Bitcoin Forum
April 24, 2024, 11:58:52 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitmain Antminer S9 Kullanıcı Arayüzü  (Read 358 times)
Peno2 (OP)
Member
**

Activity: 263
Merit: 11

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 06, 2018, 12:29:14 PM
Last edit: March 15, 2018, 02:48:23 PM by Peno2
Merited by EFS (2), ekiller (1), MorpheWQ (1)

Merhaba, foruma benimde katkım olsun. Bu konu altında resim ve liste şeklinde madenci cihazının arayüzünü anlatacağım, arayüz de bir çok sayılar , rakamlar var ve çoğunun ne işe yaradığını bilmiyoruz, yaptığım listede eksik kalan yerleri bilen arkadaşlar tamamlar ise yada hatalı yorumladığım yazdığım yerleri uyarırlar ise ilerleyen zamanda yararlı bir kaynağa dönüşeceğine inanıyorum.

Miner status den başlayalım.

1   :   Madencinin havuzda işlem yapmaya başladığı andan şimdiki zaman kadar geçen süredir. (Bu kısım cihazın çalışması ile beraber değilde havuzda işlem yapmaya başlaması ile beraber ilerlemeye başlar.)

2   :   Madencinin anlık GH kapasitesini gösterir, 1024 GH = 1TH eder. (Ne kadar yüksekse o kadar iyidir.)

3   :   Madencinin havuza bağlandığı andan şimdiki zamana kadar geçen süre zarfındaki ortalama GH durumunu gösterir.

4   :   Madencinin havuzda bulduğu toplam blok sayısı. (Solo kazım yapmıyorsanız burası 0 görünse dahi genede para kazanırsınız.)

5   :   Madenci tarafından havuzda yapılabilecek toplam iş sayısı.

6   :   -

7   :   Work unit : İş birimi

8   :   Best share: Tüm bulduğunuz share'lerin en küçük olanı.

9   :   Havuz numarası, (0=1, 1=2, 2=3)

10   :   Havuz adresi

11   :   Hardware Error (37) ların toplamı.

12   :   Havuz kullanıcı adı

13   :   Havuz bağlantı durumu;
Alive : Herşey yolunda ve kazım yapılabilir.
Dead : Havuza bağlantıda sorun var.
Madenci aynı anda sadece bir havuzda kazım yapabilir. Birinci havuzunuza bağlantı sorunu yaşanması durumunda otomatikman ikinci
havuza geçer, ikinci havuzunuzdada bağlantı sorunu yaşanması durumunda otomatikman üçüncü havuza geçer, Genellikle her havuzun
3 adresi bulunur bu şekilde kullanabileceğiniz gibi birden fazla farklı havuzun birincil adreslerini yazarak da kullanabilirsiniz. Tek havuz
kullanıyorsanız bir ve ikinci havuz problemsiz çalışıyorken üçüncü havuzun ölü görünmesi normaldir.

14   :   Diff, Havuzun size verdiği zorluk.

15   :   Havuzdan alınan toplam iş sayısı

16   :   Madenci kazım öncelik sırası. Kazım işleminde bağlanılacak havuz için küçükten büyüğe sıra takip edilir.

17   :   Gönderdiğiniz kabul edilen pay sayısı

18   :   -

19   :   Madenci tarafından kabul edilen iş zorluğu

20   :   Hardware Error (37) toplamı yüzde gösterimi, %0.1'den az olmalıdır.

21   :   Madenci tarafından red edilen iş zorluğu

22   :   Son pay zorluğu

23   :   Gönderdiğimiz ve kabul edilmeyen pay sayısı

24   :   Madenci tarafından işlenen ama havuzda değer görmeyen toplam iş parçacıkları. (Mevcut üzerinde uğraşılan algoritmayı birisi
sizden önce çözmüş olabilir, blok çözülmüş olabilir veya madenciyi yeniden başlatmış olabilirsiniz.)

25   :   Madenci tarafından işlenen ve gönderilen çalışmanın bloğu zaten çözülmüş.

26   :   Son paylaşım zorluk derecesi.

27   :   Son paylaşımdan bu yana geçen zaman.

28   :   Her bir sayı madencinizin üzerindeki kartları simgeler;
6 = 1. kart
7 = 2. kart
8 = 3. kart

29   :   Kart üzerindeki toplam çip sayısı

30   :   Madenci üzerindeki toplam çip sayısı

31   :   Madenci çip frekans hızları

32   :   Madenci çip frekans ortalaması (a+b+c/3)

33   :   Her bir kartta anlık üretilen GH oranı

34   :   Tüm kartların toplamında anlık üretilen GH oranı

35   :   -

36   :   -

37   :   Hardware Error : Genelde overclock yada downclock yapıldıktan sonra dikkat edilir. 10.000 den az ise her şey normal kabul edilir.

38   :   -

39   :   Kart sıcaklığı.
100  - 120 arası : Güvenlik gereği madenci kendisini kapatır ya da çipleriniz yanar, madenci soğutulduğunda çalışmaya devam edebilir
ama çipleriniz yandıysa GH gücünüzde düşüş gerçekleşir.
80 - 100 arası : Yüksek elektrik tüketimi, yüksek ısı yayımı ve yangın tehlikesi, yüksek fan sesi, yüksek arıza olasılığı.
70 - 80 arası :  Standart
50 - 70 arası : Az elektrik tüketimi, az ısı yayımı, az fan sesi, uzun ömürlü kullanım.
49 den az : ben daha indiremedim.

40   :   1. kart çip durumu (0 = Sorunsuz, x=Sorunlu)

41   :   2. kart çip durumu (0 = Sorunsuz, x=Sorunlu)

42   :   3. kart çip durumu (0 = Sorunsuz, x=Sorunlu)

43   :   1. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

44   :   2. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

45   :   3. fan dakikada tur sayısı. Madenci kart yuvasına üfleme işlemi gören fandır.

46   :   4. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

47   :   5. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

48   :   6. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

49   :   7. fan dakikada tur sayısı. Madenci kart yuvasından emme işlemi gören fandır.

50   :   8. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

1714003132
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714003132
Reply with quote  #2

1714003132
Report to moderator
1714003132
Hero Member
*

Ignore
1714003132
Reply with quote  #2

1714003132
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714003132
Hero Member
*

Ignore
1714003132
Reply with quote  #2

1714003132
Report to moderator
1714003132
Hero Member
*

Ignore
1714003132
Reply with quote  #2

1714003132
Report to moderator
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 10, 2018, 01:21:59 AM

Merhaba, foruma benimde katkım olsun. Bu konu altında resim ve liste şeklinde madenci cihazının arayüzünü anlatacağım, arayüz de bir çok sayılar , rakamlar var ve çoğunun ne işe yaradığını bilmiyoruz, yaptığım listede eksik kalan yerleri bilen arkadaşlar tamamlar ise yada hatalı yorumladığım yazdığım yerleri uyarırlar ise ilerleyen zamanda yararlı bir kaynağa dönüşeceğine inanıyorum.

Miner status den başlayalım.

1   :   Madencinin havuzda işlem yapmaya başladığı andan şimdiki zaman kadar geçen süredir. (Bu kısım cihazın çalışması ile beraber değilde havuzda işlem yapmaya başlaması ile beraber ilerlemeye başlar.)

2   :   Madencinin anlık GH kapasitesini gösterir, 1024 GH = 1TH eder. (Ne kadar yüksekse o kadar iyidir.)

3   :   Madencinin havuza bağlandığı andan şimdiki zamana kadar geçen süre zarfındaki ortalama GH durumunu gösterir.

4   :   Madencinin havuzda bulduğu toplam blok sayısı.

5   :   Madenci tarafından havuzda yapılabilecek toplam iş sayısı.

6   :   -

7   :   Work unit : İş birimi

8   :   -

9   :   Havuz numarası, (0=1, 1=2, 2=3)

10   :   Havuz adresi

11   :   -

12   :   Havuz kullanıcı adı

13   :   Havuz bağlantı durumu;
Alive : Herşey yolunda ve kazım yapılabilir.
Dead : Havuza bağlantıda sorun var.
Madenci aynı anda sadece bir havuzda kazım yapabilir. Birinci havuzunuza bağlantı sorunu yaşanması durumunda otomatikman ikinci
havuza geçer, ikinci havuzunuzdada bağlantı sorunu yaşanması durumunda otomatikman üçüncü havuza geçer, Genellikle her havuzun
3 adresi bulunur bu şekilde kullanabileceğiniz gibi birden fazla farklı havuzun birincil adreslerini yazarak da kullanabilirsiniz. Tek havuz
kullanıyorsanız bir ve ikinci havuz problemsiz çalışıyorken üçüncü havuzun ölü görünmesi normaldir.

14   :   -

15   :   -

16   :   Madenci kazım öncelik sırası. Kazım işleminde bağlanılacak havuz için küçükten büyüğe sıra takip edilir.

17   :   -

18   :   -

19   :   Madenci tarafından kabul edilen iş zorluğu

20   :   -

21   :   Madenci tarafından red edilen iş zorluğu

22   :   Son pay zorluğu

23   :   -

24   :   Madenci tarafından işlenen ama havuzda değer görmeyen toplam iş parçacıkları. (Mevcut üzerinde uğraşılan algoritmayı birisi
sizden önce çözmüş olabilir, blok çözülmüş olabilir veya madenciyi yeniden başlatmış olabilirsiniz.)

25   :   Madenci tarafından işlenen ve gönderilen çalışmanın bloğu zaten çözülmüş.

26   :   Son paylaşım zorluk derecesi.

27   :   Son paylaşımdan bu yana geçen zaman.

28   :   Her bir sayı madencinizin üzerindeki kartları simgeler;
6 = 1. kart
7 = 2. kart
8 = 3. kart

29   :   Kart üzerindeki toplam çip sayısı

30   :   Madenci üzerindeki toplam çip sayısı

31   :   -

32   :   Madenci frekans ortalaması (a+b+c/3)

33   :   -

34   :   -

35   :   -

36   :   -

37   :   -

38   :   -

39   :   Kart sıcaklığı.
100  - 120 arası : Güvenlik gereği madenci kendisini kapatır ya da çipleriniz yanar, madenci soğutulduğunda çalışmaya devam edebilir
ama çipleriniz yandıysa GH gücünüzde düşüş gerçekleşir.
80 - 100 arası : Yüksek elektrik tüketimi, yüksek ısı yayımı ve yangın tehlikesi, yüksek fan sesi, yüksek arıza olasılığı.
70 - 80 arası :  Standart
50 - 70 arası : Az elektrik tüketimi, az ısı yayımı, az fan sesi, uzun ömürlü kullanım.
49 den az : ben daha indiremedim.

40   :   1. kart çip durumu (0 = Sorunsuz, x=Sorunlu)

41   :   2. kart çip durumu (0 = Sorunsuz, x=Sorunlu)

42   :   3. kart çip durumu (0 = Sorunsuz, x=Sorunlu)

43   :   1. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

44   :   2. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

45   :   3. fan dakikada tur sayısı. Madenci kart yuvasına üfleme işlemi gören fandır.

46   :   4. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

47   :   5. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

48   :   6. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

49   :   7. fan dakikada tur sayısı. Madenci kart yuvasından emme işlemi gören fandır.

50   :   8. fan dakikada tur sayısı. Bu fan fabrika çıkışında entegre edilmemiştir.

11 numaranın ne olduğunu söyleyebilecek kimse yokmu?

koinli
Full Member

Activity: 350
Merit: 100

View Profile
March 10, 2018, 10:15:44 PM

hocam elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş yalnız konunuzu resimlerle de desteklemenizi tavsiye ederim, ben de bilmiyorum 11 numarayı ama bilen bir arkadaş yazar
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 11, 2018, 12:57:39 AM

hocam elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş yalnız konunuzu resimlerle de desteklemenizi tavsiye ederim, ben de bilmiyorum 11 numarayı ama bilen bir arkadaş yazar

Hocam resim var zaten 😀

beklenmeyenmisafir
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

View Profile
March 11, 2018, 02:39:36 AM

evet resim var boşuna sormuş arkadaş Cheesy Cheesy,  gözünden kaçmıştır, link yerine img img olarak linkleyin foruma herkes görür o zaman hocam
qminer
Jr. Member
*

Activity: 62
Merit: 5

View Profile
March 11, 2018, 07:29:45 AM

11 numara 37'nin toplamı.
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 12, 2018, 12:26:49 AM

evet resim var boşuna sormuş arkadaş Cheesy Cheesy,  gözünden kaçmıştır, link yerine img img olarak linkleyin foruma herkes görür o zaman hocam

Aslında link değil img olarak ekledim ama nedense resim olarak çıkmadı, eklediğim hali şudur :

Code:
[img]http://www.menisa.net/mining/images/miner_status.png[/img]

11 numara 37'nin toplamı.

Büyüksün üstad... hemen gerekli güncellemeyi yapacağım da 37 nin ne olduğunu söyleyebilir misin ? HW ne manaya geliyor.

Teşekkürler

qminer
Jr. Member
*

Activity: 62
Merit: 5

View Profile
March 12, 2018, 06:38:06 AM

Emin değilim ama HW tahmin ettiğim kadarıyla "hardware fault" ların sayısı. Yani o bloktaki oluşan hataların log u gibi düşünebiliriz.

Muhtemelen bu sayıya bakıp hata sayısı çok yüksekse o blokta problem vardır diyorlardır.
lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
March 12, 2018, 04:41:11 PM
Last edit: March 12, 2018, 05:08:31 PM by lodos2005
Merited by Peno2 (1)

37-11 hardware error, genelde overclock yada downclock yapıldıktan sonra dikkat edilir. 10000 den az ise herşey normal kabul edilir.
aynı zamanda 20 numaralı bölümde yüzdeli olarakta gösterir, buda %0.1'den az olmalıdır.

Diğerlerine gelince dilim döndüğünce yardımcı olayı.

8- best share: tüm bulduğunuz share'lerin en küçük olanı.
14- Diff: Havuzun size verdiği zorluk.
15- Havuzdan toplam alınan Target sayısı,
17- Gönderdiğimiz kabul edilen share sayısı.
23- Gönderdiğimiz ve kabul edilmeyen share sayısı.
31- çiplerin frekans hızı
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 15, 2018, 02:49:40 PM

37-11 hardware error, genelde overclock yada downclock yapıldıktan sonra dikkat edilir. 10000 den az ise herşey normal kabul edilir.
aynı zamanda 20 numaralı bölümde yüzdeli olarakta gösterir, buda %0.1'den az olmalıdır.

Diğerlerine gelince dilim döndüğünce yardımcı olayı.

8- best share: tüm bulduğunuz share'lerin en küçük olanı.
14- Diff: Havuzun size verdiği zorluk.
15- Havuzdan toplam alınan Target sayısı,
17- Gönderdiğimiz kabul edilen share sayısı.
23- Gönderdiğimiz ve kabul edilmeyen share sayısı.
31- çiplerin frekans hızı

Teşekkür ediyorum, verdiğin bilgiler ile tazeleme yaptım...

Katkın için Meritini'de yolladım Smiley

Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 20, 2018, 07:09:34 PM

6, 18, 35, 36, 38 için yardımcı olabilecek arkadaşlar / uzmanlar aranıyor.

lodos2005
Sr. Member

Activity: 464
Merit: 264

Hakan Yavuz

View Profile WWW
March 22, 2018, 11:43:00 AM
Last edit: March 22, 2018, 11:59:14 AM by lodos2005

6, 18, 35, 36, 38 için yardımcı olabilecek arkadaşlar / uzmanlar aranıyor.

yazmayı unutmuşum onları;

6: saatlik gönderilen share sayısı olması gerekiyor diye biliyorum. bundan tam emin değilim.

18:Diff1# şuanki share'in zorluğu gösterir.
19:DiffA# son kabul edilen share'in zoruluğunu gösterir.
20:DiffR# son kabul edilmeyen share'in zoruluğunu gösterir.
22:DiffS# son kabul edilmeye(stale olan) share'in zoruluğunu gösterir.

35: RT:RealTime- Anlık olarak ghs'i gösterir.
36: 35'in toplamı
38: PBC'nin sıcaklığı
39: Chip'in sıcaklığı
mustangy
Full Member

Activity: 330
Merit: 109

View Profile
April 10, 2018, 02:39:47 AM
Merited by EFS (2)

hemen hemen hepsi aciklanmis tebrikler Peno2 ye. Valla ingizce bolumde bile bu kadar net kaynak yok.
gelelim ince ayar isine
WU work utility antminer cgminer programini kullaniyor.
cgminer her mh icin max 71.6 orani var
yani kutu 2 deki gh/s realtime kismini 71.6 ya bolerseniz ulasmaniz gereken max WU yu bulursunuz.
Bu ornektekini boldugumuz zaman 198.874 cikiyor ki hemen hemen tam verim almis.
Eger WU dusukse hemen hw kismina bakmak lazim ki yuksektir demektir.
Bu durumda makinaya reset atmak lazim. Olmadi fiziksel olarakta incelenmesi lazim.
WU dusukse gelen share kucuktur.
bu ornek makina BTC.com da kazim yapiyor sanirsam lsdiff manuel girmezseniz btc.com otomotik yapiyor.
Gelelim lsdiff olayina bu min accepted share demektir ki en az ne kadar share istiyorsun demektir pool en kucukten baslar girmezseniz ki her restette zaman kaybidir pool once kucuk is atar minera gittikce yukseltir. sonra rejectler baslayincada pool azatir bunu dengelnince ayni rakamdan devam eder taki resete kadar.
Dogrusu benim buldugum ortalama 13.5 th/s basina ben 32768 yaptim.

27- Lstime en son girilen isi miner tamam yaptim diyerek yollamasi ve share almamiz icin gecen sure.
eger bu surekli 0.01 -0.05  arasi ise cok kucuk kucuk aliyoruz demektir ki yukseltmek lazim router uzerinde kucuk parcalarca yuk olsuturur veri trafigini kotu yonde etkiler.
Eger cok yukse ise her seferinde orenek 00:05:10 gibi  yani 2 dakikayi surekli geciyorsa dusurmek lazim bu sefer isi yolladiginda miner block zaten cozulmusse yada baska makina ayni parcacik isi bitirmisse stale duser yani siz isi yaptiniz ama o is zaten cozuldu size pay yok demektir.
cgminer yazan ekibin walleti  700 btc var insallah harcamamislardir.
ben gibi 50 btc ye vpn almaislardir umarim.
bestshare rakami degisik cikabilir makinasina gore ciktiginiz en yuksek share demektir block bulursaniz bu pool toplamina gelir, ama kazanca ayni takilmayin ona pek fazla.

https://blockchain.info/address/15qSxP1SQcUX3o4nhkfdbgyoWEFMomJ4rZ

daha fazla kaynak ve ileri bilgi icin cgminer kaynak kodu ve aciklamalar icin.
https://github.com/ckolivas/cgminer/blob/master/README
bitcointalk taki baslik cgminer icin.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=28402.0

koder arkadaslar icin yuzlerce fork var cgminer dan oynama yapip overclok antminera cevrilebilir. Bu kadar forktan sonra aramayla duzgun bir overclock bulamamak ta garip.

anlasilmayan yerleri sovmek yerine degistirip daha duzgun turkce ile yazan ve pm yapan  olursa editlerim.

always have antminers and psu for sale please dm
Peno2 (OP)
Member
**

Para Basan Adam

View Profile WWW
April 15, 2018, 08:42:33 PM

hemen hemen hepsi aciklanmis tebrikler Peno2 ye. Valla ingizce bolumde bile bu kadar net kaynak yok.
gelelim ince ayar isine
WU work utility antminer cgminer programini kullaniyor.
cgminer her mh icin max 71.6 orani var
yani kutu 2 deki gh/s realtime kismini 71.6 ya bolerseniz ulasmaniz gereken max WU yu bulursunuz.
Bu ornektekini boldugumuz zaman 198.874 cikiyor ki hemen hemen tam verim almis.
Eger WU dusukse hemen hw kismina bakmak lazim ki yuksektir demektir.
Bu durumda makinaya reset atmak lazim. Olmadi fiziksel olarakta incelenmesi lazim.
WU dusukse gelen share kucuktur.
bu ornek makina BTC.com da kazim yapiyor sanirsam lsdiff manuel girmezseniz btc.com otomotik yapiyor.
Gelelim lsdiff olayina bu min accepted share demektir ki en az ne kadar share istiyorsun demektir pool en kucukten baslar girmezseniz ki her restette zaman kaybidir pool once kucuk is atar minera gittikce yukseltir. sonra rejectler baslayincada pool azatir bunu dengelnince ayni rakamdan devam eder taki resete kadar.
Dogrusu benim buldugum ortalama 13.5 th/s basina ben 32768 yaptim.

27- Lstime en son girilen isi miner tamam yaptim diyerek yollamasi ve share almamiz icin gecen sure.
eger bu surekli 0.01 -0.05  arasi ise cok kucuk kucuk aliyoruz demektir ki yukseltmek lazim router uzerinde kucuk parcalarca yuk olsuturur veri trafigini kotu yonde etkiler.
Eger cok yukse ise her seferinde orenek 00:05:10 gibi  yani 2 dakikayi surekli geciyorsa dusurmek lazim bu sefer isi yolladiginda miner block zaten cozulmusse yada baska makina ayni parcacik isi bitirmisse stale duser yani siz isi yaptiniz ama o is zaten cozuldu size pay yok demektir.
cgminer yazan ekibin walleti  700 btc var insallah harcamamislardir.
ben gibi 50 btc ye vpn almaislardir umarim.
bestshare rakami degisik cikabilir makinasina gore ciktiginiz en yuksek share demektir block bulursaniz bu pool toplamina gelir, ama kazanca ayni takilmayin ona pek fazla.

https://blockchain.info/address/15qSxP1SQcUX3o4nhkfdbgyoWEFMomJ4rZ

daha fazla kaynak ve ileri bilgi icin cgminer kaynak kodu ve aciklamalar icin.
https://github.com/ckolivas/cgminer/blob/master/README
bitcointalk taki baslik cgminer icin.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=28402.0

koder arkadaslar icin yuzlerce fork var cgminer dan oynama yapip overclok antminera cevrilebilir. Bu kadar forktan sonra aramayla duzgun bir overclock bulamamak ta garip.

anlasilmayan yerleri sovmek yerine degistirip daha duzgun turkce ile yazan ve pm yapan  olursa editlerim.

Kardeşim emeğine sağlık. Ne kadar akıcı ve temiz anlatmışsın. Çok teşekkür ederim.

blogmanya
Member
**

Activity: 364
Merit: 10

GR

View Profile WWW
April 17, 2018, 08:56:48 PM

elinize sağlık hocam, çok ayrıntılı şekilde anlatmışsınız ara yüzü, benim de kafam karışıyordu bir sürü veri var çünkü

BITMART CRYPTOCURRENCY EXCHANGE
mustangy
Full Member

Activity: 330
Merit: 109

View Profile
May 05, 2018, 07:27:45 AM

valla bana degil peno2 ye teseekur edin zaman harcamis yazmis arkadas ben bosluk doldurmum.
okuyup gecmeyin peno2 haketmis meritmidir nedir 2011 den beri 3 hesabim gumledi burda simdide merit cikti buyur burdan yak

always have antminers and psu for sale please dm
Pages: [1]
  Print  

Jump to: