibi yorumlar okudum, bununla ilgili bilginiz var mı ?
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
February 02, 2018, 07:18:32 PM

bir kaç forumda 12 adet NVIDIA ekran kartının aynı anakart üzerinde kullanılamayacağı gibi yorumlar okudum, bununla ilgili bilginiz var mı ?

Hocam siz konuya yazılan cevapları okumuyor musunuz ? Sorduğunuz soru zaten 2. mesaj da cevaplanmış. Okudunuz da anlamadıysanız anlamadığınız yeri sorun. Okumuyorsanız sonraki sorduğunuz soruya kim cevap yazsın ki ?
iy1625 (OP)
Newbie
*

View Profile
February 02, 2018, 09:36:03 PM

Hocam , yalnız şöyle ince bir nokta var: biostar tb250 btc pro anakart ürün tanıtımında 6 amd + 6 nvidia kart ile 12 ekran kartı kullanabilrsiniz dikkat edersiniz ki benim sorum 12 adet nvidia ekran kartı ile ilgili , forumda yapabilenler oldugunu okudum o konuda yardım bekliyorum.
Saygılar
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
February 02, 2018, 09:49:50 PM

Hocam , yalnız şöyle ince bir nokta var: biostar tb250 btc pro anakart ürün tanıtımında 6 amd + 6 nvidia kart ile 12 ekran kartı kullanabilrsiniz dikkat edersiniz ki benim sorum 12 adet nvidia ekran kartı ile ilgili , forumda yapabilenler oldugunu okudum o konuda yardım bekliyorum.
Saygılar

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2758945.msg28707857#msg28707857 linkteki konuyu aşağıdaki cevapları ile birlikte okursanız @igotek arkadaşın 12 nvidia kartı çalıştırdığını göreceksiniz.

levelefe
Jr. Member
*

Activity: 58
Merit: 3

View Profile
February 03, 2018, 07:07:04 PM

12 adet NVIDIA gtx 1070 ti sorunsuz çalışıyor. Windows üzerinde hiç denemedim. Bios güncellemesinden sonra mining mode enable yapın, 8GB USB Flash diske HIVEOS  https://hiveos.farm  HDDRawCopy programıyla yazdırın. Gerekenler download kısmında mevcut. Mining yapılcak yeri, mining programını ve cüzdanı, overclok ayarlarını internet üzerinden yapabilirsiniz. Kasaya monitör klavye baglamanıza gerek yok. Hata durumunda veya mining hashrate istenilenden az ise ya programı yeniden başlatıyor yada sistemi. 3 rig e kadar parasız.  2. sistemde şimdilik 8 kart var. Sorunsuz çalıştığını söyleyebilirim.
mesutnumanoglu
Newbie
*

Activity: 7

View Profile
February 17, 2018, 08:07:36 AM

12 adet NVIDIA 4 gb gtx 1050 ti bağladım, windows 10 pro yükledim, 128 gb ssd kullandım ve görüntüyü monitöre ekran kartı üzerindeki HDMI dan aldım. İlk işlemi yaptıgımda claymore da "CUDA ERROR , cannot allocate big buffer bla bla bla ... " diye bir problem ile karşılaştım sanal bellek problemi yaşadım. Sonra nicehash üzerinden kazıma yapmaya başladım orada bir sorun ile karşılaşmadım. Claymore sorunu çözmek için sanal belleği 20000 mb ayarladım ve claymore çalıştı ancak bu defa da 5-6 sn sonra pc donmaya basladı ancak reset atınca ekran gelmeye basladı. Pronlemim ile ilgili sorun sizce nedir ? 12 adet nvidia kart takmak sıkıntı çıkarmış olabilir mi ?

Merhabalar sorunu çözdünüz mü. Bende 8 adet Asus nvidia gtx1050ti var. Aynı anakart ile sadece 7 tanesi sorunsuz çalışıyor. 8 nciyi taktığımda mine prog açtığımda donuyor. Ne olur yardım edin denemedim ayar kalmadı
simetri
Full Member

Activity: 405
Merit: 104

View Profile
February 17, 2018, 08:32:40 AM

Aynı anakart ile 12 tane 1050Ti yi kullanıyorum.

Bios ayarlarınızı kontrol edin. Yukarıda verildiğişekilde olsunlar. Gen2 yerine bir de Gen1 deneyin. Ben Gen1 kullanıyorum.

İşlemciniz nedir? Bende G4400 var, işlemciniz mi kasılıyor acaba.

Windowsunuz UEFI mi? UEFI olmazsa da olmaz.
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
February 17, 2018, 02:52:50 PM

Birde gözünüzden kaçmış olmasında ram 4gb mı?
Yani 12 kartı 4gb lik sistemle çalıştırmak biraz değişik bi durum Smiley

...
igotek
Hero Member

Activity: 2072
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
February 17, 2018, 02:55:02 PM

işlemci kullanım yüzdenizi de kontrol edin. OC yaptıysanız yada OC yazılımları yüklüyse o da yapar. Bu arada psu kontrol etmeyi unutmayın. claym ore fazla elektrik tüketerek daha yüksek hash gücü verir. PSU nuz kaliteli değilse bir iki ekran kartının elektriğini kesip o şekidle deneyim. Sorunsuz çalışır.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
mesutnumanoglu
Newbie
*

View Profile
February 17, 2018, 05:18:57 PM

Arkadaşlar sistem özelliklerö;
Win10
* Intel Skylake Pentium G4400 3.3GHz 3Mb Cache LGA1151 İşlemci
*Sandisk SSD Plus 120GB 535MB-445MB/s Sata 3 2.5” SDSSDA-120G-G27
*ASUS GeForce GTX1050 Ti GDDR5 OC 4GB 128Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
* 8gb + 4gb DDR4 Ram
* 850 power güç kaynağı

Söylediklerinizi denedim. Bios update yaptım. Dediğiniz gibi yaptım herşeyi dakar 8.ci kartı taktığımda mine açılıyor 8 kartı gösteriyor tam kazım yapacakken donuyor. 8.ci kartı söküyorum 7 tane ile canavar gibi çalışıyor. Arkadaşlar acil yardım edebilecek biri varmı özelden mümkünse telefon ile 5 dakika durumu görüşsek? Şimdiden teşekkürler
mesutnumanoglu
Newbie
*

View Profile
February 17, 2018, 05:25:17 PM

Aynı anakart ile 12 tane 1050Ti yi kullanıyorum.

Bios ayarlarınızı kontrol edin. Yukarıda verildiğişekilde olsunlar. Gen2 yerine bir de Gen1 deneyin. Ben Gen1 kullanıyorum.

İşlemciniz nedir? Bende G4400 var, işlemciniz mi kasılıyor acaba.

Windowsunuz UEFI mi? UEFI olmazsa da olmaz.

Uefi abi. Hatta tüm slotları gen1 diye de denedim yok 8.nvi kartta patlıyor. İşi garantiye alıp windowsu yeniden kurdum maalesef
igotek
Hero Member

View Profile WWW
February 17, 2018, 05:25:54 PM

4GB RAM yeterli. 8GB RAM i çıkartıp başka rigde kullanabilirsiniz. Bende 4 tane bu şekilde sistem var. Bir tanesine test amaçlı 8GB takıp denedim. Extra bir işlevi olmadı. Bu yüzden 4GB yeterli.
8 tane de esonic anakart ile aynı sistemi dizdim.

OC yazılımları varsa kaldırın. OC yazılımları işlemciden yiyor ve bu anakartta kesinlikle çok büyük bir sorun. OC istiyorsanız NVIDIA inspector kullanabilirsiniz.

12 tane 1050TI için 850W PSU mu kullandınız ? Kesinlikle ve kesinlikle PSU ekleyin. Kullandığınız PSU markası nedir ? Bronze mu yoksa Gold mu ?

7 tane ile canavar gibi çalışmasının nedeni PSU kaldırıyor. Devamını takınca da mining yapmadığınız sürece sistem çalışır. Mining başlatırsınız kısa bir süre sonra sistem kapanır. Siz dua edin kullandığınız psu çok dandik birşey değil de güvenliğe giriyor. Yoksa anakart işlemci ekran kartı ne varsa elinize yakar verirdi Smiley

mesutnumanoglu
Newbie
*

View Profile
February 17, 2018, 05:49:24 PM

4GB RAM yeterli. 8GB RAM i çıkartıp başka rigde kullanabilirsiniz. Bende 4 tane bu şekilde sistem var. Bir tanesine test amaçlı 8GB takıp denedim. Extra bir işlevi olmadı. Bu yüzden 4GB yeterli.
8 tane de esonic anakart ile aynı sistemi dizdim.

OC yazılımları varsa kaldırın. OC yazılımları işlemciden yiyor ve bu anakartta kesinlikle çok büyük bir sorun. OC istiyorsanız NVIDIA inspector kullanabilirsiniz.

12 tane 1050TI için 850W PSU mu kullandınız ? Kesinlikle ve kesinlikle PSU ekleyin. Kullandığınız PSU markası nedir ? Bronze mu yoksa Gold mu ?

7 tane ile canavar gibi çalışmasının nedeni PSU kaldırıyor. Devamını takınca da mining yapmadığınız sürece sistem çalışır. Mining başlatırsınız kısa bir süre sonra sistem kapanır. Siz dua edin kullandığınız psu çok dandik birşey değil de güvenliğe giriyor. Yoksa anakart işlemci ekran kartı ne varsa elinize yakar verirdi Smiley

Yanlış anladınız 12 gpu yok bende 8 tane var. Sorunum 8nci ekran kartını takınca oluyor.

FRISBY GAMEMAX GM-800 80PLUS BRONZE 800W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI PSU
igotek
Hero Member

View Profile WWW
February 17, 2018, 06:03:59 PM

12 de olsa 8 de olsa sorunun kaynağı bu. Watt ölçerin yok mu ? Bir takıp kontrol et. Belirli bir wattın üstüne çıkmadığın sürece sorunsuz çalışır.

mesutnumanoglu
Newbie
*

View Profile
February 17, 2018, 06:17:46 PM

12 de olsa 8 de olsa sorunun kaynağı bu. Watt ölçerin yok mu ? Bir takıp kontrol et. Belirli bir wattın üstüne çıkmadığın sürece sorunsuz çalışır.

Var abi 8 tanesi takılıykrn toplam watt 512
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
February 17, 2018, 06:57:02 PM

Üstad 850w zaten 8 kartıda kaldırmaz. 300w anakarta alsan geriye 550w kalır. 75w lik kart. 70w desen zaten 560w eder. Çalışmaması çok normal değil mi?
Benmi yanlış hesap yapıyorum.
Ki bu kart daha fazla bile güç çekiyor “olabilir” 12 kart desteği yüzünden.

http://www.cizgi-rma.com/calculator

Hesaplarsan zaten 8 karta yetmeyeceğini görebilirsin.

...
Heardalis
Sr. Member

Activity: 453
Merit: 264

View Profile
February 17, 2018, 07:18:56 PM

Üstad 850w zaten 8 kartıda kaldırmaz. 300w anakarta alsan geriye 550w kalır. 75w lik kart. 70w desen zaten 560w eder. Çalışmaması çok normal değil mi?
Benmi yanlış hesap yapıyorum.
Ki bu kart daha fazla bile güç çekiyor “olabilir” 12 kart desteği yüzünden.

http://www.cizgi-rma.com/calculator

Hesaplarsan zaten 8 karta yetmeyeceğini görebilirsin.

300 watt neden anakart alıyormuş ?
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: