Bitcoin Forum
April 26, 2024, 03:21:36 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: 🏆 Aveți puncte de merit de dat? Folosiți-le în forumul românesc! 👍  (Read 15339 times)
al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 04, 2018, 08:34:47 AM
Last edit: February 24, 2018, 05:28:33 AM by al1n
Merited by Cyrus (2), valentin68 (2), HBKMusiK (1), sparg (1), stronghandsdeeppockets (1), SergiuDemerji (1)
 #1

Salut forum

M-am apucat să mă uit prin topicurile deschise în acest subforum să văd cine si de ce a primit puncte de merit. Am observat anterior, citind prin diverse topice chestii care mă interesau, că nu am văzut postări premiate. Mi-am zis că poate n-am fost eu atent sau n-am nimerit topicele care trebuie. Așa că, de curiozitate, m-am apucat să mă uit la fiecare în parte. Ce să vezi, pe prima pagină a forumului cel puțin, n-am găsit nici o postare cu puncte de merit. Poate am ratat eu vreuna, s-ar putea întâmpla, dar așa în mare n-am găsit nimic.

Nu vi se pare cam ciudat să nu găsești nici o postare care să merite premiată? Chiar toate să fie spam sau irelevante? Mă îndoiesc.
Ajung la trista concluzie că avem noi, românii, o problemă de a ne ajuta între noi sau de a mulțumi pentru informațiile primite.

Sper să mă înșel. Chiar îmi doresc asta.

PS. Pentru cei care au puncte de merit primte deja, puteți să le folosiți. Nu se scad din punctele pe care le aveți. Dacă nu le folosiți oricum se pierd în timp și nu le veți mai putea acorda. Și dacă tot le folosiți, folosiți-le în forumul românesc în special.

PPS. Punctele de merit se acordă dând click pe linkul "+ Merit" din colțul din dreapta sus al fiecărei postări. Dar știați asta nu? Smiley
1714144896
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714144896

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714144896
Reply with quote  #2

1714144896
Report to moderator
1714144896
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714144896

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714144896
Reply with quote  #2

1714144896
Report to moderator
Activity + Trust + Earned Merit == The Most Recognized Users on Bitcointalk
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714144896
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714144896

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714144896
Reply with quote  #2

1714144896
Report to moderator
1714144896
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714144896

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714144896
Reply with quote  #2

1714144896
Report to moderator
stronghandsdeeppockets
Member
**
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 27


View Profile
February 04, 2018, 11:44:27 AM
Merited by Cyrus (2), al1n (1), sandpiper (1)
 #2

Sunt de acord. Măcar între noi să ne dăm (pe meritate, evident) dacă nu vrea Fayette din Franța să ne dea pentru o postare bună de pe un forum general.

Evident, nu sunt prea de acord cu tot sistemul asta, deoarece cei ca mine au dificultăți (fie sunt newbi, fie nu au timp să stea să frece menta pe forumuri că poate au de tradus sau ceva - me) și ajung să stea la un rank low pentru destul de mult timp.

Așa că invit comunitatea românească să premieze postările bune, măcar aici dacă se poate, între noi.
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
February 04, 2018, 04:12:36 PM
 #3

salut. am si eu o curiozitate, la ce folosesc aceste puncte de merit? care e faza cu ele?

stronghandsdeeppockets
Member
**
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 27


View Profile
February 04, 2018, 06:13:37 PM
 #4

salut. am si eu o curiozitate, la ce folosesc aceste puncte de merit? care e faza cu ele?
Ai nevoie de 10 puncte sa treci de la JrMember la Member si tot asa. De la member ca sa treci la urmatorul ii 60 de puncte parca. Ideea ii ca nu mai poti face rank asa usor, trebuie sa iti dea altii puncte din astea.

Practic, daca vrei sa ajungi peste un nivel, ajungi sa fii la mana altora. La ce s-a referit Alin este ca multi nu prea dau puncte, mai ales la astia cu rank mai mic. Chiar daca postezi ca lumea si nu bullshit-uri, tot ii greu sa primesti din astea.
yul2k6
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 45
Merit: 0


View Profile WWW
February 05, 2018, 05:31:11 AM
 #5

Deci punctele de merit se castiga numai din donatii sa zicem ?
al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 05, 2018, 10:02:49 AM
 #6

Deci punctele de merit se castiga numai din donatii sa zicem ?

Da, trebuie sa le primesti de la altii. Nu se acorda automat, daca asta intrebai.

La ce s-a referit Alin este ca multi nu prea dau puncte, mai ales la astia cu rank mai mic. Chiar daca postezi ca lumea si nu bullshit-uri, tot ii greu sa primesti din astea.

Corect intr-o oarecare masura. Ce am vrut sa subliniez este ca in forumul romanesc NU se acorda puncte de merit in general, nu conteaza cui, indiferent daca postarea e buna sau nu.
al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 09, 2018, 09:16:18 AM
 #7

E momentul pentru un up; se pare ca nu am provocat nici o reactie, nimic nu s-a schimbat in ultima saptamana.
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
February 14, 2018, 08:50:24 AM
 #8

Cica pentru fiecare subforum ar fi cate o sursa de merit care sa puncteze posturile bune. Aparent sursa de la subforumul romanesc nu considera nici un post sa merite.
Ma uitam la subforumul rusilor, baietii fac o gramada de tranzactii de puncte merit. (au si o gramada de reclamatii din cauza asta)
Vedeti ca toti care aveti puncte de merit ar trebui sa aveti si sMerit pe care sa le dati altora. Alea degeaba le tineti ca pe voi nu va ajuta cu nimic. Scopul lor este, tocmai, de a puncta posturi pe care voi le considerati folositoare. Eu, de exemplu, am primit 4 puncte sMerit pe care le-am si folosit.
Punctele merit va ajuta sa cresteti in rank. Cei mai multi doresc asta pentru a putea participa la programe de bounty unde sunteti platiti in functie de rankul avut.


Rang            Cerinta activitate   Cerinta merit
Brand new                  0                     0
Newbie                  1                     0
Jr Member                  30                     0
Member                  60                    10
Full Member          120                    100
Sr. Member          240                     250
Hero Member         480                  500
Legendary   Aleatoriu, cuprins in intervalul 775-1030   1000

Oricum, din ce am vazut, cele mai multe puncte merit se dau in subforumurile meta si bitcoin si in general se puncteaza astia mari intre ei.

sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
February 14, 2018, 09:20:52 AM
 #9

Sunt de acord. Măcar între noi să ne dăm (pe meritate, evident) dacă nu vrea Fayette din Franța să ne dea pentru o postare bună de pe un forum general.

Evident, nu sunt prea de acord cu tot sistemul asta, deoarece cei ca mine au dificultăți (fie sunt newbi, fie nu au timp să stea să frece menta pe forumuri că poate au de tradus sau ceva - me) și ajung să stea la un rank low pentru destul de mult timp.

Așa că invit comunitatea românească să premieze postările bune, măcar aici dacă se poate, între noi.

Buna observatie! Cred ca multi nu au stiut sau au ignorat aceasta noua functie.
al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 14, 2018, 01:39:52 PM
 #10

Oricum, din ce am vazut, cele mai multe puncte merit se dau in subforumurile meta si bitcoin si in general se puncteaza astia mari intre ei.

In meta e nebunie. Vorba ta, se puncteaza cei mari intre ei. Nu prea conteaza ce scrie acolo, daca are nivel mare sigur primeste ceva puncte. Astia mai mici, nimic Cheesy.
Apropo de rusi (si turci), astia cum naiba pot? Probabil nu totul e pe bune nici la ei, dar oricum stau mult mai bine decat noi la partea de ajutor reciproc.



O data pe saptamana voi face bump la topicul asta ... poate poate se mai sesizeaza cate cineva.
oviudiu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 0


View Profile
February 14, 2018, 04:13:01 PM
 #11

Salut forum

M-am apucat să mă uit prin topicurile deschise în acest subforum să văd cine si de ce a primit puncte de merit. Am observat anterior, citind prin diverse topice chestii care mă interesau, că nu am văzut postări premiate. Mi-am zis că poate n-am fost eu atent sau n-am nimerit topicele care trebuie. Așa că, de curiozitate, m-am apucat să mă uit la fiecare în parte. Ce să vezi, pe prima pagină a forumului cel puțin, n-am găsit nici o postare cu puncte de merit. Poate am ratat eu vreuna, s-ar putea întâmpla, dar așa în mare n-am găsit nimic.

Nu vi se pare cam ciudat să nu găsești nici o postare care să merite premiată? Chiar toate să fie spam sau irelevante? Mă îndoiesc.
Ajung la trista concluzie că avem noi, românii, o problemă de a ne ajuta între noi sau de a mulțumi pentru informațiile primite.

Sper să mă înșel. Chiar îmi doresc asta.

PS. Pentru cei care au puncte de merit primte deja, puteți să le folosiți. Nu se scad din punctele pe care le aveți. Dacă nu le folosiți oricum se pierd în timp și nu le veți mai putea acorda. Și dacă tot le folosiți, folosiți-le în forumul românesc în special.

PPS. Punctele de merit se acordă dând click pe linkul "+ Merit" din colțul din dreapta sus al fiecărei postări. Dar știați asta nu? Smiley

Am observat ca lumea nu prea da Merit, nu inteleg ce naiba se intampla. Am 84 la activity si uite-ma, tot Jr.Member... Eu o sa folosesc merit pentru Romani cat de des pot.
stronghandsdeeppockets
Member
**
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 27


View Profile
February 14, 2018, 07:22:04 PM
 #12

Salut forum

M-am apucat să mă uit prin topicurile deschise în acest subforum să văd cine si de ce a primit puncte de merit. Am observat anterior, citind prin diverse topice chestii care mă interesau, că nu am văzut postări premiate. Mi-am zis că poate n-am fost eu atent sau n-am nimerit topicele care trebuie. Așa că, de curiozitate, m-am apucat să mă uit la fiecare în parte. Ce să vezi, pe prima pagină a forumului cel puțin, n-am găsit nici o postare cu puncte de merit. Poate am ratat eu vreuna, s-ar putea întâmpla, dar așa în mare n-am găsit nimic.

Nu vi se pare cam ciudat să nu găsești nici o postare care să merite premiată? Chiar toate să fie spam sau irelevante? Mă îndoiesc.
Ajung la trista concluzie că avem noi, românii, o problemă de a ne ajuta între noi sau de a mulțumi pentru informațiile primite.

Sper să mă înșel. Chiar îmi doresc asta.

PS. Pentru cei care au puncte de merit primte deja, puteți să le folosiți. Nu se scad din punctele pe care le aveți. Dacă nu le folosiți oricum se pierd în timp și nu le veți mai putea acorda. Și dacă tot le folosiți, folosiți-le în forumul românesc în special.

PPS. Punctele de merit se acordă dând click pe linkul "+ Merit" din colțul din dreapta sus al fiecărei postări. Dar știați asta nu? Smiley

Am observat ca lumea nu prea da Merit, nu inteleg ce naiba se intampla. Am 84 la activity si uite-ma, tot Jr.Member... Eu o sa folosesc merit pentru Romani cat de des pot.
Trebuie sa primesti Merit ca sa poti da merit. De exemplu, daca eu primesc 4 Merit Points, pot da 2. Asta nu inseamna ca eu voi avea 2 Merit Points (afisate pe cont), ci 4. Deci oarecum are loc un fork al Merit Points Cheesy si se dubleaza, putand trimite jumatate din pucntele primite. Sper ca nu am fost prea incoerent >.>
eranax
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
February 14, 2018, 10:12:21 PM
 #13

Cum poți obține punctele de merit? Cine da aceste puncte și pentru care anume merite??
stronghandsdeeppockets
Member
**
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 27


View Profile
February 14, 2018, 10:30:25 PM
Merited by Cyrus (1)
 #14

Cum poți obține punctele de merit? Cine da aceste puncte și pentru care anume merite??
Uite aici un link: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2818350.0

Si inca unul: https://imgur.com/1NKR2hA
al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 15, 2018, 06:17:45 AM
 #15

Eu nu știu după ce criteriu sa dau smerit, ca oricum informațiile pe care le doresc le aflu din afara forumului, iar pe forum n-o sa vezi Wikipedia etc, iar din câte am înțeles, nu este bine sa dăruiești smerits As A Thank You. Oricum, sunt puține smerits pentru toată lumea, iar smerit source nu știe nimeni cine este, apoi intervine întrebarea dacă poate genera suficient de mult pt. tot ecosistemul.

Punctele de merit pe care le primești (nu și  cele pe care le-ai moștenit din vechiul sistem) devin puncte de smerit (sendable merit) prin înjumătățire. Poți să le dai cui vrei tu pentru un post care ți s-a părut relevant sau util. Este până la urmă o chestie de interpretare personală. Nu te oprește nimeni să le dai pe post de mulțumesc pentru un răspuns la o întrebare. Ideea e să nu dai 50 de puncte (de exemplu)  pentru un post de rahat; atunci devine interpretabil ca trafic. Dacă nu folosești punctele se smerit pe care le ai, acestea vor dispărea în viitor (deocamdată sistemul de decay nu e funcțional). Atenție, vorbesc de punctele de smerit, nu de cele de merit; pe ăstea nu le pierzi. Ai dreptate cu userul/ii delegați ca merit source în forumul românesc; teoretic ar trebui să existe, dar nu i-a văzut nimeni. Așa că tot la a ne ajuta noi între noi am rămas.
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
February 15, 2018, 08:54:28 AM
Merited by Cyrus (3)
 #16

Este important sa facem diferentierea. Ma gandesc ca sunt unii care nu le folosesc de frica sa nu le scada punctajul.
Deci, sunt doua tipuri de puncte:
- MERIT - Pe astea le primiti de la asti ureri care ca puncteaza posturile pentru utilitatea lor. Pe baza astora cresteti in rank. Astea sunt cele afisate la profil

- sMerit - Astea sunt puncte puse la disozitioa voastra pentru a puncta posturile pe care le considerati utile. Pentru fiecare MERIT primesti 0.5 sMerit. Pe astea folositi-le pentru punctare pentru ca daca le tineti nu va ajuta cu nimic si oricum dupa un timp vor disparea din cont.

al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 17, 2018, 03:44:05 PM
 #17

bump
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
February 17, 2018, 10:47:48 PM
 #18

oricum e o mare imbarligatura, logic ar fi sa ti se acorde zilnic 2-3-5 puncte de merit pe care sa le poti acorda. pentru ca altfel, slabe sanse sa poti acorda merit la cineva

Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
February 17, 2018, 10:49:54 PM
Merited by Cyrus (1)
 #19

Salutare. Eu ca junior member nu pot sa acord merit la nimeni. Si sunt convins ca nimeni nu imi va acorda mie merit. Deci sunt condamnat sa raman junior member Sad(
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
February 18, 2018, 09:10:25 AM
Merited by Cyrus (2)
 #20

Salutare. Eu ca junior member nu pot sa acord merit la nimeni. Si sunt convins ca nimeni nu imi va acorda mie merit. Deci sunt condamnat sa raman junior member Sad(

Treaba asta cu acordarea de puncte nu se bazeaza pe reciprocitate. Ba din contra, este descurajata.
Faptul ca nu poti acorda sMerit nu reprezinta un hadicap pentru tine. Tu, cat timp scrii postari bune, ar trebui sa primesti puncte.
Sunt de acord ca sistemul nu este perfect momentan, dar , ca orice sistem nou, este nevoie de timp pentru ca oamenii sa se obisnuiasca sa dea puncte atunci cand gasesc ceva util.

Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!