Bitcoin Forum
May 02, 2024, 04:26:23 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: İsveç’te madencilik  (Read 579 times)
Peno2 (OP)
Member
**

Activity: 263
Merit: 11

Para Basan Adam

View Profile WWW
February 23, 2018, 10:49:02 PM

Merhaba arkadaşlar

8 adet s9 ile madencilik işine girmeyi planlıyorum.

Evim müstakil ve cihazların üreteceği ses konusunda komşular yada benim açımdan bir sorun yok.

İsveç’in kuzey bölgesinde gayet soğuk iklimi olan bir alanda yaşıyorum. Şu anda an itibariyle dışarısı -21 derece
Gündüz saatlerinde -5 ile 10 derece arasında değişiyor ve yılın ortalama 8-9 ayı böyle devam ediyor
Yazın en sıcak olduğu zamanda Maximum 20 dereceye kadar ısınıyor, cihazları soğutmak için dışarıdan alacağım ve tozdan arındıracağım soğuk havayı kullanacağım. Oluşan sıcak havayı ise evin içine dağıtmayı ve evin ısınmasına katkı sağlamayı planlıyorum.

Cihazları direk antminer sitesinden sipariş edeceğim mart sonunda dağıtım yapılacakmış sanırım Nisan ortasında elime geçer.

Cihazın kargosu , gümrüğü derken elime geçmesi yaklaşık 31000 İsveç kronunu buluyor, (yaklaşık 14000 - 1500 tl) hesaplamalarıma göre 7 ay roi süresi var.

Konunun uzmanı olmadığım için zaman zaman sorular soracağım ve eski madenci arkadaşlardan havuz yapılandırması vb bir çok konuda yardıma ihtiyaç duyacağım.

Malzemeleri 1 hafta içerisinde sipariş edeceğim...

İlk sorum şu, aletler 70 - 80 derecelere kadar ısınıyorsun benim dışarıdan getireceğim -15 derecelik soğuk hava cihaza bir zarar verir mi?

Düşünceleriniz nedir?

"Bitcoin: the cutting edge of begging technology." -- Giraffe.BTC
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714623983
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714623983
Reply with quote  #2

1714623983
Report to moderator
1714623983
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714623983
Reply with quote  #2

1714623983
Report to moderator
Bitinator
Sr. Member

Activity: 746
Merit: 251

View Profile
February 23, 2018, 11:29:52 PM

Soğuk havayı direkt olarak cihazların üzerine yansıtmadığınız ve ortamda iyi bir sirkülasyon sağladığınız sürece dışarıdan gelen -15 derecelik soğuk havanın hiçbir olumsuz etkisi olmayacaktır bana göre gönül rahatlığıyla soğutma yapabilirsin.. Oradaki sıcak havayı da evin ısınması için kullanırsan çok mantıklı bir seçim yapmış olursun.

INVALID BBCODE: close of unopened tag in table (1)
heirinch
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

Bountyhive.io

View Profile WWW
February 24, 2018, 02:44:32 AM

Yaşadığınız yerde bu işi yapan kişiler vardır. Onların fikirleri ve yorumlarına bakın. Sizin için daha iyi olur. Biz ülkemizde nasıl soğutacağız diye uğraşıyoruz Grin Grin

Bize de yazın nasıl yaptıklarını, isveçe yerleşiriz olmazsa.  Grin Grin
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
February 24, 2018, 06:55:32 AM

Soğuk havayı direkt olarak cihazların üzerine yansıtmadığınız ve ortamda iyi bir sirkülasyon sağladığınız sürece dışarıdan gelen -15 derecelik soğuk havanın hiçbir olumsuz etkisi olmayacaktır bana göre gönül rahatlığıyla soğutma yapabilirsin.. Oradaki sıcak havayı da evin ısınması için kullanırsan çok mantıklı bir seçim yapmış olursun.

Aslında ben direk dışarıdan aldığım havayı cihazın içinden geçirecektim ama şimdi tırstım o yüzden soğuk havayı odaya basıp oluşan sıcak havayı borularla toplamaya karar verdim.

Yaşadığınız yerde bu işi yapan kişiler vardır. Onların fikirleri ve yorumlarına bakın. Sizin için daha iyi olur. Biz ülkemizde nasıl soğutacağız diye uğraşıyoruz Grin Grin

Bize de yazın nasıl yaptıklarını, isveçe yerleşiriz olmazsa.  Grin Grin

Buyurun gelin kardeş, şurada dilimizi konuşan insan sayısı artsın vallahi isterim.

adile
Member
**

Activity: 252
Merit: 10

View Profile
February 24, 2018, 07:17:32 AM

dışarıdan aldığınız soğuk havayı direk cihazlara verırsenın z içeride ki sıcak hava ile karışıp nem oluşturur aşırı nemde cıhazlar ıcın ıyı degıldır. sonuçta dısarıdakı hava ıcerı gırdıgınde tavanda damlacıklar oluşturur ve aşırı bir nem oluşur. 
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
February 24, 2018, 10:04:44 PM

dışarıdan aldığınız soğuk havayı direk cihazlara verırsenın z içeride ki sıcak hava ile karışıp nem oluşturur aşırı nemde cıhazlar ıcın ıyı degıldır. sonuçta dısarıdakı hava ıcerı gırdıgınde tavanda damlacıklar oluşturur ve aşırı bir nem oluşur. 

Evet havalandırma konusunda biraz açılmış konu inceleyince bende direk cihaza vermeyi yanlış buldum. Yeni plan odaya dışarıdan fan ile filtrelenmiş soğuk hava getirmek ve odayı soğuk kılmak , oluşan sıcak havayı ise borular ile diğer odalara taşımak.

luckydag
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
February 24, 2018, 11:03:30 PM

Benim madencilik yapan arkadaşlarım bu soğutma işlemlerini büyük fanlarla yapıyorlar genelde, işviçredeki havanın nemi cihazlara ne gibi etki eder bilemiyor açıkçası araştırmak lazım
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
February 25, 2018, 09:44:27 AM

Başka bir soru : evdeki mevcut interneti 10 kadar cihaza dağıtmak için cisco catalyst 2950 serisi kullansam uygun olur mu?

a.sena
Newbie
*

Activity: 238
Merit: 0

View Profile
February 25, 2018, 10:46:41 PM

aklıma geldi de bir anda. isveç'te elektriğin kw'ı kaç para tl cinsinden?
koin_34
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
February 27, 2018, 09:43:09 AM

hocam bu iş için en önemli şey elektrik, bir hesap yapın kurtarıyorsa girin, soğukta o makinalara uzun yllar çalışır 0 gibi çalışırlar,

ama nem olmayacak buna dikkat edin, hani camlar falan buğu buğu oluyorsa problem olabilie
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
February 27, 2018, 11:16:45 AM

aklıma geldi de bir anda. isveç'te elektriğin kw'ı kaç para tl cinsinden?
Hoca. Buñuel hesapladim ama notlarim yanimda değil. Biçare bakıp bildireyim ama 3 aşşağı 5 yukarı birim olarak Türkiye ile neredeyse aynı. Ama tabi burada alım gücü farkı var o yüzden teknik olarak Türkiye’ye göre daha ucuza yakın.

Yalnız cihazı iyi düşürme6e başladım şu an için 2 adet alabildim tl olarak birisi 10.0000 diğeri 16.000 e geldi

hocam bu iş için en önemli şey elektrik, bir hesap yapın kurtarıyorsa girin, soğukta o makinalara uzun yllar çalışır 0 gibi çalışırlar,

ama nem olmayacak buna dikkat edin, hani camlar falan buğu buğu oluyorsa problem olabilie

Elektrik kurtarıyor ve soğutmadan çekinmiyorum ama nem olayını hiç bilmiyorum. Onu artık cihazlar gelip çalışmaya başladığında anlayacağız. Gelişmeleri sürekli yazacağım arkadaşlar

Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
February 27, 2018, 01:30:28 PM

Hocam bu cihazlarda aşırı soğukta sıkıntı yaşayanlarda var. Yani -21 derece çalışmasınada engel olabilir. Hele direkt cihaza nem düşünmeden verirseniz çalışmayabilirde. Ama dediğiniz gibi önce odaya basıp orada az daha ısınıp kullanırsanız daha mantıklı. Ayrıca cihazın fan kısımlarına alüminyum borular bağlayıp dışarıdan hava almaya çalışırsanız yahut o havayı bir başka yere ısınma için kullanırsanız o cihazın sesini içerde ve dışarda duyarsınız Smiley

Fan sesi boruların ucundan çok düşmeden çıkıyor çünkü bunuda düşünün.

Ama havayı dışarıdan küçük bir fan ile alıp cihazın sıcak hava çıkışınıda bpdrumunuz varsa oraya basarsanız on numara olur alt tarafta ısınmış olur Smiley

Hatta bir adım ileri atalım;
Yeni ev yapmış olsak(yani biraz fantaziye kaçıyorum burada) alttan ısıtma şeklinde bu cihazın sıcağı kullanılabilir bile Smiley ama tabii sırf bunun için yapılacak birşey değil Smiley mevcutta yüklü cihaz varsa ve yeni bir yer yapılıyorsa çok maliyet olmadan ısınma ve sıcak su(kaynar değil) sorununu bile bir nebze hafifletir ve uzun vadede işe yarar diye düşünüyorum Smiley

...
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
February 28, 2018, 10:14:40 PM

Hocam bu cihazlarda aşırı soğukta sıkıntı yaşayanlarda var. Yani -21 derece çalışmasınada engel olabilir. Hele direkt cihaza nem düşünmeden verirseniz çalışmayabilirde. Ama dediğiniz gibi önce odaya basıp orada az daha ısınıp kullanırsanız daha mantıklı. Ayrıca cihazın fan kısımlarına alüminyum borular bağlayıp dışarıdan hava almaya çalışırsanız yahut o havayı bir başka yere ısınma için kullanırsanız o cihazın sesini içerde ve dışarda duyarsınız Smiley

Fan sesi boruların ucundan çok düşmeden çıkıyor çünkü bunuda düşünün.

Ama havayı dışarıdan küçük bir fan ile alıp cihazın sıcak hava çıkışınıda bpdrumunuz varsa oraya basarsanız on numara olur alt tarafta ısınmış olur Smiley

Hatta bir adım ileri atalım;
Yeni ev yapmış olsak(yani biraz fantaziye kaçıyorum burada) alttan ısıtma şeklinde bu cihazın sıcağı kullanılabilir bile Smiley ama tabii sırf bunun için yapılacak birşey değil Smiley mevcutta yüklü cihaz varsa ve yeni bir yer yapılıyorsa çok maliyet olmadan ısınma ve sıcak su(kaynar değil) sorununu bile bir nebze hafifletir ve uzun vadede işe yarar diye düşünüyorum Smiley
  Hayır, aslında söylediklerin fantezi  değil gayette akla mantığa yatkın şeyler, boruların ucundaki fan sesini ben de düşündüm ve şöyle bir şey yapmayı düşünüyorum, evimde Bodrum yok ama çatı var, bunu türkiye’de tam olarak ne isim veriliyor bilmiyorum ama V çatı diyoruz biz yani üzerinde karın durmaması için aşağı doğru akması için olan ters V şeklinde bir çatı, makinaların çalıştığı odada ya pencereyi açık tutacağım ya da bir fan aracılığıyla  dışarıdan içeriye soğuk hava göndereceğim, cihazlardan oluşan sıcak havayı borularla toplayıp tavan arasına göndereceğim, tavan arasında bunlar birleşecekler ve oradan tekrar aşağıya odalara dağılacaklar, biliyorum biraz karışık bir sistem gibi geliyor kulağa ama epi topu davlumbaz borular var istediğin gibi sündürüp uzatabildiğin aliminyumdan yapılan onlarla çok rahat yapılabilecek bir düzenek gibi geliyor bana deneyeceğim,  mevcut oturduğum evin aylık ortalama 3000 kron yani Türk lirasıyla 1500 TL’ye yakın elektrik masrafı var bu 1500 tlnin 1000 tl ise sadece ısınmak için gidiyor, eğer ısınmaya birazcıkta olsa faydası olursa benim için ekstra Güzellik olur roi süresinden düşerim

CoinKolik
Hero Member

Activity: 736
Merit: 504

View Profile
March 01, 2018, 11:59:02 PM

Cihazlara direkt soğuk hava gelmediği sürece herhangi bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum ayrıca hava sirkulasyonu bakımından oldukça elverişli bir bölgedesin.. çok kolay bir şekilde sıcak havayı dışarı atıp buz gibi soğuk havayı içeri sokabilirsin bence kesinlikle bu fırsatı değerlendir.
chickenfried12
Legendary
*

Activity: 1120
Merit: 1003

View Profile
March 02, 2018, 07:18:00 AM

güzel bir bölgede bence bu işe başlıyorsun açıkcası herkes sıcaklık etkisi ve elektrik birim fiyatlarını problem yaparken senin en önemli konun soğutma coktan hallolmuş durumda oluşan sıcak havayı da bir sekilde değerlendirirsen bu işten karlı şekilde çıkarsın umarım başarılı olur
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
March 02, 2018, 11:18:13 AM

~snip
cihazları soğutmak için dışarıdan alacağım ve tozdan arındıracağım soğuk havayı kullanacağım. Oluşan sıcak havayı ise evin içine dağıtmayı ve evin ısınmasına katkı sağlamayı planlıyorum.

Pek anlayamadım ne yapmak istediğinizi. Dışarıdan aldığınız ve tozdan arındıracağınız soğuk hava ile mining yaptığınız alanı soğuturken, mining yaptığınız alanda ısınan hava ile evi ısıtmayı planlıyorsunuz. Nasıl olacak bu, havuz problemi gibi olmuş. Smiley

Eğer mining yaptığınız alanı dışarıdan aldığınız hava ile soğutursanız evi ısıtacak sıcak bir havanız kalmayacak...
simetri
Full Member

Activity: 405
Merit: 104

View Profile
March 02, 2018, 01:05:50 PM

Pek anlayamadım ne yapmak istediğinizi. Dışarıdan aldığınız ve tozdan arındıracağınız soğuk hava ile mining yaptığınız alanı soğuturken, mining yaptığınız alanda ısınan hava ile evi ısıtmayı planlıyorsunuz. Nasıl olacak bu, havuz problemi gibi olmuş. Smiley
Eğer mining yaptığınız alanı dışarıdan aldığınız hava ile soğutursanız evi ısıtacak sıcak bir havanız kalmayacak...

Isınan havayı ortama vermeden boru vasıtasıyla yönlendirmeyi planlıyorlar ama o kadar yüksek sıcaklık bekelememk lazım. Benim 12 gpulu rigim odayı ısıtamıyor doğru dürüst.
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 02, 2018, 09:37:09 PM

Dediğiniz gibi. Soğutma olayı çok kolay olacak çünkü dışarısı zaten sürekli soğuk   Oluşan sıcak havayı borular ile yan odaya vermeyi düşünüyorum ama Çokta önemli değil. Yani olursa tabi avantaj benim için

Bakalım bir aksilik çıkmaz ise yarın ilk makinemi almaya gideceğim.
400 km yol süreceğim alıp geleceğim çok heyecanlıyım Smiley

Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 04, 2018, 12:31:26 AM

Veee ilk cihazım elime geçti, şu an için hiçbir şey yapmadan direk çalıştırdım, sadece odadaki ısıtıcıyı kapattım, cihaz ortalama  71,67,69 derecede idi percereyi açınca 5 dk içerisinde 55 ,60 lara  indi

heirinch
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

Bountyhive.io

View Profile WWW
March 04, 2018, 01:12:40 AM

Veee ilk cihazım elime geçti, şu an için hiçbir şey yapmadan direk çalıştırdım, sadece odadaki ısıtıcıyı kapattım, cihaz ortalama  71,67,69 derecede idi percereyi açınca 5 dk içerisinde 55 ,60 lara  indi

pencereyi açınca içeriye kaç derece sıcaklık giriyor ?
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: