Bitcoin Forum
May 12, 2024, 12:46:08 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bounty translation - Sfaturi pentru incepatori !  (Read 203 times)
pcatalin93 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 0


View Profile
March 08, 2018, 08:40:29 PM
 #1

Salutare

Dupa ce mi-am pierdut timpul cu airdrop-uri inutile,din 30 primind de la maxim 4 Coin-uri,am zis sa ma focusez pe ceva mai complicat si mai productiv.
Asadar am fost acceptat pentru a traduce un ANN&Bounty thread neavand experienta si "previous work" ca dovada.
Am vazut ca avem ceva oameni printre noi specializati pe asa ceva, unul din ei chiar mi-a dat un sfat amical ieri fara sa i-l cer .
Acum va rog ,daca sunteti amabili , sa mi/ne impartasiti cateva tips&tricks legat de acest bounty. Ce trebuie sa facem (mandatory) si ce sa nu facem , ca traducerile sa fie acceptate si rasplatite.

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul acordat !


P.S : Daca mai sunt oameni dornici sa afle acest gen de informatii , maine voi face un research mai aprofundat pe Steemit/Reddit/medium/BTC si am sa fac un thread.
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
stronghandsdeeppockets
Member
**
Offline Offline

Activity: 266
Merit: 27


View Profile
March 08, 2018, 11:35:11 PM
 #2

Ii mai greu la inceput pana prinzi ceva. Nimeni nu ia fara experienta, deci trebuie sa ai bulan (sau sa incerci si sa aplici la foarte multe bounty-uri)

Dupa ce ai un portofoliu relativ ok, poti urmari doar bounty-urile proiectelor care chiar au un viitor. Eu is pe calitate si nu pe cantitate. Refuz sa traduc ceva pentru un proiect care miroase a scam / shit, pur si simplu nu vreau sa imi irosesc timpul. Evident, am fost nevoit sa fac asta la inceput.

Foloseste Adobe Acrobat Pro pentru a edita PDF-uri (sau orice alt software care te lasa sa editezi pdf-uri, de altele nu m-am interesat). Iti recomand sa ai si Photoshop, de multe ori ii de folos.

Cam atat am de zis. Ar trebui sa ramai cu asta: dupa ce ai un portofoliu ca lumea, alege proiecte ca lumea. Nu te uita la cat ETH ai primi la ICO price, alea is abureli. Si eu am calculat 9 ETH, dar daca vand cu $150 nu ma supar.
Danezu
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 180
Merit: 3


View Profile WWW
March 19, 2018, 10:01:48 PM
 #3

Si eu recomand sa iti asumi la primele 2-3 ca nu castigi mare lucru si sa le faci doar pentru a avea un portofoliu. Dupa ce iti creezi un portofoliu, asa cum spunea si stronghandsdeeppockets, iti poti permite sa fii selectiv.

Pe langa soft-urile de mai sus, la cele bazate exclusiv pe text poti transforma online pdf-ul in word si la final il transformi din nou in pdf.
HBKMusiK
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 693
Merit: 120


View Profile
March 19, 2018, 10:25:59 PM
 #4

Si eu recomand sa iti asumi la primele 2-3 ca nu castigi mare lucru si sa le faci doar pentru a avea un portofoliu. Dupa ce iti creezi un portofoliu, asa cum spunea si stronghandsdeeppockets, iti poti permite sa fii selectiv.

Pe langa soft-urile de mai sus, la cele bazate exclusiv pe text poti transforma online pdf-ul in word si la final il transformi din nou in pdf.
Pentru editat pdf-uri recomand Infix Pdf Editor, nu trebuie sa mai transformi pdf>word si invers.
Sfaturi din experientele mele de pana acum cu acest tip de bounty(unele dintre ele se aplica dupa ce iti creezi un portofoliu asa cum spuneai):
1.Citeste cum trebuie whitepaper al fiecarui proiect la care vrei sa participi, nu vrei sa ajungi sa traduci ceva doar ca sa iti ocupi timpul
2.Poti folosi google translate doar in masura in care nu cunosti anumite cuvinte, termeni tehnici etc.
3.Ai grija ca Managerul Campaniei de recompense sa fie comunicativ altfel e posibil ori sa nu primesti nimic/sa se anuleze bounty-ul
4.Tine active Ann-ul oricarui proiect chiar si cu postarile proprii (eventual de pe canalele sociale ale proiectului)..
5.Calculeaza-ti stake-urile din fiecare proiect, vezi ce munca ai de indeplinit si daca merita.
6.Dupa ce termini un proiect si primesti recompensa nu vinde direct token-urile, urmareste cu atentie roadmap-ul pana la data la care ai primit si vezi pe mai departe cand o sa vinzi/daca o sa vinzi(partea aceasta e subiectiva).
7.Iti poti creea un SpreadSheet de genul astuia ca sa iti fie usor atunci cand managerii iti cer Portofoliul.

Rakabel619
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 322
Merit: 100



View Profile
May 30, 2018, 08:21:34 PM
 #5

salutare, multumim pentru sfaturi, voi incerca si eu sa prind ceva pentru tradus, dar este foarte greu sa faci fata concurentei care are experienta in domeniu, sper sa prind si eu ceva cat de mic

HBKMusiK
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 693
Merit: 120


View Profile
May 31, 2018, 04:37:57 PM
 #6

salutare, multumim pentru sfaturi, voi incerca si eu sa prind ceva pentru tradus, dar este foarte greu sa faci fata concurentei care are experienta in domeniu, sper sa prind si eu ceva cat de mic
Sa nu te lasi descurajat de concurenta(chiar daca printre acestia sunt si eu), aplica pentru ce proiect prinzi la inceput si lucreaza cu simt de raspundere.Multa bafta !

xcajun21
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 742
Merit: 252


View Profile
May 31, 2018, 11:10:37 PM
Last edit: May 31, 2018, 11:43:43 PM by xcajun21
 #7

Încearcă sa faci voluntariat la început, eu asa am făcut la un Bounty (Aventus) inițial nu era specificat Romana pe lista si de aceea m-au refuzat, dar am trimis mesaje in stânga si in dreapta, eventual fiind acceptat cu mici ezitări. Încearcă sa nu intri in campanii care nu iti plac ție personal, iti afectează încrederea de sine si nici nu da bine la portofoliu. împrietenește-te cu bounty managerii; prove yourself... asta trebuie sa ajute la ceva. Prefer sa găsesc un bounty la noroc. La unele white papers este bine sa apelezi la cineva sa te ajute, eventual pentru proof reading.

ps. Treci pe la noi pe topic-uri (Secțiunea Romana), ne ajutam reciproc, etc, vad ca nimeni nu vorbește despre ICO-uri, unele sunt bune, merge o discuție pe ele.
artstyle1695
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 41
Merit: 0


View Profile
June 16, 2018, 08:45:19 PM
 #8

alegerea corecta a unui bounty joaca rolul decisiv,daca vei primi cva sau nu
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!