Bitcoin Forum
May 06, 2024, 01:51:30 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: V-ar interesa un topic de analiza grafica?  (Read 184 times)
al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 12, 2018, 10:13:25 AM
 #1

Sa zicem ca alegem prin vot o pereche coin/btc sau coin/eth si gasim vreo 3-4 persoane care sa faca o analiza grafica pe perechea respectiva.
Analiza sa fie facuta individual, sa vedem ce iese la sfarsit. Fiecare cu explicatiile lui. Poate mai invatam ceva unii de la altii.
Cine ar fi interesat? Atentie, trebuie sa si contribuie, adica sa faca analize.
1715003490
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715003490

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715003490
Reply with quote  #2

1715003490
Report to moderator
1715003490
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715003490

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715003490
Reply with quote  #2

1715003490
Report to moderator
1715003490
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715003490

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715003490
Reply with quote  #2

1715003490
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715003490
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715003490

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715003490
Reply with quote  #2

1715003490
Report to moderator
Labrader
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
February 14, 2018, 10:57:49 PM
 #2

Analiza tehnica, nu grafica. E mai mult arta si magia de a observa tipare (patterns). Care se confirma sau nu. Dar e plin pe youtube si pe steemit de multi analisti tehnici fara audienta, poti sa te abonezi la canalele lor. Analizele se confirma uneori, pana cand nu se mai confirma. Nu s-a confirmat mai nimic la ultima scadere a bitcoin.

Citeam pe coindesk o analiza "daca luam trendul de cand a inceput bitcoin rally in 2011, la 2 $, nivelul de 5800-6000 a confirmat suportul". Mda, ok.  Grin Grin Grin
al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 15, 2018, 06:32:03 AM
 #3

Nu e chiar așa. Piața e plină de boți, dar și de oameni care reacționează în funcție de niște analize. E plin de ordine de vânzare/cumpărare pe anumite praguri destul de bine cunoscute. Teoria o cunoaște toată lumea (sau, în fine, destul de mulți). Boții se programează pe baza acestei teorii. Piața reacționează într-un fel sau altul tocmai pentru că există suficienți jucatori care se bazează pe această teorie. Piața a generat teoria, dar, într-o oarecare măsură,  și teoria influențează piața. Da, nu e 100% predictibil, mai ales când un trend nu e încă stabilit, dar ce e 100% garantat în viață? Moartea doar. Există situații clare și altele nu prea. Dar măcar cele clare le putem discuta nu?
Diacris
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 3


View Profile WWW
February 16, 2018, 07:36:36 PM
 #4

Nu e chiar așa. Piața e plină de boți, dar și de oameni care reacționează în funcție de niște analize. E plin de ordine de vânzare/cumpărare pe anumite praguri destul de bine cunoscute. Teoria o cunoaște toată lumea (sau, în fine, destul de mulți). Boții se programează pe baza acestei teorii. Piața reacționează într-un fel sau altul tocmai pentru că există suficienți jucatori care se bazează pe această teorie. Piața a generat teoria, dar, într-o oarecare măsură,  și teoria influențează piața. Da, nu e 100% predictibil, mai ales când un trend nu e încă stabilit, dar ce e 100% garantat în viață? Moartea doar. Există situații clare și altele nu prea. Dar măcar cele clare le putem discuta nu?

Te-ai uitat vreodata la meteo?

Indiferent de cate variabile sunt in joc, analiza tot e posibila si duce la rezultate, fie profitabile sau nu. Botii nu sunt o problema, doar iti modifici putin limitele comenzii de vindere si atat. Un bot cumpara la un suport de 14500 Satoshi, tu cumperi la acelasi suport dar cu 200 satoshi mai mult.

Cat despre teoria ta, piata nu este condusa de traderi si de instituii, ci din majoritari care habar n-au de analiza tehnica. Oamenii multi cu bani putini. Prin analiza tehnica determini cum s-au comportat acesti cumparatori si cum isi schimba ei comportamentul care ulterior influenteaza piata.

In rest, ai dreptate.

               kaasy.ai ICO Token Sales               
BUY KAAS TOKEN NOW
Artificial Intelligence Algorithms on Blockchain
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
February 16, 2018, 09:13:23 PM
 #5

intr-adevar este analiza tehnica sau economica, in niciun caz grafica. cauta pe google ce inseamna grafic. initial am crezut ca e legat topicul de grafica web

al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 16, 2018, 09:51:03 PM
 #6

intr-adevar este analiza tehnica sau economica, in niciun caz grafica. cauta pe google ce inseamna grafic. initial am crezut ca e legat topicul de grafica web

Așa e, analiză tehnică. Dar să știi că și termenul de analiză grafică este folosit in lumea brokerilor. Cel puțin era pe vremea când am lucrat eu în domeniu. A trecut ceva timp de atunci ce-i drept.
Analiza economică se referă mai degrabă la analiza datelor și indicatorilor contabili. Nu prea se aplica la crypto.
Labrader
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
February 19, 2018, 10:48:10 PM
 #7

Din constatarile mele personale, analiza tehnica in lumea crypto merge cam asa:
- Pe termen lung, numai chestiuni foarte generale precum suport si rezistenta si, uneori, suporturi oferite de mediile mobile exponentiale. Sunt urmarite mediile la 100 si 200. Ai zice ca zile, dar am vazut ca unii le urmaresc si la ora.
- Pe termen scurt si foarte scurt, par sa mearga oarecum indicatorii de tip oscillator. RSI e relativ util daca vrei sa faci day trading.

Am vazut ca tehnica preferata de multi este Elliott Wave.

Sunt mult pe youtube si steemit care fac asta, nu cred ca noi am fi mai buni.

De exemplu: https://steemit.com/@haejin. Cred ca acestuia ii ies maxim 50% din predictii. Daca vrei, mai am si alte linkuri pe youtube.

Iata insa acest articol din 6 februarie, cand a fost minimul bitcoin: https://www.coindesk.com/bitcoins-price-nearly-unwound-futures-boost/
Quote
The above chart (prices as per Bitstamp) shows:

    BTC has retracted more than 61.8 percent of the rally from Oct. 2011 low of $2.22 to Dec. 2017 high of $19,666.

Vrea el sa ne spuna ca a identificat un nivel Fibonacci. Pe bune? Un nivel cu referinta pe 6 ani? Crad ca a cautat mult si bine pana a gasit ceva care sa se potriveasca ci situatia.
al1n (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 20, 2018, 08:57:59 AM
 #8

Mie imi par destul de relevante si analizele bazate pe Bollinger Bands, cel putin pentru momentele de intrare si iesire pe termen scurt. La fel MACD.
In rest, ai dreptate, e de multe ori o loterie. Piata crypto e extrem de fluida si reactioneaza la o multime de evenimente de care tu s-ar putea sa nu fi auzit inca in momentul in care faci o analiza.
Si multi guru inchipuiti Smiley.
Labrader
Member
**
Offline Offline

Activity: 224
Merit: 24


View Profile
February 20, 2018, 10:13:46 AM
 #9

Teoria spune sa urmaresti vreo 4 indicatori diferiti. BB si RSI si MACD si... asa ajungi robot de trading, ca acestea le urmaresc si robotii.  Grin

Acestui tip ii place sa identifice (sau crede el) cum ar face algoritmii de trading: https://www.youtube.com/channel/UCJI0hJxdZ3TVvQB_1RLbQWA
Iar acesta face analize mai simple, mai usor pe intelesul incepatorilor: https://www.youtube.com/user/philakone1

Am vazut ca tuturor le plac Elliott Wave(s), e foarte la moda.
xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
February 20, 2018, 12:50:12 PM
 #10

Eu personal sunt interesat de asa ceva, iar in viitor voi face pași de bebe in direcția asta.

Voi ce strategie abordați? Eu după ce am vizionat Clipul de mai jos, era clar si intuitiv ca punctul 2 se potrivea zilele trecute pt chart-ul Bitcoin recent.
https://www.youtube.com/watch?v=nwcx3lJQujU
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!