Bitcoin Forum
May 11, 2024, 02:13:26 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Araba fren sisteminden anlayan var mı ?  (Read 84 times)
Carolinawiestput28 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile
March 12, 2018, 12:49:03 PM

arkadaşlar istanbulda bir senedir araba sürüyorum yeni model aracım var ebs abs işte yenilerden hepsi var sorum su ( bu arada lastikler 0 kıs lastiği hep yeni) misal gidiyorum 60-70 le karsıya rampa koymuslar onu fark edince frene basıyorum araba tekerleri gırttt diye kayıyor hani abs vardı kaydırma yoktu tekerler kaya kaya eskiyecek diyorum.

İkinci sorumda misal 80 le gidiyoruz aniden frene kople bastık arabaya ne olur yine kaydırırmı yoksa yavas yavasmı durur araba. Ben araba sürerken en çok firenler patlayacak diye korkuyorum misal yokus asagıya iniyoruz frene basıyorum agır agır duruyor yokus asagıya aniden bassak fren patlar mı ?
"Bitcoin: mining our own business since 2009" -- Pieter Wuille
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
oturanbilboa
Sr. Member

Activity: 454
Merit: 252

View Profile WWW
March 12, 2018, 06:07:02 PM

Dostum sana bu konunun tekniksel açıklamasını yapamam belki ama tecrübeden gördüklerim kadarıyla kısa bir derleme yapabilirim. Abs dediğin sistem çok hızlı bir şekilde frenleme sistemi. Örneğin dakikada fren pedalına 1000 kere basıyor gibi düşün. Frene sert basarsan kayması ve frenden takır tukur ses gelmesi normal. Aşırı sert fren yaparsan daha çok kayar. Biraz dengeli fren yaparsan, pompalamak diyoruz bir yandan onu yapabilirsen kaymayı en aza indirgersin. Lastikler eskiyecek diye düşünme o kadar orası biraz komik kaçıyor. Her lastik 40 binden sonra tat vermemeye başlıyor o yüzden acıma yani. Bu kaymanın diğer sebebi de araçların hafif olmasından kaynaklı. Yani arabalarda bu donanımlar olduğu halde en iyi hali bu. A6'ya bak bu dertlerin hiçbirisi yok bu şekilde düşünebilirsin.

Carolinawiestput28 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile
March 12, 2018, 06:18:56 PM

Dostum sana bu konunun tekniksel açıklamasını yapamam belki ama tecrübeden gördüklerim kadarıyla kısa bir derleme yapabilirim. Abs dediğin sistem çok hızlı bir şekilde frenleme sistemi. Örneğin dakikada fren pedalına 1000 kere basıyor gibi düşün. Frene sert basarsan kayması ve frenden takır tukur ses gelmesi normal. Aşırı sert fren yaparsan daha çok kayar. Biraz dengeli fren yaparsan, pompalamak diyoruz bir yandan onu yapabilirsen kaymayı en aza indirgersin. Lastikler eskiyecek diye düşünme o kadar orası biraz komik kaçıyor. Her lastik 40 binden sonra tat vermemeye başlıyor o yüzden acıma yani. Bu kaymanın diğer sebebi de araçların hafif olmasından kaynaklı. Yani arabalarda bu donanımlar olduğu halde en iyi hali bu. A6'ya bak bu dertlerin hiçbirisi yok bu şekilde düşünebilirsin.

Teşekkürler peki yokuş asagıya inerken fren olayına ne diyorsunuz kamyonlarınki gibi fren patlama olayı yok değil mi.
oturanbilboa
Sr. Member

Activity: 454
Merit: 252

View Profile WWW
March 12, 2018, 06:28:29 PM

Kardeşim normal şartlarda kamyonlarında freni kolay kolay patlamaz eskisi gibi değil fren sistemleri hayvan gibi gelişmiş durumda. Ama insanımız arabasının bakımlarını yapmayıp bir de aracın limitlerini zorlayıp fazla yük yükleyince oluyor bu fren patlamaları. Tabi bir de kamyon sürdüklerini unutup araba kullanır gibi süren o kadar aptal şoför var ki inanamazsın. Araba için kısmına gelince bunu yaşaman çok çok düşük bir ihtimal. Benzer olay senin içinde geçerli. Aracının durumuna ve senin kullanış şekline göre 20bin ile 50 bin arası fren balatalarını değiştir ve hidroliği kontrol ettir. Fren balatan bitmiş olsa bile diskleri çize çize yine frenler araban ve durursun onu dert etme. Aracın özelliklerini yazarsan sana tahmini bir fren balatası süresi söylerim.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: