Bitcoin Forum
May 13, 2024, 07:29:19 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoiny w firmie. Czy można się nimi rozliczać?  (Read 2798 times)
mangox (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 364
Merit: 250



View Profile
September 23, 2013, 08:15:01 PM
 #1

http://antyweb.pl/bitcoiny-w-firmie-czy-mozna-sie-nimi-rozliczac/


Quote
Istnieje waluta, której kurs wynosi ok. 400 zł za jednostkę, nie podlega żadnemu bankowi centralnemu na świecie i lawinowo zdobywa zwolenników. To bitcoin – cyfrowa waluta, która staje się coraz szerzej stosowanym środkiem płatniczym w Internecie. W jaki sposób zarabia się na bitcoinach i jak rozlicza się takie zarobki? Czy można korzystać z bitcoinów w rozliczeniach firmowych?

Pod ostatnim artykułem inFaktu na Antyweb pojawiły się komentarze, w których padało hasło „bitcoin“. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się temu tematowi w kolejnym tekście – zwłaszcza temu w jaki sposób wirtualna waluta jest interpretowana przez różne kraje oraz co o niej sądzi polski fiskus.
1715585359
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715585359

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715585359
Reply with quote  #2

1715585359
Report to moderator
In order to get the maximum amount of activity points possible, you just need to post once per day on average. Skipping days is OK as long as you maintain the average.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715585359
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715585359

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715585359
Reply with quote  #2

1715585359
Report to moderator
1715585359
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715585359

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715585359
Reply with quote  #2

1715585359
Report to moderator
jsuder
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 145
Merit: 100


┗(°0°)┛


View Profile
October 07, 2013, 02:56:04 PM
 #2

Czy ktoś to testował już w praktyce czy to jest na razie czysta teoria? Pracuję w tej chwili w projekcie gdzie mam dostawać zapłatę transferem bitcoinowym, do tego osoba płacąca nie ma działalności gospodarczej, i chciałbym wystawiać za tą zapłatę faktury/rachunki (ja w tym momencie też jeszcze nie mam działalności ale będę zakładał w najbliższym czasie). Czy ktoś coś takiego już robił czy raczej przecieram szlak dopiero?...

Former main developer of Hive Mac | @kuba_suder at Twitter
Maciek
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 254
Merit: 100


View Profile
October 07, 2013, 07:41:05 PM
 #3

Nie przecierasz szlaku.

Robił to mój kolega Lech Wilczyński.
Właściciel firmy Inpay.pl
MorXpe
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0



View Profile
October 16, 2013, 01:10:03 PM
 #4

Quote
Jeśli osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej potraktuje cyfrową walutę jako inwestycję i będzie osiągać zyski z tego tytułu, to będzie zobowiązana uznać to za przychody z praw majątkowych. Tego rodzaju przychody sumuje się z innymi przychodami osiągniętymi w trakcie roku podatkowego na zasadach ogólnych i opodatkowuje wg skali podatkowej (z dwoma progami podatku dochodowego: 18% i 32%).

Czy ktoś z was próbował już opodatkować się w ten sposób?
Domyślam się, że potrzebny byłby jakiś papier na podkładkę dla Urzędu Skarbowego? Historia konta na Bitstamp to raczej mało oficjalny dokument. Z kolei potwierdzenie przelewu nie zawiera informacji o ilości zakupionych i sprzedanych bitcoinów.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą chyba najbezpieczniej będzie zwrócić się o "indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego". Opłata 40zł i 3 miesiące czekania, ale przynajmniej US nie powinien się później przyczepić.

W tej chwili w Polsce łatwiej jest wyprać dochody z BTC niż zapłacić podatek...
Maciek
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 254
Merit: 100


View Profile
October 19, 2013, 07:41:59 PM
 #5


Czy ktoś z was próbował już opodatkować się w ten sposób?
Domyślam się, że potrzebny byłby jakiś papier na podkładkę dla Urzędu Skarbowego? Historia konta na Bitstamp to raczej mało oficjalny dokument. Z kolei potwierdzenie przelewu nie zawiera informacji o ilości zakupionych i sprzedanych bitcoinów.



Jak najbardziej oficjalny. Urząd Skarbowy uznaje zapisy elektroniczne - w postaci np. wydrukowanej czy przesłanej emailem (z allegro, z ebay, wyciągi z kont bankowych i treść email) jak normalny dokument.

@MorXpe
Dziwne rzeczy piszesz. Oczywiście, że łatwiej zapłacić podatek.
Płacisz normalnie 18% dochodowy od zysku. Chyba że drugi próg - to 32%...
I nie ma problemu.
Byłem w US, dowiadywałem się i 18% od zysku = podobnie jak od walut czy zysk z giełdy. Bez problemu można zapłacić. I nie trzeba się obawiać "podatku karnego" za nieujawnione dochody w wysokości ustawowej tj. 75% Smiley
pysiak
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0


View Profile
November 12, 2013, 08:21:44 PM
 #6

Byłem w US, dowiadywałem się i 18% od zysku = podobnie jak od walut czy zysk z giełdy. Bez problemu można zapłacić. I nie trzeba się obawiać "podatku karnego" za nieujawnione dochody w wysokości ustawowej tj. 75% Smiley
Czym innym jest otrzymanie platnosci w BTC, czym innym platnosci za usluge czy prace czy umowe, a czym innym zysk kapitalowy.

Mysle, ze:
1. samo otrzymanie platnosci w BTC (np. stowka od brata) nic za soba nie pociaga.
2a. otrzymanie platnosci za usluge, prace to dochod - pytanie czy to w ogole jest dochod dopoki jest w BTC.
2b. kupno PLN za otrzymane BTC -- zalezy jaki to mialo charakter: 1 czy 2a. Jesli 2a to jak ksiegowac? Nie ma kursu NBP BTC.
3. zysk kapitalowy: zysk na walutach (jesli nie zakup nie byl na cele konsumpcyjne), gielda, fundusze i oszczednosci to zyski kapitalowe obciazone podatkiem 19% (belka). To samo tyczy sie zysku na bitcoinach, gdyz te sa uznawane za walute wirtualna u nas w kraju. Zatem wplata i wyplata z zyskiem z bitcurexa to zysk kapitalowy.

18% i 32% to stawki skali podatku dochodowego od osob fizycznych, czyli 2a/2b w przypadku osob fizycznych.
Ale OP pyta o firme, wiec 18% liniowego CITu (pod. doch od os. prawnych)

Idealnie by bylo kupowac BTC i nigdy nie kupowac PLN tylko dazyc do uzywania tylko BTC i liczyc na spadek cen dobr w BTC a nie wzrost wartosci w PLN i placic prowizje za sprzedaz i wyplate.

Mysle, ze jakby przelewy24 i payu zrobily BTC to bylo super.

p.s. place za hosting w Polsce bitcoinami, cena na sztywno ustawiona, wiec jest w tej chwili za duza w porowananiu do zlotowek, ale zaplacilem akurat BTC kupionymi po 160zl...
szeptynocy
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 0


View Profile
November 20, 2013, 01:43:38 PM
 #7

To mój pierwszy post na forum.
Podbiję trochę ten temat. A co jeśli mam firmę i kopię bitcoiny? To również trzeba opodatkować po wymianie na PLN?
malevolent
can into space
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3472
Merit: 1721



View Profile
November 23, 2013, 03:24:28 PM
 #8

To mój pierwszy post na forum.
Podbiję trochę ten temat. A co jeśli mam firmę i kopię bitcoiny? To również trzeba opodatkować po wymianie na PLN?

Tak. Jak masz firme to pewnie bedziesz mogl sobie w koszty wliczyc cene sprzetu i pradu i zaplacic tylko od samych zyskow, a nie przychodow. Oczywiscie z ksiegowym najpierw wszystko ustal.

Signature space available for rent.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!