Bitcoin Forum
May 04, 2024, 07:21:36 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Kriptopara piyasasına girip nasıl zarar edebilirsiniz? Birkaç anekdot  (Read 374 times)
Kripto_Betul (OP)
Newbie
*

Activity: 15
Merit: 0

View Profile
February 24, 2018, 07:46:03 PM

Bi arkadasim 100 Satoshi civarindan Verge alip kisa sure sonra 200'lerden satip uzun sure sonra ayni Verge'u 1600'den almakla kalmayip bir muddet sonra 800'lerden elden cikardi mesela.

Baska bir arkadasim, yine FOMO ile Bluzelle aldi, %40 civari zarar ile satmak zorunda kaldi. Bluzelle sonra daha da dustu.

Bi tanesi pump sirasinda ICON'a girdi. Yarim saatte parasinin %20'sini kaybetti.

Yine baska bi arkadasim 15000 Avro'dan BTC aldiktan sonra ne newbie yanlislari yapti...

Ya, bi arkadasimin problemi bunlar.

1714807296
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714807296
Reply with quote  #2

1714807296
Report to moderator
Bitcoin addresses contain a checksum, so it is very unlikely that mistyping an address will cause you to lose money.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
babafingo
Newbie
*

Activity: 25

View Profile
February 26, 2018, 07:21:35 PM

Arkadaşına söyle, bunlar hep ders alınacak hatalar. Herkes başladığında böyle hatalar yapar.

FOMO'dan kesinlikle uzak durup, hem alım hem de satım emirlerini kademeli ve üstel şekilde yazmak çok iyidir.
(Atıyorum 3000 sat'dan 100 emir satmak yerine, 25000'den 15, 27000'den 35, 30000'den 50 tane satmak gibi).

İyi araştırmak lazım. Mesela ETC airdrop yapacak diye aldım ben, bekliyorum. 5 Mart'ta airdrop, dolayısıyla 3-4'üne kadar bi hareketlilik olacak (işte orada satıyoruz), 5'inde de ilgi bittiği anda düşüşe geçecektir.
oguzhangazi
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
February 26, 2018, 08:10:54 PM

Genel kural yeşilde iken sat kırmızıda iken al tabi bu hacmi iyi denecek seviyeye ulaşmış coinler için geçerli. Ayrıca her düşende çıkacak diye bişe yok
eucalyptus
Member
**

Activity: 280
Merit: 71

View Profile
February 26, 2018, 09:48:50 PM

Genel kural yeşilde iken sat kırmızıda iken al tabi bu hacmi iyi denecek seviyeye ulaşmış coinler için geçerli. Ayrıca her düşende çıkacak diye bişe yok

Benim bildiğim genel kural akıntıya karşı yüzülmez. Yani düşüş trendinde iken bir coine girilmez. ilk toparlanmasını daha sonra yükseliş trendine geçmesi beklenir. Ama tabii bazı grupların yaptığı pumplar ve dumplar bu grafikleri bozabiliyor.

koin_34
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
February 27, 2018, 09:48:38 AM

sağlam bir örnek olmuş hocam 100 ken alıyor 200 olunca 2 kat kar ettim diyor ama 10-20 kat karı elinin tersiyle itiyor...
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
February 27, 2018, 12:12:37 PM

Arkadaşlar bu iş kumar gibi isterseniz 10x para kazanın bir coin'den sonra onu başkasına yatırırsınız onda da belki paran yarıya düşer sonra hırslanırsın vs vs. böyle paranı kaybedersin.
gyrocu
Newbie
*

Activity: 109

View Profile
February 27, 2018, 12:26:55 PM

eldeki coini çıkardıktan sonra mümkünse takip etmemek lazım yani duygusal bağ kurmayın
mariogomer
Member
**

Activity: 462

View Profile
February 27, 2018, 07:48:11 PM

Akıl sağlığı kuvvetli insanlar bu işlere merak salmalı gerçekten. Benim ve yakın çevremin de girdiği zararlar oldu ama elimize geçene bakmalıyız.

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
coincini23
Newbie
*

Activity: 79

View Profile
February 27, 2018, 08:27:28 PM

zaten kaybetmeyecegimizi kim soyledi ? aksini iddia eden kimse yokki kaybet diye?
Sheriff_LLOYD
Newbie
*

Activity: 40

View Profile
February 28, 2018, 10:11:12 PM

Piyasaya yeni girdiğinde olsun bi anlık yanlış düşünce şekli olsun hepimizin başından geçebilecek olaylar bunlar. Önemli olan ders çıkarmak tekrarlamamak. Moral bozmak yok, öğrenmeye kazanmaya devam!
win_win
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
February 28, 2018, 11:08:19 PM

Birçok kişi bitcoine 18-20k bandına çıktığı zaman girdi. Haberlerde görüp gaza gelip daha da yükselecek diye düşünüp sağa sola para yatırdık. Halbuki grafiğin peak noktasında olduğunu bilmiyorduk. Grin Dolayısıyla o dönemlerde giren birçok kişi gibi ben de yatırımımın yarısından fazlasını kaybettim.

Ama tabiki hatalardan ders çıkarmak lazım. Hiçbir girdiğim coinden paramı çekmedim. Bu zarar kendini yakında telafi edecek. Tam tersi bütün piyasa kıpkırmızıyken tam yerinde birçok alım yaptım.

Sanırım bu işin kuralı sakin kalmak. Panik satışı yapmamak. Ve de iyi okuyup araştırmak.
cagcug
Newbie
*

Activity: 95

View Profile
March 01, 2018, 09:08:55 PM

O değilde bunun sonra o arkadaşları teselli etmesi var ... çekilecek dert değil ya .
h4yfans
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
March 01, 2018, 09:31:36 PM

Bittrex veya Binance'i açıyorsunuz günün coinlerine bakıp en yüksekten düşüğe doğru sıralıyorsunuz ve en üstteki coine all in yapıyorsunuz. Akşam zarardasınız.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
March 02, 2018, 07:27:14 AM

hahahaha hep bi arkadaş değil mi?
ya bizim bi arkadaşın başına şöyle bir şey falan diye devam eden cümleler... komik ama çaresizlik barındırdığı için pek de gülmemek gerek Smiley
ben mi? he yok ben bi arkadaşa bakıp çıkacaktım ya da ben arkadaşla beraberim alış verişi o yapacak ben de o sebeple buradayım. ahahahhhaa

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
beynelmilel
Newbie
*

Activity: 146

View Profile WWW
March 02, 2018, 11:42:31 AM

tecrübeme göre teyzeler btc haricindeki coin'lerin adını bilmeye başladıysa piyasadan çıkıp nakde geçmek gerek:)
ozgun_a
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 5

View Profile WWW
March 02, 2018, 02:03:52 PM

Benim bildiğim genel kural akıntıya karşı yüzülmez. Yani düşüş trendinde iken bir coine girilmez. ilk toparlanmasını daha sonra yükseliş trendine geçmesi beklenir. Ama tabii bazı grupların yaptığı pumplar ve dumplar bu grafikleri bozabiliyor.

Davranışsal Finans üzerine doktora yapan ve uzun süredir VIOP ve FX'te kaldıraçlı trade yapan biri olarak diyebilirim ki en geçerli olan bu.

a. trend tersine pozisyon almayın
b. bir fx'ci abimizin deyimi ile kırmızı geldikçe kırmızıya, yeşil geldikçe yeşile bet.
c. momentum (fiyat hareketi ve destekleyen hacim hareketi) varsa hareketin olduğu yöne katılın, yoksa pozisyon almamak da bir pozisyondur.
d. yukarıdakinden bağımsız olarak, pozisyon büyüklüğü en önemli risk yönetimidir. doğru risk/reward ratio olmadan topa girmeyin.

İlk mesaj için biraz sert olmuş olabilir ama bu söylediklerimin hepsi para kaybedilerek öğrenilmiş gerçeklerdir Smiley

Buying.com
Decentralized E-Commerce Network
●    PRE-SALE: October 1, 2018    ●
jamesawyer
Member
**

Activity: 140
Merit: 15

View Profile WWW
March 02, 2018, 02:13:20 PM

bende kazandım kaybettım oyle oyle pıyasayı ogrendım. suan zararı minimum ındırdım genelde artık hep kardayım. Ama bunun ıcın baya dıkkatlı davranıyorum her coıne dalmıyorum baya arastırma yapmak gerekıyor

btcpara
Member
**

Activity: 182
Merit: 22

View Profile
March 02, 2018, 09:54:33 PM

aksine kimse iddia etmiyor ki zarar edebliriz zaten . ama kaybetmeyi bilmiyorsak o zman sorun vardır. çünkü basit birşey degil kripto dünyası
tayyip baba
Member
**

Activity: 154

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
March 02, 2018, 10:03:46 PM

Zaten bu piyasaya girerken herşeyden önce bu riskleri göz önüne almak gerekiyor bazen yapılan hiç bir analiz doğru çıkmıyor ve hiç hesapta yokken para kaybedebiliyorsunuz

onurgozupek
Hero Member

Activity: 1288
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
March 05, 2018, 04:08:46 PM

Bi arkadasim 100 Satoshi civarindan Verge alip kisa sure sonra 200'lerden satip uzun sure sonra ayni Verge'u 1600'den almakla kalmayip bir muddet sonra 800'lerden elden cikardi mesela.

Baska bir arkadasim, yine FOMO ile Bluzelle aldi, %40 civari zarar ile satmak zorunda kaldi. Bluzelle sonra daha da dustu.

Bi tanesi pump sirasinda ICON'a girdi. Yarim saatte parasinin %20'sini kaybetti.

Yine baska bi arkadasim 15000 Avro'dan BTC aldiktan sonra ne newbie yanlislari yapti...

Ya, bi arkadasimin problemi bunlar.

Mesajı yazarken, işin çıkıp yarım bıraktın sanırım. Mesajda 4 farklı kişiden bahsedip sonunda "ya, bi arkadaşımın problemi bunlar" yazmışsın.

Açıkçası, o "arkadaşlarınla" arkadaşsanız ve kripto para piyasasını benzer yöntemlerle öğrendiyseniz, sen de benzer yanlışlar yapmaya meyilli olabilirsin. Hatta, o dört "arkadaş" sen bile olabilirsin Smiley Eğer öyleyse, şaşırmayız, çünkü hep "bi arkadaş"ın hatalarını gören ama asla ders almayan bir milletiz ne yazık ki..

Kaybetmekten kortuğunuz para ile yatırım yapmayın.
Yatırım yaptığınız tutar eğer buhar olup giderse, bu problem oluşturacaksa, yatırım yapmayın.
Zarar ederken satıp, sattığınız noktadan yükseliş başladıysa, nasılsa yükseliyor diye alım yapıyorsanız, yatırım yapmayın.
Korkuyorsanız, yatırım yapmayın...

Okumadan, araştırmadan, birileri söyledi diye alım satım yapıyorsanız, kaybetmeye mahkumsunuz... Tecrübe edinmeye çalışın, zararlarınızdan, yaptığınız yanlışlardan ders alın...
Soslumisir
Newbie
*

Activity: 196

View Profile
March 05, 2018, 04:33:06 PM

Elinizdeki coini pump sırasında, zirve noktasından aşağı düşerken yakalayıp o anlık heyecanla gidiyor diyerekten elden çıkarmak diyebilirim, karın zararı oluyor tabii ama farklı bir bakış açısı. Cheesy
ytrewq99
Newbie
*

Activity: 4

View Profile
March 05, 2018, 04:43:52 PM

Bu işte anladığım kadarıyla al unut yüksek ihtimalle kar getiriyor.
Diğer yorumlarda da denildiği gibi tecrübe de çok önemli.
Hepsinden ders alıp yılmamak gerekiyor bu işten süreklilik isteyenler yılmamalı en azından.
natureltiqqy
Full Member

Activity: 420
Merit: 100

View Profile WWW
March 06, 2018, 02:00:31 PM

zclassic forku öncesi btcp almak için zcl alanlar da bir anda ne oluyo lan böyle bile diyemeden elinde bulundurduğu zcl karşılığı olan bitcoinin sermayasi onda birine düştü.

kadirmon
Member
**

Activity: 75

View Profile
March 06, 2018, 07:53:32 PM
Merited by huzurkan (10)

Valla bu piyasalar yamyam doldu artık. Kaybetmeden kalabiliyorsan uzmansın demektir. Benim öngörüm hodl olayı azalacak artık çünkü herkes kar i alıp kaçma derdinde proje kimsenin umrunda değil.
tanatoid
Jr. Member
*

Activity: 157
Merit: 3

View Profile WWW
March 07, 2018, 07:49:27 AM

Valla bu piyasalar yamyam doldu artık. Kaybetmeden kalabiliyorsan uzmansın demektir. Benim öngörüm hodl olayı azalacak artık çünkü herkes kar i alıp kaçma derdinde proje kimsenin umrunda değil.

Valla Hodl olayı kısa vadede zaten kar getirmiyor fakat ben hala inandığım projelerde hodl durumundayım. Fakat şu an herkes karını alıp çıkma derdinde olduğu için evet şuan hepsi zararda bu nedenle dediğiniz gibi hodl olayı yavaş yavaş bitiyor gibi al sat doğru şekilde yapıldığında kazandırıyor fakat onada vakit ayırabilmek lazım.

korona ♛ CROWN YOUR LIFE! ♛ Be always in control with the Korona Coin.
needestor
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
May 13, 2018, 08:44:54 AM

Risk olmayan hiç bir iş uğraşı yok , özellikle bitcoin kripto para piyasası ile alakalı ve insanlarda iyice merak uyandırmaya başlayan bu konularda risk daha da artcak gibi, çok iyi araştırmak gerekli belkide çok fazla hırla yanlış adım atmamak gerekli diye düşünüyorum.
SoneriuS
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 1

View Profile
May 13, 2018, 09:54:07 AM

Bence arkadaş listeni gözden geçir kimlerle arkadaşlık yaptığın çok önemli  Grin. Yakın zamanda seni de zarara sokabilir bu arkadailar dikkatli olmak lazım  Smiley ve onlara deki sırf bu işi yapmak için yapmasınlar iyi araştırıp girsinler
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
May 13, 2018, 10:04:10 AM

Buradaki bazı arkadaşların yöntemlerini okudum, ama açıkçası stratejinizin akılcılıktan ve yatırımın ana mantığından çok uzak olduğunu düşünüyorum. Kırmızı al yeşil sat bu bildiğin kumar arkadaşlar. Bu şekilde yatırım yaparsanız belki 100 kişiden sadece birkaç kişi kazanır. Geriniz %100 batar. Size bir abi/kardeş tavsiyesi. Yatırımınızı iyi tanıyıp ona göre yatırım yapın uzun dönemli yatırımcılık hem reel borsalarda hemde kripto borsalarda her zaman daha karlıdır. Elbette kısa yoldan köşeyi dönmek isteyen ve size gaz verenler olacaktır. Bunlara kulak asmadan kendinizi geliştirerek yatırımlarınızı şekillendirin. Aksi durumda çok üzülürsünüz.
petrichor
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile
May 13, 2018, 03:57:12 PM

Arkadaşlarınız ibretlik hatalar yapmış ama umarım gereken tecrübeyi kazanmıştır. Biraz pahalıda olsa tecrübe tecrübedir sonuçta. Yatırım yaptığın coini ilk yükselişte elinden çıkarıp sonra kat kat yüksekten almak acı bir tecrübe olsa gerek.
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
May 13, 2018, 04:04:26 PM

Neler yapılmaması lazım konusunda arkadaşlarının hepsi de ciddi çalışmış gibi görünüyor. Ayrıca yapılan hatalar gerçekten bariz hatalar ve hatanın kaynadığı da açgözlülüktur.
hacidasi
Member
**

Activity: 406
Merit: 11

View Profile WWW
May 13, 2018, 05:27:14 PM

parayı kaybetmek kadar kolay bişey yok. pump  yiyen coine para yatırma cesaretini nasıl gösteriyorlar cidden anlamıyorum. saatli bomba gibi birinin elinde patlayacak ama o vakte kadar çılgın atıyor.

▐▐▐ UNCLOAK™ - Cyber Threat Detection Powered by EOS™ ▌▌▌
┨PRE-SALE  : 25th MAY - 25th JUNE ▌MAIN-SALE: 26th JUNE - 03rd JULY┠
LinkedIn Twitter Facebook Telegram Medium Reddit
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: