Bitcoin Forum
May 26, 2024, 01:40:09 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  
Author Topic: %51 Saldırı Gerçekleşirse btc 1(bir) dolar  (Read 21105 times)
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 110
Merit: 2

View Profile
February 20, 2018, 03:16:32 PM

btc fiyatı ile zorlugu kıyaslarken son 2-3 ay değilde uzun vade bakmak daha sağlıklı olur. son 2-3 ayda olan pump/dump cok nadir görülecek bir dönem bundan önce 2014te oldu mesela o yüzden o sıraki hash artısı şaşırtabilir.
3 değil 30 aya da baksanız değişmez ilgili grafikler blockchain infoda var. tek ortak yanı ikisininde artmış olması oranlar tamamen orantısız. hatta bazı zamanlar ters.

%51 ele geçirmek için ya suanki sistemin 2 katından fazla miner gucu devreye sokmanız lazım yada suanki mevcut minerları kendi tarafınıza cekmeniz lazım.

2 kat değil, 1 kat +1 laptop yeterli . şu anki güç x ise x+1 yeterli olacak

sisteme şuan.
Zorluk artınca madenci başına düsen ödül azalmaz sadece sizin hashinize düşen değer azalır eğer poolda kazıyorsanız. Solo kazıyorsanız sabittir tabi ödül yakalayabilirseniz.
Evet azalır poolda olsanızda single olsanızda düşer. Donanımınıza takviye yapmazsanız hrate artması demek ödül kazanma ihtimalinizin düşmesi demek. pooldaysanızda poolunuzun doğal olarak sizin ödül alma ihtimaliniz düşer. hrate 100k iken ayda 1btc kazanıyorsanız 200k olunca ayda 0,5btc kazanırsınız. single iseniz 100k güçte 1 yılda bir defa ödül kazanabiliyorsanız 200k güçte 2 yılda bir defa ödül kazanabilirsiniz. Ufak sapmalar olabilir ama uzun vadede matematiksel olarak bu şekilde olur.

böyle bir operasyon yapmanız için elinizde piyasaya pompalayacak btc olması lazım
Hayır btc olmadan yapabilirsiniz. 5 milyar dolarlık bir minning gücü yeterli.

cunku hash değeri anormal sekilde artarsa market bunu fiyatlar derki bi olay dönüyor ben btc satmayayım maliyetler artıyor. fiyat yukselecektir der. Dolayısıyla markette btc arzı azalır. Yani sadece kazılacak btc ler değil haricinde kullanıcılarda btc için satıstan alısa gecer.

fiyatlayıncaya kadar iş işten geçer blok time 10dk. ikinci bloklanma yani 20dk sonunda orjinal zincir bozulmuş oldur orphanlar ve duble harcamalar hatta işlemleri tersine çevirme yapıp zinciri çöp edebilir.

Siz bu sırada surekli olarak piyasaya btc pompalarsanız bir kac gunde bu imajı kırarsınız ama bunun icin tahminim en az 400-500k btc ye ihtiyacınız varki piyasa sizin ne yaptıgınızı anlamasın.

btc ye gerek yok %51 minning gücü yeterli. Hem dediğiniz gibi 3-5 ayda hrate etki fiyata etmeyebilirmiş. ki sabotajcıya gereken süre 20dk

Zaten piyasa ne yaptıgınızı anlarsa %51 ele geçirmeye calıstıgınızı anlarsa o proje yatar. Kısa surede hissettirmeden bu %51i ele geçirmeniz gerekir. Bunu sahıs yapamaz ancak devletler yapabilir. Devletlerin suan icinde boyle bir risk almasını gerektircek bir durum bence yok.
Zaten başlık açıklamasında devletlerin yapabileceğini yazdım. Dünyanın bir ucundaki petrol için trilyonlarca dolar masraf edip üs kurup ülkeleri deviren abd. En büyük silahı "dolar" ın zarar görmemesi için neler yapar? yada neler yapmaz?

Cabsav cevaplarınız için teşekkürler

Başka üyelerinde görüşlerini almak isterim
Nevkeke
Newbie
*

Activity: 83
Merit: 0

View Profile
February 20, 2018, 04:37:50 PM

Insanların bir kısmı düşüşün bile ahenkli bir şekilde olduğuna inanıyor yani işlerin hala yolunda gittiğini düşünen insan sayısı çok fazla Bu yüzden tek kaynağa bağlı kalmamak lazım
Hopewithmoney
Full Member

Activity: 350
Merit: 100

View Profile
February 20, 2018, 08:50:44 PM

Merkezi olmayan sistem nasıl çökertilebilir? sadece miner desteğiyle olacak iş değil. Minerlar onaylarsa bitcoini bölüp fork denilen çatallaşmayı gerçekleştirebilirler. Fiyatını 1 dolara çekmek için trump amca putin amca gibi devlerin tv çıkıp ülkemde bitcoini yasaklıyorum ve madenciliğini yapanlar tespit edildiğinde mühebbet hapis yiyecek dediğinde biter ancak. Market %90 değer kaybeder
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 21, 2018, 05:55:44 AM

Merkezi olmayan sistem nasıl çökertilebilir? sadece miner desteğiyle olacak iş değil.

Tam da öyledir.Sadece miner desteğiyle olacak bir şeydir. %51 hrate gücü elinde olan borusunu öttürür. Orjinal zinrici bozup orjinali bu diyerek sistemi sabote edebilir. Sistemde de çoğunluk ne derse onu kabul edecek şekilde dizayn edildiği için. Bozuk zinciri kabul görür ordan yürür.

satoshi nakamoto der ki
""Eğer aç gözlü bir saldırgan bütün dürüst düğümlerden daha fazla işlem gücünü toplamayı başarabilirse bu gücü ödemelerini çalarak insanları dolandırmak için mi yoksa yeni para üretmek için mi kullanacağına karar vermelidir. Oyunu kurallarına uygun oynamayı daha karlı bulmalıdır. Sistemi kandırıp kendi zenginliğinin geçerliğini zedelemektense kurallara uymak ona herkesin toplamından daha fazla yeni para kazandıracaktır."
kriptor
Newbie
*

Activity: 53

View Profile
February 21, 2018, 05:39:56 PM

şunuda eklemek lazım konuda hep btc örnek verilmiş ama %51 olayı blockchain le ilgili birşey açıkçası blockchain bana okadar güvenli gelmiyor ilerde noter gibi kurumların blockchaine geçeceğini düşünenler var düşünsenize evimiz arabamız bu sisteme bağlı birileri çoğunluğu bulup zinciri değiştirip tüm varlığımızı üzerine alabiliyor yada sahte işlemlerle kendisine satıldığını gösteriyor ?
procesdad
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

CAT.EX Exchange

View Profile
February 24, 2018, 10:51:29 PM

İşin bu boyutunu hiç düşünmemiştim. 10 milyar doları olan kişinin böyle birşey yapacağını sanmıyorum. Özellikle yıllar geçtikçe bu durumun yaşanmasının zorlaşacağını düşünüyorum.

enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 25, 2018, 01:29:13 PM

İşin bu boyutunu hiç düşünmemiştim. 10 milyar doları olan kişinin böyle birşey yapacağını sanmıyorum. Özellikle yıllar geçtikçe bu durumun yaşanmasının zorlaşacağını düşünüyorum.

Zaten bunu yapacak olan kişi değil devlet ya da devletler yapabilir.

5-10 milyar dolar abd için darphaneye yollayacağı iki koli a4 kolisinden ibaret. Para işi en kolayı.

Asıl sıkıntı 5-10 milyar dolarlık minner bulmakta. Parası neyse veririz piyasası değil. Şu an herkes fiyatına bakmadan hücum ettiği piyasada bu kadar minning cihazını nasıl toplayacaksın. Belki de çoktan toplamış sadece düğmeye basmak için son analizlerini yapıyordur.
fenerlikartal1905
Newbie
*

Activity: 126

View Profile
February 25, 2018, 01:58:06 PM

bu ihtimali düşük görüyorum sounuçta bitcoin köklü bir gelişim
Bunca sarsıntıyı atlatan herşeyi atlatır
hakuna42
Newbie
*

Activity: 50

View Profile
February 25, 2018, 02:21:22 PM

Satoshi bu durumu makalesinde bahsediyor,saldırgan keyfi bi konu için yapmadığı sürece kesin olarak zararlı çıkacaktır.Olası bi saldırı durumunda zincirin bozulması durumunda ise sonuçların ne olacağı ile ilgili olarak "oyun teorisi"ni araştırabilirsiniz arkadaşlar.
triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
February 27, 2018, 09:27:28 AM

karşımıza çıkabilecek sorunların en büyüğünü halen yaşamadığımızı hayal ediyorum. daha büyük kaos kopartacaklar. ne olacağını bilmiyoruz ama birileri biliyor. o vakitler dolarda bekleyenler müthiş toplayacak. %51 olayını bilmem, bu konudan daha fazlasını araştırmadım.

benzinkokusu
Member
**

Activity: 280
Merit: 10

View Profile
February 27, 2018, 12:21:30 PM

%51 saldırısı gerçekleşirse hiç bir şey olmaz bu kadar korkmayın, çok daha güçlü bir btc ile karşılaşırız o kadar.
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 27, 2018, 12:43:55 PM

%51 saldırısı gerçekleşirse hiç bir şey olmaz bu kadar korkmayın, çok daha güçlü bir btc ile karşılaşırız o kadar.

%51 saldırı gerçekleşirse ve bu kişi (daha doğrusu devlet) btc yi bitirmek isterse btc leriniz için endişelenebilir hatta soğuk bir bardak su içebilirsiniz.

%51 ile zinciri eline alan güç yapılan transferlerden çift harcama yapabilir. yada işlemleri geri alabilir. yani zinciri 1 yıl geriye götürebilir. yeni btc aldıysanız gidebilir. gönderdiğiniz btc geri gelebilir.

Böylelikle güven ve aynı anda değerde sıfıra iner. Ben hemen satarım demeyin borsa tabiriyle bu durum diptir tabandır. Alıcı çıkmayacağı için satacak kişi bulunamadığı için ve resmi borsa gibi dip limiti olmadığı için aynı gün 0 dolara düşebilir.
ozcanucler
Member
**

Activity: 238
Merit: 10

One Token to Move Anything Anywhere

View Profile
February 27, 2018, 01:56:42 PM

Ben böyle bir saldıraya devletler el birliği ile karar verilmediği sürece yapılacağını düşünmüyorum çünkü bireyler veya şirketler kar için savaşırlar ama devletler çıkarları için herşeyi yaparlar umarım bir gün böyle çıkarı olmaz.

forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
February 27, 2018, 05:44:40 PM

junior seviyelerindeyken böyle bir başlık açmış güzel tiye alınmıştım. Bu başlığı okurken o dönemler geldi aklıma. Teşekkürler.
Ama diyorum 1 dolara düşmez 2 dolardan toplarım merak etmeyin, en az btc başı 2 dolarınız var cepte.
wallet
Full Member

Activity: 420
Merit: 125

LIVENpay.io

View Profile
February 27, 2018, 07:42:37 PM

%51'i kim ele geçirecek. 80, 90 milyar doları bu alana akıtacak politikacı yok. Politikacılar oyla gelir oyla gider cesaret edemez. Özel sektörden bu kadar parası olan yok. İşbirliği yapılması halinde kendi paralarını bitirirler. Her yönü ile olasılıksız bir teori.

L I V E N pay | [  WHITEPAPE  ]                            The WORLD FIRST GLOBAL             Apply for
GET the APP     ◥ Google Play  ◥ App Store                                 FOOD ECONOMY - for Everyday         the LVN ICO
FOLLOW US    ◾TELEGRAM  ◾MEDIUM  ◾GITHUB  ◾TWITTER           use by  E v e r y   d a y   P e o p l e          Presale Now
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 27, 2018, 10:23:03 PM

junior seviyelerindeyken böyle bir başlık açmış güzel tiye alınmıştım. Bu başlığı okurken o dönemler geldi aklıma. Teşekkürler.
Ama diyorum 1 dolara düşmez 2 dolardan toplarım merak etmeyin, en az btc başı 2 dolarınız var cepte.

Zincir bozuldıuktan sonra orjinal btc bulabilirsen 3 dolardan bana da alabilirsin  Grin
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 27, 2018, 10:26:07 PM

%51'i kim ele geçirecek. 80, 90 milyar doları bu alana akıtacak politikacı yok. Politikacılar oyla gelir oyla gider cesaret edemez. Özel sektörden bu kadar parası olan yok. İşbirliği yapılması halinde kendi paralarını bitirirler. Her yönü ile olasılıksız bir teori.

80-90 milyar doları neye göre hesapladınız btc madenciliğik yatırımlarının şu an ki değeri 5 milyar dolar. Kendi ülkesinin çıkarları için trilyonlarca dolar harcayıp orta doğuya hakim olan güç. En büyük silahı olan doların tahtı sallandığında neler yapmaz acaba.
ksteve96
Full Member

Activity: 624
Merit: 125

alcedoplatform.com

View Profile WWW
February 28, 2018, 03:22:59 AM

Bunun eninde sonunda yapılma ihtimali yüksek bence. Bitcoinin yaratıcısı Satoshi bunu öngördüğüne göre bu olasıllık uzak ihtimal değil. Önemli olan hangi senaryonun uygulanacağı ve ben ikinci senaryonun uygulanma ihtimalini yüksek görüyorum. Dünyada bu kadar güç sarhoşu ülke ve insan varken Bitcoin blokzincirine sahip olmak için her şeyi yapabilirler.

𝗔𝗟𝗖𝗘𝗗𝗢  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   Making Cryptocurrencies Accessible For Everyone!         Made in
██████████████████████████████████████████       GERMANY
     𝗔𝗡𝗡     𝗪𝗵𝗶𝘁𝗲𝗽𝗮𝗽𝗲𝗿     𝗙𝗮𝗰𝗲𝗯𝗼𝗼𝗸     𝗧𝘄𝗶𝘁𝘁𝗲𝗿     𝗠𝗲𝗱𝗶𝘂𝗺     𝗕𝗼𝘂𝗻𝘁𝘆     𝗧𝗲𝗹𝗲𝗴𝗿𝗮𝗺              🇩🇪 🇩🇪 🇩🇪
M.aksak
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 3

View Profile WWW
February 28, 2018, 09:07:21 AM

Yapilir mi yapilir ama kim neden yapsin ben bu sistemi bitirmek yerine insanlarin ya da devletlerin bunu nasil kullanacagi hangi isini kolaylastiracagi uzerinde calisarak daha verimli bir surece girecegini dusunuyorum.

AirsaveTravel.com    [ PRE ICO BEGINS ON 10TH SEP 2018 ]
─────   A Decentralized Social Saving Travel DApp   ─────
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
February 28, 2018, 02:58:39 PM

Arkadaş ekonomist mübarek..
Alttan toplamak deyimini hiç duymamış.
10milyar harcayıp düşürse emin ol 2 ay geçmeden 3 katı yapar o parayı Smiley
Bulaşmamalarının nedeni ülkelerin bu deneysel parayı deniyor olmaları.

Ama bu denemeler arasında sanıyorumki yakında %51 görüp olası sonuçlarıda test edeceklerdir.

Mecburlar yani olası sonuçlarını görmek için.

Çok uzak bir beklenti değil yani.

Sadece bu sona bırakılacak testlerden birisi.

Zaten borsalardan adresleri, bilgileri isteyip izleyebilşyor fbi falanda. E deepwebide izliyor.

Bize sadece sonuçları görmek kalıyor.

...
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  

Jump to: