Bitcoin Forum
April 27, 2024, 11:33:31 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: MyEtherWallet kullanımı  (Read 365 times)
Mali.sak (OP)
Member
**

Activity: 238
Merit: 10

View Profile
March 13, 2018, 10:02:36 AM
Merited by civilengineer (4), gileri (1), s.kocaman (1)

MyEtherWallet Nedir?

MyEtherWallet ethereum tabanlı (ERC20) bütün tokenleri alabileceğimiz, gönderebileceğimiz, saklayabileceğimiz cüzdana bizi yönlendiren bir aracıdır. Şu anda çıkan ICO'ların çoğunluğu ethereum tabanlı olduğu için gerek icolara katılırken gerekse kampanyalara girmek için bir tane edinmemiz gerekiyor.

DİKKAT!

Öncelikle hackerların kullandığı en yaygın yöntem olan phishing (orjinal sitenin bir kopyasını oluşturarak kurbanın bilgilerini kendi eliyle vermesini beklemek)'ten kurtulmak için google amcaya "mew" "myetherwallet" gibi yazarak siteye girmek yerine, www.myetherwallet.com yazarak giriş yapmalıyız.
Siteye girdikten sonra linkin başında MYETHERWALLET LLC [US] yazmasına dikkat edin. (bknz: fotoğraftaki gibi)

Karşınıza büyük ihtimalle bir uyarı gelir. Sizi uyarıyor. Diyor ki güvenliğinizi kendiniz sağlamalısınız. private key ve diğer anahtarlarınızı kaybederseniz her şeyiniz uçabilir. Güvenliğinden sadece sen sorumlusun biz sadece bir seni blockchaine daha rahat bağlanmanı sağlayan bir ara birimiz.

Cüzdan oluşturma:

O az önceki uyarıyı geçtikten sonra karşına doğrudan Create New Wallet çıkar zaten (Türkçe kullananlar için Yeni Cüzdan Oluştur)
Eğer çıkmazsa Sol üstte New Wallet yazar. oraya tıklayarak aynı yere gelebilirsiniz.
Enter a passworld sizin dosya ile girişte kullanacağınız şifredir. cüzdan oluşturmak için bir şifreye ihtiyacınız var. Ben güvenli bir şifre olması taraftarıyım. 1234 gibi bir şifre yerine uzun bol karakterli bir şifre kullanarak güvenliğinizi bir tık daha üst noktaya çıkarabilirsiniz.
Şifremizi girdikten sonra da create new wallet diyebiliriz.

1. yeni cüzdan oluşturmanız için tıklayabilirsiniz.
2. Cüzdanınıza giriş yapmak için kullanacağınız cüzdan.
3. Şifreyi yanlış mı girdim lan diye düşünebilirsiniz o zaman göze tıklayın ki yazdığınız şifreyi görebilesiniz.

evet karşımıza bu şekilde bir ekran geldi.

Download Keystore File (UTC/JSON)
Bu dosya bizim özel anahtarımızın az önce ki şifre ile şifrelenmiş dosyasıdır.  Cüzdanımıza giriş yöntemlerinden birisidir. Ben korunması taraftarıyım.
Bu dosyayı kaybetmeyin. tekrar erişebilirsiniz onda herhangi bir sıkıntı yok ama en iyisi indirince temiz bir flash'da kenarda saklamanızdır.

Anladım ve devam ediyorum.

Şimdi de karşımıza private keyimiz geldi.
Private key sizin cüzdanınıza giriş yapmak için kullanacağınız bir diğer yöntemdir.

Cüzdana giriş yapmak için sadece private key yeterlidir. Aynı zamanda private keyi importlama işlemlerinde de kullanacağımız için yine saklama taraftarıyım. Fakat sıkıntı yok kaybetseniz bile UTC dosyası ile cüzdanınıza giriş yaptığınız taktirde yine görebilirsiniz.

Save your adres diyerek cüzdan oluşturma işlemini tamamlamış oluyoruz.

Cüzdanıma nasıl giriş yapabileceğim?

Bizim artık bir cüzdanımız olduğu için Hardware wallet, metamask, keystore istediğiniz herhangi birisine tıklayabilirsiniz. sıkıntı yok aynı adrese yönlendiriyor zaten.

1. View w/ Address Only : Buradan sadece cüzdanımızda ne kadar ETH varmış onu görebiliriz.
2. Metamask/ Misk : (Metamask chrome üzerinden bir eklenti ile myetherwallet.com'a girmeden cüzdanımızı kontrol etmemizi sağlar) (bununla ilgili bir yazı var ise linki araştırıp eklerim yoksa ihtiyaç doğrultusunda bunun kullanımı hakkında da bilgi girerim)
Ha bu arada dikkat edin fotoğraflarda sağ üst köşede turuncu bir simge var. google addbloker'ın yanında ki. o metamask'ın simgesi işte.
3 - 4 - 5 bunlar donanımsal cüzdanlar. Bununla ilgili forumda çok kaliteli bir açıklama mevcuttu bulabilirsem eklerim.
6. Keystore / JSON file : Bilgisayara indirdiğimiz kendi şifremiz ile şifrelenmiş dosya.
7. Mnemonic Phrase : 12 veya 24 kelimeden oluşan anahtar. Şu anda MyEtherWallet kelime oluşturulmasını desteklemiyor fakat ledger veya Trezor bu kelimeleri oluşturabiliyor.
8. Private Key : Yine indirdiğimiz özel anahtarımız bizim.

Benim devamlı kullandığım yöntem JSON dosyasıdır. bunun en büyük sebebi özellikle airdroplarda bazı sivri zekalılar eth adres yerine private key isteyebiliyor. Boşluğa düşersin dalgınlıkla private keyi verebilirsin. bir risktir. o riski ortadan kaldırmak için kullanmıyorum.

Yine de size kalmış istediğinizi kullanabilirsiniz. JSON derseniz cüzdanınızın olduğu dosyayı ve şifreyi girerek Private key derseniz de sadece özel anahtarınız ile cüzdanınıza girebilirsiniz.

Cüzdana ilk girişinizde adresinizi ve private keyinizi bildirir. aynı zamanda adresin ve private keyin QR kodu da mevcuttur. bir kopyalarını alabilirsiniz.

Almazsanız sıkıntı yok. cüzdana girdiğiniz zaman görebiliyorsunuz.

MyEtherWallet Paneli

1. Yeni cüzdan oluşturmak için
2. ETH veya token göndermek için
3. Swap : Şu anda BitY destekliyor bu hizmeti. ETH/BTC/REP arasında otomatik değişim yapabiliyorsunuz. Oranlarını görebilirsiniz.
4. Offline gönderim. daha önce demediğim için herhangi bir bilgim yok.
5. Contracts : Bazı coinler contract adreslerini değiştiriyor. Değiştirdiği zaman bu bölümü kullanıyorsunuz. Bunun kullanımı değiştirilecek token olduğu zaman uzun uzun anlatılıyor. Pecilium tokeni için daha önce gerekmişti. Forumdan bir arkadaş bunun için uyarmıştı. tokenin çöp olmaması için gerekli bir işlem.
6 - 7 : Bende yok o konular.
8. Bir gönderim veya alım yaptınız. durumunu buradan kontrol edebilirsiniz. tx kodu zaten size verilir.
9. View wallet info: adres, keystore file, private key buradan görebilirsiniz.
10. gas price: gönderim için kullanılacak benzin.
11. dili değiştirebilirsiniz.

Gönderim ücreti:

Toplam TX maliyeti = Gas limit * Gas price'dir.
Gas limit dediği gönderim için ne kadar kullanılacak. gas price ise gas'ın ücreti ne kadar olacak.
Şu anda gas price için benim otomatik 41 GWEİ diye göstermiş. Orta hızla gönderim için 41 GWEI= 0.000000041 ETH yapıyor.
Standart olarak da 21000 Gas limiti vermiş.

Standart 21000 Gas limit verildiği için 21000 kullanacak diye bir şey yok. O sınıra kadar kullanım gerçekleştiriyor. gönderilen token sayısına göre değişiyor.

Örnek vermek gerekirse 2 tane tx var
1. 2844 token gönderilmiş https://ethplorer.io/tx/0x9dbf5f60b3e3846cf2868d8f1f382b6c3cf7f3a8c7d74ffb79e2a09eff906505
40300 gas kullanılmış
TX cost: 0.000322448 ETHER

2. 8400 token gönderilmiş https://ethplorer.io/tx/0x9c005aacb37a987f528203c312e5318573c9aa774f9a1045cf22ac2b32bec10e
55000 gas kullanılmış.
TX cost: 0.000443472 ETHER   (0,00000000ETH*55000)

Gönderim yapacağınız zaman eğer aceleniz yoksa 2 GWEI ye çekin bunu 1 GWEI'ye çekin ve deneyin işlem iptal olabilir. iptal olursa 4 yapın 8 yapın. sanırım 4'te de işleminiz 1 saate kalmadan tamamlanır. Ben genelde 4'ü kullanıyorum. Çok acelem varsa tabi ayrı ozaman 40

Token ekleme işlemi:

Yeni tokenler otomatik cüzdana ekleniyor fakat bu zaman alabiliyor. Gelen tokenleri cüzdanınıza eklemek için

BURADA en ince ayrıntısına kadar anlatılmış.

Token gönderme işlemi:

Yine forumda en ince ayrıntısına kadar anlatışmış bir konu mevcut. O da BURADA
1714260811
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714260811
Reply with quote  #2

1714260811
Report to moderator
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714260811
Hero Member
*

Ignore
1714260811
Reply with quote  #2

1714260811
Report to moderator
1714260811
Hero Member
*

Ignore
1714260811
Reply with quote  #2

1714260811
Report to moderator
1714260811
Hero Member
*

Ignore
1714260811
Reply with quote  #2

1714260811
Report to moderator
cryptobaro
Full Member

Activity: 1120
Merit: 200

Turkish Translator

View Profile
March 13, 2018, 10:38:50 AM

Faydalı bir paylaşım olmuş teşekkür ederiz  Smiley

1881 - 193∞
cryptobr4in
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 1

View Profile
March 13, 2018, 01:42:34 PM

Güzel bir konu olmuş teşekkür ederiz. MEW'in standart ayarları çok maliyetli olduğu için ben token gönderimlerinde 4 GWEI'den yanayım çoğunlukla 5 dakika içerisinde gönderimler tamamlanıyor.
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
March 13, 2018, 04:29:04 PM

Güzel bir konu olmuş teşekkür ederiz. MEW'in standart ayarları çok maliyetli olduğu için ben token gönderimlerinde 4 GWEI'den yanayım çoğunlukla 5 dakika içerisinde gönderimler tamamlanıyor.

ideali zaten 4 GWEI. bugün 2 GWEI ile gönderdim yarım saat içinde hesaba geçmişti eth.

akm3535
Full Member

Activity: 252
Merit: 100

The Standard Protocol - Solving Inflation

View Profile
March 14, 2018, 12:48:41 PM

Yeni başlıyanlar için faydalı bir başlık olmuş yeni başlıyanlar bu gibi olayları kavramak için gerçekten cok kafası karışıyor eline saglık Smiley

Quite
Full Member

Activity: 448
Merit: 157

View Profile WWW
March 14, 2018, 03:08:11 PM

Güzel ve detaylı anlatım için teşekkür ederim. Bilmeyen bir çok kişiye yol haritası olacaktır. Private keyini hata ile paylaşanlar içinde önlem teşkil eder. Matemask kullanımını kesinlikle öneriyorum. Bu konu ciddi anlamda önemle. Çünkü matemask üzerinden giriş yaptığınızda private key girmeniz gerekmiyor.

murado
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 2

View Profile WWW
March 14, 2018, 03:40:05 PM

güzel bir cüzdan hesabı ama malesef şifreleriniz kaptıktan sonra kimse bitşey yapamıyor artık bütün coinler elden gidiyor.

Vertex   |   A UNIQUE ECOSYSTEM FOR INVESTORS, THE COMMUNITY AND ICOS
╚═════  'The worlds first ICO aftermarket'  ═════╝
marn6767
Member
**

Activity: 252
Merit: 13

View Profile
March 14, 2018, 03:43:31 PM

gayet başarılı bir anlatım olmuş. Bilmeyen arkadaşlar için oldukça açık ve anlaşılır bir konu olmuş. Ellerinize sağlık.
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
March 15, 2018, 08:34:10 AM

MEW ve benzeri token cüzdanlarının kullanımını bilmeden bounty den gelenleri aktarmanız imkansız. Bu nedenle bilinmesi gerekiyor. Kullanması zor değil. denemelik bountyden gelen birkaç tanesini borsada işlemi varsa veya farklı bir mew adresinize göndererek bile deneyim kazanabilirsiniz.
hakanb
Newbie
*

Activity: 16
Merit: 0

View Profile
March 15, 2018, 08:42:21 AM

teşekkürler.
çok faydalı öğretici başlıklar-konular.
elinize sağlık
redsilentstorm
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile
March 15, 2018, 08:45:57 AM

Ellerine sağlık yeni kullanıcılar için iyi bir kaynak olabilir. Yalnız konuyu yeni başlayanlarda açsan daha iyi olurdu. Ek olarak benzer bir konu resimli anlatımıyla forumda vardı.
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
March 15, 2018, 09:19:33 AM

Detaylı ve güzel bir şekilde açıklamışsın. eline sağlık.
ZaPpaRa83
Full Member

Activity: 770
Merit: 103

View Profile
March 21, 2018, 11:35:57 AM

Çok güzel olmuş dostum. yeni başlayan arkadaşlar için gerçekten faydalı bir kaynak olmuş. Umarım forumda böyle başlıklar için arama yapmadan , konu açıp forum kirliliği yaratmazlar
burkay
Full Member

Activity: 644
Merit: 103

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
March 21, 2018, 12:18:51 PM

üstsd ellerine sağlık. her ne kadar anlatılsada bu cüzdan bilmeyen insana çok kolay hata yapyırıyor. zorluk çıkarması için ellerinden geleni yapmışlar. çıkarmadılar bi mobil uygulama rahat rahat kullanalım. aynı şey delta içinde geçerli.

ArmaDildo
Full Member

Activity: 672
Merit: 100

View Profile
March 21, 2018, 01:51:56 PM

Bu şekilde görsellerle anlatan çok kişi oldu bu forumda ama hep arka sayfalarda kaldı yeni gelenler için ilk sayfada durmalı bu, elinize sağlık gerçekten

usakli64
Full Member

Activity: 966
Merit: 142

View Profile WWW
March 21, 2018, 02:17:19 PM

myetherwallet değilde metamask kullanmak daha kolay. Genel olarak transfer yapacağım zamanda idexte varsa idexten yoksa forkdeltadan gönderiyorum.

NE MUTLU TÜRK'ÜM DIYENE
freedomforever
Member
**

Activity: 336
Merit: 11

View Profile
March 21, 2018, 02:31:44 PM

Paylaşımın için emeğine sağlık. Birçok arkadaşın canı yandı yazının başlığında belirttiğin konudan. Elle harfleri tek tek yazmak veya daha önce linki yazdığımız yerden copy paste ile adrese gitmek gerekir. Dikkatli olalım arkadaşlar, emeklerimiz bi hırsızın haksız kazancına dönüşmesin.

AoiSpringWater
Newbie
*

Activity: 79
Merit: 0

View Profile
March 22, 2018, 12:33:47 AM

Paylasim icin Tesekkurler bende myethereallet kullaniyorum , su ana kadar transfer Yapma geregi duymadim fakat chrome uzantisi sayesinde baya kullanisli
Pages: [1]
  Print  

Jump to: