Bitcoin Forum
June 14, 2024, 06:23:58 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Ya lütfen teknik analize bu kadar takılmayın  (Read 433 times)
bobita (OP)
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1330

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
February 17, 2018, 12:21:26 PM

Bu konuda bir sidik yarışı sürüp gidiyor, mesela ben teknik analizin işlemeyeceğini iddia ediyorum, anında pmden küfürler yağıyor. Israrlıyım, bu piyasada teknik analiz PEK işlemez, işlediğini söyleyip örnekler verenler, 20 tane analizden başarılı olan 1-2 tanesini cımbızla çeker ve "ahan da böyle olacağını söylemiştim zaten" diye sofraya koyarlar, ama diğer 18-19'u kaçmıştır zarar veya düşük kar hanelerine.
Bilin ki kripto piyasasında bir grafik (istisnai durumlar ve az sayıdaki çok stable tokenler/coinler hariç) tutuyorsa birilerinin işine geldiği için olmuştur.
Bana göre kripto piyasasının 3 dominantı vardır:
1) Balina diye tabir edllen büyük sermaye odaklarının spekülatif eylemleri ve pump/dump dediğimiz sistemli trade atakları: Teknik analizin hiçbir işlevi olmaz
2) Balinalar ya da başka odaklar tarafından piyasayı dalgalandırıp hacmi yüksek tutmak için sürekli uygulanan manipülatif taktikler: Teknik analizin hiçbir işlevi olmaz. Ama mesela deneyimsiz, bilgisiz küçük yatırımcıların para bile verip girerek umut bağladığı telegram vb gruplarda milletin eline vermek için grafikler, analizler OLUŞTURULUR.
3) Topluluk psikolojisinden kaynaklanan piyasa hareketleri: Burada teknik analiz işe yarar ama incelenen emtianın durumunda bu madde baskınsa bir anlamı olur, yoksa yetersiz kalır.
Şimdi hemen bilmiş bilmiş saldıracaklar, "sen teknik analizle ne kadar kazanıldığını bil de öyle konuş cahil" diye ancak şu durumu göz önüne sermek isterim: Aşırı cahil, beceriksiz ya da IQ özürlü değilsen bu piyasada illa ki kazanırsın zaten. Ben şu piyasaya gireli 11 ay olmuş ve koyduğum parayı kemiksiz 28,6 kat yaptıysam bana aynı süre için (kısa vadedeki anlık şanslardan bahsetmiyorum) net 50X ile geleceksin, o zaman haklısın derim.

Kripto piyasasında başarılı olmak isteyenlere şunları tavsiye ederim:
-Analizden önce kendinizi kişisel gelişiminiz konusunda eğitin, bu piyasada serinkanlı, anlık gelişmelerden motivasyonu etkilenmeyen, korkak değil, dikkatli olan HER ŞEKİLDE kazanır
-Analizlerden önce piyasadaki gelişmeleri, dedikoduları takip edin, yeri gelir mesela twitterda yazılan 2 kelime coinin seyrini tamamen değiştirir
-Al/sat hem zevkli hem de insanı geliştiriyor ama esas kazananların proje takip ederek baştan girip DOĞRU ZAMANDA çıkanlar oduğunu bilin
-Hayalleriniz büyük ama beklentileriniz mantıklı olsun, aksi taktirde yanlış adımlar atarsınız
-Zarar etmek kaçınılmazdır, motivasyonunuzu bozmadan kara döndürme stratejilerine odaklanın, çok yanlış işler yapmazsanız başka yerden de olsa kara çevirirsiniz
-Başkalarının ne dediğini okuyun, dinleyin ama kendi deneyimlerinizin süzgecinde takılıyorsa dikkate almayın. Şu forumda 2 aydır çok bilmişler bitcoinin 3-4 bin dolara bile inebileceğini, piyasanın ölmek üzere olduğunu yazıyorlardı (seneye yine yazacaklar), daha 3-5 gün önce teknik analiz üstadları 6000 dolar hatta daha altını görmeden toparlanmayacağını beyan ediyorlardı, şu anda 10.000'deyiz. O nedenle çok bilgililerden uzak durun.
-Şunu asla unutmayın, milletin korkusunun ana sebebi (BENCE) bitcoin ve diğerlerinin elle tutulabilir bir şey olmaması, fiziken var olmadığı için her an yok olabilir düşüncesini kafalarından atamıyorlar
a) Hangi cahil kripto paralar için ne söylerse söylesin tüm bu kripto paraları var eden şeyin blok zinciri teknolojisi olduğunu ve hayatımıza etkilerinin daha başlamadığını unutmayın, blok zinciri yeni çağın teknolojisidir, bunun önüne kimse geçemez
b) Paranın felsefesini iyi bilmek lazım, elimize alıp, bakkala manava verdiğimiz "para" da hiçbir değeri olmayan, kendisi hiç bir işe yaramayacak bir kağıt ya da plastik parçası aslında. Onu değerli kılan bizim değerli olmasına karar verip, bu konuda uzlaşmamız. Mesela elma gerçekten değerlidir, çünkü yiyerek karnını doyurursun, ya da kömür vb. ama para aslında hiçbir işe yaramaz, böyle düşünün.

Bunları yazarken amacım polemik yaratmak ya da kendim gibi düşünmeyenlerle kavga etmek değil, insanların bu piyasanın alışık olduklarından farklı olduğunu anlamalarını istiyorum sadece.
Tahminlere göre dünyada yatırım için kullanılan paranın kriptoya ayrılan kısmı henüz daha %1-2 seviyelerinde ve gitgide artıyor. Yani ne şekilde olursa olsun hepimize bol bol yetecek kazanç var, bana göre kripto piyasası rekabet değil, paylaşım piyasası. O yüzden birbirimizi geliştirelim, yanlışlarını anlatalım (ben de her düşüncem doğru noktasında falan değilim, kaldı ki daha öğrendiklerim buzdağının görünen kısmından bile az) ve HEPİMİZ ÇOK KAZANALIM, VİZYONU BU YENİ ÇAĞA YETMEYENLERDEN MADDİ OLARAK DA FARKIMIZ OLSUN.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
felixesteban
Member
**

Activity: 294
Merit: 10

World’s First Decentralized ICO Platform

View Profile
February 18, 2018, 08:20:31 PM

Söylediğin noktalarda kesinlikle haklısın,burası volatilitenin çok çok yüksek olduğu ve manipülasyonun her daim yaşandığı bir piyasa. Ama yine de Trend analizlerinden karar verirken faydalanmakta bir sakınca görmüyorum. Fibonacci den destek ve direnç noktalarını bilerek yapılan alım satımlar, piyasaya yeni giren bir kişinin kulaktan dolma bilgilerle yaptığı alım satımlardan daha faydalı olabilir ama tabii ki bunun da yüzde yüz işe yarayacağını söyleyemem. Çünkü manipülasyonlar neticesinde destek ve direnç noktaları çok rahat kırılabilir.

▐ █   CoinFast   |   World’s First Decentralized ICO Platform
●● ▬▬   Whitepaper   [  Join the Whitelist  ]   Telegram   ▬▬ ●●
Facebook   Instagram   Twitter   ANN Thread   Youtube   Medium
gribalenfeksiyon
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
February 18, 2018, 08:40:36 PM

tamam haklısın da bu işler sadece korkak olmak veya soğukkanlı olmak gibi kişsel nitelikler çerçevesinde yürümez oraya çok değinmişsin. Tamam önemli konular yatırım esnasında psikolojik olarak dik durmamız lazım da senin bir coinden alacağın kar oranını ya da yapacağın yatırımın niteliğini kişisel özelliklerin mi belirleyecek. Ben çok soğukkanlıyım demek bu coinden kesin en az x3 x5 yaparım mı diyeceğiz Smiley Matematiksel bir dünyadayız, burada rakamlar rol oynar duygular değil.
eserersan
Member
**

Activity: 126

View Profile
February 18, 2018, 09:24:37 PM

Bence de o kadar takılacak bir şey değil dediğin gibi bu işte en çok balinaların hareketleri önemli. Ve bazı analizlerde sırf düşük bütçeli yatırımcıları btc düştüğü zaman parasını çekip zarara sokmayı da hedeflediler.

sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
April 01, 2018, 09:22:10 AM

tekniğin işleyip işlemeyeceği balinalara bağlı. doğru söz budur. kendimi övmek için yazmıyorum. gördüğüm, ortaya çıkardığım fikir bu. grafiksel her şey formasyondan oluşuyor ve karşınızda bayrak yok başka formasyon var oluştu. bir haber gelir veya balina istemez çakar satışları olan sana, bana olur. o sebeble körü körüne bağlanmak çok hatalı.

karaleke
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile WWW
April 01, 2018, 10:13:53 AM

Tamamen baglanmak degil benimki ama bir nebze olsun ise yaradigini gordum cogu kez tamam kriz donemindeyiz ve bir cok analiz bos cikti ama yeniden duze cikinca bir cok grafik dogru isleyecektir.

█ CURAIZON █
We are Improving Healthcare, Reducing Costs, Saving Lives!
https://curatoken.curaizon.com
taseron.isci
Member
**

Activity: 224

View Profile WWW
April 01, 2018, 11:12:27 AM

Teknik analizede takilmayip napalim duygusal mi yaklasalim coinlere cikacak diyip girelim mi desteksiz. Ben gayette teknik analizleri suzgecimde suzdukten sonra uygulama taraftariyim.

ingiltere
Legendary
*

Activity: 3024
Merit: 1508

View Profile
April 01, 2018, 11:16:44 AM

Bu piyasa uzun zamandır teknik analize uygun olarak hareket ediyor. Önümüzü görmek için sık sık kullanıyoruz ve bu sayede para kazanıyoruz. Tekniğe inanmamak size kalmış. Ama yanlış analizler yapıp/okuyup teknik çalışmıyor demek cahillikten başka bir şey değildir.
gribalenfeksiyon
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
April 01, 2018, 02:15:52 PM

bence yanlış düşünüyorsunuz, teknik analiz sonuçları büyük oranda doğruyu göstermekte. tabi tam olarak bekleneni vermese de doğruluk payı çok yüksek.
nemruth
Member
**

Activity: 138
Merit: 12

View Profile
April 01, 2018, 02:43:57 PM

bence yanlış düşünüyorsunuz, teknik analiz sonuçları büyük oranda doğruyu göstermekte. tabi tam olarak bekleneni vermese de doğruluk payı çok yüksek.

Bunu yazan arkadaş şu an 11k dan aldığı btc ile okey masasında efkar dağıtıyor.Takmayın .

Teknik analiz yapanlarsa benim gibi elinde nakitle 6- 4.5k yı beklemekte.İsteyen istediğine inansın,zaten aksi taktirde biz nasıl para kazanıcaz hahah
fenerlikartal1905
Newbie
*

Activity: 126
Merit: 0

View Profile
April 01, 2018, 02:55:14 PM

Teknik analizden ziyade piyasa değerleri ve forum konuları önemli
ascakan
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 255

View Profile
April 01, 2018, 05:21:11 PM

Teknik analizin başarısız olacağına inanlardanım bende.
Savunmam da şu şekilde : Balina dediğimiz milyon dolarlık adam TA bilmiyor mu? Kısacası bir coinin düşeceğini gören eleman sen daha fark edip hareket edene kadar işlemini tamamlamış oluyor.
Ayrıca tam tersi durumda da 10 olan bir şeyi almış sen 20 de hareket gördüğünde sana satmaya başlamış oluyor.

Yani kısacası, oyun kurucu kendisi ve nasıl oynanacağını ve milletin neler okuduğunu biliyor sonucu biliyor yani bu kişi ... Kaybeder mi hiç ?

Ama Sen ? Terste kaldım lanet Hold oldum lanet ... Terste kalmanın sebebi; senin teknik analizle beklediğini, adamın zaten çizip ona göre oynuyor olması...
afgan355
Member
**

Activity: 201

The Experience Layer of the Decentralized Internet

View Profile
April 01, 2018, 08:56:09 PM

hocam bu kadar takılmayın demişiniz ama şöyle bir gerçek var ki teknik analiz sonuçlarını yüzde 90 hatta daha fazla oranda gerçek sonuç verebiliyor durum böyleyken nasıl olurda takılmamalı millet.

Turkoin
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 250

View Profile
April 01, 2018, 09:37:13 PM

sadece teknik analizlere bakılarak da yatırım yapılmaz. biraz teknikleri destekleyecek haberler ve dedikodular duyumlarda önemli rol oynuyor burada. ikisini harmanlayıp kafanızda bir yatırım düşüncesi oluşuyorsa. teknik olarak yatırımcı olmuşssunuz demektir. Smiley

kripto piyasalarda sanırım normal borsalardaki haber akışına göre daha düzgün bir grafiğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. oynak ama orta vadede bakınca grafik haber akışlarının olduğu zamanlara (roadmap) göre yön beliriyor.

coininiz bol olsun.
mmm01
Legendary
*

Activity: 973
Merit: 1053

View Profile
April 01, 2018, 10:07:39 PM

Durum şuna dönüştü artık analiz fanatikleri ve spekülasyon fanatikleri. Bu durumu duygusallaştırmanın bir manası yok. Analizde önemli diğer şeylerde.
koin_34
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
April 01, 2018, 11:31:12 PM

teknik analizler zaten tamamen saçmalık, birileri çıkıyor paint terk şekilde 2 grafik çiziyor kendilerini uzman sanıyorlar, cahil insanlarda peşlerinden koşuyor
KodesCrew
Full Member

Activity: 406
Merit: 101

View Profile
April 02, 2018, 08:32:10 AM

teknik analiz şuan bu piyasada tamamen fiyasko olur. Analiz değilde çıkan haberler, devletlerin söylemleri , para babalarının bitcoin hakkında ki yorumları piyasayı direk etkiliyor. yoksa grafiklere bakarak şuan için hiçbir yere varamayız.

proof_seeker
Member
**

Activity: 336
Merit: 11

View Profile
April 02, 2018, 11:55:53 AM

Ben acikcasi onceden biraz olsun ugrasirdim teknik analiz arastirmaya ama kriz doneminde hic bir ise yaramiyor.
luppecuppe
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

View Profile
April 02, 2018, 01:14:34 PM

Teknik analizler bizim için yatırım yapmada ya da yatırımları eritmeden nakde çevirmek için tek kriter değil. Fakat "Fala inanma, falsız da kalma" gibi bir durum oluyor tamamen de vazgeçemiyoruz
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
April 02, 2018, 03:07:47 PM

Şu piyasada hesap kitap işleri yapmak gerçekten çoğu zaman boşa bir uğraşı oluyor.
Ne zaman ne olacak ne bitecek kimse hiçbir şekilde kestiremiyor..
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: