Bitcoin Forum
April 24, 2024, 11:45:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Cum incep mineritul?  (Read 18859 times)
capitalaccent (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
October 12, 2013, 09:12:55 AM
 #1

Scuze, sunt incepator in minerit de bitcoin si am intrebari. Daca exista deja un astfel de subiect va rog sa ma redirectionati si multumesc. As vrea sa fac o investitie destul de consistenta in acest domeniu.

Ce fel de placa video si ce configuratie de hardware am nevoie pentru un minerit eficient?
Ce soft trebuie sa am?
Care platforma o folositi si sunteti foarte multumit de ea?

Inca odata multumiri!
Teodor

1714002307
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714002307

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714002307
Reply with quote  #2

1714002307
Report to moderator
1714002307
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714002307

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714002307
Reply with quote  #2

1714002307
Report to moderator
1714002307
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714002307

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714002307
Reply with quote  #2

1714002307
Report to moderator
The Bitcoin network protocol was designed to be extremely flexible. It can be used to create timed transactions, escrow transactions, multi-signature transactions, etc. The current features of the client only hint at what will be possible in the future.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
October 12, 2013, 11:01:51 AM
 #2

1. Google.ro
2. How to start btc mining
3. Enter
mrca
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 43
Merit: 0


View Profile WWW
October 12, 2013, 06:09:44 PM
 #3

Salut, ma voi cita:

...
Desi nu ma pot compara cu veteranii de aici, pot sa-ti expun "my 2 cents":
Trebuie sa pleci de la cele doua principii: scrypt sau sha
A) Pentru scrypt: 7950 pare cel mai bun raport pret-performanta (imho). Le iei din Ro: 11-18 sute bucata (si nu sapphire...)
Demolezi un compu', 2 surse ca una de 1000w te usuca, faci un rig cu Mecano sau Lego, pui de cati bani ai GPU-uri (adica 4) si dai drumul cu un stick bamt.
B) Pentru sha, as incepe cu USB-uri la 20USD, sau mai nou 130USD/2.7GHs. Poate nu vei atinge ROI, poate da, dar macar castigi experienta (nepretuita!). In plus, le conectezi la aceeasi instalatie cu GPU-urile... minezi simultan.

Daca pui 4x7950 plus 8 USB (sau 2 de 130), te-ai putea incadra in bani, si ajungi, daca nu gresesc, pe la 100-120 USD/luna, dupa care incepi optimizarile:
 - diverse pool-uri (aici e bine sa ai 2 rig-uri, dar poti mina si de pe aceeasi masina)
 - OC/raciri/... pana parlesi o placa (sau M/B)
 - schimburi LTC/BTC, LTC/USD, BTC/USD, ... USD/webcam sau USD/alcohol...

Daca te astepti sa faci 100mil din 60 in 30 de zile, mai bine iei bilete la loto de toti banii..., dar daca vrei sa minezi din greu si sa simti gustul meseriei, e un buget bun.

Succes, si Noroc Bun!
capitalaccent (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
October 12, 2013, 10:05:28 PM
 #4

Salut Mrca si multumesc. Incerc sa descifrez ce-ai sris acolo! Banuiesc ca veteranii au un limbaj total bitcoinizat  Smiley
Sa vedem ce iese !
Numai bine!
Teo

capitalaccent (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
October 12, 2013, 10:21:25 PM
 #5

[Pentru scrypt: 7950 pare cel mai bun raport pret-performanta (imho). Le iei din Ro: 11-18 sute bucata (si nu sapphire...)
Demolezi un compu', 2 surse ca una de 1000w te usuca, faci un rig cu Mecano sau Lego, pui de cati bani ai GPU-uri (adica 4) si dai drumul cu un stick bamt.
[/quote]

Nu-s ITist si nu inteleg limbajul vostru codificat alambicat... te rog daca vrei fa un efort sa scrii in limba romana ca sa stiu ce am de cumparat si facut. Merci mult!

mrca
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 43
Merit: 0


View Profile WWW
October 12, 2013, 11:23:30 PM
 #6

Sorry, mea culpa, sa incerc sa corectez...

scrypt = algoritmul de criptare al cripto-monezii (sic!)
sha = idem, dar altul
Pe monezi (BTC, LTC, SXC, ...) le vei gasi descrise ca fiind scrypt sau sha, fiind caracteristica cea mai importanta pentru un miner:
sha se mineaza (eficient) doar cu ASIC (chip-uri specializate, calculatoare care stiu sa faca doar asta), iar scrypt se poate mina cu GPU-uri (placi grafice). Si sha se mina inainte (pana'n 2013) cu GPU-uri (placi grafice), dar acum e ca si cum ti-ai incalzi apartamentul dand foc masinii din parcare... (platesti prea mult pentru curent, fata de cat BTC produci)

A) Pentru scrypt: placa video ATI 7950 pare cel mai bun raport pret-performanta (in my humble opinion). O (Le) iei din Romania: 1100-1800 RON bucata (si nu dintre cele mai bune modele: sapphire, etc., ci mai no-name).
Demolezi un calculator, pui 2 surse uzuale in paralel, ca una de 1000w te usuca la pret, faci o constructie, un cadru, o structura cu Mecano sau Lego (pentru a sprijini placa/placile fara carcasa), pui de cati bani ai GPU-uri (placi grafice) si dai drumul cu un stick bamt (un Linux boot-abil cu programele necesare pentru nimat preinstalate; unul din colegii romani are o varianta proprie foarte tare!).

B) Pentru sha: as incepe cu USB-uri la 20USD (un tip de ASIC - microcomputere cat un stick USB, USB eruptor se cheama), sau mai nou 130USD/2.7GHs (al model de ASIC). Poate nu vei atinge ROI (asta-i din domeniul tau, nu-l mai explic!), poate da, dar macar castigi experienta (nepretuita! - aluzie la vestita reclama). In plus, le conectezi la aceeasi instalatie (rig, adica acelasi calculator, cel cu placile video) cu GPU-urile... minezi simultan doua tipuri de monezi.

Daca pui 4x7950 (patru placi video) plus 8 USB erupter (sau 2 de 130USD/2.7GHs), te-ai putea incadra in bani, si ajungi, daca nu gresesc, pe la 100-120 USD/luna, dupa care incepi optimizarile:
 - diverse pool-uri (locuri in care se aduna cei ce mineaza, pentru agregarea resurselor) (aici e bine sa ai 2 rig-uri (computere cu placi), dar poti mina si de pe aceeasi masina)
 - OC (Over Clock - cresterea vitezei, a caldurii disipate, consumului si probabilitatii de defectare simultan!)/raciri (racire propriu-zisa, dar mai performanta)/... pana arzi o placa video (sau Motherboard)
 - schimburi LTC/BTC, LTC/USD, BTC/USD, ... USD/webcam sau USD/alcohol...

Daca te astepti sa faci 100mil din 60 in 30 de zile, mai bine iei bilete la loto de toti banii..., dar daca vrei sa minezi din greu si sa simti gustul meseriei, e un buget bun.

Sper sa fi ajutat, acum poti pune intrebari mai tintite.

Mai am si o glumita, n-o lua personal, un pusti intreaba ceva gen cum vede ce placa video are... Raspunsul: daca nu gasesti unde este, poate nu-i cea mai buna idee sa te-apuci de minat...
capitalaccent (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
October 13, 2013, 12:11:02 PM
 #7

Merci mult! Acum e mult mai clar dar nu stiu daca merita investitia. Ar trebui sa fac un mic business plan sau sumar in care sa vad exact costurile implicate si daca se poate castiga. Nu sunt amator de castiguri ieftine rapide tip scam, muncesc din greu pe santier la firma de constructii pe care o am din 1993 de cand m-am intors din SUA, sarind din lac in putz, dar m-am cam saturat de santier si de obtuzitatea sistemului bancar care nu ne mai ajuta deloc, asa ca sunt nevoit sa caut alternative.

Incerc acum sa ma joc pe bitcoin.cz dar GUIMinerul nu vrea sa lucreze, probabil ca trebuie sa mai instalez ceva, un device, care nu apare acolo... complicata viata dar mai frumoasa decat pe santier, doar ca tre sa ai grija de shale... sa nu cedeze de la un timp :-)

Daca as sti cat de cat ca pot se pot face bani din asta ca sa poti dezvolta apoi si alte proiecte, as investi in tot ce trebui ca sa incep mineritul... Oricum, multumesc pentru feedback si explicatii.

Succes si sanatate!

capitalaccent (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
October 13, 2013, 12:17:19 PM
 #8

Mai am si o glumita, n-o lua personal, un pusti intreaba ceva gen cum vede ce placa video are... Raspunsul: daca nu gasesti unde este, poate nu-i cea mai buna idee sa te-apuci de minat...

Buna poanta, degeaba stiu eu ce placa video am si unde e, nu e doar atat... As vrea sa stiu daca se poate face biz din asta eventual si cat ar costa. Sau sa platesc pe unul ca tine care banuiesc, ca stie bine unde e placa... si nu doar atat :-)

Scuze ca insist... dar 100 dolari pe luna e foarte putin deci nu merita pt uz personal, mai bine caut un miner pool bun si mai invat acolo sa fac ceva maruntis.

Ma intreb ce investitii ar trebui facute pentru business, eventual un site, o platforma, o aplicatie ce inca nu exista, o nisa in domeniu.

I am just thinking... What do you say?

Can I hire you  Huh Smiley

jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
October 13, 2013, 12:53:46 PM
 #9

Bani din minerit se fac foarte greu momentan. Pentru a creea un "biznis" ai nevoie de o investitie initiala destul de mare (asic'uri, hostingul pentru ele, racire, n'ar fi o idee prea rea sa le'asiguri, etc...) si chiar si asa mergi tot la risc, cel mai probabil n'o sa atingi ROI. Mult mai sigur ar fi sa cumperi direct BTC si eventual sa incerci tradingul. La volume mari si daca te pricepi s'ar realiza un profit bun.
capitalaccent (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
October 13, 2013, 01:00:17 PM
 #10

Bani din minerit se fac foarte greu momentan. Pentru a creea un "biznis" ai nevoie de o investitie initiala destul de mare (asic'uri, hostingul pentru ele, racire, n'ar fi o idee prea rea sa le'asiguri, etc...) si chiar si asa mergi tot la risc, cel mai probabil n'o sa atingi ROI. Mult mai sigur ar fi sa cumperi direct BTC si eventual sa incerci tradingul. La volume mari si daca te pricepi s'ar realiza un profit bun.

Cred ca renunt la minerit, e prea complicat... ma limitez la trading si arbitrage.
Numai bine si succes!

Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
October 13, 2013, 01:27:00 PM
 #11

Ca sa te apuci acum de minat BTC ai nevoie de ceva resurse, studiu de piata si un dram de noroc. Bitcoin, de fapt criptomonedele in general, sunt un ecosistem intreg: traderi/speculanti, mineri, prestatori de servicii, developeri, tot tacamul. Ai unde sa-ti gasesti locul Smiley.

[PS: Am mutat thread-ul de la Tutoriale]

capitalaccent (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
October 13, 2013, 05:47:54 PM
 #12

Ca sa te apuci acum de minat BTC ai nevoie de ceva resurse, studiu de piata si un dram de noroc. Bitcoin, de fapt criptomonedele in general, sunt un ecosistem intreg: traderi/speculanti, mineri, prestatori de servicii, developeri, tot tacamul. Ai unde sa-ti gasesti locul Smiley.
[PS: Am mutat thread-ul de la Tutoriale]

Stiu, numai ca eu am in sange businessul si as vrea sa fac ceva serios, dar din cate vad Bitcoin nu este cert in totalitate si nu stim cat va dura, e posibil sa fie vwsnic sau sa cada in cativa ani buni... cine stie?! Plus, investitia in masinaria de mining este relativ mare si aduce putin profit, probabil, imi dau doar cu parerea nu am facut investigatii si studiu complet pe tema asta.

Probabil ca ma voi limita la trading pe termen lung nu speculant si la minerit in 'mining pools', am gasit 2 interesante dar trebuie sa mai adaug ceva 'power' la laptop cred... Bitcoin.cz si 50BTC.com. Ce stii despre astea? Sper ca sunt ok...

Merci mult pt input!

Numai bine!
Teo

mrca
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 43
Merit: 0


View Profile WWW
October 13, 2013, 06:15:05 PM
 #13

Salut,
Daca imi dai voie sa-ti mai dau un sfat:
(alti "2 centi"...)
Daca vrei sa minezi pe laptop asta inseamna:
A) sha = un ASIC, ce te va costa (vezi mai sus) si nu are ROI garantat, DAR nu cere mult de la laptop
B) scrypt = GPU (daca ai la laptop) sau CPU, si aici e problema: Laptop-urile NU au fost concepute pentru a disipa puteri mari, in regim 24/7.
Cu alte cuvinte, il parlesti! (best case scenario: alt ventilator, worst: alt M/B).

Eu am schimbat 2 ventilatoare si am ars un M/B de server (un traseu, l-am refacut, dar a ramas experienta... interesanta!).
Un laptop (GPU+CPU) nu ve mina prea curand valoarea lui...

Salut
wickedsick
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 467
Merit: 250


View Profile
October 13, 2013, 06:26:54 PM
 #14

cum sa te apuci de minerit cel mai simplu

in primul rand iti faci cont pe cex.io (poti folosi https://cex.io/r/0/wickedsick/0/  refferal link)

cumperi GH de cat vrei sa investesti si te apuci de minerit instant...daca vrei sa faci investitii ulterioare....mai cumperi gh/s

spor
capitalaccent (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
October 13, 2013, 07:43:14 PM
 #15

cum sa te apuci de minerit cel mai simplu
in primul rand iti faci cont pe cex.io (poti folosi https://cex.io/r/0/wickedsick/0/  refferal link)
cumperi GH de cat vrei sa investesti si te apuci de minerit instant...daca vrei sa faci investitii ulterioare....mai cumperi gh/s
spor

Am deja cont acolo si studiez si asta pe langa celelalte 2 mentionate mai inainte.
Merci si succes!

tutorialevideo
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1161
Merit: 1001

Don`t invest more than you can afford to lose


View Profile WWW
October 14, 2013, 06:09:04 PM
 #16

Salutare uite eu am facut cateva tutoriale video in timp ce invatam si eu despre bitcoin/litecoin, momentan eu minez litecoin 8x7950 2 rigs cumparate dupa ce am vandut masina (crazy:))) }

http://www.tutorialevideo.info/categoria/internet/litecoin

Nu fac reclama pentru incepatori am facut ce am facut ca si eu am invatat la randul meu sper sa iti fie de folos.

Hosting Bitcoin and any mining gear in Europe/Romania.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5228685.msg53918147#msg53918147

For more info you can write me!
capitalaccent (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 134
Merit: 100

Bitleu Team


View Profile WWW
October 14, 2013, 08:14:26 PM
 #17

Salutare uite eu am facut cateva tutoriale video in timp ce invatam si eu despre bitcoin/litecoin, momentan eu minez litecoin 8x7950 2 rigs cumparate dupa ce am vandut masina (crazy:))) }
http://www.tutorialevideo.info/categoria/internet/litecoin
Nu fac reclama pentru incepatori am facut ce am facut ca si eu am invatat la randul meu sper sa iti fie de folos.

Merci, le voi studia... poate aflu si care e diferenta dintre bitcoin si litecoin! Vad ca tot apar noi monede virtuale, pana la urma probabil ca se va dilua toata treaba asta, sau se va stabiliza Bitcoins si restul vor fi doar incercari esuate sau mai mult sau mai putin reusite. Am pus situl tau la bookmarks.

Toate bune!

Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
March 01, 2014, 12:42:34 PM
 #18

Ca sa te apuci acum de minat BTC ai nevoie de ceva resurse, studiu de piata si un dram de noroc. Bitcoin, de fapt criptomonedele in general, sunt un ecosistem intreg: traderi/speculanti, mineri, prestatori de servicii, developeri, tot tacamul. Ai unde sa-ti gasesti locul Smiley.
[PS: Am mutat thread-ul de la Tutoriale]

Salut Cyrus, pana la urma am reusit sa am un LTC Scrypt miner cu 4 280X GPu si 3 Asicuri care mineaza in jurul a 200GH/s fiecare.. problema e ca am creat un nou user aici, renuntand la acesta cu numele firmei si ma intreb daca ai putea cumva sa ma ajuti ca activitatea ca si user 'capitalaccent' sa fie transferta la records aca si a noului user Teodor, si sa fie anulat contul 'capitalaccent' !? banuiesc c a e complicat...

Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3752
Merit: 2948



View Profile
March 01, 2014, 04:09:39 PM
 #19

Raspunsul pe scurt ar fi nu, nu se poate acest face acest lucru. Din mai multe motive, asa cum ti-am raspuns mai pe larg la PM mai devreme.
Avand in vedere ca cele doua conturi nu sunt foarte vechi/au foarte multe posturi, nici nu este necesar, parerea mea.

Teodor
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 250


View Profile
March 01, 2014, 08:19:51 PM
 #20

Raspunsul pe scurt ar fi nu, nu se poate acest face acest lucru. Din mai multe motive, asa cum ti-am raspuns mai pe larg la PM mai devreme.
Avand in vedere ca cele doua conturi nu sunt foarte vechi/au foarte multe posturi, nici nu este necesar, parerea mea.
E ok, dar regulile sunt... strange! Shocked
Nu mai are importanta...

Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!