Bitcoin Forum
July 06, 2024, 04:54:11 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Tpos, POSW ve Masternode anlaşılır anlatımı  (Read 376 times)
SkyLords (OP)
Full Member

Activity: 784
Merit: 120

View Profile
February 16, 2018, 07:02:52 PM
Last edit: February 25, 2018, 12:07:43 PM by SkyLords

Tpos test etme şansım olmadı ama kısaca Masternode nedir Posw ne iş yapar ne iş yapacak yazayım istiyorum yeni katılan arkadaşlar için çok fazla detaya girmeden örneklerle anlatmaya çalışacağım.

Blockchain teknolojisini az çok bildiğinizi varsayıyorum. Yani sistemin çalışma şekli kabaca oluşan transfer emirlerinin minerlar aracılığıyla onaylanıp bloklara kaydedilmesi üzerine kurulu

Şimdi iki tür mining var. Pos ve Pow.
Pow : Proof of work : Yani fiziki kartlar ile elektirk haracayarak makinaların 7-24 çalışması.
Pos: Proof of stake:  Cüzdanların 7/24 açık kalarak belirli bir miktar coinin cüzdanda tutularak işlemci gücü kullanarak çalışması. Burada coinler daha önce üretilmiştir.

Masternode ise POS tekniğini kullanan coinlerin bir çeşit banka şubeleridir. Gelen giden ödemeleri bir banka merkezi gibi onaylaması ve bu onaylama karşısında komisyonunu almasıdır. Piyasadaki her coin kendi hesabına göre bir kişinin Masternode olabilmesi için cüzdanında tutması gerekli coini kendisi belirler.
Masternode olabilemek için ön şartlar: olmak istediğiniz coinin belirlenen coin sayısı kadar coini cüzdanınızda tutmak, 7/24 çalışan bir makinada cüzdanı ve gerekli ayarları kurup  sürekli açık bırakmak.

Masternode bize bu sayede pasif gelir imkanı sunar Coinlerin açıkladığı yaklaşık % gelir oranları hep yıllık olarak verilmektedir. İlk başlarda bu oran çok yüksekken başkaları da MN (masternode) oldukça bu gelir azalır.

Avantajları: Masternode sayısı arttıkça bağlanan coin sayısı azalacağından coinin geliri azalacak ancak değeri artacaktır. Sürekli pasif gelir elde etmemizi sağlar. Saağlam coinlere yapılacak bir yatırım uzun dönemde çok ciddi gelir sağlayabilir.

Dezavantajları: Cüzdanınız 7/24 açık kalacağı için ip adresinizi bir başkası bilmesi durumunda coinlerinizi çalabilir çünkü cüzdanınız o sırada şifrelenmemiş pozisyonda beklemek durumundadır. Ayrıca belirlenen coini toplamak bazen bütçenin çok üzerinde kalabiliyor buda MN olmayı zorlaştırıyor.
elcezireex
Full Member

Activity: 532
Merit: 151

View Profile
February 16, 2018, 08:20:44 PM
Merited by mediation (3)

Eline sağlık hocam güzel paylaşım olmuş ayrıca pos coinlerden stake kasmak için cüzdanınızı 7/24 açık bırakmak yerine stake poollarınızı kullanmanızı tavsiye ederim. Ben stake united sitesinde diverse stakeliyorum %3000 stake oranı var günlük %8 geri dönüş veriyor. Her 10k blocktan sonrada ektra 1k için stake oranı %7000e çıkıyor. Site linki:
https://stakeunited.com/elcezireex
Coinredd
Full Member

Activity: 378
Merit: 103

View Profile
February 16, 2018, 08:26:34 PM

elinize sağlık hocam masternode'yi bilmiyordum ben öğrenmiş oldum. daha önce yapan oldumu hiç 1 sene sabredip misal ne kadar kar almış olabilirler.
hasyurt
Full Member

Activity: 602
Merit: 118

View Profile
February 16, 2018, 09:05:56 PM

elinize sağlık hocam masternode'yi bilmiyordum ben öğrenmiş oldum. daha önce yapan oldumu hiç 1 sene sabredip misal ne kadar kar almış olabilirler.

bunulna ilgili en bilinen örnek dash coin galiba fiyatı 1 dolar iken alıp katılan ve 1000 tane alıp tutan ciddi gelirler elde etti diyebiliyorum. çok ilgilendiğim bir alan değil benim ki bu mesel olunca aklıma gelen dash coin dir
Dogan86
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
February 16, 2018, 09:24:35 PM

Stake ile Masternode arasında gelir açısından sanırım aşırı fark yok. Masternode, stake yapmaktan daha zor bir olay.

Masternode kurmak istediğimiz coini iyi araştırmak lazım.

Mesela Pivx ;

http://pivx.cryptonode.co/

Masternode stake yapmaktan sadece %10 fazla veriyor.

Bu durumda stake yapmak daha mantıklı görünüyor. Sonuçta istenilen bir taban miktar yok stake yapmada.

Bitcoin / Ethereum / Monero
SkyLords (OP)
Full Member

View Profile
February 16, 2018, 09:57:23 PM

Bu konuda detaylı bir anlatım yaptım. Ana bu en sade şekli.
Necroface
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

simply getting the job done

View Profile WWW
February 18, 2018, 09:12:53 AM

Stake ile Masternode arasında gelir açısından sanırım aşırı fark yok. Masternode, stake yapmaktan daha zor bir olay.

Mesela Pivx ;

Bu durumda stake yapmak daha mantıklı görünüyor. Sonuçta istenilen bir taban miktar yok stake yapmada.

masternode u unut, stake e devam mı diyorsun?

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
February 18, 2018, 09:40:41 AM

posw bir coindir. yanlış anlaşılmam mı var
Askit2
Hero Member

Activity: 981
Merit: 500

DIV - Your "Virtual Life" Secured and Decentralize

View Profile
February 18, 2018, 01:08:37 PM

açıkcası eğer bir pos geliri beklentisi içerisinde iseniz tercih etmeniz gereken en iyi alternatif bana göre neo'dur. gas geliri oldukça uygun düzeyde ve buna karşılık üzerindeki ilgiyle doğru orantılı olarak sağlamlığı da net.

▄▄
        ▄█▀▀█▄
      ▄█▀ ▄▄ ▀█▄
      ▀ ▄████▄ ▀
   ▄▀ ▄ ▀████▀ ▄ ▀▄
 ▄▀ ▄███▄ ▀▀ ▄███▄ ▀▄
█  ███████  ███████  █
 ▀▄ ▀███▀ ▄▄ ▀███▀ ▄▀

▀▄ ▀ ▄████▄ ▀ ▄▀
      ▄ ▀████▀ ▄
      ▀█▄ ▀▀ ▄█▀
        ▀█▄▄█▀
          ▀▀
███████████████████████████████████████████████████████████████████
██████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██████████▀▀▀▀▀████▀▀▀▀▀█████▀▀▀▀█████▀▀▀▀▀███████
██████            ▀████████     ████     █████    █████     ███████
██████     ▄▄▄▄▄    ▀██████     █████    ████      ████    ████████
██████     ██████▄    █████     █████    ▀██▀  ▄▄  ▀██▀    ████████
██████     ███████    █████     ██████    ██   ██   ██    █████████
██████     ███████    █████     ██████    ██   ██   ██    █████████
██████     ███████    █████     ██████     █   ██   █     █████████
██████     █████▀    ██████     ███████       ████       ██████████
██████     ▀▀▀▀▀    ▄██████     ████████     ██████     ███████████
██████            ▄████████     ████████     ██████     ███████████
██████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██████████▄▄▄▄▄█████████▄▄▄▄██████▄▄▄▄████████████
███████████████████████████████████████████████████████████████████
.DIWtoken.com.
▄██████████████████▄
███       ▀███████
███       █████████
███       █████████
███       █████████
███              ██
███   ▄▄▄▄▄▄▄▄   ███
███   ▄▄▄▄▄▄▄▄   ███
███              ███
███▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███
██████████████████▀

▄██████████████████▄
███████████▀ ███████
█████████▀   ███████
███████▀     ██▀ ███
███ ▀▀       █▄▄████
███          █▀▀▀▀██
███ ▄▄       ███████
██████▄     █▄ ▀███
█████████▄   ███▄███
███████████▄ ███████
▀██████████████████▀

▄██████████████████▄
████████████████████
███████████████▀▀ ██
█████████▀▀     ███
████▀▀     ▄█▀   ███
███▄    ▄██      ███
█████████▀      ▄██
█████████▄     ████
█████████████▄ ▄████
████████████████████
▀██████████████████▀
......SECURITY DECENTRALIZED...
Dogan86
Full Member

View Profile
February 18, 2018, 04:27:42 PM

Mesela Pivx ;

masternode u unut, stake e devam mı diyorsun?

Coinin stake verme oranı ile masternode da ki kazanç arasında fazla fark yoksa masternode kurmaya gerek yok cüzdanı açık bırakarak stake yapmak mantıklı olabilir diyorum.

Verdiğim örnek Pivx içindi.

Bazı coinler için stake ile masternode arasında kayda değer fark oluyor.

Haliyle bir coin için masternode kurmadan stake oranına bakmakda lazım.

SkyLords (OP)
Full Member

View Profile
February 25, 2018, 12:06:35 PM

Sizlere faydalı olduysa sevindim. Masternode ile ilgili daha teferruatlı bir anlatımda vardı. Ama en sade anlaşılırı bu olur diye düşündüm.
iranli_tacir
Newbie
*

Activity: 154
Merit: 0

View Profile
February 25, 2018, 12:12:23 PM

Hocam kesinlikle merit hakeden bir konu olmuş, bu tip konuları daha sık görmemiz için bence derhal moderator tarafından merit verilmeli.
SkyLords (OP)
Full Member

View Profile
February 25, 2018, 12:13:42 PM

Hocam kesinlikle merit hakeden bir konu olmuş, bu tip konuları daha sık görmemiz için bence derhal moderator tarafından merit verilmeli.

Teşekkür ederim. Sizlere faydalı olacak konuları paylaşmaya çalışıyorum. Faydasız olacak konuları paylaşmaktan çekiniyorum.
Dogan86
Full Member

View Profile
February 25, 2018, 01:52:05 PM

Sizlere faydalı olduysa sevindim. Masternode ile ilgili daha teferruatlı bir anlatımda vardı. Ama en sade anlaşılırı bu olur diye düşündüm.

Elinize sağlık güzel paylaşımlar yapıyorsunuz.Meritim malesef yok şimdilik ama olduğunda kesinlikle vereceğim.

Masternode ve Stake yapmanın mantıklı olduğu coinleri araştırıyorum.

Bir sonraki Dash ı yakalayabilsek muazzam olurdu.

SkyLords (OP)
Full Member

View Profile
February 25, 2018, 05:48:22 PM

Elinize sağlık güzel paylaşımlar yapıyorsunuz.Meritim malesef yok şimdilik ama olduğunda kesinlikle vereceğim.

O zaman size tavsiye ama yatırım amaçlı değil POSW masternode yapacak onu araştırın derim.
hlk251
Newbie
*

Activity: 45
Merit: 0

View Profile
February 25, 2018, 06:31:31 PM

güzel bir anlatım olmuş eline sağlık.

masternode konusu güzel birşeye benziyor. biraz daha araştırmakta fayda var. belki biraz ilerletirim durumu
CoolnQuiet
Sr. Member

Activity: 388
Merit: 288

Living the dream

View Profile
February 25, 2018, 06:41:53 PM

hardware wallet kullanmak ledger nano s gibi masternode için güvenlik sorununu giderir mi.
valek55
Member
**

Activity: 380
Merit: 31

View Profile
February 25, 2018, 07:13:45 PM

Hocam Masternode konusu geçtiğinde herkes genelde Dash den bahsediyor.

Ben 4 aydır bu piyasadayım masternodun dash e etkisi nasıl oldu ?

Ne kadardı ne kadara fırladı . açılır açılmaz ne kadar etkisi oldu ? zamanla değeri çok düştü mü coinin ?

Ben biraz bakındım ama bulamadım bu tarz bir inceleme. kendim de çözemedim pek.

Siz biliyorsanız biraz açıklayabilirmisiniz o zaman ki etkisini ?
SkyLords (OP)
Full Member

View Profile
February 25, 2018, 07:16:00 PM

hardware wallet kullanmak ledger nano s gibi masternode için güvenlik sorununu giderir mi.

Ledger nano s de saklama olayına müsade edecekler mi bilmiyorum ama masternode da coinleriniz açık bir durumda olacak bu durum dezavantaj, tabi siz sürekli takibini yaparsanız sıkıntı olacağını zannetmem. Bunun yanı sıra istediğiniz zaman çıkabilir ve yeniden girebilirsiniz. Yani coinlerinizin kontrolü yine sizde olacak.
SkyLords (OP)
Full Member

View Profile
February 25, 2018, 07:19:25 PM

Hocam Masternode konusu geçtiğinde herkes genelde Dash den bahsediyor.

Ben 4 aydır bu piyasadayım masternodun dash e etkisi nasıl oldu ?

Ne kadardı ne kadara fırladı . açılır açılmaz ne kadar etkisi oldu ? zamanla değeri çok düştü mü coinin ?

Ben biraz bakındım ama bulamadım bu tarz bir inceleme. kendim de çözemedim pek.

Siz biliyorsanız biraz açıklayabilirmisiniz o zaman ki etkisini ?

Dash ile ilgili daha önce yazdığım bir masternode bu biraz daha ayrıntılı bir konu.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2920708.0

Dash'in değeri masternode ile dahada yükseldi. Dash fiyatı o zamanlar POSW gibiyken şimdi dash fiyatı bugün itibariyle 585 dolar.
Ayrıca bununla birlikte masternode olarak sizin aylık ve yıllık kazancınız olacak. Yani durduk yere 585 dolarınız dash için söylüyorum ayda 2 veya daha fazla katlanacak. Tabi işin kötü yanı masternode biraz pahalı. Mesela dash ile masternode 1000 adet elinizde olması halinde izin vermişlerdi. POSW ile 20000 adet olması gerektiği söyleniyor.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: