Bitcoin Forum
May 22, 2024, 01:08:51 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: İkinci El Araba Alırken Neye Dikkat Etmek Gerek?  (Read 188 times)
grknondr (OP)
Member
**

Activity: 182
Merit: 20

View Profile
February 15, 2018, 03:16:28 PM

İkinci el bir araç almayı düşünüyorum. Henüz marka model kararı vermedim. Yalnız bu işte de ciddi sahtekarlıklar varmış. Kilometresini düşürme, taksi çıkması araçların satılması, temizlik boyalı / az hasarlı vb. olarak tanıtılması gibi daha sayamadığım bir sürü aldatma şekli var. Alırsam ekspertiz yaptırırım zaten ama Sizin bu konuda yaşadığınız tecrübeler nelerdir? Bizim gibi çok anlamayanların bile baktığında görebileceği veya farkedebileceği hususlar nelerdir?
Bir de motor ve kaporta ekspertizi yaptırmak detaylı bilgi verir mi?
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
February 15, 2018, 03:21:54 PM

imkanin varsa sifir araba al bom bok isler donen ikinci el piyasasina bulasma sabret iki sene daha para biriktir ama ikinci el araba alma gerekirse 2 sene kredi ode ama sikin rahat olsun kripto para piyasasindan daha buyuk sikis ikinci el arabada donuyorr illa alacagim diyorsan alacagin arabanin ikinci sahibi ol.
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
February 15, 2018, 04:30:20 PM

Yaz aylarında benim de bir araba alma planım var ama çok bilgi sahibi de olmadığımdan kaygılarım mevcut. Bilgisi olanlar aydınlatırsa ben de çok sevinirim

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
February 15, 2018, 04:38:47 PM

imkanin varsa sifir araba al bom bok isler donen ikinci el piyasasina bulasma sabret iki sene daha para biriktir ama ikinci el araba alma gerekirse 2 sene kredi ode ama sikin rahat olsun kripto para piyasasindan daha buyuk sikis ikinci el arabada donuyorr illa alacagim diyorsan alacagin arabanin ikinci sahibi ol.
aynen dediğin gibi. imkan olsa direkt sıfır almak gerek ama şu fiyatlarla sıfır araç almak benim için zor. Ben de istemem pek ikinci el araç. En azından şimdi bir arç alıp bir süre para biriktirip sonra sıfır araca döneyim diyorum. Aracın kaçıncı sahibi olacağımı nasıl öğrenebilirim? Bilgin var mı?
dammedonut
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
February 15, 2018, 05:02:26 PM

Motorun sağlam olması ve elektronik sistemlerin çalışması çok önemli. Yaptığımız hataların en büyüğü dış iskelete bakmak. Arabada en ufak bir boya olduğunda aracı almaktan vazgeçiyoruz. Bu hataya düşülmemeli güvenilir ekspertize gösterilmeli arabalar ve öncelik motor ile elektronik sistemler olmalıdır.

HEROBUST
Jr. Member
*

Activity: 110
Merit: 3

View Profile
February 15, 2018, 06:02:41 PM

Kilometre çok önemli.
Hasar kaydına bakılmalı tramer kaydına.
Bir de değişenlerine bakmak gerek tabi.
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
February 15, 2018, 06:47:50 PM

Motorun sağlam olması ve elektronik sistemlerin çalışması çok önemli. Yaptığımız hataların en büyüğü dış iskelete bakmak. Arabada en ufak bir boya olduğunda aracı almaktan vazgeçiyoruz. Bu hataya düşülmemeli güvenilir ekspertize gösterilmeli arabalar ve öncelik motor ile elektronik sistemler olmalıdır.
Ekspertizi yaptıracağımız firmadan firmaya fark var mıdır? Yani fiyat olarak değil de ekspertizden çıkacak sonuç açısından soruyorum. Birinde motor performansı %90 çıkarken diğerinde %85 vs çıkması veya birinde boyalı görünen yerin diğerinde orijinal görünmesi gibi birşey oluyor mu?
Baltazaar
Full Member

Activity: 168
Merit: 106

Smart Micro-Insurance

View Profile
February 15, 2018, 07:07:14 PM

arkadaşım umarım 1 2 yerden expertiz yaptırma sansın olur açıkcası 2.el araba piyasasında az boyalı değişeniş yok diyipde komple pertten çıkma arabalar satıldığını gördükten sonra inanasım gelmiyor 2 parça değişen var yazıyor hasar dosyasında 30bin 40 bin tl hasar kaydı var zaten araba ne kadar ediyor sacma sapan işlere bulaşmadan kısmetinde bir sey alırsın inş..

bobita
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1317

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
February 15, 2018, 07:58:40 PM

dammedonuta katılıyorum, millet takmış kaportaya, tamam anlıyorum kaporta kaza-kırım konusunda fikir veriyor ama mesela ön düzeni hiç kontrol ettirmeden kaporta hasarsız diye koşa koşa alıyor millet.
Bir de asla ve asla satıcının yönlendirdiği ekpertize güvenip iş yapmayın, mutlaka kendiniz başka bir yere gösterin, hatta bence bir de sanayiye götürün, aracı eski usül bir usta da kontrol etsin, teknolojinin görebileceği ve ustanın görebileceği şeyler farklı, iki koldan da kontrol ettirmek lazım. Kilometre de yaşına göre mantıklı olmalı, garaj arabasıydı, o yüzden kilometre düşük vb. ayaklarını yemeyin. Şirket arabasıysa 4 kere kontrol ettirin, çünkü genellikle şirketler aracın canını çıkartır, bakım/tamirde astarı yüzünü geçmeye başlayınca satıp yenisini alır.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
February 15, 2018, 08:21:05 PM

dammedonuta katılıyorum, millet takmış kaportaya, tamam anlıyorum kaporta kaza-kırım konusunda fikir veriyor ama mesela ön düzeni hiç kontrol ettirmeden kaporta hasarsız diye koşa koşa alıyor millet.
Bir de asla ve asla satıcının yönlendirdiği ekpertize güvenip iş yapmayın, mutlaka kendiniz başka bir yere gösterin, hatta bence bir de sanayiye götürün, aracı eski usül bir usta da kontrol etsin, teknolojinin görebileceği ve ustanın görebileceği şeyler farklı, iki koldan da kontrol ettirmek lazım. Kilometre de yaşına göre mantıklı olmalı, garaj arabasıydı, o yüzden kilometre düşük vb. ayaklarını yemeyin. Şirket arabasıysa 4 kere kontrol ettirin, çünkü genellikle şirketler aracın canını çıkartır, bakım/tamirde astarı yüzünü geçmeye başlayınca satıp yenisini alır.
Ben de alma durumu oluştuğunda bir usta ile birlikte bakmayı düşünüyorum, tabi tanıdık birini bulabilirsek. Yaş / Kilometre için mantıklı bir rakam var mıdır aşağı yukarı? Mesela bir araç ortalama yıllık 20-25 bin yapar, yukarısı fazladır vs. vs. Bir de kilometresi yüksek olmasının risk durumu nedir? Mesela 200 bin kilometrededir ancak sahibi bakımlarını düzenli yaptırmıştır, aracın canına okumamıştır ama araç 2000 model olduğundan doğal olarak kilometresi 200 bini bulmuştur. Ticari Taksiler mesela 400 500 bin kilometrede ama halen yol yapmaya devam ediyorlar.

Son olarak, hem kilometresi yüksek hem de dizelse risk daha mı büyük olur?
GalaWan
Sr. Member

Activity: 700
Merit: 270

View Profile
February 15, 2018, 08:34:13 PM

Ben daha yeni araba aldım arabayı alırken 1700 tl masraf yaptım yalnız yaptığım masraflar farklı durumlar. Biraz zevk amaçlı biraz da yapılması gereken şeyler mesela kumandası çalışmıyordu kontak çevirip o şekilde araba kapısı açılıyordu Hoparlör falan bozuktu fren lambası falan yanmıyordu çelik jant ben kendim taktırdım. Kısacası zevkine göre ama şunlar önemli motor performansı,şaseler podyeler bunlara dikkat et.

hasarlı olması önemli değil önemli olan araba temiz kullanılmış olsun bakımları düzenli yapılmış olsun. Sıfır araba alma devri bitti artık eskidendi 60k paraya bile sıfır araba alınmıyor
slashgun
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 2

View Profile
March 01, 2018, 10:27:27 AM
Last edit: March 01, 2018, 01:02:42 PM by slashgun

2. el araç alınırken bir sürü şeye öenem vermeniz gerekir ve dolandırıcı da çok oluyor aşağıda nelerin önemli olduğunu paylaştım onlara bakabilirsiniz
- Öncelikle yetkili servis bakımlı ve tüm bakım onarım ve hasarkayıtları kilometreleri ile birlikte kayıtlı olan araçları almaya özen gösteriniz.

-Öncelikleilk sahiplerinin sattıkları araçları almaya çalışınız.

- Beğendiğimiz aracın şasi ve motor numarasının ruhsatla uyuştuğunu araç bilgilerinin plakasının marka ve modelinin doğru olduğuna bakınız ve emin olunuz.

- Aracın ruhsatındaki ilk tescil tarihinin aracın model yılı ile aynı olduğundan emin olunuz (pert veya ticariden çıkma olmadığına emin olmak için)

- Aracın plaka, şasi no ve motor no sorgusu 5664 üzerinden yapınız.

- Sigortacınız aracılığı ile aracın pert raporu ve ağır hasar kaydıolmadığına ve kaçıncı sahibi olacağınızı öğrenin.Çok fazla el değiştirmiş araçların büyük bir sıkıntıları olabileceğini unutmayınız.

- Alacağınız aracın kaporta aksamında değişen ve boyanan parçaları olmayan kazasız araçları seçmeye çalışın veya ne kadar az boyanan veya değişen parça var ise o kadar makbul olacaktır.

- Mümkün olduğu kadar düşük km li ve bakımlı araçları almaya çalışınız.

- Kesinlikle şasiler, ana direkler, bagaj havuzu düzeltilmiş ,hava yastıkları açılmış veya tamir görmüş araçları almamaya özen gösterin.

- Aracın içini dışını iyi inceleyin,ortalamabi kullanıcıda bakımları düzenli yapılmış özenle kullanılmış bi araç 200-250 bin km ye kadar pek yıpranmaz. Eğer araç içi ve dışı çok yıpranmış ise km'sinden şüphe duymalısınız. Piyasada 5 yaşını geçmiş birçok aracın km sinin düşürülmüş olduğunu unutmayınız.

- Uzaktaki satıcıya kesinlikle sanal ortamlardan banka veya ptt havalesi ile kaparo olarak para veya başka zinet değeri olan meta ve menkul göndermeyiniz.

-Almayı düşündüğünüz aracı kesinlikle ve kesinlikle yetkili servisinde veya 2. el ekspertizde muayene ettiriniz ve raporu ile satıcının söylediklerinin tuttuğuna emin olunuz.

-Aracınızı satarken çek senet veya taksit dahil başka ödeme türleri ile satmayın sadece nakit işlem yapınız.

-Noter hariç hiçbir yerde almayı düşündüğünüz araca para veya ödeme yapmayınız.

- Aldığınız aracın yedek anahtarıve kullanım klavuzlarını tam ve eksiksiz olarak teslim alınız
mariogomer
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
March 01, 2018, 02:02:04 PM

Benim ilk bakacağım faktörler kaç kilometrede olduğu ve kaç sahip değiştirdiği olur. İçine sinen bir şey bulunması gerçekten zor, insanlar zorlanıyorlar

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
quakeTR
Jr. Member
*

Activity: 68
Merit: 6

VOXXO | New ICO for Music

View Profile
March 01, 2018, 02:35:25 PM

Bu saatten sonra 2.elde olsa sıfırda olsa ilk bakacağım şey km de kaç paralık yakıt tüketiyor ona bakarım Smiley

▬ VOXXO  (https://voxxo.io/) ▬
▶ INVESTMENT OPPORTUNITY FOR MUSIC ◀
Sales Open ▸ Invest (https://voxxo.io/invest)
esgec
Jr. Member
*

Activity: 156
Merit: 1

View Profile
March 04, 2018, 03:20:48 PM

gözüm yıldı dediklerinizden sonra ikinci el araçtan  Lips sealed
Atelleia7
Newbie
*

Activity: 42
Merit: 0

View Profile
March 04, 2018, 07:16:18 PM

Kilometre bence önemli + hasar kaydı kesinlikle espertize götür ve şase numarasından kontrol ettir yoksa pert arabayı fiyatının iki misli kitlerler.
Baltazaar
Full Member

Activity: 168
Merit: 106

Smart Micro-Insurance

View Profile
March 04, 2018, 07:22:39 PM

kilometre ve yaşı itibari ile eşdeğer olmalı yani bir araba 7 yaşında 20bin km ise ben bundan süşhe duyarım ama bir araba 2 senede 100.000 km ise derim ki kullanılan araba km cok önemli değil tek başına bana kalırsa

Bezirhane
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
March 31, 2018, 07:57:19 PM

Hocam sağlam bir ustaya göstermen gerekiyor. Motoru çok önemli yüzdesi nedir. boya varmı varsa nelere boya yapılmıs ve onden arkadan kazaları varmı varsa ne kadarlık hasarlar var.
fitop
Full Member

Activity: 196
Merit: 102

“RepuX - Enterprise Blockchain Protocol”

View Profile
March 31, 2018, 08:23:53 PM

Eğer arabanın tavanında problem yoksa her türlü binilir. Takla atan arabadan en ufak bir kazada sağ çıkılmaz çünkü. Bir de kilometre önemli tabi.

gameoverland
Member
**

Activity: 70
Merit: 10

View Profile
April 01, 2018, 10:11:37 AM

bilmem çok umrumda değil
Trueiptv
Jr. Member
*

Activity: 198
Merit: 6

View Profile
April 01, 2018, 10:30:17 AM

Merhabalar.

Size önerim bir oto expertizine gitmeniz olur.Çok birşey değil 100 lira dolaylarında tutuyor.Ancak size araçla ilgili tüm detaylar söyleniyor.Motorun şurasında şu varmış, sağ kapının şu noktası boyalı gibi gibi.Araç sahibinin bile bilemediği şeyler çıkabilir.Tabi oto expertizde tarafsız olmalı Aracı satan kişinin götüreceği yere değil, sizin sallama bir ilçede götüreceği oto expertize gidin.Vereceğiniz 100-150 lira sizi büyük masraflardan kurtarabilir.
hardline
Jr. Member
*

Activity: 80
Merit: 4

Sovryn - Brings DeFi to Bitcoin

View Profile
April 14, 2018, 06:29:56 PM

Burdan öğreneceğin şeylerin çok işine yarayacağını düşünmüyorum dostum piyasaya göre uygun temiz duran bir arabayı 100-150 liraya ekspertize sok gitsin neyi var neyi yok her şeyini öğrenirsin  Wink

/ / / / / / / /          SOVRYN.app          \ \ \ \ \ \ \ \
#1 DeFi for Bitcoin Platform     [     Join Origin Pre-Sale     ]
mstkmstk
Full Member

Activity: 333
Merit: 101

View Profile
April 14, 2018, 06:41:20 PM

bilindik yapılması gerekenleri yaptıktan sonra iyi bir ekspere götürmek gerekli.bir kaç gün önce youtube da video izledim izmitdeydi sanırım bir oto ekspertiz firması videolarını yüklemiş arabayı komple söküyorlar her yerine bakıyorlar. kazasız değişensiz araç demişler araba ortadan kesip  eklemeli çıkmış. 2015 model değişensiz araba hava yastıkları 2016 model takılmış. bir arabada airbagler patlamış airbag kablosunu başka yere bağlamışlar hata vermesin diye çok çakallıklar var .  iyi bir ekspertize inceletmek kesinlikle yapılması gerekiyor.

kanalı buldum https://www.youtube.com/channel/UCCOqshD50lbsSQczY5YIFGg burdan bakabilirsiniz.
gkHgunes
Newbie
*

Activity: 42

View Profile
April 14, 2018, 06:43:17 PM

İkinci el kesinlikle galeriden alma Tecrübesizsen eğer sakın galerinin olduğu sokaktan bile geçme. Sahibinden bu ve tecrübeli bir arkadaşın mutlaka yanında olsun. Arabaya bakmaya gittiğinde kılı kırk yar hiç çekinme herşeyini araştır. İkinci el araç piyasasında ülkemizde dünyada eşi benzeri bulunmaz sahtekarlıklarla karşılaşırsın aman dikkat.
1kodumtek7
Full Member

Activity: 1400
Merit: 161

View Profile
April 22, 2018, 11:01:07 PM

Hocam kesinlikle alacaksanız paradan kaçmayın motor ömrü,ekspertiz varsa tanıdığınız iyi bir usta her türlü koşuldan geçirin. 200-300 tl fazla verirsiniz ama  rahat olursunuz.
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: