Bitcoin Forum
May 03, 2024, 04:54:13 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin en ucuz hangi ülkede üretiliyor?  (Read 294 times)
mamiko (OP)
Member
**

Activity: 294
Merit: 11

View Profile
February 05, 2018, 10:41:50 PM
Merited by helevela (5)

Elite Fixtures'ın dünya genelinde elektrik ücretlerini ve kripto para madenciliği için kullanılan cihazları analiz ederek hazırladığı rapor ile Bitcoin üretmenin en ucuz olduğu ülkeler belli oldu.
Günümüzde sadece bilgisayar ya da bu iş için özel olarak geliştirilmiş cihazlarla kripto para madenciliği yapıp gelir elde etmek oldukça popüler. Tabi uzaktan göründüğü kadar kolay olmayan bu gelir kapısında da ciddi bir rekabet ve karmaşa ortamı hakim ancak yine de dünyanın dört bir yanından yeni madenciler ekosisteme katılarak kripto para üretmeye başlıyor. Elite Fixtures'ın yaptığı araştırma ise dünyanın pek çok ülkesinde Bitcoin maliyetinin halen Bitcoin'in değerinin altında olduğunu gösteriyor.

Ucuz kaynağa yani ucuz elektriğe ulaşıldığında Bitcoin üretim maliyetinin oldukça düşük olduğunu gösteren rapor; hükümetlerin ve yerel elektrik dağıtım şirketlerinin paylaştığı elektrik fiyatları ile Uluslararası Enerji Ajansı, IBTimes raporları ile elde edilen verilerin analiz edilmesi ile oluşturulmuş. Elite Fixtures, raporu oluştururken 1 Bitcoin'in ortalama üretim maliyetini belirlemek adına kripto para madenciliği için kullanılan AntMiner S7, AntMiner S9 ve Avalon 6 madencilik cihazlarının elektrik tüketimini ülkelerin elektrik tarifeleri ile incelediğini belirtiyor. Tabi raporda 1 Bitcoin'in üretilmesi için gereken elektriğin maliyetinin belirlendiğinin altını çizmek gerek. Yani söz konusu değerler madencilik cihazları için ödenen miktarları kapsamıyor.

En ucuz üretim Venezuela'da  Rapora göre 1 Bitcoin üretimi için ödenen en düşük elektrik masrafı Venezuela'da. Venezuela'da Bitcoin madenciliği yapan kişiler ortalama 530$'lık elektrik maliyetiyle 1 Bitcoin üretebiliyor. Elektriğin oldukça ucuz olması sayesinde pek çok kişinin Bitcoin madenciliği yaptığı Venezuela'yı sırasıyla Trinidad ve Tobago(1.190$), Tayvan(1.190$), Özbekistan(1.788$) ve Ukrayna(1.852$) takip ediyor. Bitcoin madenciliği denildiğinde akla ilk gelen ülke olan Çin de ise 1 Bitcoin üretmek için ortalama 3.172$'lık elektrik faturasını gözden çıkarmak gerekiyor. Bu haliyle Çin her ne kadar en ucuz 5 ülke arasında yer almasa da ucuzluk anlamında listenin üst sıralarında yer alıyor.

Bitcoin üretiminin en pahalı olduğu ülke ise açık ara farkla Güney Kore. Ülkede 1 Bitcoin üretmek için 26.170$ 'lık elektrik harcaması yapmak gerekiyor. Güney Kore'yi ise sırasıyla Niue(17.566$), Bahreyn(16.773$), Solomon Adaları(16.209$) ve Cook Adaları(15.861$) takip ediyor. Elektriğin pahalı olduğu ada ülkeleri Bitcoin üretiminin pahalı olduğu ülkeler arasında yerlerini alırken Almanya, Danimarka ve Belçika gibi Avrupa ülkelerinde de 1 Bitcoin üretmenin maliyeti Bitcoin'in şu anki değeri olan 9.300$'ın üstünde. Ülkemizde ise 1 Bitcoin üretmek için 4.984$'lık elektrik maliyetini karşılamak gerektiğinde Türkiye'nin Bitcoin üretiminin ucuz olduğu ülkeler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Elektriğin fiyatı kadar yasalar da önemli 115 ülkeyi kapsayan çalışmaya göre listedeki 87 ülkede Bitcoin üretimi için harcanan elektriği maliyeti Bitcoin'in şu anki birim değerinin altında. Özellikle Bitcoin madenciliği için önemli bir merkez olan Çin'de madencilerin yaklaşık yüzde 70 karlılıkla çalışıyor olması madenciliğin her geçen gün zorlaşmasına rağmen halen önemli bir gelir kapısı olduğunu gösteriyor. Tabi Çin hükümetinin madencilik için harcanan yüksek enerji miktarını hedef aldığı biliniyor. Bu nedenle madencilik şirketleri elektrik maliyetinin düşük olduğu başka ülkelerde madencilik faaliyetlerine devam etmek adına çalışmalara başlamış durumda.

Öte yandan madencileri cezbeden tek unsur elektrik maliyeti değil. Çin örneğinde olduğu gibi ucuz elektriğe karşılık giderek artan hükümet baskısı madencileri zor durumda bırakabiliyor. Madenciler ayrıca Japonya gibi madencilik ve kripto para birimlerine yönelik daha esnek düzenlemelerin bulunduğu ülkeleri de tercih edebiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Rusya'da hazırlanan madencilik taslağı bu açıdan büyük önem taşıyor. Madencilere özel fiyat tarifesi ve vergi indirimlerinin uygulanması gibi önemli avantajlar içeren taslağın meclisten geçmesi halinde şu anda 1 Bitcoin üretimi için 4.675$'lık elektrik tüketiminin gerektiği Rusya, Bitcoin madenciliğinin yeni merkezi olabilir.

1714755253
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714755253
Reply with quote  #2

1714755253
Report to moderator
1714755253
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714755253
Reply with quote  #2

1714755253
Report to moderator
You get merit points when someone likes your post enough to give you some. And for every 2 merit points you receive, you can send 1 merit point to someone else!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
yavuz
Jr. Member
*

Activity: 210
Merit: 6

View Profile
February 06, 2018, 01:00:32 PM

kuveytte gümrük bölgesindeki serbest bölgede elektirik ücretlerinin çok çok az olduğunu okumuştum.
konuyla ilgilenenler bunu araştırabilir.
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
February 07, 2018, 06:31:56 AM

Ucuz ülke yoktur. Sadece o ülkede yaşayan insanların parasının değeri diğer ülkedekilere göre değerli veya değersizdir.

En ucuz madencilik kaçak hattan çekilen elektrikle mümkündür veya kendi ülkemizin parasının daha değerli oldugu bir ülkede madencilik daha ucuza yapılır.
argurbuz
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

One Token to Move Anything Anywhere

View Profile
February 07, 2018, 03:37:19 PM

Ucuz ülke yoktur. Sadece o ülkede yaşayan insanların parasının değeri diğer ülkedekilere göre değerli veya değersizdir.

En ucuz madencilik kaçak hattan çekilen elektrikle mümkündür veya kendi ülkemizin parasının daha değerli oldugu bir ülkede madencilik daha ucuza yapılır.

Üniversitelerin teknokentinde şirket kurup yapılabilir aslında çok daha ucuz.

chickenfried12
Legendary
*

Activity: 1120
Merit: 1003

View Profile
February 08, 2018, 09:45:17 AM

elimde söyle bir belge mevcut işine yarayabilir dostum ama bu hangi zaman için geçerlidir tam emin değilim ama yakın tarih olarak düşünebilirsin incelediğinde ortalama 1 btc maliyeti ülkemizde 5000 usd civarında görünmektedir.

mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
February 08, 2018, 01:54:50 PM

elimde söyle bir belge mevcut işine yarayabilir dostum ama bu hangi zaman için geçerlidir tam emin değilim ama yakın tarih olarak düşünebilirsin incelediğinde ortalama 1 btc maliyeti ülkemizde 5000 usd civarında görünmektedir.

Aslında bu liste ile birde ülkede sıcaklık ortalamasına bakılıp en efektif ülke belirlenebilir.
Venezula pek ucuz ama soğutma maliyeti tepeye vurur. aynı paraya gelir gibi geldi bana.
pckoliq
Full Member

View Profile
February 08, 2018, 03:51:41 PM

Yukarıdaki liste doğru ise bize en uygun olan ülke ukrayna hem soğuk hem ucuz hemde ulaşımı kolay.
Diğer bazı ülkeler de olabilir ama ulaşım ve ısı problemi olabilir.
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
February 08, 2018, 05:36:43 PM

bir ara araştırmıştım en iyisi Ukrayna. şirket kurmak istersen tamamen yabancı olarak öyle yüksek teminatlar vermeden şirket kurabiliyorsun. yatırımcı çekmek istiyor adamlar. tam detaylı araştırmasam da yaklaşık 10 bin liraya bir Türk olarak Ukrayna vatandaşı ortak bulmadan şirket kurabiliyorsun. bununda yaklaşık 7bini teminat olarak kalıyor zaten. masrafları 3bin lira falandı.

elektrik Türkiye'ye göre yaklaşık %70 daha ucuz.
ekran kartı fiyatları türkiye'den %10 falan daha pahalı.

ekipmanı oradan toplasan bile soğutma için daha az enerji ve daha düşük enerji maliyetiyle çok daha hızlı amorti edebiliyorsun.
aAragnoN
Member
**

Activity: 98
Merit: 11

BELUGA PAY. Complete Mobile Point of Sale System

View Profile
February 08, 2018, 06:38:34 PM

Ukrayna tam benim yaşayacağım yer Smiley kalkın gidelim arkadaşlar hem iş hem aşk ikisini bir arada götürrüz

markandum
Member
**

Activity: 266

View Profile
February 08, 2018, 11:23:37 PM

Sorunun cevabını en  iyi açıklayıcı şekilde vermişsiniz. Teşekkürler. Başka araştırma yapmaya gerek kalmamış.

[/center]
kastoriante
Member
**

Activity: 160

View Profile
February 09, 2018, 02:30:17 PM

Ucuz ülke olarak  benim duyduğum Cezayir var. Donanımhaber'de gurbetçi Türkün açtığı konu var. Elektrik, su, doğalgaz toplam 100 TL geliyormuş onu da ev sahipleri ödüyormuş. Milletin A'sına koyup vergi ödemeyen Cengiz gibiler olmadığı için ekran kartlarını da Türkiye'ye göre komik paralara almış. Neyse ama az kaldı, Türkiye'de elektrik dağıtım ve üretimi bir özelleşsin bakın görün. Kayıp kaçak bitecek. Elektrik kesintisi tarih olacak. Fiyatlar ucuzlayacak. Hamdolsun, velev ki, fıtrat.
Sampix
Member
**

Activity: 98

“Innovation Powered by Crypto”

View Profile
February 09, 2018, 08:39:41 PM

Ucuz ülke olarak  benim duyduğum Cezayir var. Donanımhaber'de gurbetçi Türkün açtığı konu var. Elektrik, su, doğalgaz toplam 100 TL geliyormuş onu da ev sahipleri ödüyormuş. Milletin A'sına koyup vergi ödemeyen Cengiz gibiler olmadığı için ekran kartlarını da Türkiye'ye göre komik paralara almış. Neyse ama az kaldı, Türkiye'de elektrik dağıtım ve üretimi bir özelleşsin bakın görün. Kayıp kaçak bitecek. Elektrik kesintisi tarih olacak. Fiyatlar ucuzlayacak. Hamdolsun, velev ki, fıtrat.

Özelleşti zaten. Kayıp kaçak adını dağıtım bedeli olarak değiştirip daha fazla ytoplanıyor elektrik faturaları

pckoliq
Full Member

View Profile
February 10, 2018, 06:00:40 AM

Bir çoğu özelleşti zaten antalyada oturuyorum clk elektrik bakardı 3 ay öncesine kadar şimdi ck bakıyor
100TL kullanım bedeli için 194 TL ödüyorum kayıp kacak, trt, kdv derken %94 bir fiyat artışı oluyor.
100TL kullanımım için en fazla 140TL ödesek yine güzel olur ama böyle olunca insanın kaçak elektrik tüketesi gelmiyor değil.
Kienbui
Sr. Member

Activity: 478
Merit: 250

View Profile
February 10, 2018, 09:17:26 AM

Güney Kore gibi piyasaya yön veren bir ülkede 1 Bitcoin üretmenin maliyeti nasıl olurda 19 bin dolar olur benim aklım almadı.. Bu adamlar o kadar Bitcoin'i üretmeden nasıl buldu?
Lethapudi
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 257

View Profile
February 11, 2018, 10:28:13 AM

Bitcoin en ucuz Türkiye'de üretiliyor, gidiyorsun doğunun herhangi bir ilinin en pis semtine adamlar %91 oranda kaçak kullanıyor zaten kaçak kullanmayan %9'u devlet memuru olan Türkler oluşturuyor. 1 Bitcoin'in maliyeti 0 dolar, bedava hayat, ye iç yat.
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
February 11, 2018, 05:22:53 PM

bir ara araştırmıştım en iyisi Ukrayna. şirket kurmak istersen tamamen yabancı olarak öyle yüksek teminatlar vermeden şirket kurabiliyorsun. yatırımcı çekmek istiyor adamlar. tam detaylı araştırmasam da yaklaşık 10 bin liraya bir Türk olarak Ukrayna vatandaşı ortak bulmadan şirket kurabiliyorsun. bununda yaklaşık 7bini teminat olarak kalıyor zaten. masrafları 3bin lira falandı.

elektrik Türkiye'ye göre yaklaşık %70 daha ucuz.
ekran kartı fiyatları türkiye'den %10 falan daha pahalı.

ekipmanı oradan toplasan bile soğutma için daha az enerji ve daha düşük enerji maliyetiyle çok daha hızlı amorti edebiliyorsun.

Hocam şunu hele bir detaylı anlatsan burdan yahut pm den Smiley
Orada şirket kurma amacı misal kdv den düşmekse normal bir işte yapmak lazım. Yok eğer şirketlere daha ucuzsa yine başka bir iş yapmak gerekebilir. Bizdeki gibiyse vergi sistemi( ki sanmıyorum) biraz karışık olur.
Ancak 10bin ₺ ye şirket kurulup ucuz elektrik alınıyorsa yinede denenmesi olası gibi. Zaten buralardan gitmekte istiyordum..

Gerçi ben en ucuz venezuela diye biliyordum. Ama etken çok tabi.

...
sahnesiz71
Newbie
*

Activity: 112
Merit: 0

View Profile
February 11, 2018, 09:54:39 PM

Güney Kore gibi piyasaya yön veren bir ülkede 1 Bitcoin üretmenin maliyeti nasıl olurda 19 bin dolar olur benim aklım almadı.. Bu adamlar o kadar Bitcoin'i üretmeden nasıl buldu?
Evet çok doğru bir tespit zaten doğu illerinde elektriğe para veren aile yok galiba benim bildiğim kadarıyla ama bitcoin üretmek bedava elektrik kullanmaya benzemez ve müdahale edilir diye düşünüyorum
U20
Full Member

Activity: 546
Merit: 103

CAT.EX Exchange

View Profile
February 17, 2018, 12:48:36 PM
Merited by Bitcoin-Turkiye (2)

tabii birde yıllık sıcaklık ortalamalarını baz alıp sogutma maaliyetlerini eklemek gerekiyor. ozaman çogu ülke cazibesini yitirebilir. Ayriyetten rig kurulumu veya asic cihaz satın alımındaki fiyatlarada bakmak gerekmektedir, örneğin Asya ülkelerinde üreticisi çin olduğu için daha uygun fiyata alınabilirken ekran kartları ve cihazlar, Bizim ülkemize gelene kadar 2 katına çıkmakta fiyatları. Birde Bitmain direk bizim ülkemize yollamıyor, önce başka bi ülkeye gidecek orada vergiyi yiyecek sonra buraya gelirken birde.. sıkıntılı işler..

Pages: [1]
  Print  

Jump to: