Bitcoin Forum
June 24, 2024, 08:23:30 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoinin madencilik değerinin hesaplanması  (Read 242 times)
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 110
Merit: 2

View Profile
February 16, 2018, 08:11:52 AM

Blok süresi:10dk
Blok ödülü:12,5btc
Günlük ödül sayısi:24 x 6 x12,5 =1800 btc
Aylık ödül sayısı :30 x 1800 = 54 000 btc

Madenciler ortalama 10 ayda yatırımları amorti ettiğini düşünürsek (bu konuda teknik bilgim bulunmadığı için tahmini bir süre belirttim konuya hakim arkadaşlar bilgi verebilir)

10 aylık ödül sayısı: 540 000 btc

10 ayda ürettikleri btc değeri: 540 000 x 10.000 usd =5.4 miyar dolar

5.4 milyar doların yarısı kar, yarısı yatırım masraf olsa

5.4 / 2 = 2.7 milyar dolar btc madenciliğine yapılan aktif yatırım olarak görünüyor.

Gelişi güzel hesapladım eksik hatalar varsa düzeltebilirim
ascakan
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 255

View Profile
February 16, 2018, 08:58:37 AM

Sonuç olarak varmamız gereken noktaya ulaştı mı bu yazı pek anlayamadım. Yani ortada var olan bir durumu ispatlamış kalmışsınız. Hani 1+1=2 dir ... Ee?

Sosyal içerikli mesaj nedir burada ?
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 16, 2018, 09:42:14 AM

Sonuç olarak varmamız gereken noktaya ulaştı mı bu yazı pek anlayamadım. Yani ortada var olan bir durumu ispatlamış kalmışsınız. Hani 1+1=2 dir ... Ee?

Hayatın anlamını sonuna ekleyecektim unutmuşum  Grin

şaka bir tarafa bu btc madencilik sisteminin ederidir. btc nin güvenliği madencilerin elindedir. Madenciler olmazsa btc nin güvenliği de olmaz

3 milyar dolar yatırım yapan birisi yada devlet yada devletler blok zincirin %51 ini ele geçireceği için düdüğünü öttürüp zincire orphan düğümler ekleyerek btc yi çöp edebilir

O sebeple bu hesap değer her zaman önemli olacak

Madencilik değeri = blok zincirinin güvenliği
kriptor
Newbie
*

Activity: 53
Merit: 0

View Profile
February 19, 2018, 02:39:26 PM

böyle konular neden daha fazla tartışılmıyor anlamıyorum binlerce lira yatırım yapılıyor ama riskler göz ardı ediliyor arkadaş burada 3 milyar dolarla btc nin çöp edilebileceğini iddia ediyor ?
argurbuz
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

One Token to Move Anything Anywhere

View Profile
February 19, 2018, 08:55:31 PM

Kim niye çöpe 3 milyar dolar para yatırsın ? sen yatırırmısın ? bunun bir amacı olması gerekiyor 3 milyar dolar küçük bir rakam maalesef değil aklı başıda olan bir insan veya devlette 3 milyar dolarını çöpe atmaz.

enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 19, 2018, 10:42:56 PM

Kim niye çöpe 3 milyar dolar para yatırsın ? sen yatırırmısın ? bunun bir amacı olması gerekiyor 3 milyar dolar küçük bir rakam maalesef değil aklı başıda olan bir insan veya devlette 3 milyar dolarını çöpe atmaz.

Abd, kendi ekonomisine zarar vereceğini anlarsa neden yapmasın? abd için 3-5 milyar dolar kağıttan ibaret darphanede basılması yeterli.

btc 50k olursa market değeri 1 trilyon dolar olur
selenge
Member
**

Activity: 70

View Profile WWW
February 19, 2018, 11:54:56 PM

Enerji maliyetinin artması neticesinde Bitcoin madenciliğin cazibesinin eskisi kadar olmadığını farz ediyorum. Bitcoin madencilik şirketlerinin fabrika büyüklüğüne ulaştığını gördük.
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
February 20, 2018, 12:45:13 AM

Kimse durduk yere 3 milyar dolar yatırım sistemi yok etmek için uğraşmaz kardeşim. Amerika dediğiniz ülke 3 milyar dolarla madenciliği ele alıp uğraşmaktansa 3 milyar dolarlık bitcoin alarak piyasayı istediği gibi yönetir ve yine kendisi kazanır.  Wink
kriptor
Newbie
*

Activity: 53
Merit: 0

View Profile
February 20, 2018, 02:35:41 AM

3 milyar dolar çöpe gitmeyecekki ? hatta 3 milyar doları 10 milyar bile yapabilirler sistem ele geçtikten sonra yapılacak ilk iş yıllarca hareket olmamış hesapları boşaltmak (hayatını kaybetmiş yada şifresi kayıp hesaplar) sadece bu hesaplarda 10, 15 milyar dolarlık btc vardır yani %50+1 olduğu durumda istedikleri herşeyi yapabilirler hesabında bin btc olan biri sabah uyandığında kocaman bir 0 la karşılaşabilir.
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
February 20, 2018, 07:31:32 AM

Kimse durduk yere 3 milyar dolar yatırım sistemi yok etmek için uğraşmaz kardeşim. Amerika dediğiniz ülke 3 milyar dolarla madenciliği ele alıp uğraşmaktansa 3 milyar dolarlık bitcoin alarak piyasayı istediği gibi yönetir ve yine kendisi kazanır.  Wink

Zaten şahısların yapmasını beklemiyoruz devlet yada devletler yapabilir.

Btc nin market capı 200-300 milyar dolar. Sene sonunda trilyonları görebiliriz. 3 milyar dolarla tahtayı öyle aman aman yönetemezsiniz. Kaldıki tahtada çok iyi tecrübeli oyuncular var. Size 3 milyar dolarlık btc leri 10-20k dan verir siz satıncada 3-5k dan elinizden tekrar alır. 3 milyarınız 1 milyar olur.
kirmizicizgimiz
Member
**

Activity: 210

View Profile
March 02, 2018, 03:57:25 PM

Buraya da tünüyorum ve yazıyorum hocam.Deney yaparken ilkokul çağında değişken maddeleri sabit tutup hepsini stabilize bir şekilde not edip kontrol etmemiz gerektiğini anlatırdı hocalarımız. Siz teşbihte hata olmaz Cheesy ''Hayat acıdır baklava tatlıdır o zaman baklava hayatta yoktur'' mentalitesiyle hesap yapıp 3-4 milyar dolara %51 e ulaşıp bu teknolojinin yok edilebileceğine inanıyorsunuz Cheesy Uzun uzun anlatcak gücü bulamıyorum ama olaya biraz da spesifik biraz daha genelden bakıp  büyük resmi görmenizi umut ediyorum Smiley Smiley
TrolWolf
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
March 02, 2018, 08:22:59 PM

Evet yani ne demek istiyorsunuz?Ayrıca 10 aydan çok daha kısa sürede masraflar çıkabilir bence tabiki madenciliği yapılan coine havuzlara bağlı.

☁   Casper API   ☁
Platform for DApp developers for decentralized data storage around the world
Telegram Facebook www.casperproject.io Github Twitter ANN

Senior Member
TrolWolf
Full Member

Activity: 224

View Profile
March 02, 2018, 08:25:54 PM

Kimse durduk yere 3 milyar dolar yatırım sistemi yok etmek için uğraşmaz kardeşim. Amerika dediğiniz ülke 3 milyar dolarla madenciliği ele alıp uğraşmaktansa 3 milyar dolarlık bitcoin alarak piyasayı istediği gibi yönetir ve yine kendisi kazanır.  Wink

Zaten şahısların yapmasını beklemiyoruz devlet yada devletler yapabilir.

Btc nin market capı 200-300 milyar dolar. Sene sonunda trilyonları görebiliriz. 3 milyar dolarla tahtayı öyle aman aman yönetemezsiniz. Kaldıki tahtada çok iyi tecrübeli oyuncular var. Size 3 milyar dolarlık btc leri 10-20k dan verir siz satıncada 3-5k dan elinizden tekrar alır. 3 milyarınız 1 milyar olur.

Valla 3 milyar ile öyle güzel yönlendirir ki şok oluruz biraz gerçekçi olmak gerekir.Bütün borsalarda artışlar ıkışlar yaratabilecek bir para ve ayrıca bu piyasadakilerin yüzde doksanının en ufak bi hareketten etkilenen çıkış meraklısı ya da giriş meraklısı insanlardan oluştuğunu düşününce yön vermek basit olur.

☁   Casper API   ☁
Platform for DApp developers for decentralized data storage around the world
Telegram Facebook www.casperproject.io Github Twitter ANN

Senior Member
Teos
Member
**

Activity: 202
Merit: 17

View Profile
March 02, 2018, 09:52:39 PM

Hayatın anlamını sonuna ekleyecektim unutmuşum  Grin

şaka bir tarafa bu btc madencilik sisteminin ederidir. btc nin güvenliği madencilerin elindedir. Madenciler olmazsa btc nin güvenliği de olmaz

3 milyar dolar yatırım yapan birisi yada devlet yada devletler blok zincirin %51 ini ele geçireceği için düdüğünü öttürüp zincire orphan düğümler ekleyerek btc yi çöp edebilir

O sebeple bu hesap değer her zaman önemli olacak

Madencilik değeri = blok zincirinin güvenliği

Şu an için 3 milyar dolarlık ekipmanı tedarik etmek imkansıza yakın.
procesdad
Full Member

Activity: 476

CAT.EX Exchange

View Profile
March 02, 2018, 10:44:33 PM

Cryptocompare adında tüm coinlerin kazım bilgilerini hesaplayan bir site var zaten. Bu işleri bilgisayarlar daha iyi hesaplıyor Tongue
Mining işinde cihazların kendini amorti etme süresi gün geçtikçe artıyor malesef

enclock01 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
March 03, 2018, 07:58:33 AM
Last edit: March 03, 2018, 08:16:08 AM by enclock01

Buraya da tünüyorum ve yazıyorum hocam.Deney yaparken ilkokul çağında değişken maddeleri sabit tutup hepsini stabilize bir şekilde not edip kontrol etmemiz gerektiğini anlatırdı hocalarımız. Siz teşbihte hata olmaz Cheesy ''Hayat acıdır baklava tatlıdır o zaman baklava hayatta yoktur'' mentalitesiyle hesap yapıp 3-4 milyar dolara %51 e ulaşıp bu teknolojinin yok edilebileceğine inanıyorsunuz Cheesy Uzun uzun anlatcak gücü bulamıyorum ama olaya biraz da spesifik biraz daha genelden bakıp  büyük resmi görmenizi umut ediyorum Smiley Smiley

Grin Grin Grin Hocam Sınıf öğretmeninizin söylediklerini uygulamada da yapınız. Söylediği gibi resmin büyüğüne odaklanın. Borsalar grafikler vs den ziyade blok zincirini inceleyin . Düğümler nasıl ekleniyor. Zincirin güvenliğini kim sağlıyor. Zincir yeni düğümlerle uzarken sistem kimlerden onay alıyor.Bunları araştırın hiç bir şey yapmasanız satoshi nakamoto pdf sinde neler demiş onları okuyun. Siz şimdi bunu araştırmazsınız ben size pdf sinden bir paragraf alıntılıyorum

Nakamato pdf sinin 6 maddesinin 3. paragrafında der ki;

"If a greedy attacker is able to assemble more CPU power than all the honest nodes, he would have to choose between using it to defraud people by stealing back his payments, or using it to generate new coins.  He ought to find it more profitable to play by the rules, such rules that favour him with more new coins than everyone else combined, than to undermine the system and the validity of his own wealth"

"Eğer açgözlü bir saldırgan bütün dürüst düğümlerden daha fazla işlem gücünü toplamayı başarabilirse bu gücü ödemelerini çalarak insanları dolandırmak için mi yoksa yeni para üretmek için mi kullanacağına karar vermelidir. Oyunu kurallarına uygun oynamayı daha karlı bulmalıdır. Sistemi kandırıp kendi zenginliğinin geçerliğini zedelemektense kurallara uymak ona herkesin toplamından daha fazla yeni para kazandıracaktır."

Benim yaptığım hesap kabaca doğrudur.  Sen 3 değil 5 milyar dersin. öbürü 5 te değil 10 der. bende arttırıyorum 10 değil 20 milyar hatta 100 milyar dolar olsun. Abd 2003 te girdiği ırak için yaklaşık 1.4 trilyon dolar harcadı. Ve yaklaşık 6 bin abd askeri öldü. Peki sadece ırak için bu kadar parayı nereden buluyor. Tabiki dolarla. Tüm dünyada geçen para birimi veriyor bu gücü. Atıyor fırına bir konteyner a4 ü. Çıkıyor sıcak sıcak 1 trilyon dolar. Tabi bu paraları piyasaya yavaş yavaş veriyor. Tıpkı kripto paralar gibi. Bizim btc doları ortadan kaldırıp dünya para birimi olursa (ki lightning network olursa bu işin olacağına inananlardan biriyim) bu işten en fazla zararlı çıkacak olan abd neler yapmaz?

Şu an için 3 milyar dolarlık ekipmanı tedarik etmek imkansıza yakın.

Şu an için en mantıklı engel bu.

Yalnız şöyle bi durum var %50 yerine %5 lik bir pool oluşturdunuz. Ve amacınız zinciri bozmaksa. Kazandığınız ödülleri kendinize vermeyip diğer minner dağıtırsanız. En karlı havuz sizinki olacağı için kısa zamanda bir çok minner sizin havuzunuza geçecek. Sizin de bi taraftan yeni cihazlar eklemenizle daha az masrafla kısa zamanda %51 bulunabilir.
eserersan
Member
**

Activity: 126

View Profile
March 03, 2018, 06:16:19 PM

3 milyar yatırmak çok büyük bir şey kimse blockchaine 3 milyar vermez bence o paraya çok daha iyi yatırımlar yapılabilir doğruya doğru.

kribati7
Full Member

Activity: 196

View Profile
March 03, 2018, 06:29:18 PM

Evet bir matemetik hesabı daha. Sanırım bu alışkanlık sadece Türk milletine özgü. Şimdi bu kafede 50 masa var dört kişi otursa eder 200 kişi. Her biri 10 tl bıraksa eder 2.000tl ayda 60.000tl yarısı maliyet olsa kalır 30.000tl. Eeee sonuç!!!!!! Böyle bir hesabın yapılmasında ki temel mantık bu galiba.

carlzec
Full Member

Activity: 616

View Profile
March 03, 2018, 11:45:23 PM

Blockchaine yada Bitcoin üzerine yapılan yazılım-madencilik yatırımları kağıt üzerindeki gibi kalmayabiliyor. Tecrübe eden birileri ile konuşmak daha mantıklı her zaman.
Ayrıca bu kadar büyük paraları Blockchaine yatırmak mantıklı değil belki bir açıdan ancak gidipde inşaata yatırılmasın artı.
Hidrofor
Member
**

Activity: 189

View Profile
April 22, 2018, 08:19:34 PM

Zaten madenci olma niyetim yoktu ama şu hesaplamayı gördükten sonra benden uzak dursun dedim resmen çok zorlaştırmışlar ya   Sad

Swap, Earn, Bridge, Mint Crypto & NFT in Multiple Chains
▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬ ▬▬▬ ▬▬ ▬     ❶ ❷ ❸ s w a p     ▬ ▬▬ ▬▬▬ ▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬
[   M V P   L I V E   ]   -   9 Blockchains Integrated Already
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: