Bitcoin Forum
May 04, 2024, 11:52:33 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kartların Kitlenme sorunu hakkında yardım  (Read 158 times)
emresen (OP)
Newbie
*

Activity: 36
Merit: 0

View Profile
February 20, 2018, 08:05:24 AM

Merhaba Arkadaşlar,

Daha öncede konu açmıştım fakat sorunu çözemedim.

6 Adet Kartım var daha önce mod atmıştım stabil çalışmadığı için tekrar elden geçireyim dedim elimde patladı desem yeri

şuanda kartların hiç biri çalışmıyor driverı silip taktığımda kartları görüyor bunda sıkıntı yok iş driverı yükledikten sonra başlıyor tek tek takıp denesem bile kimi kart açılma aşamasında res atıyor kimisi açıldıktan sonra mouse oynatınca kilitliyor kendini bunun nedeni sanırım yanlış mod dan kaynaklı orj modunu atsam bile aynı sıkıntıları devam ettiriyor kartların kilitlenme gibi bir olayı var mıdır kartları vatandan almıştım en son çare servise mi göndermeliyim büyük ihtimal garanti dışı olacak ne önerirsiniz arkadaşlar yardım edebilecek biri var mıdır bu konuda tekrar hayata geçirebilme şansımız var mıdır ? kartları alalı 2 hafta olmadı daha, zor durumda kaldım baya Sad

anakart: asus z270h gaming
işlemci : g4400
ram: 8 gb ddr4
Kartlar : 2 Adet sapphire Rx570 8gb pulse
             2 Adet sapphire Rx570 8gb nitro
             1 Adet Gigabayt Rx580 8gb Aorus
             1 Adet Msi Rx580 8gb Armor
1714823553
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714823553
Reply with quote  #2

1714823553
Report to moderator
1714823553
Hero Member
*

Ignore
1714823553
Reply with quote  #2

1714823553
Report to moderator
1714823553
Hero Member
*

Ignore
1714823553
Reply with quote  #2

1714823553
Report to moderator
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714823553
Hero Member
*

Ignore
1714823553
Reply with quote  #2

1714823553
Report to moderator
1714823553
Hero Member
*

Ignore
1714823553
Reply with quote  #2

1714823553
Report to moderator
Looden
Member
**

Activity: 168
Merit: 24

View Profile
February 20, 2018, 08:26:05 AM

sorunun donanımdan mı yoksa işletim sisteminden mi kaynaklandığını tespit etmenizi öneririm öncelikle.
Muhtemelen windows kullanıyorsunuz.
8GB lık USB ler üzerinde çalışabilen özel OSlar ile test edin öncelikle. SMOS, HiveOS, Ethos gibi.
Sorunun kaynağını tespit etmeden çözüm üretemeyiz.
claypaky
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile
February 20, 2018, 09:00:33 AM

6 kartından aynı şekilde arıza vermesi biraz garip başka bir donanım sorunu olabilir düşüncesindeyim..Kartları başka bir anakart ta deneme şansınız varsa o sekılde bir deneyım derım....
ysakay
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 259

View Profile
February 20, 2018, 09:51:52 AM

sorunun donanımdan mı yoksa işletim sisteminden mi kaynaklandığını tespit etmenizi öneririm öncelikle.
Muhtemelen windows kullanıyorsunuz.
8GB lık USB ler üzerinde çalışabilen özel OSlar ile test edin öncelikle. SMOS, HiveOS, Ethos gibi.
Sorunun kaynağını tespit etmeden çözüm üretemeyiz.

Hocam bu arkadaşın dediği gibi smos u bir dene. Simplemining.net den gerekli dosyayı indirip usbye flashla. Eğer bu işletim sisteminde kartları görür ve çalışırsa sorun hdd ya da yazılımdadır. Öncelikle smos u dene,sorun nerde netleştir.

Muhtemelen yazılım yüklerken bir sorun oluşuyor ve kitleniyor ya da sen ekran gidince kitlendi sanıyorsun. Açıkcası bu kadar farklı kartı bir sisteme tanıtmakta bir mesele.
emresen (OP)
Newbie
*

View Profile
February 20, 2018, 10:40:07 AM

hatalı moddandır ihtimali yokmudur sizce,çunki 2adet pulserlarda sıkıntı cıkarmıyor driveri yuklesem bıle hatta onlarla miningte yapabılıyorum.
Looden
Member
**

Activity: 168
Merit: 24

View Profile
February 20, 2018, 10:45:18 AM

hatalı moddandır ihtimali yokmudur sizce,çunki 2adet pulserlarda sıkıntı cıkarmıyor driveri yuklesem bıle hatta onlarla miningte yapabılıyorum.
orjinal romu tekrar attım demiştiniz, hâlâ aynı hata veriyorsa kartlarda olma ihtimali düşüktür.
claypaky
Jr. Member
*

View Profile
February 20, 2018, 10:46:42 AM

2 karta sıkıntı olmadığını ilk mesajında belli etmemişsin ki Smiley
o zaman modlama yaparken yedeğini aldığın (aldığını varsayıyorum) original biosları polaris ile tekrar editleyip flash la ve tekrar dene derim
emresen (OP)
Newbie
*

View Profile
February 20, 2018, 11:16:57 AM

2 karta sıkıntı olmadığını ilk mesajında belli etmemişsin ki Smiley
o zaman modlama yaparken yedeğini aldığın (aldığını varsayıyorum) original biosları polaris ile tekrar editleyip flash la ve tekrar dene derim

aynısını 100.000.000 kez yaptım başkan kartın başka modu yokmudur mod yemıyor zannımca kartın işlemcısıne gore ramıne gore orj mod atılıyormus ekran kartlarının kutuları duruyor ordan bır serı bakıpmı ındırmm gerek orj modları.veya gpuz ıle aldım orj çakıyorum ama olmıyor
emresen (OP)
Newbie
*

View Profile
February 20, 2018, 11:18:56 AM

orjinal modu şu şekilde içine attım şimdi ; gpuz ile orj modu polariste açtım bir değişiklik yapmadan save ettım daha sonra ati ile içine çaktım bu dogru olanı değilmidir ?
mehmetkorkrek
Newbie
*

View Profile
February 20, 2018, 11:49:22 AM

orjinal modu şu şekilde içine attım şimdi ; gpuz ile orj modu polariste açtım bir değişiklik yapmadan save ettım daha sonra ati ile içine çaktım bu dogru olanı değilmidir ?

Gpuz ile direk kaydetme imkanın var. Daha önceden kayıt etmişsen elinde vardır. Yani Modlanmış bios'u yüklemeden önce. Veya Sapphire gibi bazı GPU'lar çift bioslu olıuyor Normal/Slient Mod diye. Sapphire de olan düğme ile bioslar arası geçiş yapabiliyorsun. (PowerColor ve XFX de vardı aynı mod sanırım).

Elinde orjinal'i yok ise.

https://www.techpowerup.com/vgabios/

Buradan bir bak. Sorunu çözmek için bir bir ilerlemeni tavsiye ederim.

Mesela
Anakartın Bios'u güncel değil ise güncelleyin. PCI Gen ayarlarını GEN1 yapın.
Sorunlu dediğin bir tane GPU tek başına kullanmayı deneyin. Direk Anakart'a takarak. Yine aynı sorunu veriyor ise. Ya Windows da hata var yada GPU'da.
claypaky
Jr. Member
*

View Profile
February 20, 2018, 12:27:05 PM

Mesela
Anakartın Bios'u güncel değil ise güncelleyin. PCI Gen ayarlarını GEN1 yapın.
Sorunlu dediğin bir tane GPU tek başına kullanmayı deneyin. Direk Anakart'a takarak. Yine aynı sorunu veriyor ise. Ya Windows da hata var yada GPU'da.

kesinlikle doğru adımlar bence bu şekilde olmalı sorunlu tek ekran kartı ve takıldıgı riser ara kablolar gibi ilgil şeyler üzerinde yoğunlaşırsan sonuca varman daha kolay olur
claypaky
Jr. Member
*

View Profile
February 20, 2018, 12:44:00 PM

Aklıma takıldı modlama yada original bios u ekran kartına atarken ATI yi admin olarak çalıştırıyordun değil mi ?
emresen (OP)
Newbie
*

View Profile
February 20, 2018, 01:16:35 PM

Aklıma takıldı modlama yada original bios u ekran kartına atarken ATI yi admin olarak çalıştırıyordun değil mi ?

o şekilde çalıştırdım hocam
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
February 20, 2018, 05:36:03 PM

Donanımsal olarak problemin de olabilir. Psu veya riserlarda ne bileyim başka biyerde temassızlık yanık çıkık olabilir. Psu yetersizse miner başladığı an güç çekilince sistem kilitlenir resetlenebilir veya donabilir.
Modladıktan sonra ATİKMDAG-PATCHER  çalıştırıyor musun?

emresen (OP)
Newbie
*

View Profile
February 20, 2018, 06:20:58 PM

Donanımsal olarak problemin de olabilir. Psu veya riserlarda ne bileyim başka biyerde temassızlık yanık çıkık olabilir. Psu yetersizse miner başladığı an güç çekilince sistem kilitlenir resetlenebilir veya donabilir.
Modladıktan sonra ATİKMDAG-PATCHER  çalıştırıyor musun?

Patcher yapiyorum psu 2x750 coolmaster var yeter sanirim
Kartlarin orj modlarini bulurken nelere dikkat etmm gerekir neye gore bulmam gerekir rame gore oldugunu biliyorum baska birseye gorede bakmam gerekmi
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
February 20, 2018, 06:26:48 PM

Kartların modelleri ve versiyonları üretim yıllarına göre değişkenlik gösterebilir. Modlamaya başlamadan önce orj biosunu kaydetmeniz gerekmekteydi umarım bulursunuz uygun biosları.
Onun haricinde tüm kartları söküp tek kartla mining deneyin bakalım sorun karttamı yoksa başka bi dalgadamı..
( her gpu tek tek deneyin )

claypaky
Jr. Member
*

View Profile
February 20, 2018, 07:00:08 PM

sistem kilitlenmesinin nedeni 6 kartı çalıstırdıgında güç yetmiyor olabilir bende 5xrx580 de aynı sorunu yaşamıştım bilmediğimden dolayı 1000w lık psu almıstım kilitlenmeler baş gösterdiğinde ek olarak 750w alıp kartları 2+3 olarak dağıtıp sorundan kurtuldum

tabii ki öncelikle kartlarda herhangi başka bir sorun olmadığına emin olmak gerekır teker teker hepsi çalısıyor ıse büyük ihtimal sorun gücün yetmemesi
Mining e başlamadan önce OC programından hepsinin güç tüketimini makul derecede kıs core ve mem clock ayarlarını makul sevıyeye getırıp oyle bır dene derim
aragom
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 263

View Profile
February 22, 2018, 06:27:17 PM

Merhaba Arkadaşlar,

Daha öncede konu açmıştım fakat sorunu çözemedim.

6 Adet Kartım var daha önce mod atmıştım stabil çalışmadığı için tekrar elden geçireyim dedim elimde patladı desem yeri

şuanda kartların hiç biri çalışmıyor driverı silip taktığımda kartları görüyor bunda sıkıntı yok iş driverı yükledikten sonra başlıyor tek tek takıp denesem bile kimi kart açılma aşamasında res atıyor kimisi açıldıktan sonra mouse oynatınca kilitliyor kendini bunun nedeni sanırım yanlış mod dan kaynaklı orj modunu atsam bile aynı sıkıntıları devam ettiriyor kartların kilitlenme gibi bir olayı var mıdır kartları vatandan almıştım en son çare servise mi göndermeliyim büyük ihtimal garanti dışı olacak ne önerirsiniz arkadaşlar yardım edebilecek biri var mıdır bu konuda tekrar hayata geçirebilme şansımız var mıdır ? kartları alalı 2 hafta olmadı daha, zor durumda kaldım baya Sad

anakart: asus z270h gaming
işlemci : g4400
ram: 8 gb ddr4
Kartlar : 2 Adet sapphire Rx570 8gb pulse
             2 Adet sapphire Rx570 8gb nitro
             1 Adet Gigabayt Rx580 8gb Aorus
             1 Adet Msi Rx580 8gb Armor

kartlardan öte psu ile ilgili olabilir sorununuz.
psu olarak ne kullanıyorsunuz?hepsini yazmışsınız onu yazmamaışsınız.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: