Bitcoin Forum
May 17, 2024, 01:46:44 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ce producator de ASIC ati alege daca ar fi sa cumparati unul?  (Read 1588 times)
crocko (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
September 09, 2013, 09:28:17 PM
 #1

Salut !

Sunt un incepator si doar urmaresc de ceva timp mineritul de BTC si as avea o intrebare:

Am vazut pe net niste statistici ( http://mining.thegenesisblock.com/ ) si nu sunt deloc incurajatoare.
Practic oricine cumpara un ASIC acum si va incepe sa il foloseasca la sfarsitul lui 2013, cand sunt programate majoritatea livrarilor, datorita cresterii dificultatii nu isi va recupera nici macar investitia...
Nici macar daca sa presupunem ca ar avea bani sa cumpere de la Cointerra ( http://mining.thegenesisblock.com/a/5766e08d00 )

Inteleg ca in perioada aceasta si imediat urmatoare au fost niste "salturi" si dificultatea mineritului a crescut, dar era si normal sa se intample asta, pentru ca o multime de dispozitive ASIC au fost livrate si detinatorii le-au si pus la treaba. Si probabil se va intampla ori de cate ori vor mai avea loc livrari.

Intrebarea mea este: chiar asa de mult va creste dificultatea ? Estimarea era ceva de genul: Difficulty Increase per Month = 77% ?!

O alta intrebare:

Daca ar fi sa cumparati un ASIC, de la cine v-ar tenta mai mult si de ce ?
Ce stiti despre fiecare in parte ? Care sunt seriosi si care sunt tzepari ?

Cointerra - TerraMiner IV
VMC (aka Virtual Mining Corporation) - Fast-Hash-Base-Units Silver /Gold / Platinum Edition
KNC  - Saturn, Jupiter
Bitfury (aka Bitfurystrikesback)  - Full Kit, Starter Kit
Krater - KraterMiner
BFL - Jalapeno, Monarch
TerraHash - BabyJet
HashFast - Klondike, DXLarge

Eu numai despre astia am auzit, si de bine si de rau pana acum...
Astept parerile vostre !

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
September 21, 2013, 06:55:27 PM
Last edit: September 21, 2013, 07:13:19 PM by philips
 #2

Ah, bine ai venit in clubul celor care se scarpina in cap intrebandu-se ce sa cumpere.

(urmeaza pareri personale care ar putea fi total gresite)

Dificultatea va creste da, la valori care o sa ne bage in sperieti. Lumea cumpara hardware din in ce in ce mai performant in speranta unui castig rapid si masiv. La un moment dat se va ajunge totusi la un punct de saturatie, castigul va deveni minim iar minatul o afacere nu prea atragatoare pentru cei care sperau in imbogatire rapida.
Multi vor abandona si se vor produce niste valuri de scadere/crestere/scadere etc a dificultatii urmate de o relativa stabilizare.
In final minatul va redeveni o afacere profitabila la limita, dar cand va fi asta, n-am idee.

In acel moment iti vei dori hardware-ul cel mai eficient care sa-ti ofere posibilitatea de a masa cat mai multa putere in limitele retelei tale electrice sau buzunarului.

Problema este de unde sa cumperi, nu e ca si cand trebuie sa te hotarasti intre ATI sau Nvidia care sunt niste producatori verificati.
Promisiunile sunt bune pe hartie (presupunand ca sunt sinceri) dar cati dintre ei vor livra cu adevarat ce promit?

Vezi BFL, au inceput cu bune intentii si incredere dar au esuat masiv in performante si termeni de livrare, clientii lor lor inca asteapta si azi produse (caz special, Mini-Rig-urile) care au costat carute de bani.

Sigur, poti cumpara si azi un ASIC, dar cam ce poti cumpara azi va deveni irelevant in scurt timp.
Tot ce poti face (daca ai bani de riscat) este sa mizezi pe unul sau doi producatori de frunte si sa speri ca ai ales bine.

(Ah, si sa speri ca Bitcoinul nu va crapa, o crestere sau scadere a BTC/$ va influenta masiv datele problemei.)



 
andrewsg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


View Profile
September 26, 2013, 03:50:24 AM
 #3

Sunt de acord cu philips in linii mari, dar e foarte putin probabil sa vedem scaderi de dificultate, chiar si temporare in urmatorul an. Ar trebui ca mai mult hash rate sa fie retras din actiune decat este adaugat, si nu prea vad cum s-ar putea intampla asta.

Pe masura ce profitabilitatea scade, costul electricitatii devine din ce in ce mai important, si din cate stiu Romania nu sta foarte bine la capitolul asta.

Sfatul universal e nu cumpara ASIC-uri, cumpara BTC.
 

Bitcoin can be bad for your chi. Improve yours and mine by sending BTC to: 1N1zRYSwKQbZ8Kx1bKvTskrjGMNynVFEr1
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
September 26, 2013, 05:17:29 AM
 #4

Chiar daca e putin offtopic cel mai bine daca vrei sa investesti ia direct BTC. Odata cu dificultatea cred ca va creste si pretul, ca sa nu mai vorbim de alte lucruri care l-ar putea influenta.
andrewsg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


View Profile
September 26, 2013, 06:44:14 AM
 #5

Chiar daca e putin offtopic cel mai bine daca vrei sa investesti ia direct BTC. Odata cu dificultatea cred ca va creste si pretul, ca sa nu mai vorbim de alte lucruri care l-ar putea influenta.

De acord cu investitul in BTC, dar nu cu corelatia dintre dificultate si pret.

http://organofcorti.blogspot.sg/

Bitcoin can be bad for your chi. Improve yours and mine by sending BTC to: 1N1zRYSwKQbZ8Kx1bKvTskrjGMNynVFEr1
crocko (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 826
Merit: 1000


'All that glitters is not gold'


View Profile
September 27, 2013, 09:17:07 PM
 #6

Pentru cei cu investitul in BTC: la cat estimati ca va ajunge BTC/USD?
Vazusem aici pe forum unul care zicea ceva de genul 3000-5000 USD
Chiar se poate?

Find my posts helpful? Click my Trust link and rep me!
BTC: 1MqUxoDQE8Q88sDvoaLMbBJSMToSfPgKSy  DOGE: D61Na9wjuneAn9GFLRNrHgWHHFwVfd1T7y  LTC: 3Luo136zrqkCi53jT72FEY52GbwW1ZYi6X
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3780
Merit: 2950



View Profile
September 27, 2013, 09:37:19 PM
 #7

Cel mai simplu si mai sigur raspuns este: Orice este posibil.

In linii mari, cu cat este mai folosit, cu atat pretul va creste.
Totusi nu cred ca vom vedea astfel de preturi in viitorul foarte apropiat Smiley.

jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
September 27, 2013, 10:59:20 PM
 #8

Cand a aparut BTC'ul iti cumparai 1700 cu un dolar. Cine a estimat ca va ajunge la 1 dolar a fost numit nebun pentru ca insemna o crestere cu peste 100.000% si totusi a ajuns. Acolo aceeasi poveste, ca sa ajunga la 100 de dolari trebuia iar o crestere de 10.000%... Acum ce'o sa fie nimeni nu poate sa stie (asta doar daca nu dam crezare "teoriei conspiratiei" cum c'ar fi un plan extrem de bine pus la punct, caz in care unii ar sti :p) dar parca ideea de a ajunge undeva la 5000 - 10.000 nu mai pare atat de absurda. In schimb la fel de bine poate sa scada la cativa centi...
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3780
Merit: 2950



View Profile
September 28, 2013, 11:52:59 PM
 #9

Bine zis Smiley.

AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
October 01, 2013, 06:23:48 PM
 #10

Cand a aparut BTC'ul iti cumparai 1700 cu un dolar. Cine a estimat ca va ajunge la 1 dolar a fost numit nebun pentru ca insemna o crestere cu peste 100.000% si totusi a ajuns. Acolo aceeasi poveste, ca sa ajunga la 100 de dolari trebuia iar o crestere de 10.000%... Acum ce'o sa fie nimeni nu poate sa stie (asta doar daca nu dam crezare "teoriei conspiratiei" cum c'ar fi un plan extrem de bine pus la punct, caz in care unii ar sti :p) dar parca ideea de a ajunge undeva la 5000 - 10.000 nu mai pare atat de absurda. In schimb la fel de bine poate sa scada la cativa centi...

Bun comentariull..numai partea cu cazutul la citiva centi ..nu prea o vad sa se intimple...dar totusi daca se va intimpla va dura o milisecunda ..toti se vor arunca ..ca si vulturii ..sa cumpere ..garantat ..si pretul isi va reveni in timpul cel mai scurt...

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
October 08, 2013, 05:38:12 PM
 #11

Se poate intampla, sa spunem ca maine se descopera un exploit a unui bug extrem de bine ascuns... Prea putin probabil, dar ideea ramane ca orice e posibil.

P.S: Nici eu nu cred ca o sa cada la cativa centi cel putin in viitorul apropiat.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!