Bitcoin Forum
May 07, 2024, 02:25:41 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kripto Para Cüzdan Türleri Nelerdir?  (Read 162 times)
hestese (OP)
Jr. Member
*

Activity: 42
Merit: 17

View Profile
February 16, 2018, 05:59:08 PM
Last edit: February 18, 2018, 01:33:43 PM by hestese
Merited by EFS (3), teramit (2), Baser (1), apimembership (1)

Çeşitli kripto para cüzdanları vardır. Bu cüzdanlar ihtiyaçlara göre birbirinden ayrılmıştır.
Kripto para cüzdanı oluşturacak olan kişi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak cüzdan seçimini yapmalıdır.
Ufak bir hatırlatma: Kripto para, Kripto cüzdanı oluşturduktan sonra alınabilir.

2 tür kripto para cüzdanı vardır:

1-Sıcak Cüzdan
2-Soğuk Cüzdan

Sıcak cüzdan çevrimiçi yani internete bağlı iken soğuk cüzdan çevrimdışıdır. Şimdi size bu iki cüzdan hakkında bilgiler vereceğiz.

SICAK CÜZDAN kendi içinde üçe ayrılır.

İlk önce WEB CÜZDANLARI’nı inceleyelim:

Bütün web cüzdanlarının web siteleri mevcuttur ve bu web cüzdanınıza internet tarayıcınızdan kolayca girebilirsiniz.
Kripto paranızı satmak isterseniz veya kripto para almak isterseniz bu web sitelerinin tamamı izin vermese bile bazıları bu işlemlere olanak tanırlar.

Eğer, web cüzdanları güvenilir mi diye kendi kendinize soru soruyorsanız hemen cevaplayalım:
Sms doğrulama, iki farklı kimlik doğrulama ve multi imza yönetimlerini kullanarak cüzdanınızın güvenliği sağlanır. Güvenilir cüzdanlardır.
Güvenlik önlemlerinin alınmasına rağmen yine de sakladığınız para miktarını çok yüksek tutmayın. Çünkü her ne kadar paranızın güvenliği sağlanıyor olsa da şirket hacklenebilir.

Sıradaki cüzdanımız;  MOBİL CÜZDANLAR
Telefonlara yüklenerek kurulan cüzdanlara Mobil Cüzdanlar denir. Güvenlik özellikleri web cüzdanlarınınki gibidir. Her web cüzdanının olmasa da bazılarının Mobil Cüzdanları vardır.
Tıpkı Web Cüzdanlarının güvenlik özellikleri gibi, bu cüzdanlarda da sms doğrulama, multi imza yöntemi ve kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemleri vardır.
Ayrıca QR kodu onaylama güvenliğine de sahiptir.

MASAÜSTÜ CÜZDANLARI, sonuncu cüzdanımızdır.
İhtiyacınız olan cüzdan Masaüstü Cüzdanları ise web sitelerine girip cüzdan yazılımını yüklemelisiniz.
Yükleme işlemini tamamlamanın ardından cüzdanı istediğiniz gibi kontrol edersiniz, cüzdan yalnızca şahsınıza ait olur.
Masaüstü Cüzdanları iki türdür: SPV Müşterisi ve API Cüzdanı.
Bu iki cüzdan arasından genellikle SPV Müşterisi tercih edilir. Çünkü kurulumu kolaydır.
API Cüzdanının pek tercih edilmemesinin nedeni ise blok zincirinin yüklenmesinin istenmesidir. Blok zinciri uzun süre içinde indirilir. Bu uzun süre bir, iki, üç hafta olacağı gibi aylar bile olabilir. Bu kadar uzun sürmesi  indirme boyutunun büyük olmasından kaynaklanmaktadır.

SOĞUK CÜZDANLAR da kendi içinde üçe ayrılır.

DONANIM CÜZDANLARI ile başlayalım.

Sadece kripto paraları korumak için oluşturulmuş USB cihazları Donanım Cüzdanları diye adlandırılmıştır.  Güvenlik gereği şifreli cihazlardır. Kullanıcılar tarafından en çok tutulan Cüzdanlardır. Çünkü küçük olduğu için yanınızda taşınması kolay olur hem de üst düzey şifrelenmeleri ile güvenlik sorunu teşkil etmez. Ayrıca kolay kullanılır.

KAĞIT CÜZDANLARI ‘na göz atalım.
Adına Kağıt Cüzdanlar denmesinin nedeni, özel anahtarların ve  kripto para adreslerinin kağıda yazılmasıdır. Bu özel anahtarlara sizden başkası sahip değildir.
Bütün cüzdanlar arasında en güvenilir olan cüzdan Kağıt Cüzdanlardır.

Son olarak açıklayacağımız cüzdan türü BEYİN CÜZDANLARI ’dır.
Adından da anlaşılacağı üzere insan hafızası ile önemli bağlantısı vardır. Sistemin verdiği özel anahtarı aklınızda tutmanız gerekir. Rastgele oluşturulmuş rakam ve kelimeleri, bilgisayar, kolay hatırlamanız için 8 ya da daha fazla harfli kelimelere çevirir. Böylelikle kolay hatırlayabileceğiniz bir kelimeyle şifrenizi oluşturabilirsiniz. Kimse sizden habersiz hesabınıza giremez ve kripto paranız gönül rahatlığıyla hesabınızda durur. Bu bakımdan çok güvenli cüzdanlardır. Fakat şifrenizi unuttuğunuzda hesabınıza bir daha erişemeyeceğinizi unutmamanız gerekir. Güvenlik bakımından kafanızda  aksi bir düşünce uyandırmasa bile işte tam da bu nedenden dolayı çok riskli bir cüzdandır.
Hackerlerin saldırısına karşı bilgisayarınıza güvenilir virüs programı indirmelisiniz.

Henüz forumda yeniyim. Merit ihtiyacım var. Kaliteli başka içerikler de ekleyeceğim. Umarım Yazımı beğenmişsinizdir.

edit:
Diğer yazılarım
1- Donanım Cüzdanı (Hardware Wallet) Eğitim
2- Bitcoinler İçin Alınacak Güvenlik Önlemleri

1715048741
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715048741
Reply with quote  #2

1715048741
Report to moderator
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
LoveFooL
Member
**

Activity: 476
Merit: 12

View Profile
February 16, 2018, 06:01:34 PM

yeni girenler için güzel bir kaynak olmuş lakin keşke yeni başlayanlar forumuna açsaydın bu başlığı. yine de emeğine sağlık
huseyin15
Member
**

Activity: 1106
Merit: 25

View Profile
February 16, 2018, 06:05:16 PM

ben ce çok faydalı bir anlatım. Allah tan merit olayı gelmiş. yoksa eskiden böyle paylaşımlar yoktu. şimdi merit kazanmak için böyle kaliteli paylaşımlar çok fazla. iyi taki eden için forum tam bir derya. eline sağlık hocam. olsaydı 1 merit atardım. yaklaşık 4 aydır hiç girmediğim için güdük kaldık biz...
hestese (OP)
Jr. Member
*

Activity: 42
Merit: 17

View Profile
February 16, 2018, 06:18:24 PM

yeni girenler için güzel bir kaynak olmuş lakin keşke yeni başlayanlar forumuna açsaydın bu başlığı. yine de emeğine sağlık

Konu yanlış yere açılmış ise moderatör arkadaşımız taşıyabilir. Birkaç kategori arasında gidip geldim açıkçası. Yanlış yere de açmış olabilirim.

ben ce çok faydalı bir anlatım. Allah tan merit olayı gelmiş. yoksa eskiden böyle paylaşımlar yoktu. şimdi merit kazanmak için böyle kaliteli paylaşımlar çok fazla. iyi taki eden için forum tam bir derya. eline sağlık hocam. olsaydı 1 merit atardım. yaklaşık 4 aydır hiç girmediğim için güdük kaldık biz...

Yazımı beğenmen yeter. Teşekkür ederim.
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
February 16, 2018, 06:26:10 PM

Bilgiler için teşekkürler aslında borsalar gibi bir hot bir de cold wallet yapacan, küçük işlemler için devamlı hot wallet'i kullanacan cold wallet'le çok uğraşmayacan güvenlik için.
R1011
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
February 16, 2018, 06:29:39 PM

Bu merit olayı geldikten sonra yeni arkadaşlara yönelik konu başlıklarıda çoğalmaya başladı sevdim ben bu merit işini. Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim paylaşımlarının devamını diliyorum.
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
February 16, 2018, 10:14:14 PM

Kaliteli ve bilgilendirici güzel bir başlık olmuş. +Merit hakeden yeni ve eski tüm kullanıcıların bilgilerdeki bazı boşlukları kapatabilecek detaylar var. Sağolun devamını diliyorum.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: