Bitcoin Forum
May 05, 2024, 11:38:06 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Ethereum Name Service - .eth Uzantılı Adres Nedir? Nasıl Alınır?  (Read 265 times)
ZENC (OP)
Full Member

Activity: 336
Merit: 154

View Profile
February 23, 2018, 04:45:41 AM
Merited by EFS (10), mhanbostanci (3), ophyrim (1), BitTeo (1)

Hepimizin bildiği gibi Ethereum sürekli kendini yeniliyor ve piyasada kendine sağlam bir yer ediniyor. Aşağıda anlatacağım sistem aslında Mayıs 2017 yılında çıkmış fakat forumun Türkçe kısmında pek ilgi görmemiş. Hatta Türkçe kaynak bulmakta da zorlandım ve kısıtlı İngilizcem ile anladığım kadarını sizlere aktarmak istiyorum.

Ethereum Name Service ENS Nedir?

Ethereum adresleri 42 basamak uzunluğunda harf ve rakamlardan oluşuyor. Kripto paralarla ilk defa tanışan biri için de normal olarak kafa karışıklığına neden oluyor. ENS sistemi karışıklığı gidermek ve daha fazla insana ulaşmak için örneğin ''isminiz.eth'' gibi en az 7 karakterli adresler oluşturmanıza olanak sağlıyor.

Nasıl .eth Uzantılı Adres Alırım?

MetaMask eklentisi ile Chrome tarayıcınızdan veya https://registrar.ens.domains/ sitesi gibi seçenekler var fakat MyEtherWallet.com üzerinden devam etmek istiyorum.

Bu kısımdan almak istediğimiz adresi giriyoruz. Daha önce alınmış mı diye kontrol ediyoruz. Eğer daha önce alınmamış bir adres ise aşağıdaki gibi bizden kullanımda olan bir cüzdanı key veya diğer seçeneklerle açmamızı isteyecek. Bu cüzdanda en az 0.05 gibi bir tutar olmalı. En düşük 0.01 tutar girebiliyoruz almak istediğimiz adrese ve sonraki işlemler içinde fee ödeneceği için cüzdanda yeterli ETH olduğundan emin olun.

Öncelikle gerçek teklif tutarınızı (Actual Bid Amount) ve gizli kelimelerinizi (Secret Phrase) kesinlikle yedekleyin ve kaybetmeyin. Bunları onaylamak için ileride sizden isteyecekler. Gizli kelimeleri değiştirebilirsiniz. Son olarak teklif maskesi (Bid Mask) gerçek tekliften daha büyük veya eşit olmalı. Bu tutar teklifinizi maskelemek için kullanılacak.

Yukarıdaki işlemi onayladıktan sonra şöyle bir pencere açılacak. Mutlaka screenshot alın ve copy and save this yazan kısımın altındaki name ile başlayan yazıyı da mutlaka kopyalayıp yedekleyin.

Açık arttırmayı başlattıktan sonra 72 saatlik bir sürede teklifler alınıyor. Bu 72 saatin sonunda 48 saatlik açığa çıkarma zamanı var. Bu 48 saatlik süre içinde teklif yapanlar gerçek teklif tutarları ve gizli kelimeleri girerek tekliflerini açığa çıkarıyorlar. Örneğin 0.5 ether ile teklifi başlattınız. Bir başkası sizin teklifinizi göremiyor ve 0.3 ether teklif veriyor. Bu durumda siz kazanıyorsunuz. Burada şöyle bir durum söz konusu. 0.5 ile kazanıyorsunuz fakat 2. teklif kadar ödeme yapıyorsunuz. Yani 0.2 eth size geri iade ediliyor. Aynı şekilde diğer teklif verenin 0.3 eth kendisine geri iade ediliyor. 48 saatlik süre içinde açığa çıkama yapmayanların teklifleri geri iade edilmiyor ve yanıyor.

https://etherscan.io/ adresinden arama kutucuğuna aldığınız uzantıyı yazarak (isminiz.eth) açık arttırmanın süresi gibi istatistikleri görebilirsiniz.

Şimdi gelelim 72 saat sonra yapmamız gereken işlemlere. 72 saat dolduğunda 48 saat içinde bu işlemi mutlaka yapmanız gerekiyor. Kendinizi ona göre ayarlayın yoksa yukarıda da yazdığım gibi teklifiniz geri iade edilmiyor.

Bu kısımdan giriş yaptığımızda aşağıdaki ekran çıkacak karşımıza ve bizden daha önce kopyaladığımız yazıyı buraya girmemizi isteyecek. Bu yazıyı girdiğimizde diğer kısımlar otomatik olarak dolacak ama siz yine de bir kontrol edin. Actual Bid ve Secret Phrase ilk başta girdiğimiz ile aynı olmalı. Reveal your bid butonuna tıkladıktan onay pencerisi çıkacak onu da onayladıktan sonra 48 saatlik sürenin dolmasını bekleyeceğiz.

48 saat tamamlandığında son bir onay kalıyor yapmamız gereken. ENS sayfasında tekrar isminiz aratın. Aşağıdaki Finalize butonuna tıklayarak işlemi bitirin. Burada önemli konu ilk işlem yaptığınız ETH adresiyle onaylıyor ve fee ödeyeceğiniz için adresinizde ETH bulunduruyor olmanız.

Artık isminiz.eth adresiniz var güle güle kullanın.

Ayrıca alınmış adreslerin açık arttırmaya çıktığı şöyle iki sitede mevcut;

https://namebazaar.io/
https://enslisting.com/live (Sanırım MetaTask kullanmak şart)

Bunların dışında https://enslisting.com/live kiralama seçeneğide vardı fakat kaldırmışlar sanırım. Onu da bir örnekle açıklayayım. diyelim mywallet.eth sizin. Siz kiraya verdiğinizde mesela yıllık talep ettiğiniz ücret karşılığında ben zenc.mywallet.eth olarak sizden kiralayabiliyorum. Bunun için siteye isminizin ownership yani sahipliğini vermeniz gerekiyor ki istediğiniz zaman kiralanılan ismi iptal ederek mağdur etmeyin.

Çok fazla detaydan kaçınarak yazmak istedim. Takıldığınız bir yer olursa konuya yazın elimden geldiğince yardımcı olurum.

NOT : Şuraya da İngilizce bir kaynak bırakıyorum. Resimleri buradan aldım. Birebir Türkçeye çevirmedim sadece anladığımı yazdım.
https://hackernoon.com/visual-guide-to-buying-a-vanity-ethereum-addresses-with-ens-and-mycrypto-1b75f98139ca
1714952286
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714952286
Reply with quote  #2

1714952286
Report to moderator
"Governments are good at cutting off the heads of a centrally controlled networks like Napster, but pure P2P networks like Gnutella and Tor seem to be holding their own." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714952286
Hero Member
*

Ignore
1714952286
Reply with quote  #2

1714952286
Report to moderator
1714952286
Hero Member
*

Ignore
1714952286
Reply with quote  #2

1714952286
Report to moderator
1714952286
Hero Member
*

Ignore
1714952286
Reply with quote  #2

1714952286
Report to moderator
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
February 24, 2018, 04:46:20 PM

Rehber için çok teşekkürler. İlk fırsatta deneyeceğim.
Yalnız anlamadığım her belirlediğimiz adres mutlaka açık artırmaya çıkıyor mu? Kendi adımıza öylesine aldığımız adreslere boşuna yüksek paralar vermeyelim?

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
ZENC (OP)
Full Member

View Profile
February 24, 2018, 07:56:29 PM

Yalnız anlamadığım her belirlediğimiz adres mutlaka açık artırmaya çıkıyor mu? Kendi adımıza öylesine aldığımız adreslere boşuna yüksek paralar vermeyelim?

Evet hocam hemen satın alma gibi bir durum yok. Kendi adınıza alacağınız adreste 3 günlük açık arttırma sürecine giriyor. Tabi kimse sizin adınıza olan bir adrese teklif vermez diye düşünüyorum. Mesela birisi tokensaleaddress.eth alırken biraz zorlanmış olabilir. Şuan aldığı bu adresi açık arttırmaya çıkarmış namebazaar.io'da 0.5 ETH bir teklif almış. Bu tarz adresler ileride değerli olacak gibi görünüyor. Ayrıca Türkçe adres almak şuan çok kolay. Şöyle 0.5 Ethere 10-15 adres alınır yatırımlık.
holdmycoins
Member
**

Activity: 294
Merit: 11

View Profile
February 25, 2018, 10:49:46 PM

Çok yararlı bir konu. İleride çok fazla değerlenme ihtimali var. Ancak bu çok zaman alacaktır. Özellikle ether bazlı borsalar için kullanılabilir veya ether bazlı bir site hazırlayacaklar için.

BitTeo
Sr. Member

Activity: 266
Merit: 251

View Profile
February 25, 2018, 11:18:07 PM

Bir adet helal merit hakettin zırto hadi yine iyisin xd

bende zamanında açık arttırmayla almaya çalıştım hatta istanbul.eth, ankara.eth gibi alanadlarını 200-250 gün önce doldurmuşlardı.. ileride bu tarz isimlerin para edeceğini düşünüyorum örneğin istanbul.eth çok değerlenir.
ZENC (OP)
Full Member

View Profile
February 25, 2018, 11:28:07 PM

Bir adet helal merit hakettin zırto hadi yine iyisin xd

bende zamanında açık arttırmayla almaya çalıştım hatta istanbul.eth, ankara.eth gibi alanadlarını 200-250 gün önce doldurmuşlardı.. ileride bu tarz isimlerin para edeceğini düşünüyorum örneğin istanbul.eth çok değerlenir.

Teşekkürler Teocum Smiley

Yalnız ankara.eth alınamaz şuan sanıyorum. 7 karakter olması lazım en az. ama ileride 4 karaktere ineceği söyleniyor. Ben de onu bekliyorum aslında. Bir kaç ether harcarım bu sebepten.
PHI1618
Legendary
*

View Profile
February 26, 2018, 06:28:29 AM

Evet hocam hemen satın alma gibi bir durum yok. Kendi adınıza alacağınız adreste 3 günlük açık arttırma sürecine giriyor. Tabi kimse sizin adınıza olan bir adrese teklif vermez diye düşünüyorum. Mesela birisi tokensaleaddress.eth alırken biraz zorlanmış olabilir. Şuan aldığı bu adresi açık arttırmaya çıkarmış namebazaar.io'da 0.5 ETH bir teklif almış. Bu tarz adresler ileride değerli olacak gibi görünüyor. Ayrıca Türkçe adres almak şuan çok kolay. Şöyle 0.5 Ethere 10-15 adres alınır yatırımlık.
Türkçe adres derken? Türkçe karakter destekliyor mu bu servis?
Mesela www.ayışığı.eth alınıyor mu?

2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
February 26, 2018, 09:37:23 AM

Müsait bir zaman denemeyi düşünüyorum benim merak ettiğim aldığımız adres sürekli olarak bizim mi oluyor? bunu daha önce araştırmıştım ama bazı adreslerde yıl süresi filan vardı.. mesela besiktas.eth adresini denedim şöyle bir mesaj geldi.

besiktas is owned
This name was registered at 2017-06-05. Owner offered to pay up to 0.0235 ether. No other bid was above the minimum of 0.01 ether.
Owned by:
bfe4ac03734db44165163a188e4ed1cf
bc35e803

Needs to be renewed by: 2019-06-05

Biz almak istersek 3-5 sene sonra tekrar bir yenilemek gerekiyor mu?
ZENC (OP)
Full Member

View Profile
February 26, 2018, 06:14:30 PM

Türkçe karakter desteklemiyor hocam. Türkçe kelimeler anlamında söylemiştim. Henüz Türkiye'den çok fazla talep olmadığı için Türkçe kelimeler boşta yani.
Ayrıca başına www. gibi bir şey gelmiyor örnekte öyle yazmışsınız fakat öyle bir durum yok. Yani internet sitesi adresi değil.

Müsait bir zaman denemeyi düşünüyorum benim merak ettiğim aldığımız adres sürekli olarak bizim mi oluyor? bunu daha önce araştırmıştım ama bazı adreslerde yıl süresi filan vardı.. mesela besiktas.eth adresini denedim şöyle bir mesaj geldi.

besiktas is owned
This name was registered at 2017-06-05. Owner offered to pay up to 0.0235 ether. No other bid was above the minimum of 0.01 ether.
Owned by:
bc35e803

Böyle bir süre olduğunu sanmıyorum. Adresi devredebiliyorsunuz ama süre saçma olur. Sonuçta cüzdan olarak kullanılacak. Bu konuyu bir araştırayım hocam daha kesin bir bilgi bulunca buradan paylaşırım.
PHI1618
Legendary
*

View Profile
February 26, 2018, 06:45:27 PM
Merited by ZENC (1)

Türkçe karakter desteklemiyor hocam. Türkçe kelimeler anlamında söylemiştim. Henüz Türkiye'den çok fazla talep olmadığı için Türkçe kelimeler boşta yani.
Ayrıca başına www. gibi bir şey gelmiyor örnekte öyle yazmışsınız fakat öyle bir durum yok. Yani internet sitesi adresi değil.

besiktas is owned
Owned by:
bc35e803

Böyle bir süre olduğunu sanmıyorum. Adresi devredebiliyorsunuz ama süre saçma olur. Sonuçta cüzdan olarak kullanılacak. Bu konuyu bir araştırayım hocam daha kesin bir bilgi bulunca buradan paylaşırım.

Peki ne işe yarıyor bu adres anlamadım ben? Cheesy
Bir eth adresimize özel url mi tanımlıyoruz? Waves'teki allias gibi bir şey mi bu?

udonmez
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 359

View Profile
February 27, 2018, 09:19:27 PM

Bunu yazan gelistirici ile bir meetup da tanisip beraber kod yazmistik.
ekinvest
Jr. Member
*

Activity: 95
Merit: 1

View Profile WWW
February 27, 2018, 11:08:02 PM

Bunu geliştiren kör oldu. Smiley

Çok güzel bir konu tam meritlik. Tebrikler.
ZENC (OP)
Full Member

View Profile
February 28, 2018, 02:15:07 AM

besiktas is owned
Owned by:
bc35e803

Bir eth adresimize özel url mi tanımlıyoruz? Waves'teki allias gibi bir şey mi bu?

İnsan insana muhtaç. Sayenizde Waves'de de olduğunu öğrendim. Biraz baktım ama onunla ilgili aynısıdır öyledir diyemeyeceğim.
Kısaca ben sizden eth adresinizi istediğimde bana phi1618.eth dersiniz Smiley

Bunu geliştiren kör oldu. Smiley

Çok güzel bir konu tam meritlik. Tebrikler.

Teşekkürler hocam Smiley
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
February 28, 2018, 06:05:09 AM

Emeğine sağlık güzel yazı olmuş daha önce de bazı icolar da bu şekilde görmüştüm. Elbetteki bir seçenek belki bir iki isim almak şu anda mantıklı. Özellikle tüm icoların bu işlemi yapması lazım ki dolandırıcıların işi biraz daha zorlaşsın.
Askit2
Hero Member

Activity: 981
Merit: 500

DIV - Your "Virtual Life" Secured and Decentralize

View Profile
February 28, 2018, 06:16:27 AM

şimdiden başvurup kilit isimleri kaydettirmek lazım. ileride güzel kar getirebilecek alan adları tutulabilir. halen fırsat varken en azından TR için bir kaç kayıt yapmayı düşünüyorum. eth name service ileride mutlaka daha fazla rağbet görecektir.

▄▄
        ▄█▀▀█▄
      ▄█▀ ▄▄ ▀█▄
      ▀ ▄████▄ ▀
   ▄▀ ▄ ▀████▀ ▄ ▀▄
 ▄▀ ▄███▄ ▀▀ ▄███▄ ▀▄
█  ███████  ███████  █
 ▀▄ ▀███▀ ▄▄ ▀███▀ ▄▀

▀▄ ▀ ▄████▄ ▀ ▄▀
      ▄ ▀████▀ ▄
      ▀█▄ ▀▀ ▄█▀
        ▀█▄▄█▀
          ▀▀
███████████████████████████████████████████████████████████████████
██████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀██████████▀▀▀▀▀████▀▀▀▀▀█████▀▀▀▀█████▀▀▀▀▀███████
██████            ▀████████     ████     █████    █████     ███████
██████     ▄▄▄▄▄    ▀██████     █████    ████      ████    ████████
██████     ██████▄    █████     █████    ▀██▀  ▄▄  ▀██▀    ████████
██████     ███████    █████     ██████    ██   ██   ██    █████████
██████     ███████    █████     ██████    ██   ██   ██    █████████
██████     ███████    █████     ██████     █   ██   █     █████████
██████     █████▀    ██████     ███████       ████       ██████████
██████     ▀▀▀▀▀    ▄██████     ████████     ██████     ███████████
██████            ▄████████     ████████     ██████     ███████████
██████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██████████▄▄▄▄▄█████████▄▄▄▄██████▄▄▄▄████████████
███████████████████████████████████████████████████████████████████
.DIWtoken.com.
▄██████████████████▄
███       ▀███████
███       █████████
███       █████████
███       █████████
███              ██
███   ▄▄▄▄▄▄▄▄   ███
███   ▄▄▄▄▄▄▄▄   ███
███              ███
███▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███
██████████████████▀

▄██████████████████▄
███████████▀ ███████
█████████▀   ███████
███████▀     ██▀ ███
███ ▀▀       █▄▄████
███          █▀▀▀▀██
███ ▄▄       ███████
██████▄     █▄ ▀███
█████████▄   ███▄███
███████████▄ ███████
▀██████████████████▀

▄██████████████████▄
████████████████████
███████████████▀▀ ██
█████████▀▀     ███
████▀▀     ▄█▀   ███
███▄    ▄██      ███
█████████▀      ▄██
█████████▄     ████
█████████████▄ ▄████
████████████████████
▀██████████████████▀
......SECURITY DECENTRALIZED...
PHI1618
Legendary
*

View Profile
February 28, 2018, 07:17:05 AM

besiktas is owned
Owned by:
bc35e803

İnsan insana muhtaç. Sayenizde Waves'de de olduğunu öğrendim. Biraz baktım ama onunla ilgili aynısıdır öyledir diyemeyeceğim.
Kısaca ben sizden eth adresinizi istediğimde bana phi1618.eth dersiniz Smiley

Şimdi anladım Smiley
Waves'teki allias olayı da aynı. Onda direk bir kullanıcı adı belirliyorsunuz.
Siz bana waves adresimi sorunca ben PHI1618 diyorum, waves wallet'tan buraya gönderince direk bana geliyor.
Ama waves'te bunu almak çok kolay. Adı belirliyorsunuz alınmamışsa 0,001 waves'e sizin oluyor. Eth biraz kasıntı olmuş doğrusu Smiley

Quite
Full Member

Activity: 448
Merit: 157

View Profile WWW
February 28, 2018, 11:00:54 AM

Bunu daha önce görmüştüm ama gerçekten domain satışı diye düşünmüş ve iplememiştim. Şimdi sizin anlatımınızı dikkatli okuyunca konunun aslında ETH hesabı açmak olduğunu anladım. Meritim olmadığı için destekleyemiyorum ama çok teşekkür ederim. Bir adet hesap için işleme başlıyorum.

AztecGoldHero
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 644

View Profile WWW
February 28, 2018, 11:38:33 AM

güzel çalışma tesekkurler.

arog da zaman makinesi bulmak gibi bekleme süresini uzatırsan zamanla daha ileri gidersin.

waves de bu işlemi yapmak 2 ile 3 saniye arası alıyor.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
February 28, 2018, 11:57:23 AM

Çok fazla detayına bakmadan göz attım gerçekten çok yorucu yapmışlar sebebi nedir bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum ama arkadaşın dediği gibi waves de var sanırım aynı işe yarıyor bir tuşa basıp adrese tanımlama yapabiliyoruz sonra hemen kullanıyorsun adres kısmına tanımladığın veya başkasının verdiği adı yaz yolla. İşin içinde programcılık var diye bu kadar cılkını çıkarmalarına anlam veremedim kolaylaştırmak için kullanıyoruz programcılığı programları. Zaten bu sistem tutsaydı kolay ve işlevsel olsaydı hepimiz çok önceden duymuş kullanıyor olurduk.

https://steemit.com/waves/@cryptotraderbiz/usdwaves-new-alias-feature

Daha çok para kazanma amaçlı geliştirilmiş bir özellik mi acaba, açık arttırma falan kazanç kime gidiyor.

Yazı için teşekkürler gerek olursa ve müsait zamanımda tekrar gözden geçireceğim.
zenfo
Full Member

Activity: 364
Merit: 100

View Profile
February 28, 2018, 12:35:25 PM

isim ile ether uzantili adres iyiymis.zamaninda millet ne paralar kaldirdi bu alan adlarindan
 madem hersey kriptoya donusuyor. yeni trend de bu alan adlari olacak gibi. degerlenecegini dusundugunuz isimleri almakta fayda var ki. zaten simdiden pazarini da kurmuslar. tebrikler
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: