Bitcoin Forum
May 22, 2024, 01:45:16 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kredi Kartı Borcunun Asgarisini Ödeyince Kredi Notu  (Read 147 times)
sergen34 (OP)
Sr. Member

Activity: 449
Merit: 250

View Profile
February 07, 2018, 11:41:33 AM

Arkadaşlar merhaba, bir soru var aklıma takılan. Kredi kartı borcunun asgarisini sadece ödersek kredi notu düşüyor mu net bilgisi olan var mı acaba? Ve asgariyi ödeyip, toplam ödemeyi bir ay faizsiz öteleme açısından sizce avantajlı mı?
thetis
Member
**

Activity: 322
Merit: 14

View Profile WWW
February 07, 2018, 12:45:43 PM

sadece asgari +5 10 tl ödemenin kredi notuna zararı yok yeterli son günden önce gerçekleştir bu işlemi.

ama Ve asgariyi ödeyip, toplam ödemeyi bir ay faizsiz öteleme açısından sizce avantajlı mı? bunu anlayamadım ne demeye çalıştığını?

▀▀▄▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   SOBIT   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▄▀▀
█    the FIRST USER-OWNED DIGITAL ASSETS EXCHANGE    █
Markets  ]   Telegram   Twitter   Facebook   Whitepaper   [  Free Token  ]
kaya.parca
Newbie
*

Activity: 210
Merit: 0

View Profile WWW
February 07, 2018, 01:05:30 PM

Çoğu zaman asgari ödemeler yapıyorum ama şu ana kadar fazla bir avantajı olmadı gibi geliyor bana .
Kredi notunuzun düşmemesi için kredi kartınızın en az asgari ücretini yatırmanız gereklidir.

Unutulan en ufak bakiye yani -0,01 gibi bir tutar dahi kredi notunuzu düşürmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka hesabınızın artıda olduğundan emin olunuz.
argurbuz
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

One Token to Move Anything Anywhere

View Profile
February 07, 2018, 01:19:29 PM

Hayır düşürmez en az askeri ödemeniz yeterli olur..

irokan
Newbie
*

Activity: 32

View Profile
February 07, 2018, 02:22:09 PM

Donem borcunuzun asgari tutatini gununde oderseniz kredi notunuz u etkilemez, oteleme olayini bilmiyorum.
colemankaan
Member
**

Activity: 116
Merit: 10

TEND, TOKENISING LUXURY ASSETS

View Profile
February 07, 2018, 02:26:51 PM

Kredi karti borcu: Borcun asgari tutari zamaninda odenirse, kredi notunu etkilemez.

civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
February 07, 2018, 02:36:36 PM

ekstre borcu: o ayın ödenmesi gereken borcudur.
asgari borç: kredi notun düşmemesi için herhangi bir haciz icra işlemi başlatılmaması için ödeyebileceğin en düşük tutardır.
asgari borcunu ödersen kalan borca faiz işletilir. atıyorum asgari 2bin lira ekstre borcu 8 bin lira sen 2000 lirayı ödersen 6000 lira faizlendirilir.
ama asgari borcunun altında bir ödeme yaparsan kredi notun düşer ve bütün borç faizlendirilir.

ayrıca bankaların farklı düzenlemeleri var bir takvim yılında 3 kere asgari ücretin altında ödeme yaparsan kartın kapanabiliyor.
Necroface
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

simply getting the job done

View Profile WWW
February 07, 2018, 06:54:28 PM

kardeşim sistem puanlamasını tam hatırlamıyorum ama mantığını anlatayım sana

asgari ödeyememe eksi 20 puan
asgari ödeme puan değişimi yok
tamamını ödeme artı 20 puan

puan arttıracaksan sana tavsiyem her karttan bir sakız al ve tamamını öde, çünkü harcama tutarına bakılmıyor, yani 1 trilyon kapasite ile 1 tl kapasite aynı, bakılan tamamını ödeyip ödememiş olman

onun dışında kredi çekeceksen en az 3 ay kesintisiz sigortaya ihtiyacın var, sigorta primin de kredi limitini etkiliyor, ne kadar yüksekse o kadar iyi

umarım yardımcı olabilmişimdir.

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
February 07, 2018, 08:30:16 PM
Last edit: February 07, 2018, 08:40:25 PM by forbidden

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) bazı kriterlere göre puanlama yapar,
Fakat belki bilinmeyen/önemsenmeyen vardır bir kaç şey paylaşayım:

Kredili mevduat hesabınız da kredi gibi puanınızı etkiler, yani sallıyorum yapı kredide hesabınız var, esnek hesap olarak 1000 lira limit tanımladılar, bunu kullanabiliyorsunuz ama ödeme yapmazsanız kredi puanınızı etkiliyor.
Kredi ya da kart ödemenizi 1 gün dahi geçirseniz, 1-30 gün arası (1 dönem) gecikme olarak puanı etkiliyor 1 gün ile 29 gün gecikmenin hiç farkı yok.
Yeni açılan kartlar ve krediler risk limitiniz yükseldiği için her yeni borçlanma KKB puanınızı düşürüyor.
Esnaf olarak, esnaf kefalet aracılığı ile çekilen krediler bankaların sisteminde görünmüyor ama sizin izniniz ile findeksten araştırdığında ticari kredi olarak görünüyor.
Tüm borcunuzu ve aylık KKB puanınızı Findeks uygulaması ve bankaların internet sitelerinden ücreti karşılığında takip edebilirsiniz.
Türkiyenin kredi notu ortalaması 1450 dir. bu rakamın altında az,orta,çok riskli grupta kredi kullanımında sıkıntı çıkabilir.
Yüksek puanda banka müdürü insiyatif kullanabilir iken, düşük puanlı başvuru yapanlar genel merkez tarafından değerlendirilir ve genelde olumsuz yanıt alır.
Puanı yükseltmek için ihtiyacınız olmasa bile 1-3 bin lira kredi kullanıp veya en az 1 kredi kartı alıp düzenli ödeme yapmak gerekir.
Yatırım portföyü sahipleri ve takasbankda hisse senedi bulunan kişilerin varlık değerleri mevcut borcun üzerinde ise bu da artı puan demektir.

Bankacı toplam borcunuzu, banka banka borcunuzu, ne kadarını ödediğinizi, kaç dönem gecikme olduğunu, son kredi kullanma tarihinizi, gecikmedeki hesap sayısını, gecikmedeki toplam borcu, daha önce kullanılmış ve kapatılmış krediler ve kredi kartlarını görüntüleyebilirler.
Bildiklerim bunlar.
Kripto para cüzdanları da KKB puanını yükseltir demek isterdim ama öyle birşey yok Smiley

sergen34 (OP)
Sr. Member

Activity: 449
Merit: 250

View Profile
February 07, 2018, 08:50:09 PM

Dostlar hepinizi tek tek alıntılamak isterdim, hem sorumun cevabını aldım hemde ekstra bilgi edinmiş oldum. Hepinize teşekkür ederim.
Necroface
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

simply getting the job done

View Profile WWW
February 07, 2018, 08:52:19 PM

Dostlar hepinizi tek tek alıntılamak isterdim, hem sorumun cevabını aldım hemde ekstra bilgi edinmiş oldum. Hepinize teşekkür ederim.

o zaman alırız meritini  Cheesy

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
scebeci
Newbie
*

Activity: 12

View Profile
February 07, 2018, 09:19:36 PM

kardeşim bu konulardan cok cekmiş bir insan olarak anlatayım .
asgari ödeme yaptığında borç ödenmiş görünür fakat faiz işlemeye devam eder.(ana borç için).
bi sıkıntı da asgari ödedikçe zamanla ödemiyim ne olur diyosun sonra şemsiye muhabbeti Cheesy
Ihlamurcubaba
Newbie
*

Activity: 87

View Profile
February 07, 2018, 09:38:26 PM

düşürmez kredi notunu
ozgr
Legendary
*

Activity: 1568
Merit: 1012

View Profile
February 08, 2018, 01:02:50 PM

Niye düşürsünler bankaların işine geliyor faiz biriktikçe birikir banka para kazanır ama tamamını ödersen düşük bir faiz ödemiş olursun Smiley
Benim bildiğim asgari ödeme puan olarak nötr kalıyor önemli olan düzenli ödenmesi ve gecikmemesi.
hugoworld
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 251

View Profile
February 08, 2018, 01:50:04 PM

Kredi notun düşmez. Kalan borç üzerinden faiz gelir ama sen ne yap ne et kredi kartına çok yüklenme. Kredi kartı girdap gibidir. Bir girdin mi kaçamazsın.

EMP

▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬

ICO START:
10 SEPT 2018
nazymzhu
Jr. Member
*

Activity: 248
Merit: 1

View Profile
February 08, 2018, 03:39:05 PM

3 senedir asgari ödüyom düşmüyo devam et düşmez
proof_seeker
Member
**

Activity: 336
Merit: 11

View Profile
February 08, 2018, 03:44:22 PM

kredi kartı düzeni kaçınca bir yerden sonra kısır döngü oluşuyor. asgari kullan faizini öde asgarisini öde kullan faizle beraber öde. gün geçtikçe daha fazla faiz ödemene sebep oluyor.

iyi bir bütçe kontrolü ile o borçtan kurtulmak gerekiyor tamamen.
Nevkeke
Newbie
*

Activity: 83

View Profile
February 08, 2018, 09:20:17 PM

Bence borçtan kurtulmak en iyisi. Belki biraz ertelemek isteyebilirsin ama yine de buna alışmak iyi değil
NoqTaHan
Jr. Member
*

Activity: 203
Merit: 1

View Profile
February 08, 2018, 09:25:41 PM

bişey olmuyo diye biliyorum notun aynı kalıyo
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
February 08, 2018, 09:27:01 PM

Kredi kartının askerisini ödemek kredi notunu düşürmez fakat ola ki yüksek miktarda krediye ihtiyacınız oldu banka yaptığınız ödemeleri değerlendirir ve sonuç olarak askeri ödemeler fazla görünürse sıkıntı yaşarsınız alışkanlık haline getirmemek gerek.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: