Bitcoin Forum
May 09, 2024, 02:42:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Kriptopara piyasasına girip nasıl kar edebilirsiniz? Bir kaç anekdot..  (Read 1718 times)
Bitcoin-Turkiye (OP)
Sr. Member

Activity: 1664
Merit: 271

View Profile
February 22, 2018, 11:40:45 AM
Merited by mhanbostanci (1)

Kriptopara piyasasına girip nasıl kar edebilirsiniz? Bir kaç anekdot..

Kripto para birimleri sayısı arttıkça ve future işlemler gibi daha karmaşık araçlar kripto piyasasına girdikçe, bu pazarda para kazanmak gittikçe zorlaşacak. Kripto para piyasasında artık herhangi bir yardım almadan satın alıp yükselmesini beklemek, akıllı bir yatırım stratejisi gibi durmamaktadır. Artık karlı kripto para yatırımı stratejileri geliştirmek daha komplike bir hal almıştır.

Alım satım kararı almak için kullanılan geleneksel stratejilerin kripto piyasasına tam olarak uygulanamaması ise işi daha karmaşık hale sokar. Örneğin, hisse senetlerine değer verirken, fiyat / kazanç oranı vb. gibi birçok oran kullanarak temel bir analiz yapılabilir. Bunlar kripto pazarları için geçerli olmayan kavramlardır. Peki, Kripto paraları analiz edip, volatilitesi oldukça yüksek olan ama diğer yandan da oldukça kazançlı olan piyasada para kazanılırmı? Evet kazanılır.

İşlem hacimlerini takibi

Bir kripto paraya yatırım yapmadan önce yapmanız gereken ilk şey ticaret hacmine bakmaktır. Düşük hacimli bir kripto hakkında çıkan bazı haberler yoksa kural olarak her gün yüksek işlem hacimlerine sahip olan kriptoları takip edin. Yüksek hacimler, bir Kripto’nun likiditesine işaret eder. Ve bizlere bu kripto paranın aktif bir topluluğu olduğunu söyler. Düşük hacimli kriptolarla ilgili sorun ise çoğu zaman, onlara destek veren güçlü bir topluluğun olmadığıdır. Bu tür kripto paralar ise kolayca borsadan çıkarılabilme potansiyelleri olduğu için kayıplara neden olabilirler.

Sharpe oranını kullanın

Kripto paraların, günlük işlem hacimlerini inceledikten sonra, onların tarihsel fiyat hareketlerine odaklanın. Bunu yapmanın en iyi yolu Sharpe oranı olarak bilinen bir finansal oran kullanmaktır. Bu oranı ise elbette elle hesaplamanıza gerek yoktur. İnternette arattığınız zaman otomatik hesaplamasını kolayca bulabilirsiniz. Sharpe oranı, bir varlığın volatilitesine dayanarak potansiyel getirisini ölçer. 1’den yüksek rakamlar genellikle potansiyel getirilerinin yüksek olduğu bir varlığın işaretidir. 2017 yılı, kripto paraların ışıldayan yılı olduğu göz önüne alındığında, çoğunun Sharpe oranı 1’den yüksektir. Dolayısıyla,  karlı kripto para yatırımı için bu orandan yararlanabilir ve pazardaki diğerlerine oranla en yüksek Sharpe oranına sahip olan kriptoları tespit edebilirsiniz.

Kazanmak için güncel haberleri takip edin

Kripto para ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmelisiniz. yakın markajınıza alacağınız kripto paraların hangileri olacağını belirlemek için farklı kaynaklardan gelen kripto haberlerine göz atmalısınız. Sitemiz ise kripto para piyasasındaki en güncel haberler hakkında her gün onlarca içerik yayınlıyor. Bu bağlamda işinize yarayabilecek olan bu gelişmeleri anında öğrenmek için anlık bildirimlerinizi açarak, gelişmelerden hızlıca haberdar olabilirsiniz.

Mesela, Zclassic, Bitcoin Private oluşturmak için çatallanacak ve Zclassic’i olan yatırımcılar, ellerindeki coinler kadar Bitcoin Private kazanacak haberi. Bu büyük bir haber ve eğer Zclassic zaten yukarıda bahsettiğimiz  diğer kıstasları karşılıyorsa, o zaman bu haber Zclassic’in değer kazanacağı olasılığının oldukça yüksek olacağını işaret etmiş oluyor. Zclassic’e olan talep, insanlar bir miktar bedava kripto para kazanma beklentisi ile önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla büyüyecek. Bu gibi önem derecesi yüksek ve kripto paraların fiyatlarını etkileyecek haberleri erken öğrenmek, doğru zamanda hareket etmenizi sağlayabilir. Kimi zamanda haberler bu kadar net bilgiler vermez. Temel analiz olarak adlandırdığımız bu durum, kripto paralar hakkında birbiri ile bağlantı haberleri okuyup analiz etmek anlamındadır. Haberleri okudukça tecrübe edinecek ve temel analiz gücünüzü de arttırabileceksiniz.

Doğru giriş noktasını bulabilmek

Şimdi yatırım yapacağınız coinleri belirlediniz. Son safhada yatırımınız için doğru bir giriş noktası bulmaktır. Teknik analiz, finansal varlıklara yatırım yaparken bir giriş noktası bulmak için daima en iyi strateji olmuştur. iyi bir giriş noktası bulmak için teknik analiz kullanmanın en iyi yolu, mum çubuğu modellerini anlamaktır.  Bitcoin’i satın almak istiyorsanız, haftalık grafikte yükselişe geçen mum çubuğu modeli, pazara girmenin tam zamanı olduğunun iyi bir göstergesi olacaktır. En temel anlamda bahsettiğimiz bu teknik analiz yöntemleri elbette ki size kar garantisi vermez. Ama kara giden yolda kullanabileceğiniz oldukça elverişli araçlardır.

Bu adımları izlerseniz ve şansınız da yaver giderse bu kripto piyasasında kazançlı yatırımları yapabilirsiniz. Verebileceğimiz son tavsiye ve belki de en önemlisi, kesinlikle fırsat kaçırma korkusu ile (bir nevi FOMO durumu) alım satım yapmayın. Unutmayın bu piyasada fırsatlar her zaman vardır. Ve hiç bitmeyecektir.. Dipten al, kar'ı görünce sat, işte bu kadar basit Smiley

*Yazımı beğendiyseniz merit bağışında bulunarak beni destekleyebilirsiniz. Yeni yazılarda görüşmek üzere...

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
1715222573
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715222573
Reply with quote  #2

1715222573
Report to moderator
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715222573
Hero Member
*

Ignore
1715222573
Reply with quote  #2

1715222573
Report to moderator
1715222573
Hero Member
*

Ignore
1715222573
Reply with quote  #2

1715222573
Report to moderator
ecnnn
Jr. Member
*

Activity: 230
Merit: 2

View Profile
February 22, 2018, 04:33:04 PM

anekdot ?
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
February 22, 2018, 04:45:16 PM

anekdot ?

bir olayın başlıbaşına bir bütünlük gösteren küçük parçası, öykümsü niteliği olan kısa anlatı.
bu da cümle içinde kullanılışı "Size Ata ile ilgili bir anekdot okuyayım"

daha da anlamadıysan kısa öz anlamında velhasılıkelam dostum burada sormak yerine araştır tembel olma googleye yazınca direkt çıkıyor
ne kadar tembel bir toplumuz ama ( :
matrixturk
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

View Profile
February 23, 2018, 04:25:04 PM

tespitler güzel özellikle sharpe denen konuyu ilk defa duydum ve bunu araştıracağım. Bizde kendimize göre grafik okumalarından belli çıkarımlarla takibe devam ediyoruz
vvthd
Member
**

Activity: 194
Merit: 10

View Profile
February 23, 2018, 04:33:03 PM

Güzel paylaşım teşekkürler
ecnnn
Jr. Member
*

Activity: 230
Merit: 2

View Profile
February 23, 2018, 05:51:38 PM

anekdot ?

bir olayın başlıbaşına bir bütünlük gösteren küçük parçası, öykümsü niteliği olan kısa anlatı.
bu da cümle içinde kullanılışı "Size Ata ile ilgili bir anekdot okuyayım"

daha da anlamadıysan kısa öz anlamında velhasılıkelam dostum burada sormak yerine araştır tembel olma googleye yazınca direkt çıkıyor
ne kadar tembel bir toplumuz ama ( :

haha, ben onu "anekdotla içeriğin ne alakası var?" anlamında yazmıştım yalnız.. anlamını bilmediğim kelimeleri kafamda bi yerlere oturtup, post kasmak için boş beleş yaftalarda bulunarak forumlarda kepaze olmayacak kadar Türkçe bilgim var hamdolsun.

anekdot dediğin şey birisinin başından geçen olay beklentisi yaratıyor, gayet masum bir şekilde o beklentiyle girip içeriğin hiç de alakası olmadığını görünce  "anekdot?" yazmıştım. girdide salt bilgi içerikli bir yazı paylaşılmış, ona öyle denmez. hea o kadar önemli miydi? hayır, ama;

gereksiz ukalalıklar yapmadan arada bir dönüp kendimize mi bakalım. insanları yaftalamadan önce mütevazi olup hatamızı kabul mü edelim.

Altcoinistic
Newbie
*

Activity: 51
Merit: 0

View Profile
February 26, 2018, 02:00:21 AM

Benim planıma göre 4 farklı yöntemvardır,

1) Long Term Hodl: Güvendiğin bir proje bul. Yatırım yap ve uzun dönem bekle.

2)Middle Term: Araştırma yaptığın coin hakkında çıkan haberlere göre yatırım. ( Beta sürümü yayılanması, ortaklık anlaşmaları vs.)

3) Short Term: MACD, RSI, BOLL eğrileri okuyup günlük veya saatlik elde ettiğin verilere göre al-sat yapma. ( Analiz kabiliyeti ve indikatör kullanabilme yetisi gerektirir)

4) Pump and Dump: Hafif derecede riski, amatörlerin yapmasını tasvip etmediğim, 5 dakikalık al-sat işlemi. 5 dakikada paranı 3x yapma ihtimali de var. Yanlış yer, yanlış zamanda girildiğinde %50 kaybetme ihtimali de var. İnsanı vezir de yapar rezil de Grin

Middle term diye bir şey normalde yoktur, ben uydurdum, o yüzden yazının başında benim planıma göre diye bir ibare bıraktım.

Piyasada yeniysen bu yöntemlerden sana en kolay ve en yakın olanını seçip denemeye başlayabilirsin.

Not: En önemli kriter kendi araştırmanı kendin yapmandır.
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
February 26, 2018, 04:50:38 AM

Doğru fiyattan girmek imkansız gibi, kısa vadede fiyat oynamaları takip edilebilse bile uzun vadeyi çok az kişi doğru tahmin edebiliyor.
kutsal_money
Member
**

Activity: 154

View Profile
February 26, 2018, 10:56:03 PM

Güzel paylaşım elinize sağlık fakat tüm bunların haricinde sanki biraz da şansa bakıyor bazen hiç beklemediğiniz bir anda aldığınız coin o an için en düşük seviyesinde oluyor ve daha alışta kar ediyorsunuz
hoopdi
Jr. Member
*

Activity: 54
Merit: 1

View Profile
February 27, 2018, 08:06:26 AM

En önemli şey kendi kurallarını belirleyebilmek. Belirlenmesi gereken önemli kurallar da;

1. Serin kanlı olup panik satışlarına kapılmamak.
2. Kendine bir kâr oranı belirleyip, o orana ulaştığında kârı realize edebilmek.

Kora •• Building financial system for everyone Presale February 2017
deliedenpsikolog
Jr. Member
*

Activity: 252

View Profile
February 27, 2018, 09:08:35 AM

hacim takibi değil hocam, direk al say yapacaksınız, alacaksınız %5 artınca satacaksınız. o kadar. 
h4yfans
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
February 28, 2018, 01:40:46 PM

bull piyasada hodl yaparak bear piyasada vur kaç yaparak kar edebilirsiniz. ta olarak şuan kar yapmak zor. tüm alt coinler btcyi takip ediyor.
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728

Trphy.io

View Profile
February 28, 2018, 02:50:07 PM

Bu tip konularda açılan başlıkları ben çok seviyorum. Zahmet edip okuyanlar mutlaka işe yarar birkaç bilgi edinip yatırımlarını daha isabetli yapabilirler.

Drfalcon
Jr. Member
*

Activity: 266

Staker.network - POS Smart Contract ETH Token

View Profile WWW
March 01, 2018, 07:06:43 PM

Hodl her zaman kar değildir, vakti olan dipten alıp tepeden satarak güzel kar edebilir
Ama her şeyin başı sabırrr!!!

ELONCITY    ❱ ❱ ❱ ❱    Power The world for FREE!
Public Sale Coming Soon  │  https://eloncity.io/
cagcug
Newbie
*

Activity: 95

View Profile
March 01, 2018, 08:46:08 PM

Güzel konu başlıkları açmışsınız gerçekten de kazanc elde etmek için faydaları var. Özellikle de haberleri hep takip etmek lazım.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
March 02, 2018, 07:20:36 AM

bull sezon çok bir şey yapmayı gerektirmez piyasa zaten gidiyordur, siz en hızlı giden trene ya da kömürlü bir kara trene binmişsinizdir ama gidiyorsunuzdur.
bull sezon önemli bir detay ise kar realizasyonu, işte bu aşamada devreye insan hırs ve tutkuları giriyor. sonsuz döngünün açılan ilk kapısı bu duygular.
zira daha fazla daha fazla akımı sizi yüksek gerilim hattına çekmeden realizasyonu gerçekleştirmek elzem.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Drfalcon
Jr. Member
*

Activity: 266

Staker.network - POS Smart Contract ETH Token

View Profile WWW
March 02, 2018, 02:32:17 PM

Sürekli Hold denen bi kavram var. Bazen gerçekten işe yarıyor ama gün geliyor pump dönemlerini kaçırabiliyoruz. Alayım 2-3 yıl unutayım diyor çoğu kişi ama bence 1-2 yıla çoğu coin/token çöp olacak. Her gün delist haberleri almaya başladık, bu bizim 2 yıl unutmaya çalıştığımız da olabilir. O yüzden duyduklarımızdan ziyade kendimiz oturup, bir coin in amacı, yol haritası takım vs hepsini inceleyip en doğru olanı seçmeliyiz.

ELONCITY    ❱ ❱ ❱ ❱    Power The world for FREE!
Public Sale Coming Soon  │  https://eloncity.io/
Networkk
Member
**

Activity: 98
Merit: 21

View Profile
March 02, 2018, 05:00:01 PM

Güzel abim iyi diyorsunda...

Öyle olmuyor...
bulson
Full Member

Activity: 322
Merit: 101

https://owloper.com

View Profile WWW
March 13, 2018, 04:17:35 AM

Güzel paylaşım elinize sağlık fakat tüm bunların haricinde sanki biraz da şansa bakıyor bazen hiç beklemediğiniz bir anda aldığınız coin o an için en düşük seviyesinde oluyor ve daha alışta kar ediyorsunuz

Evet bazen de şansa bakıyor mesrla etc nin bu ay başındaki durumu gibi grafikler ve airdrop haberi ile büyük bir artış beklenirken etc çoğu kişinin canını yaktı. Herzaman haberleri takip etmek grafikleri okumak yeterli olmuyor. Bu piyasada sabit bir kural yok bu tarz durumlarda kişinin şansına kalıyor.
dedoleec
Newbie
*

Activity: 126

View Profile
March 13, 2018, 09:18:29 PM

Sepet yöntemi.. Yani all in yapıp tek bir coine herşeyi yatırmaktansa, mevcut paranı beklenti olabilecek olan coinlere yatırma yöntemini kullanabilirsiniz. all in yaptım mı yaptım...? Yapmaz olaydım..
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: