Bitcoin Forum
May 06, 2024, 04:13:36 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Voi ce faceti sa primiti merit?  (Read 493 times)
focmere (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 11


View Profile
February 15, 2018, 06:36:20 PM
Merited by N1CKH0LAS (1)
 #1

Serios, nimeni nu da merit. Poti sa scrii tu sa ajuti 1000 de oameni, merit ciuciu...
1714968816
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714968816

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714968816
Reply with quote  #2

1714968816
Report to moderator
1714968816
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714968816

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714968816
Reply with quote  #2

1714968816
Report to moderator
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
N1CKH0LAS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 411
Merit: 101



View Profile
February 15, 2018, 10:16:56 PM
Merited by focmere (1)
 #2

Apuca-te si scrie tutoriale (de la zero, nu copy/paste), posteaza pe sectiunea internationala lucruri noi si idei interesante. Nu e un sistem ideal, pentru ca lumea nu doar ca nu acorda merit, dar nici macar Trust rating nu se acorda intotdeauna, dupa o tranzactie. Eu am facut trade cu vreo 10 persoane in ultimele zile si de-abia vreo 4-5 au cordat Trust rating, in conditiile in care am inceput sa ii anunt inainte de a face trade-ul ca as aprecia daca posteaza in topicul meu sau acorda trust rating.

In acelasi timp, nici vechiul sistem nu era nemaipomenit pentru ca erau o gramada de mesaje de genul "cool, interesting project" postate in mod evident doar pentru a face numarul de posts necesar pentru Full / Senior member samd. Pur si simplu dureaza pana se obisnuieste lumea sa acorde "Merit", asa cum dureaza sa acumulezi Trust rating solid.

Ideal este sa postezi fara sa te astepti sa primesti "Merit" pentru ca e un forum de discutii, nu facebook unde toata lumea alearga dupa like-uri.

• Black Desert Online Accounts / Level 60+ Characters: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5240670.0
• Eve Plex, ISK and characters for BTC: https://bitcointalk.org/index.php?topic=341251.0
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
February 16, 2018, 06:54:21 AM
Merited by SergiuHD (3)
 #3

Serios, nimeni nu da merit. Poti sa scrii tu sa ajuti 1000 de oameni, merit ciuciu...

La ce postari ai nu cred ca o sa primesti prea curand merit. Marea majoritate sunt o propozitie in care esti de acord cu ce s-a scris anterior. Tocmai pentru cei ca tine s-a bagat sistemul asta.

focmere (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 11


View Profile
February 16, 2018, 08:40:53 AM
 #4

Serios, nimeni nu da merit. Poti sa scrii tu sa ajuti 1000 de oameni, merit ciuciu...

La ce postari ai nu cred ca o sa primesti prea curand merit. Marea majoritate sunt o propozitie in care esti de acord cu ce s-a scris anterior. Tocmai pentru cei ca tine s-a bagat sistemul asta.

Pentru cei ca mine zici? hmm.
Mai discutam cand ar trebuie sa fii Sr.Member, Hero Member, Legendary Member. Deci, niciodata! Nu ca nu ai face postari elocvate, ci pentru ca o sa ajungi sa dai dreptate postarii mele! Smiley

Nu stiu daca ai vazut, dar sunt persoane care dau sMerit altora ( ma refer la Legendary si Hero ), pentru ca FOARTE GREU ar primi 100, 200, 300 sMerit, EXTREM DE GREU, doar daca esti theymos e mai usor . Nimeni nu sta sa citeasca ajutorul pe care il dai tu cuiva, in special cei care au sMerit de dat. Tu daca te duci si ajuti un Newbie, adica cei care se presupune ca au nevoie de ajutor pe forumul asta cel mai frecvent, nu primesti sMerit, pentru ca ei nu au sMerit de dat.

O sa vina vremuri grele.

focmere (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 11


View Profile
February 16, 2018, 08:41:54 AM
 #5

Apuca-te si scrie tutoriale (de la zero, nu copy/paste), posteaza pe sectiunea internationala lucruri noi si idei interesante. Nu e un sistem ideal, pentru ca lumea nu doar ca nu acorda merit, dar nici macar Trust rating nu se acorda intotdeauna, dupa o tranzactie. Eu am facut trade cu vreo 10 persoane in ultimele zile si de-abia vreo 4-5 au cordat Trust rating, in conditiile in care am inceput sa ii anunt inainte de a face trade-ul ca as aprecia daca posteaza in topicul meu sau acorda trust rating.

In acelasi timp, nici vechiul sistem nu era nemaipomenit pentru ca erau o gramada de mesaje de genul "cool, interesting project" postate in mod evident doar pentru a face numarul de posts necesar pentru Full / Senior member samd. Pur si simplu dureaza pana se obisnuieste lumea sa acorde "Merit", asa cum dureaza sa acumulezi Trust rating solid.

Ideal este sa postezi fara sa te astepti sa primesti "Merit" pentru ca e un forum de discutii, nu facebook unde toata lumea alearga dupa like-uri.

Multumesc pentru raspuns, o sa incerc sa aplic metoda aceasta. Ai +1 Merit de la mine. Smiley
N1CKH0LAS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 411
Merit: 101



View Profile
February 16, 2018, 11:40:11 AM
 #6

@focmere - Am incercat sa-ti dau +10 Merit, dar sistemul actual nu permite asta "You do not have enough sendable merit. ", asa ca ti-am dat doar +1. Sistemul ori nu este descris in mod corect, ori nu functioneaza corespunzator, deoarece se presupune ca "Additionally, when someone sends you merit points, half of those points can be sent by you to other people." ( Sursa: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2818350.0 )

Daca afirmatia ar fi adevarata, eu avand 100 Merit points ar trebui sa pot acorda, in total, 50 de puncte. Evident, nu pot acorda nici macar 10, in conditiile in care pana acum am acordat maxim 5-6 puncte de merit in total, deci as avea destule puncte ramase.

• Black Desert Online Accounts / Level 60+ Characters: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5240670.0
• Eve Plex, ISK and characters for BTC: https://bitcointalk.org/index.php?topic=341251.0
focmere (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 126
Merit: 11


View Profile
February 16, 2018, 12:17:35 PM
 #7

@focmere - Am incercat sa-ti dau +10 Merit, dar sistemul actual nu permite asta "You do not have enough sendable merit. ", asa ca ti-am dat doar +1. Sistemul ori nu este descris in mod corect, ori nu functioneaza corespunzator, deoarece se presupune ca "Additionally, when someone sends you merit points, half of those points can be sent by you to other people." ( Sursa: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2818350.0 )

Daca afirmatia ar fi adevarata, eu avand 100 Merit points ar trebui sa pot acorda, in total, 50 de puncte. Evident, nu pot acorda nici macar 10, in conditiile in care pana acum am acordat maxim 5-6 puncte de merit in total, deci as avea destule puncte ramase.


Multumesc, conteaza si acela foarte mult. Personal o sa incerc sa dau cat mai mult Merit persoanelor de pe forum care fac postari bune, astfel incat sa ajut, unde s-a stricat.
SergiuHD
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 238
Merit: 100



View Profile WWW
February 16, 2018, 12:24:56 PM
 #8

Serios, nimeni nu da merit. Poti sa scrii tu sa ajuti 1000 de oameni, merit ciuciu...

La ce postari ai nu cred ca o sa primesti prea curand merit. Marea majoritate sunt o propozitie in care esti de acord cu ce s-a scris anterior. Tocmai pentru cei ca tine s-a bagat sistemul asta.

Ca bine zici!

Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
February 16, 2018, 07:07:13 PM
 #9

Salut. Va rog sa mi spuneti si mie despre ce este vorba cu acest merit. La ce ajuta daca am 0 sau 100 merit? Si pe ce motive se acorda
al1n
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 16, 2018, 07:34:47 PM
 #10

Treaba stă cam așa: fără merit primit nu poți trece la următorul nivel. Îți trebuie 10 puncte ca să devii membru, apoi 100 pentru membru full și de acolo din ce în ce mai multe pentru următoarele nivele. Cei care erau la nivelul respectiv atunci când sistemul a fost pus în funcțiune au primit automat punctele de merit aferente nivelului respectiv. Acele puncte nu sunt purtătoare de smerit din câte știu. Doar punctele primite după acel moment sunt luate în considerare pentru a calcula câte puncte de smerit ai disponibile (în raport de 1 la 2). Doar pe acestea le poți dona. Probabil de aceea nu ai putut da 10 puncte ci doar 1.
Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
February 16, 2018, 09:21:25 PM
 #11

aham. asta vroiam sa intreb si eu. ms pentru raspuns. pai stai sa inteleg, nu mai conteaza daca faci numarul de comentarii daca nu faci si numarul de puncte de merit?

al1n
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 16, 2018, 09:36:20 PM
 #12

aham. asta vroiam sa intreb si eu. ms pentru raspuns. pai stai sa inteleg, nu mai conteaza daca faci numarul de comentarii daca nu faci si numarul de puncte de merit?

Cam așa ceva. Ambele sunt necesare pentru a trece la nivelul următor.
Cu alte cuvinte cine a fost pe site de mai multă vreme și a avut activitate are rank mare acum.
Cei noi probabil nu vor ajunge niciodată la hero. Să primești 1000 de puncte pare de domeniul SF-ului.
Eu postez zilnic câteva mesaje și chiar nu scriu bălării și vezi câte puncte am primit.
Până la Crăciun poate ajung și eu la 10  Roll Eyes. La 1000 poate ajunge vreun nepot  Grin.
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
February 18, 2018, 09:07:35 AM
 #13

Pentru cei ca mine zici? hmm.
Mai discutam cand ar trebuie sa fii Sr.Member, Hero Member, Legendary Member. Deci, niciodata! Nu ca nu ai face postari elocvate, ci pentru ca o sa ajungi sa dai dreptate postarii mele! Smiley

Nu stiu daca ai vazut, dar sunt persoane care dau sMerit altora ( ma refer la Legendary si Hero ), pentru ca FOARTE GREU ar primi 100, 200, 300 sMerit, EXTREM DE GREU, doar daca esti theymos e mai usor . Nimeni nu sta sa citeasca ajutorul pe care il dai tu cuiva, in special cei care au sMerit de dat. Tu daca te duci si ajuti un Newbie, adica cei care se presupune ca au nevoie de ajutor pe forumul asta cel mai frecvent, nu primesti sMerit, pentru ca ei nu au sMerit de dat.

O sa vina vremuri grele.

Teoretic nu ar trebui sa primesi puncte de ei newbies, care oricum nu au, ci de la surse de sMerit sau alti utilizatori care au de dat si te-au remarcat si doresc sa ajute sistemul. Eu, personal, nu ti-as da tie nici un puct (fara suparare) pentru ca nu vad nimic util in ceea ce scrii. Doar spam obosit.
Nu ma intelege gresit, nu am nimic personal cu tine, doar ca spamul asta face foarte greu pentru useri sa deschida un topic in care chiar sa discuti un subiect si sa aduni idei sau sa cauti in alte topicuri. In prezent fiecare topic de altcoin are 99% spam si 1% informatie. Per total o sa fie mai bine pentru toti pentru ca la urma urmei a fi informat corect iti aduce ceva avantaje.

aham. asta vroiam sa intreb si eu. ms pentru raspuns. pai stai sa inteleg, nu mai conteaza daca faci numarul de comentarii daca nu faci si numarul de puncte de merit?

Dupa noul sistem avansarea se face in felul urmator:

Rang            Cerinta activitate   Cerinta merit
Brand new                  0                     0
Newbie                       1                     0
Jr Member                  30                    0
Member                     60                    10
Full Member               120                  100
Sr. Member                240                  250
Hero Member              480                  500
Legendary   Aleatoriu, cuprins in intervalul 775-1030   1000

Aceste doua conditii trebuie indeplinite concomitent si nu independent.

@focmere - Am incercat sa-ti dau +10 Merit, dar sistemul actual nu permite asta "You do not have enough sendable merit. ", asa ca ti-am dat doar +1. Sistemul ori nu este descris in mod corect, ori nu functioneaza corespunzator, deoarece se presupune ca "Additionally, when someone sends you merit points, half of those points can be sent by you to other people." ( Sursa: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2818350.0 )

Daca afirmatia ar fi adevarata, eu avand 100 Merit points ar trebui sa pot acorda, in total, 50 de puncte. Evident, nu pot acorda nici macar 10, in conditiile in care pana acum am acordat maxim 5-6 puncte de merit in total, deci as avea destule puncte ramase.


Ce citezi tu acolo se refera la punctele pe care urmeaza sa le primesti. Initial adminii au dat puncte de merit in functie de ce rang ai dar nu au dat si punctele de sMerit corespunzatoare. Daca ar fi facut asta ar fi aparut prea multe puncte de sMerit deodata si lumea ar fi abuzat de ele. Eu am primit 4. Momentan sunt surse de sMerit care nu sunt publice si binenteles sMerit-ele pe care le primesti coresunzator cu Meritele cu care esti puncatat.

SergiuDemerji
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 12


View Profile
February 18, 2018, 04:40:21 PM
 #14

Eu ma implic activ in lumea crypto . Cel mai bine e sa nu te gindesti la merit dar sa participi activ in forum si o sa vezi ca o sa vina si merit puncte .  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
oviudiu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 0


View Profile
February 18, 2018, 06:34:18 PM
 #15

Pentru cei ca mine zici? hmm.
Mai discutam cand ar trebuie sa fii Sr.Member, Hero Member, Legendary Member. Deci, niciodata! Nu ca nu ai face postari elocvate, ci pentru ca o sa ajungi sa dai dreptate postarii mele! Smiley

Nu stiu daca ai vazut, dar sunt persoane care dau sMerit altora ( ma refer la Legendary si Hero ), pentru ca FOARTE GREU ar primi 100, 200, 300 sMerit, EXTREM DE GREU, doar daca esti theymos e mai usor . Nimeni nu sta sa citeasca ajutorul pe care il dai tu cuiva, in special cei care au sMerit de dat. Tu daca te duci si ajuti un Newbie, adica cei care se presupune ca au nevoie de ajutor pe forumul asta cel mai frecvent, nu primesti sMerit, pentru ca ei nu au sMerit de dat.

O sa vina vremuri grele.

Teoretic nu ar trebui sa primesi puncte de ei newbies, care oricum nu au, ci de la surse de sMerit sau alti utilizatori care au de dat si te-au remarcat si doresc sa ajute sistemul. Eu, personal, nu ti-as da tie nici un puct (fara suparare) pentru ca nu vad nimic util in ceea ce scrii. Doar spam obosit.
Nu ma intelege gresit, nu am nimic personal cu tine, doar ca spamul asta face foarte greu pentru useri sa deschida un topic in care chiar sa discuti un subiect si sa aduni idei sau sa cauti in alte topicuri. In prezent fiecare topic de altcoin are 99% spam si 1% informatie. Per total o sa fie mai bine pentru toti pentru ca la urma urmei a fi informat corect iti aduce ceva avantaje.


Nu e nicio suparare. Ti-am ascultat sfatul si voi incerca sa fac postari mai de calitate.
Mihai1989
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 52
Merit: 1


View Profile
February 22, 2018, 08:06:48 PM
 #16

Mama, frate, pai cred ca o sa raman junior member forever. Slabe sanse sa imi acorde cineva merit. Cred ca singura sansa e sa vorbesti cu prieteni
stefarion
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 1


View Profile
February 24, 2018, 10:03:22 PM
 #17

Apuca-te si scrie tutoriale (de la zero, nu copy/paste), posteaza pe sectiunea internationala lucruri noi si idei interesante. Nu e un sistem ideal, pentru ca lumea nu doar ca nu acorda merit, dar nici macar Trust rating nu se acorda intotdeauna, dupa o tranzactie.

Am scris eu un mini-ghid pentru educarea incepatorilor in crypto sa nu-si ia teapa pe twitter sau la ICO-uri. Scris de la 0, fara plagiat. Merit primit? 0. Nu ma plang, ci doar vreau sa subliniez ca sistemul e oarecum random. Depinde cine iti citeste postarea si cat chef are de acordat merit. Oricum, sunt sanse mari ca postarile de valoare sa fie ingropate de mii de topicuri si postari spam. Vad in zona internationala ca primesc unii merit pentru te-miri-ce tampenii. Asta e viata.

Concluzie:
Probabil meritul va veni la un moment dat si probabil de cele mai multe ori va fi dat pentru ce te astepti mai putin.

PS: Ghidul despre care vorbeam poate fi gasit aici: The beginner's guide on how to not get SCAMMED with cryptocurrency    https://bitcointalk.org/index.php?topic=2884483.0

CrowdToken ICO BOUNTY - 500 000 free CRTK tokens for the winner, others share another 2mil. CRTKs
al1n
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 25, 2018, 05:05:21 AM
 #18

Stefarion, ghidul tău merită mai multă expunere. Nu cred că e in subforumul potrivit totuși. Acum e tare dimineață și încă nu m-am trezit bine Smiley, dar o să revin mai târziu cu niște informații legat de unde să-l repostezi și unde să aplici pentru puncte de merit. Sunt convins că vei primi câteva.
stefarion
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 1


View Profile
February 25, 2018, 08:25:05 AM
 #19

Multumesc pentru feedback. Sa uitam totusi de ghidul respectiv, era doar un exemplu pentru a intari ideea ca sistemul de merit e random. E foarte posibil sa nu fi ales sectiunea potrivita pentru a-l posta, dar am vorbit cu mprep si a zis ca acolo ii este locul. La Beginners and Help ar trebui sa fie vorba numai despre Bitcoin. Vorbele lui, nu ale mele.

CrowdToken ICO BOUNTY - 500 000 free CRTK tokens for the winner, others share another 2mil. CRTKs
al1n
Member
**
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 29


View Profile
February 25, 2018, 02:29:15 PM
 #20

Eu zic ca tot aici (https://bitcointalk.org/index.php?board=39.0) ar fi trebuit postat.
Sa fim seriosi, piata crypto inseamna mult mai mult decat bitcoin, dar asa-i cu unii dintre fanii die-hard, nu vad altceva.
In plus, problema forumului de alt e ca acolo fiecare isi da cu parerea despre orice, multe chestii sunt aberatii, asa ca nu prea se acorda puncte de merit din principiu.

Daca ai postari valoroase (musai in engleza) si consideri ca ar merita premiate, poti posta un link spre ele in urmatoarele topice:

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2971165.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2819141.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2827596.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2825523.0

atentie, cititi cerintele postate de fiecare dintre cei ce ofera aceste puncte
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!