Bitcoin Forum
May 12, 2024, 11:07:22 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yeni rig yardım lütfen (yardım konuları: molex,ekran kartı besleme,hx1200 psu)  (Read 131 times)
tuttimuratti (OP)
Newbie
*

Activity: 5
Merit: 0

View Profile
February 27, 2018, 09:03:58 PM

Arkadaşlar merhaba

6 adet MSI gtx 1060 gaming x 6gb ve 1 adet MSI gtx 1070ti gaming x 8gb 'ten 1 rig kurdum, aşağıda resimlerde paylaştığım gibi 1060 kartları 2 şerli olarak beslemekteyim sebebi tek psu kullanmam(Corsair HX1200 1200w) bir çok kişi yanlış yaptığımı ve hepsini ayrı ayrı beslemem gerektiğini söylemekte, fakat ben hepsini ayrı ayrı beslersem psuda toplam 6 adet 8pin PCI-E girişi var dolayısı ile 7 ci kartım kullanılamaz olucak ki ben böyle kullandıgım için güc kaynagında 1 pci-e pin girişide boşta kalıcaktı orayada bir 1070ti daha takarım diye dusunuyordum(sistemimdeki 1070ti beslemesi tek)

Sorumalarıma gelirse böyle kullanmakta bir sıkıntı yaşarmıyım kablolar erirmi? Molex denen birşeyden bahsettiler nedir nasıl bağlarım eğer kullanmam gerekiyorsa ve son olarakta başka yapmam gereken önerileriniz varmıdır?

Diğer sorum olarakta aşağıda psunun arkadasından çektiğim resimde bir seçim dugmesı var single be multiple diye ilk geldiğinde multiplede secılıydı oyle bıraktım normalde ne olması lazım?

Evet Arkadaşlar acilden Allah korusun evi yakmadan yorumlarınızı bekliyorum

https://i.hizliresim.com/lO421b.jpg

https://i.hizliresim.com/OoanMQ.jpg

1715555242
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715555242
Reply with quote  #2

1715555242
Report to moderator
1715555242
Hero Member
*

Ignore
1715555242
Reply with quote  #2

1715555242
Report to moderator
1715555242
Hero Member
*

Ignore
1715555242
Reply with quote  #2

1715555242
Report to moderator
The network tries to produce one block per 10 minutes. It does this by automatically adjusting how difficult it is to produce blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715555242
Hero Member
*

Ignore
1715555242
Reply with quote  #2

1715555242
Report to moderator
1715555242
Hero Member
*

Ignore
1715555242
Reply with quote  #2

1715555242
Report to moderator
1715555242
Hero Member
*

Ignore
1715555242
Reply with quote  #2

1715555242
Report to moderator
neolila
Newbie
*

Activity: 73

View Profile
February 28, 2018, 05:08:21 PM

2. Resimdeki multi seçeneğinde kalması akım korumasını devreye sokuyor. Kablolardan herhangi biri 40a üzerinde akım iletmiyor. Olası kablo yanması v.b. birşey başına gelmeyecektir yazılanlara göre tabi. Yükü dağıtman senin için tabi ki iyi olacaktır ama şuanki durumda bir sorun yatamyacaktır bence.

Molex'i öneren arkadaş yükü dağıtmak amacıyla sanırım böyle bi öneride bulunmuştur. Ekteki parçayı kastetmiş olmalı.
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61TJ%2BjWeU-L._SL1000_.jpg
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
February 28, 2018, 07:03:19 PM

hocam net cevap vereyim, o kartlar asıl yükü aşağıda çekiyorlar, yani o yukarıdan giren pci 8x ler hayli hayli besler, fazlasını da beslerler,

asıl problemler, riserların beslemesinde ortaya çıkar, oralarda diplerde ufak ufak soket yanmaları gerçekleşebilir, merak etmeyin kolay kolay alev almaz,

ama gene de tedbiri elden bırakmamak için, riserları daha dengeli besleyin, zaten beslemezseniz 2-3 ay sonra 1-2 soket ucu yanar o kadar,

her denileni de okumayın, çöp dolu, onun yerine kablo hesabı, sata, molex, 6pin, vs gibi soketlerin taşıdığı yükler hakkında vs. kaynakları okuyun,

not, bir kablodan 3 den fazla riser beslerseniz, genelde o kablonun psu ile birleştiği kısmı yanıyor çünkü çok enerji taşıyor, o yüzden riserları dağıtın, 8 pinler de  kolay kolay sorun olmaz.

riserları 2-2 -2 besleyin mümkünse molex kısmına direk psunun molex ini takın.
khasank
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 281

View Profile
February 28, 2018, 10:31:03 PM

Arkadaşlar merhaba

6 adet MSI gtx 1060 gaming x 6gb ve 1 adet MSI gtx 1070ti gaming x 8gb 'ten 1 rig kurdum, aşağıda resimlerde paylaştığım gibi 1060 kartları 2 şerli olarak beslemekteyim sebebi tek psu kullanmam(Corsair HX1200 1200w) bir çok kişi yanlış yaptığımı ve hepsini ayrı ayrı beslemem gerektiğini söylemekte, fakat ben hepsini ayrı ayrı beslersem psuda toplam 6 adet 8pin PCI-E girişi var dolayısı ile 7 ci kartım kullanılamaz olucak ki ben böyle kullandıgım için güc kaynagında 1 pci-e pin girişide boşta kalıcaktı orayada bir 1070ti daha takarım diye dusunuyordum(sistemimdeki 1070ti beslemesi tek)

Sorumalarıma gelirse böyle kullanmakta bir sıkıntı yaşarmıyım kablolar erirmi? Molex denen birşeyden bahsettiler nedir nasıl bağlarım eğer kullanmam gerekiyorsa ve son olarakta başka yapmam gereken önerileriniz varmıdır?

Diğer sorum olarakta aşağıda psunun arkadasından çektiğim resimde bir seçim dugmesı var single be multiple diye ilk geldiğinde multiplede secılıydı oyle bıraktım normalde ne olması lazım?

Bir PSU PCI-E çıkışından 2 kart besleyebilirsiniz, Önemli olan aşırı derecede OC yapmamaktır. Hatta undervolt yaparsanız hiç sorun olmaz. Şahsen 1 kablo ile 2 adet rx 470, 2 adet 1060 aktif olarak kullanıyorum.
mecazherif
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
February 28, 2018, 10:43:34 PM

aşırı yüklenmeler her zaman problem oluyor, çok dikkat etmek lazım, aman diyeyim hocam
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
March 01, 2018, 02:37:38 AM

1060 zaten 90w bi kart. 2 tanede beslesen bi sorun olmaz.
Molex öneren arkadaş içip içipmi önermiş acaba. Yani ben kablo çoklama dışında yük dağıtmak için bunu kullanan bi zihniyetle tanışmadım daha.

Çıkış tek zaten. Ha kendi kablosuyla 2-3 kart beslemişsin ha bunla çoklayıp kullanmışsın. Farklı yerden geçmiyor sonuçta.

Bu çoklayıcıyıda kablo sayısı yetersiz olduğu zaman harici kimsenin kullanacağını sanmıyorum.

Kaldıki genel olarak modüler psulardan çıkan kablolar 2 şerli besleme için bile yeterli gelir.

Arkadaşlar merhaba

Molex dediği şeyde aslında vardır sizin psuda büyük ihtimal.

Riserda girişi olmasıda muhtemel. Sanırım 7+ versiyonlarda vardı 3 farklı giriş.
Sata, molex ve pin girişleri. Bu molex 4pin diyede geçebilir. İde diyede geçebilir. Şuan en bilinen adı molex tabi.
Eski ide hddlerde bu molex girişle çalışır. İde adıda ordan gelir. Tanımlaması yani. Aslında ide hdd için kullanılır ama o hddlerden pek kalmadığından girişi içinde bu isim kullanılabiliyor Smiley
Riserda sata girişi varsa ve pauda varsa o kablolarıda kullanabilirsiniz.
Yani voltaj düşürülüp 3 kart kullanılırmı bilmem ama ben olsam 2 den fazla kullanmam.
Bir arkadaşın baksettiği psu girişinde erime olabilirde. 3 kartla uzun vade Deneyimlemiş biri daha net cevap verir.

...
otto_diesel
Hero Member

View Profile
March 01, 2018, 10:43:15 AM

cemlik bak içip içip mi molex, önermiş diye saçma sapan konuşma,

kör müsün orada adamın riserların ucunda sata to molex var,  iq 0 bile olsa, molex in satadan daha fazla yük taşıyabileceğini bilmen lazım. orada adam sata ile bağlamış, molex hiç kullanmamış,     PSU nun kablo sayısı sınırlı olduğu için, adam gidecek, psunun molex kablolarıyla ve sata kablolarla yükü dağıtacak, bu yeni kablo+ riser satın almadan en ucuz çözüm,

para harcamak istiyorsa ben gereken öneriyi gene yaparım merak etme.

Sen böyle önüne gelene atarlanırsan başına bela gelir.
yuzuak
Member
**

Activity: 683
Merit: 16

View Profile
March 01, 2018, 11:38:20 AM
Last edit: March 01, 2018, 11:56:01 AM by yuzuak

psu seçimin güzel piyasadaki en iyi psu markası, single seçersen çıkışlara akım güç sınırlaması koymuyor psu toplam gücü neyse 1 çıkıştan alabiliyorsun. multiple seçersen çıkışlara 40 a sınırlama koyuyor yani 1 çıkıştan powerın toplam gücünün yarısı kadar besleyebilirsin. şuanki sitemine göre single da olsa multiplede olsa problem olmayacaktır. 2 adet 750 w alsaydın daha iyi olurdu hem toplam gücün 1500 w olurdu hem çıkış ve kabloların fazlasıyla yeterdi fiyatta fark yok zaten fazla.
bende fazlasıyla çıkış var çift psu olduğu için, rig 7 li hepsi tek satadan bağlı kablo olmadığı için 1 tanesinde sata 2 riserı besliyor onuda yedek psu aldığım zaman kablolarını kullanarak teke düşüreceğim.
yuzuak
Member
**

Activity: 683
Merit: 16

View Profile
March 01, 2018, 11:43:32 AM

dipnot düşeyim verimlilik için platinium psu sistemi % 80-90 da kullanacağınıza gold psu alın yarım yükte çalıştırın. platinium alacağınıza aynı paraya daha güçlü Gold psu alıp daha verimli çalıştırabilirsiniz. Psular yarım yükte çalışınca daha verimli çalışırlar.
Cemlik
Member
**

View Profile
March 01, 2018, 12:05:52 PM

kör müsün orada adamın riserların ucunda sata to molex var,  iq 0 bile olsa, molex in satadan daha fazla yük taşıyabileceğini bilmen lazım. orada adam sata ile bağlamış, molex hiç kullanmamış,     PSU nun kablo sayısı sınırlı olduğu için, adam gidecek, psunun molex kablolarıyla ve sata kablolarla yükü dağıtacak, bu yeni kablo+ riser satın almadan en ucuz çözüm,

1- molexten o arkadaşa bahseden sen değildin.
2- götü yiyen varsa bela açacak buyursun. Ok?
3- malmısın ben farklı bişeymi söylemişim.
Bu sözün ardına açamıyorsano belayı başıma  etek giyip dolaş o zaman.

...
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
March 01, 2018, 01:14:38 PM

molex ya da sata converter ile pcie portlari beslemeyin, bugun olmazsa yarin olmazsa sonraki gun erir ama illa erir. zaten bikac gun sonra kabloyu bi kontrol etseniz iyiden iyiye konnektorlerin kisimlarinda isinmalari farkedersiniz.

pcie splitter denen pcie 6 ya da 8 pin i cogaltabileceginiz coklayici kablolar var piyasada bu kablolar sorunsuz kullanim icin idealdir. olmazsa olmazdir
Cemlik
Member
**

View Profile
March 01, 2018, 03:25:51 PM

molex ya da sata converter ile pcie portlari beslemeyin, bugun olmazsa yarin olmazsa sonraki gun erir ama illa erir. zaten bikac gun sonra kabloyu bi kontrol etseniz iyiden iyiye konnektorlerin kisimlarinda isinmalari farkedersiniz.

pcie splitter denen pcie 6 ya da 8 pin i cogaltabileceginiz coklayici kablolar var piyasada bu kablolar sorunsuz kullanim icin idealdir. olmazsa olmazdir
Mantık olarak evet satalar molex yada pcie gerilime göre tasarlanmadıpından çok mantıklı olmaz. Ben ide ile besledim bi kısmını. Satalara 2 şer besleme yapmadım. Bir tane neyse yine mecbur olunca ama 2 şer sata beslemesi biraz riskli olabilir.

...
Rhego
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 278

View Profile
March 01, 2018, 04:39:38 PM

hocam net cevap vereyim, o kartlar asıl yükü aşağıda çekiyorlar, yani o yukarıdan giren pci 8x ler hayli hayli besler, fazlasını da beslerler,

asıl problemler, riserların beslemesinde ortaya çıkar, oralarda diplerde ufak ufak soket yanmaları gerçekleşebilir, merak etmeyin kolay kolay alev almaz,

ama gene de tedbiri elden bırakmamak için, riserları daha dengeli besleyin, zaten beslemezseniz 2-3 ay sonra 1-2 soket ucu yanar o kadar,

her denileni de okumayın, çöp dolu, onun yerine kablo hesabı, sata, molex, 6pin, vs gibi soketlerin taşıdığı yükler hakkında vs. kaynakları okuyun,

not, bir kablodan 3 den fazla riser beslerseniz, genelde o kablonun psu ile birleştiği kısmı yanıyor çünkü çok enerji taşıyor, o yüzden riserları dağıtın, 8 pinler de  kolay kolay sorun olmaz.

riserları 2-2 -2 besleyin mümkünse molex kısmına direk psunun molex ini takın.

+1 Birebir Tek molex kanalından 3 riser besleyip yaktıgım olmustur en güzeli tek molex kanal ile 2 şer 2şer gitmek. Diğer türlü cayır cayır ısınıyor eklenti yaptıgınız yerdeki kablolar.
otto_diesel
Hero Member

View Profile
March 02, 2018, 11:51:35 AM

Bu sözün ardına açamıyorsano belayı başıma  etek giyip dolaş o zaman.

merak etme açarlar Smiley

etek giymek ayıp yada aşağılanacak bir şey değil gerizekalı çomar Smiley

kadınlar modern toplumlarda etek giyer, senin ananda, teyzen de halan da etek giyer, ayıp değil.

ben erkeğim giymiyorum, giyen erkekler var, umrumda değil.

ama bak sen bu işleri yeni öğrenmene rağmen, sürekli millete ayar veriyorsun, her şeyi çok biliyor gibi konuşuyorsun, bu az bilmekten oluyor. Burada çok bilgili insanlar tanıdım, sırf böyle tipler var, canları sıkılmasın diye yorum bile yapmıyorlar, ortalık boş beleş tiplere kalıyor. Bu bir sorun.

sen böyle bir insansan kendini düzelt, uzun uzun yazdım sana, başkası yazmaz. siklemez.  bunu sana arkadaşın, çevren bile siklemez.
Cemlik
Member
**

View Profile
March 02, 2018, 01:06:08 PM

Bu sözün ardına açamıyorsano belayı başıma  etek giyip dolaş o zaman.

merak etme açarlar Smiley

etek giymek ayıp yada aşağılanacak bir şey değil gerizekalı çomar Smiley

kadınlar modern toplumlarda etek giyer, senin ananda, teyzen de halan da etek giyer, ayıp değil.

ben erkeğim giymiyorum, giyen erkekler var, umrumda değil.

ama bak sen bu işleri yeni öğrenmene rağmen, sürekli millete ayar veriyorsun, her şeyi çok biliyor gibi konuşuyorsun, bu az bilmekten oluyor. Burada çok bilgili insanlar tanıdım, sırf böyle tipler var, canları sıkılmasın diye yorum bile yapmıyorlar, ortalık boş beleş tiplere kalıyor. Bu bir sorun.

sen böyle bir insansan kendini düzelt, uzun uzun yazdım sana, başkası yazmaz. siklemez.  bunu sana arkadaşın, çevren bile siklemez.

Sen ne zeki ve konuşkan bi memelisin öyle Smiley
Allahın evrim geçirememiş babunu iskoçlara kadar anlatacak şimdi Smiley
Modern bla bla bla..
Evet hiç bişey bilmiyorum, cahilim, siklemiyolar çevremde abii (:

Tamam şimdi defol hadi Smiley

...
aragom
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 263

View Profile
March 02, 2018, 05:23:39 PM

Arkadaşlar merhaba

1200watt o sistemi beslemeyebilir. 750*2 kullanabilirsiniz. hatta 1000*2 bile kullanabilirsiniz garantici olmak istiyorsanız.

ev yanmaz merak etmeyin o konuda.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: