Bitcoin Forum
May 06, 2024, 10:02:33 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: MEW ve Borsa Güvenliği İçin Alabileceğiniz Önlemler  (Read 154 times)
lossnet (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 13, 2018, 01:39:07 PM
Last edit: March 16, 2018, 01:01:55 AM by lossnet
Merited by EFS (1), Blacknavy (1), forumalacali (1)

Kendi uyguladığım yöntemler üzerinden herkesin yararlanması için güvenlik konusunu derlemek istedim.

1. Bilinen tarayıcıları kullanın ve güncellemeyi ihmal etmeyin (Chrome ve Firefox kullanıyorum)
2. MEW ve borsa adreslerini google ile aratıp giriş yapmayın. Harf oyunlarına gelebilirsiniz, phishing kurbanı olabilirsiniz. (Ben bookmark'a ekledim, her zaman buradan açıyorum. Ayrıca Chrome için Cryptonite eklentisi kurdum)
3. İşletim sisteminizin güvenlik yamalarına sahip olup-olmadığını kontrol edin. (Windows 10 için tüm güncelleştirmeleri alıyorum)
4. Mümkünse lisanslı bir antivirüs yazılımı kullanın. Ücretli olanların daha fazla güvenlik süzgeçleri bulunuyor. (Avast Internet Security kullanıyorum. Vereceğiniz 40 TL hayat kurtarıcı olabilir)
5. Tarayıcı eklentilerinizi ayda bir kontrol edin. Hiç bilmediğiniz bir siteden, oyun oynarken ya da film izlerken zararlı bir eklenti kurmuş olabilirsiniz.
6. Bilgisayarınızda yüklü olan ve gözle görülmeyen zararlı programları taratmak için MalwareBytes ya da benzeri bir anti-malware yazılımı kullanın. Bunun ücretsiz versiyonu da işimi görüyor benim. 3 günde bir otomatik tarama yaptırıyorum. Kayıt defterinize bulaşmış olan ya da açılışta yüklenen zararlı programları da tespit ediyor.
7. MEW için JSON dosyanızı ve private key'inizi bilgisayarda tutmak yerine usb belleğinizde saklayın. Sadece tokenlerinizi kontrol edecekseniz, MEW'e şifre ile giriş yapmanıza gerek yok. Sadece adresinizi yazarak da girebilirsiniz. Transfer edeceğiniz zaman şifrenizi kullanın.
8. Tüm borsalarda mümkünse 2FA kodunu etkinleştirin. Tarayıcılarınızı da mümkünse "gizli modda" açın. Böylelikle arka planda çerez depolamaz ve açılan reklamları engeller.
9. Borsa sitesine ya da MEW'e girerken gözünüz yeşil adres çubuğunda olsun. Hatta yeşil çubuğa tıklayıp sertifika bilgisini de görüntüleyin ve ezberinizde olsun. (Örneğin MEW "Digicert" sertifikasını kullanıyor, Binance ise "Comodo"). Bu kontrolleri ihmal etmeyin, rutin haline getirin.
10. CPU ve ram kullanımınızı görev yöneticisinden arada bir kontrol edin. Bir mining programı kaynaklarınızı tüketiyor olabilir.
11. CCleaner ya da benzeri bir yazılım kurarak bilgisayarınızı ayda bir taratın. Tam silinmemiş, parçalanmış ve yer kaplayan programları kaldırır; tüm tarayıcı geçmişinizi ve çerezlerinizi temizler, regedit (kayıt defteri) sorunlarınızı giderir.
12. Mutlaka güçlü şifreler belirleyin ve 6 ayda bir değiştirmeyi ihmal etmeyin. Küçük-büyük harf, sayı ve özel karakterlerden oluşan en az 10 haneli bir şifre tercih edin. Örneğin; BjDpT6187&+^#
13. Son olarak, uykusuz ve yorgunken şifreleriniz ile sitelere girmemeye ve önemli transfer işlemleri yapmamaya gayret edin.

Aklıma gelmeyenler, atladıklarım varsa siz de yorum ekleyin.
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714989753
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714989753
Reply with quote  #2

1714989753
Report to moderator
1714989753
Hero Member
*

Ignore
1714989753
Reply with quote  #2

1714989753
Report to moderator
1714989753
Hero Member
*

Ignore
1714989753
Reply with quote  #2

1714989753
Report to moderator
iconista
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile
February 13, 2018, 01:43:36 PM

Bilgilendirici ve faydalı bir konu olmuş. Meritim yok maalesef, ama emekleriniz için teşekkür ediyorum.
Republicofizmir
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

View Profile
February 13, 2018, 07:52:32 PM

Hocam uzantıyı elle yazmak da ciddi önemli, uzantı otomatik yüklenince tıklıyoruz sonra da sıkıntı yaşanabiliyor. Bence bunu yapmak da büyük bir önlem. Üşenmemeliyiz.
tokrat
Member
**

Activity: 172
Merit: 15

View Profile
February 13, 2018, 08:00:23 PM

Kendi uyguladığım yöntemler üzerinden herkesin yararlanması için güvenlik konusunu derlemek istedim.

1. Bilinen tarayıcıları kullanın ve güncellemeyi ihmal etmeyin (Chrome ve Firefox kullanıyorum)
2. MEW ve borsa adreslerini google ile aratıp giriş yapmayın. Harf oyunlarına gelebilirsiniz, phishing kurbanı olabilirsiniz. (Ben bookmark'a ekledim, her zaman buradan açıyorum. Ayrıca Chrome için Cryptonite eklentisi kurdum)
3. İşletim sisteminizin güvenlik yamalarına sahip olup-olmadığını kontrol edin. (Windows 10 için tüm güncelleştirmeleri alıyorum)
4. Mümkünse lisanslı bir antivirüs yazılımı kullanın. Ücretli olanların daha fazla güvenlik süzgeçleri bulunuyor. (Avast Internet Security kullanıyorum. Vereceğiniz 40 TL hayat kurtarıcı olabilir)
5. Tarayıcı eklentilerinizi ayda bir kontrol edin. Hiç bilmediğiniz bir siteden, oyun oynarken ya da film izlerken zararlı bir eklenti kurmuş olabilirsiniz.
6. Bilgisayarınızda yüklü olan ve gözle görülmeyen zararlı programları taratmak için MalwareBytes ya da benzeri bir anti-malware yazılımı kullanın. Bunun ücretsiz versiyonu da işimi görüyor benim. 3 günde bir otomatik tarama yaptırıyorum. Kayıt defterinize bulaşmış olan ya da açılışta yüklenen zararlı programları da tespit ediyor.
7. MEW için JSON dosyanızı ve private key'inizi bilgisayarda tutmak yerine usb belleğinizde saklayın. Sadece tokenlerinizi kontrol edecekseniz, MEW'e şifre ile giriş yapmanıza gerek yok. Sadece adresinizi yazarak da girebilirsiniz. Transfer edeceğiniz zaman şifrenizi kullanın.
8. Tüm borsalarda mümkünse 2FA kodunu etkinleştirin. Tarayıcılarınızı da mümkünse "gizli modda" açın. Böylelikle arka planda çerez depolamaz ve açılan reklamları engeller.
9. Borsa sitesine ya da MEW'e girerken gözünüz yeşil adres çubuğunda olsun. Hatta yeşil çubuğa tıklayıp sertifika bilgisini de görüntüleyin ve ezberinizde olsun. (Örneğin MEW "Digicert" sertifikasını kullanıyor, Binance ise "Comodo"). Bu kontrolleri ihmal etmeyin, rutin haline getirin.
10. CPU ve ram kullanımınızı görev yöneticisinden arada bir kontrol edin. Bir mining programı kaynaklarınızı tüketiyor olabilir.
11. CCleaner ya da benzeri bir yazılım kurarak bilgisayarınızı ayda bir taratın. Tam silinmemiş, parçalanmış ve yer kaplayan programları kaldırır; tüm tarayıcı geçmişinizi ve çerezlerinizi temizler, regedit (kayıt defteri) sorunlarınızı giderir.
12. Mutlaka güçlü şifreler belirleyin ve 6 ayda bir değiştirmeyi ihmal etmeyin. Küçük-büyük harf, sayı ve özel karakterlerden oluşan en az 10 haneli bir şifre tercih edin. Örneğin; BjDpT6187&+^#
13. Son olarak, uykusuz ve yorgunken şifreleriniz ile sitelere girmemeye ve önemli transfer işlemleri yapmamaya gayret edin.

Aklıma gelmeyenler, atladıklarım varsa siz de yorum ekleyin. Konuyu yararlı bulduysanız Merit ile destek olabilirsiniz...

13 madde oluşturmuşsunuz yaklaşık 10 tanesini bende şahsi olarak kulanıyorum ve yararınıda çok gördüm yeni başlayan arkadaşlar için çok yaralı bir yazı olmuş açıkçası

Sakaleyn_40
Member
**

Activity: 322
Merit: 23

View Profile WWW
February 13, 2018, 08:05:19 PM

Güzel bir paylaşım olmuş. Çok önemli konulara temas etmişsiniz. Hemen hemen hepsini uyguluyorum. Meritlik paylaşım olmuş ama meritimiz yok. Teşekkürler.

hisarardi
Member
**

Activity: 532
Merit: 12

View Profile
February 13, 2018, 08:09:48 PM

eline sağlık kardeş gerçekten ciddi bilgilendirici olmuş.

Face                       Insta                                              MEETING THE CHALLENGES OF SCALING,
     book       Twit         gram         ⟹ Ethereum Basic ⟸               FEE OPTIMIZATION   
               ter                                                                             AND EFFICIENCY
The Management
Full Member

Activity: 630
Merit: 102

View Profile
February 13, 2018, 09:15:47 PM

En önemlisi 2. madde bence. Şahsen bu işe ilk giriştiğim zamanlarda neredeyse ağzım yanacaktı. Gecenin bir vakti mew'e gireyim derken fake bi siteye girmişim son anda farkettim. O günden beri sık kullanılanlardan giriyorum tavsiye ederm
TheCarm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 502

View Profile
February 13, 2018, 09:26:03 PM

Direkt adres çubuğuna kaydedip oradan giriyorum. Elle yazmakla falan uğraşamam, kesin elle yazarken tek harf hata yaparım dolandırıcı siteye kendi ellerimle girmiş olurum o yüzden en güvenlisi kayıtlı adres çubuğu

██████████████████████████████████████████████████████████████████████
████████▀▀▀        ▀▀█████████████████████████████████████████████████
██████▀    ▄▄▄▄▄▄▄▄    ███████████████████████████████████████████████
█████    ▄█████████▌   ▐█████▀  ▐███████████████▌  ▀██████████████████
████▌   ▐██████████    █████    ████████████████    ██████████████████
████▌   ▐█████████▄▄▄▄█████▌   ▐███████████████▌   ▐███▀▀█████████████
█████    ▀███████████████▀▀        ▄███████████    ██▀   ▐████████████
██████▄     ▀▀███████▀▀         ▄▄███▀▀▀▀█████▌   ▐▀   ▄███▀▀   ▀█████
█████████▄▄     ▀▀███▄  ▄▄    ████▀    ▄   ███       ▄███▀   ▄█  ▐████
█████████████▄▄     ▀████▌   ▐███▀   ███   ██▌      ████    ██▀  █████
██████▀▀   ▀█████▄    ███    ████   ███▌  ▐██    ▌  ▐██▌      ▄▄██████
█████    ▄████████    ▐██    ██▀▀   ██▀   ▐▀    ▐█   ██▌   ▀██▀▀  ████
████▌   ▐████████▀    ███▄     ▄▄▄     ▄    ▄   ▐██   ██▄      ▄▄█████
████▌   ███████▀    ▄███████████████████████████████▄  ▀▀██████▀▀ ████
█████    ▀▀▀▀     ▄█████████▀    ▀█▀    ▀█       ▀████▄▄         ▄████
██████▄▄    ▄▄▄▄████████████  █████  ██  █  █  █  ████████████████████
█████████████████████████  █▄    ▄█▄    ▄█  █  █  ████████████████████
██████████████████████████████████████████████████████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀▐▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄█▀▀▀█████████▀▀▀█▄
▄█▀    ▄▀█████▀     ▀█▄
▄█▄    █        ▀▄   ███▄
▄████▀▀▀▀▄       ▄▀▀▀▀▀███▄
████      ▀▄▄▄▄▄▀       ███
███     ▄▄███████▄▄     ▄▀█
█  ▀▄ ▄▀ ▀███████▀ ▀▄ ▄▀  █
▀█   █     ▀███▀     ▀▄  █▀
▀█▄▄█▄      █        █▄█▀
▀█████▄ ▄▀▀ ▀▀▄▄ ▄▄███▀
▀█████        ████▀
▀▀█▄▄▄▄▄▄▄█▀▀
● OVER 1000 GAMES
● DAILY RACES AND BONUSES
● 24/7 LIVE SUPPORT
okanciftci74
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile
February 13, 2018, 10:48:01 PM

adreslerin hepsi kayıtlı ne Google aratıyorum nede farklı bişey. MEW dosyalarını usb en güvenlisi saklamak için hatta şifreli usb alın daha iyi kaybolursa falan + iki tane alın birini saklayın nolur nolmaz usb sonuçta bu
Pages: [1]
  Print  

Jump to: