Bitcoin Forum
April 27, 2024, 02:09:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: DAV - Kimseye komisyon vermeden araç kiralamaya hazır mısınız?  (Read 274 times)
AlyattesLydia (OP)
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
February 24, 2018, 11:49:41 PM
Last edit: February 25, 2018, 12:07:37 AM by AlyattesLydia
Merited by by rallier (2)

Evet, evet yanlış duymadınız. DAV ile ulaşımın tüm kuralları baştan yazılıyor. Hemen DAV (Decentralized Autonomous Vehicles) nedir isterseniz onu açıklayayım; kişilere ya da firmalara ait araçları, kendi oluşturduğu ortam içerisinde birbirine bağlayan herkes tarafından bu araçların kullanılabildiği, iletişim kurabildiği ve DAV token kullanarak işlem yapabildiği bir bilgisayar ağıdır. Kullanıcılar, bu araçlardan herhangi birinin kullanımı için kiralama, paket alma veya bir paket teslim etmek için token ile ödeme yapabilirler. Bu araçların veya şarj istasyonlarının sahibi olan insanlar, sağladıkları hizmet için token kazanabilirler.

Yahu iyi güzel diyorsun da, bunun benzeri olan zaten Uber, Lyft hatta ülkemizde bitaksi, itaksi gibi uygulamalar var diyebilirsiniz. Ancak burada DAV'ın amacı aradaki komisyoncuları kaldırarak, araç sahibi ve kiralayanı bir araya getirmeyi hedefliyor. Üstelik bunu yaparkenSmart Contract ve Yapay Zekadan faydalanarak, iki taraf arasında dürüst ve tartışmaya mahal vermeyecek şekilde bir adalet sağlıyor.

Türkiye'den verdiğim örnekler kafanızı karıştırmasın, DAV ile sadece taksi ya da kişisel ulaşım hizmetlerinin sağlanması hedeflenmiyor. Aklınıza gelebilecek tüm taşıma işlemlerinden bahsediyoruz. Bu bir vagon taşımacılığı da olabilir, bir uçakta hatta bir drone bile olabilir. Sizin satın aldığınız bir ürünü, kara yolu ile Çeşme'ye ulaştırıp oradan gemi yolu ile İtalya'nın Brindisi limanına ulaştırabilirsiniz. Bir ürünü nasıl göndereceğiniz tamamen sizin hayal gücünüze bağlı.

Peki üst kısımda belirttiğim, istasyon sahipleri nedir? Aslında bu token sadece ulaşım masrafı karşılığında değil aynı zamanda, ulaşım sırasında kullanmak durumunda olduğunuz istasyonlarda, şarj bölgelerinde ve ulaşımı sağlarken kullandığınız araçların onarım ve sigorta gibi işlemlerinde de kullanabileceksiniz.

Sıkı durun son kısıma geliyorum. Yukarıda yapay zeka destekli demiştim, biraz o kısmı da açalım. Gelecekte bu token'ı kullanmak için insanlara ihtiyaç olmayabilir. Nasıl ki Google sürücüsüz araç test ediyorsa, sizin göndermek istediğiniz ürün bu araçla alınır, yoldaki istasyonlarda yapay zekanın vereceği ödeme alınır ve yine yapay zekanın belirleyeceği en uygun güzergah ve yöntemle devam edilir. Aslında düşününce bilim kurgu filmlerinin yavaş yavaş gerçek olacağının siz de farkına vardınız değil mi?

Biraz ekipten de bahsedeyim. Ekipte General Motors'dan tutun, NASA'ya kadar birçok top class firmada çalışmış insanlardan oluşuyor. Özellikle Ethereum ekibinden birçok kişi var. İçi boş bir proje için bu kadar kişiyi bir araya getiremeyeceklerini düşünüyorum.

DAV projesini ico rating'i veren sitelerden de inceleyebilirsiniz. Hardcap olarak 38 Milyon $ belirlenmiş, bir aksilik olmazsa bu rakamı toplayacaklarını düşünüyorum. Genel işleyişinden bu makalede bahsettim fakat başka bir makalede teknik özelliklerinden de bahsediyor olacağım.

Website: https://dav.network
Bitcointalk ANN Thread: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2614017.0
Bounty Link: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2619886.0
Whitepapper: https://dav.network/whitepaper.pdf
Twitter: https://twitter.com/DavNetwork
Facebook: https://www.facebook.com/DAVNetworkTeam
Medium: https://medium.com/davnetwork
Telegram: http://t.me/DAVNetwork
Blog: https://medium.com/davnetwork
GitHub: https://github.com/davfoundation
1714226967
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714226967
Reply with quote  #2

1714226967
Report to moderator
1714226967
Hero Member
*

Ignore
1714226967
Reply with quote  #2

1714226967
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714226967
Hero Member
*

Ignore
1714226967
Reply with quote  #2

1714226967
Report to moderator
1714226967
Hero Member
*

Ignore
1714226967
Reply with quote  #2

1714226967
Report to moderator
ayeaye87
Member
**

Activity: 322
Merit: 15

https://bitsdaq.com/signup?referralCode=S8RESFC8

View Profile WWW
February 24, 2018, 11:58:19 PM

Yanlış hatırlamıyorsam CTX  ile çok benzerler. Hangi tutar bilmiyor ama aralarında bir tanesinin çok güzel bir şekilde sıyrılacağına inanıyorum. Henüz daha fazlaca rakip yok diye biliyorum. Ve hitap ettikleri kesimde azımsanmayacak kadar büyük. Bilgi paylaştığınız için teşekkürler.

Ana link'i ve varsa Bounty linkini de verirseniz daha güzel olur.

AlyattesLydia (OP)
Hero Member

View Profile
February 25, 2018, 12:10:15 AM

Yanlış hatırlamıyorsam CTX  ile çok benzerler. Hangi tutar bilmiyor ama aralarında bir tanesinin çok güzel bir şekilde sıyrılacağına inanıyorum. Henüz daha fazlaca rakip yok diye biliyorum. Ve hitap ettikleri kesimde azımsanmayacak kadar büyük. Bilgi paylaştığınız için teşekkürler.

Ana link'i ve varsa Bounty linkini de verirseniz daha güzel olur.

CTX sadece Taksi hizmeti içindi diye hatırlıyorum. DAV biraz daha genel, tüm ulaşım için kullanmayı hedefliyor. Aslında bu bir ann konusu gibi gözükmesin diye linkleri eklememiştim. Şimdi alt kısıma onları da ekledim.
flight666
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

DIWtoken.com

View Profile
February 25, 2018, 12:27:29 AM

Bilgilendirme için teşekkürler ama bu DAV Türkiye'de bir işe yarayacak mı? Atıyorum ben DAV ile araç kiralamak istedim Türkiye'de DAV token kullanarak kiralayabileceğim bir yer olacak mı? Olacaksa ne zaman Smiley Olmayacaksa bu tokenin aldıktan sonra fiyatı artmasının dışında bize ne yararı var?

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
DIW ◈    DIWtoken.com    ▐   WHITEPAPERANN THREADTELEGRAM   ▌    SECURITY DECENTRALIZED
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
AlyattesLydia (OP)
Hero Member

View Profile
February 25, 2018, 08:24:54 AM

Bilgilendirme için teşekkürler ama bu DAV Türkiye'de bir işe yarayacak mı? Atıyorum ben DAV ile araç kiralamak istedim Türkiye'de DAV token kullanarak kiralayabileceğim bir yer olacak mı? Olacaksa ne zaman Smiley Olmayacaksa bu tokenin aldıktan sonra fiyatı artmasının dışında bize ne yararı var?

Böyle düşünürsek, aldığınız hemen hemen hiçbir token aldıktan sonra fiyat artması dışında fayda sağlamayacaktır Smiley Projeyi çok savunmak istemiyorum sonuçta bana bir getirisi yok ama dedikleri projeyi yapabilirse, kullanılabilir. Ne zaman gerçek hayata tam olarak yansır kısmını ise diğer coin/tokenlarda olduğu gibi kestirmek zor.
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
February 25, 2018, 10:04:30 AM

Dava güveniyoruz.
Geleceğin projelerinden biri.
Zaman alacaktır ancak sağlam diyebileceğim bir iş bu.
Hizmetin altı dolu.
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
February 25, 2018, 11:12:38 AM

Hocam şimdi misal ubet şoförleri günde 1-2 ceza yiyor, yolcularıda öyle. Herbir şoför yani.. şimdi uner bunları hallediyor. Dav halledecekmi Smiley
Yoksa millete kaçacaksa ki öyle görünüyor pek bi esprisi hatta hiç bi esprisi yok Smiley
Bışa kürek bu yani.

...
Exelean
Member
**

Activity: 83
Merit: 11

Computer Engineer

View Profile
February 25, 2018, 11:49:17 AM

Güzel proje ekibi de beğendim.
Güzel bir çıkış yakalayıp uzun süre uyku modunda kalacak bir proje olur ancak.
Gerçek hayatta kullanımının en az 5 sene sonra olacağını düşünüyorum

DIW ◈    DIWtoken.com    ▐   WHITEPAPERANN THREADTELEGRAM   ▌    SECURITY DECENTRALIZED
mecazherif
Newbie
*

Activity: 280
Merit: 0

View Profile
February 25, 2018, 12:15:13 PM

Ben açıkçası tutacağını düşünmüyorum, çok uç bir fikir olarak görüyorum bu projeyi.
Cemlik
Member
**

Merit: 32

View Profile
February 25, 2018, 01:57:33 PM

Ben ekipteki o astronotun projeyle alakası olduğunuda düşünmüyorum. İnternette buna dair siteleri hariç hiçbirşey yok.
Ayrıca bu şekilde uberin cezaları üslenmesi olayını bunlar yapmayacaklarsa ki öyle görünüyor hiç bir işe yaramaz. Ama şümdi çıkar bir kaç yul boyunca dediğiniz gibi uyku modunda bekler bi ihtimal o zaman bişeyler olabilir.

...
AlyattesLydia (OP)
Hero Member

View Profile
February 25, 2018, 02:57:13 PM

Aslında blockchain teknolojsinin ana problemi, hayata entegre edilmesinin zor olması zaten.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
February 25, 2018, 04:24:38 PM

Çok mantıklı ve güzel bir projeye benziyor. Elle tutulur yönleri fazlaca. Hitap ettiği sektörün geleceği açık. Ico için düşüneceğim. Bounty'lere bakalım Smiley

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
March 13, 2018, 06:18:37 AM

Konuyu hortlatalım bakalım.Projenin en tatlı zamanlarına geldik.Alırken kazanmak için bir fırsat.
yarın TGE var sanırım
minimum katılım 0.2 eth diye biliyorum.konuyu açan arkadaş takip ediyorsa bizi bi bilgilendirsin.Smiley
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
March 13, 2018, 07:58:36 AM

Ben hazır değilim. Bu tarz projelerin tutması en az 2 yıl olur, o eski bir anda 10x ler geçti artık. Ekip çok iyi ama bilemiyorum bounty si falan yok mu bunun?
Quite
Full Member

Activity: 448
Merit: 157

View Profile WWW
March 13, 2018, 08:19:44 AM

Ben hazır değilim. Bu tarz projelerin tutması en az 2 yıl olur, o eski bir anda 10x ler geçti artık. Ekip çok iyi ama bilemiyorum bounty si falan yok mu bunun?

Bountysi burada hocam. https://bitcointalk.org/index.php?topic=2619886.0

İnceledim bende sizin sayenizde. Türkiye'de kullanılabilecek bir uygulama olduğunu sanmıyorum. Hele ki ubere son günlerde yapılanlar gözümün önüne gelince böyle bir uygulamayanın da tutacağını sanmıyorum. Özellikle işlevselliği açısından öncelikle alt yapı oluşturmalı ve bunun için DAV kabul edecek firmalar oluşturmalı.

atarliromantik38
Newbie
*

Activity: 266
Merit: 0

View Profile
March 13, 2018, 09:08:39 AM

güzel bir proje olmuş ama araba kiralama sektörü çok çok büyük bir sektör, eğer tutarsa bu koin uçar, çünkü acayip büyük bir sektör
primeer
Sr. Member

Activity: 883
Merit: 262

View Profile
March 13, 2018, 09:22:34 AM

imzasındayım ama 38 milyon hard cap yüksek bu piyasada bakalım toplayabileceklermi.
Sobe038
Full Member

Activity: 252
Merit: 103

View Profile
March 13, 2018, 10:33:27 AM

çok güzel proje tutaçagına bütün kalbimle inanıyorum bu yüzdende imza kampanyasına katıldım zaten ki imsa kampanyasına katılan sayısıda baya fazla okadar ilgililerki işleriyle sorduğum her soruya anında cevap veriyorlar ve stakeleride anında yatırıyorlar açıkçası paranız varsa yatırın derim bu fırsat kolay kolay geçmez bidaha ele ben bi 10 bin dolar yatırıcam
hidrocop
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 267

View Profile
March 13, 2018, 10:39:02 AM

Bende hardcap yapacaklar bu proje öncelikle bancor desteğini alıyor ayrıca adamlar israilli ve projeleri güzel. Özellikle başında kimsenin olmadığı kendi kendini yöneten cihazlar fikri oldukca iyi tasarlanırsa geleceği oluşturacak
hasyurt
Full Member

Merit: 118

View Profile
March 13, 2018, 10:42:31 AM

Bayağı iyi birşeye benziyor akşam detaylı bir inceleyecegim. Eğer aklıma yatarsa yatırım yapabilirim. Umarım airdrop ve bounty de yaparlar...
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: