Bitcoin Forum
May 04, 2024, 02:39:13 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: Kazancımızın Vergilendirilmesi Hakkında!  (Read 843 times)
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 18, 2019, 11:53:35 AM

Arkadaşlar,

Bir kaç başlığa baktım regüle edilmemiş hiç birşey olmaz diyorlar. Öyle demeyin Smiley Olur. Öncelikle verginin kanuni olması zorunlu elbette. Ancak iş herzaman öyle olmuyor. Yeni ürün çıktı istediğin kadar al sat değil hukuki niteliği ne ise ona göre işlem yapılması lazım. Kripto paranın hukuki niteliği tartışmalı ki ben de bu konuda bir makale yazmaktayım. O sebeple verginin ne olacağı tartışmalı oluyor. Ne kadar olacağı tartışmalı oluyor. Ancak en kötüsünden güzel bir gelir vergisi yaparlar. Eskiden kripto paraya eşya diyip direkt kdv de eklemeye çalıştılar. ABD'de yapıldı bu. Çin'de de. Baktılar eşya değil itirazlar geliyor. Şimdi de hisse senedi gibi düşünülüyor genel olarak. Sanki borsadan hisse almışsınız gibi yıllık 22bin tl'yi geçerse geliriniz bildiğim kadarıyla %20 civarında bir vergisi var. Ancak burada da olaylar karışık. Normalde borsada hissede şirket kâr dağıtırken şahıs adına önceden parayı kesip yatırıyor vergi dairesine. Ancak burada da böyle bir durum olmadığı için vergiyi sizin beyan etmeniz lazım. Beyan etmezseniz geriye dönük vergi çıkarırlar. Çıkaracaklar. Gözlerini dikmiş bekliyorlar sizin para kazanmanızı Smiley

Benim şahsi kanaatim ise şu. Tüm kripto paralar aynı değildir. Kimisi para niteliğinde kimisi ise hisse senedidir. (ICO'larda olduğu gibi bildiğiniz üzere ipo yani halka arzın coin versiyonudur bu) Kimisi ise ne para ne senet ne başka bir şeydir. Teknoloji icattır, eşyadır. Yani devletlerin burayı regüle etmesindeki en temel sorun bu işin uluslararası olması. Yani siz eşyayı gittiniz aldınız kimse bilmiyor. Devletler kendi sınırları içindeki şirketlerden bilgiyi alabilir. Ama sizin neyiniz var neyiniz yok öğrenemiyorlar. Kanaatimce yakında uluslarası bir kurum kurulacak bu işlerin takibi için. ICOlar coinler bu kuruma bilgi vermezse kara listeye alınacak.

Mutlaka vergiyi ödemeniz gerekecek. Normalde herkes dolar aldım vergisi yok zanneder. Ancak onun da vergisi vardır. Yıllık bir miktardan fazla kazanırsanız hop çökerler. Belki de bu yüzden birtane kripto para fonu kurulup kişilerin o fon üzerinden (şirket üzerinden) sadece kurumlar vergisi ve gelir vergisi ödemesi gerekebilir. Bu miktar da hiç azımsanacak bir miktar değil. %40lara varabilir. Devlet açmış gözleri bekliyor. Oturacağız yakında kucağına.

Peki ne olacak nasıl çözeceğiz. Şimdilik TL'ye geçtiğiniz anda vergi borcunuz doğmuş olacak. Sizin beyan etmeniz lazım. Etmezseniz vergi kaçırma cezaları daha da fazla olur. Gerçi uzlaşma ile affettiriliyor büyük çoğunluğu. Türkiyedeki sistemde vergi ödemek enayilik gibi birşey. Ödemeyin sonra affederiz biz hacı diyip ödeyenleri tokatlıyor devleti âlâmız.

Son olarak çözüm şu. Eğer bu işe inanıyorsanız. Tüm finans sisteminin değişeceğini düşünüyorsanız bekleyin. Birincisi kripto para kartları çıkacak. Direkt onlarla ödeme yapacaksınız. Ama bu da sisteme kayıt oluyor. İkincisi herkes yavaş yavaş kripto para kabul etmeye başlayınca (ki bu kaçıınlmaz gibi duruyor. Para savaşında fiat vs. kıymetli maden vs. elektronik para vs. kripto para'da kirpto para kazanacak. Bunun lamı cimi yok.) yavaş yavaş kimsenin haberi olmadan harcayabileceksiniz. Azıcık para yiyelim derseniz şu anda vergisini verirsiniz. Ya da 20 bini geçmeyecek şekilde yıllık Kâr edin. Eşe dosta hesap açıp onlardan alın. Ben bu kripto paranın vergilendirilmesine karşıyım genel olarak belli istisnalar dışında ama yapacak birşey yok. Vergi kaçırmak da bize yakışmaz. Şimdilik para yemek isterseniz vergisiyle yiyin. Yoksa bekleyin. Cidden güzel günler bizi bekliyor. Çiftlik banka benzemez burası, burası bir ekonomi devrimi. Burası bir kur savaşı para savaşı (currency war).

Bilmediğim yerleri aydılatırsanız düzeltirseniz sevinirim.

Selamlar.

Bu konu defalarca tartışıldı. Kanunsuz vergi olmaz! Yani illa kanuna bağlı bir düzenleme yapılacak. En fazla bankacılık faaliyeti gibi gösterilip %5 stopaj istenir onunda banka faaliyeti olduğunu beyan ederseniz. Yoksa kanunen kripto para ticareti diye bir tanımlama yok.

İsterseniz tamamını buradan okuyabileceğiniz yazıda aşağıda alıntıladığım kısımda anlatıldığı gibi, vergi kanunla gelir ve geriye yürümez.
Anayasamızın 73'üncü maddesinin üçüncü fıkrasındaki "vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir ve kaldı-rılır" ifadesi, "kanunsuz vergi olmaz, temsilsiz vergi olmaz" ilkesini hük-me bağlarken vergi borcu - vergi alacağı ilişkisinde her iki yönden sonuç-lar yaratan bir kuralı öngörmüş olmaktadır. Böylelikle kanuni dayanağı ol-mayan vergilendirmenin mümkün olamayacağı anayasal güvence altına alınmıştır.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714833553
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714833553
Reply with quote  #2

1714833553
Report to moderator
1714833553
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714833553
Reply with quote  #2

1714833553
Report to moderator
Alitugra
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 1

View Profile WWW
January 18, 2019, 03:06:23 PM

Keşke belirli oranda vegi verebilsekte para yatırırken ve çekerken korku yaşamasak. Çünkü belirli bir miktarın üstunde hesabınıza para girdiğinde MASAK tarafından tespit edilmesi ve hesabınızın bloke olması demektir. Yasal olduğunu ve mali sorunlar yaşamadan kullanabilmek için vergilendirilmemiz şart.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
ynclksnr321
Member
**

Activity: 280
Merit: 10

View Profile
January 22, 2019, 03:44:44 PM

Keşke belirli oranda vegi verebilsekte para yatırırken ve çekerken korku yaşamasak. Çünkü belirli bir miktarın üstunde hesabınıza para girdiğinde MASAK tarafından tespit edilmesi ve hesabınızın bloke olması demektir. Yasal olduğunu ve mali sorunlar yaşamadan kullanabilmek için vergilendirilmemiz şart.

aynen birçok insan maalesef burda sorun yaşıyor. miktar ne kadar büyükse aslında sıkıntı okadar büyüyor. bir miktara kadar bölüştürüp tr ye getirmek sıkıntı olmayabilir ama bazı rakamları gerçekten tr de anlatmaya çalışmak imkansız gibi birşey.
Teksastony
Newbie
*

Activity: 45
Merit: 0

View Profile
January 22, 2019, 07:58:03 PM

2017 Kasım ayında Gelir İdaresi Daire Başkanlığına kripto para ticaretinin vergilendirilmesi konusunda, yaptığım özelge başvurusuna hala bir cevap gelmedi.

KDV'ye mi yoksa, bsmv'ye mi konu olacağı
Gelir vergisine mi tabi olacağı gibi, beş altı maddelik bir özelge talebim olmuştu. Üzerinden geçen zamana bakılınca buna bir çözüm getirelememiş gibi duruyor.

Çok da tartışmaya gerek yok. Kanunda nelerin vergi konusu olduğu ve nasıl olacağı aşikar. Fakat bu iş kolu için muğlak.

Kazancım varsa eğer gidip, gelir vergimi veriyorum.

Vergi çok sorun değil, bir şekilde hallolur fakat bankacılık ciddi sorun. Gelen para, giden para. Epey baskılı son dönemde. Kaynağı belli olsa da sorun.
Örneğin, garanti bankası hesaplarımı kapattı. Sebebi bu tarz işlemlere onay vermemeleri.
İç kontrol birimine takılıyor işlemler.

Tubitakın oluşturduğu komite şekil verecektir bu işlere. Çok kafa yormamak lazım. Yıllık bazda kar varsa, gidip vergi vermek en sağlıklısı olacaktır.
Drldrl2767
Jr. Member
*

Activity: 257

View Profile WWW
January 25, 2019, 11:24:21 AM

Kazanc vergilendirilirse bitcoinde tanınmıl ve yasallaşmış olur kaldıki zaten yavaş yavaş bu noktaya doğru evriliyor bu durum.
Orhansarkaya19
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 210

View Profile
January 25, 2019, 09:17:24 PM

Vergiler geriye dogru isler mi? Yani kanuni olarak o zaman vergisi olmayan ilerde bprcumuz cikar mi Devletimize? Bence kanunlar geriye islemez islersede olumlu yonde bize dogru ilerler. Ama belli de olmaz yani Smiley
sertans
Copper Member
Newbie
*

Activity: 168

View Profile
January 26, 2019, 08:49:44 AM

Türkiye'de kripto para kullanıcısı pek çok ülkeden daha fazla gözüküyor. Buradan alınabilecek vergiyi gözardı etmeyeceklerdir. Ben şu ana kadar yatırdığım paradan hiç TL çekim yapmadım. Gerçekten merakla düzenlemeler nasıl olacak, ne kadar vergilendirme olacak bekliyorum.
slvrbrk
Jr. Member
*

Activity: 160

View Profile WWW
January 26, 2019, 08:14:47 PM

Bir çok yerde okudum Masak tarafından insanların hesaplarına bloke konulduğunu.Bu durumun korkusundan daha çekim yapmadım yatırdığım paraları.Ki hep küçük tutarlar ve airdroptan gelenler var.BTCTURK komisyonlarına bakarken fee + kdv yazdığını gördüm TL çekiminde .Bu aslında bir şekilde vergisini ödemek değil midir?Bilen arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.

● ●   CATEX.io   ● ●
|    |  Transaction Mining Exchange  |    |
(((((((  TRADE NOW  )))))))
BACARAN
Jr. Member
*

Activity: 560

View Profile
January 26, 2019, 09:17:22 PM

Bir çok yerde okudum Masak tarafından insanların hesaplarına bloke konulduğunu.Bu durumun korkusundan daha çekim yapmadım yatırdığım paraları.Ki hep küçük tutarlar ve airdroptan gelenler var.BTCTURK komisyonlarına bakarken fee + kdv yazdığını gördüm TL çekiminde .Bu aslında bir şekilde vergisini ödemek değil midir?Bilen arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.

O sadece normal vergi, burada bahsi olan çıkacak olan gelir vergisi ama o konuda bir mevzuat yok, şu anda masak tarafından incelenen ana konu ise yurt dışına para kaçırmak mevzusu, o kadar ufak meblağlar ile uğraşmazlar.
DecompUS
Jr. Member
*

Activity: 98

CAT.EX Exchange

View Profile
February 02, 2019, 09:47:54 PM

Şuan için bir vergilendirilme durumu tam olarak yok sanırım.

● ●   CATEX.io   ● ●
DecompUS
Jr. Member
*

Activity: 98

CAT.EX Exchange

View Profile
February 03, 2019, 10:56:12 AM

Şuan için herhangi bir vergi kanunu yok gibi.Ama bundan 5 yıl sonra geriye dönük vergilendirme gelirse kötü olur.

● ●   CATEX.io   ● ●
GeliyolesFerts
Newbie
*

Activity: 2

View Profile
February 10, 2019, 09:22:11 AM

Bence de vergilendirilmeli.
gambleroflife (OP)
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 3

View Profile
March 10, 2019, 09:26:52 PM

Yanlış anlaşılma olmasın. Hukuki tanımına göre geriye dönük çıkarabilirler. Ancak kanaatimce düzenleme gelene kadar bir vergilendirme olamaz. Dolayısı ile geriye dönük talep zor geliyor. Mümkün değil değil ama kolay hukuki olmaz gibi.
Drldrl2767
Jr. Member
*

Activity: 257

View Profile WWW
March 15, 2019, 12:34:17 PM

Kazancınızın vergisini zatenc ürkiyede iseniz çekim yaparken işlem ücreti olarak ödemektesiniz. Çekim yaptığınız borsada devlete vergisini ödediği için otomatikmen sizin bir sorumluluğunuz yok.
paulk11087
Sr. Member

Activity: 987
Merit: 254

View Profile WWW
March 15, 2019, 04:42:27 PM

bende aynı şeyi düşünüyorum kesinlikle. birçok yatırımcı maalesef para kazansa bile parayı nasıl ülkeye sokacağını düşünüyor sorun yaşıyor. en güzeli bir şekilde vergilendirilmesi olacaktır.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 07, 2019, 02:53:13 PM

Kanunda listelenmiş olan vergiler vardır. Mesela araç alımında-satımında, ev alım-satımında, teknoloji araçları için, vs... Bir de listelenmemiş vergiler vardır. Bunlar genel olarak "gelir vergisi" üzerinden beyan usülüne göre hesaplanır. Yani banka hesabınızın birdenbire 500.000 TL artması, sizin bir yeden gelir elde ettiğinizi gösterir. Bunun da vergi dilimleri üzerinden oranları vardır.
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
April 07, 2019, 05:01:01 PM

Vergi çok sorun değil, bir şekilde hallolur fakat bankacılık ciddi sorun. Gelen para, giden para. Epey baskılı son dönemde. Kaynağı belli olsa da sorun.
Örneğin, garanti bankası hesaplarımı kapattı. Sebebi bu tarz işlemlere onay vermemeleri.
İç kontrol birimine takılıyor işlemler.

neden bazi bankalarda takiliyor, bazilarinda takilmiyor? ya da banka ile alakali degilde, rastgele takilanlarin mi haberini aliyoruz sadece?
eger bankalar kendilerine göre bu islemleri kontrol ediyor ve geregini yapiyorsa, o bankalardan uzak durmak lazim.
garanti bankasini oldum olasi sevemedim zaten, calismiyorum da... bir böyle haberleri okuyunca iyice kil oluyorum bu bankaya:)

en güzeli yurtdisinda bir hesap actirip oraya bozdurmak ve oradan da türkiye'ye parayi transfer etmek. buradan da yerli bankalar "nereden geliyor bu para?" sorusunu sormazlar herhalde, yurtdisindan para getireni de sorgulayan ve zimbalayan banka varsa - o banka bizden degildir.
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
April 07, 2019, 05:16:57 PM

vergilendirmeye tabi olursanız hiç merak etmeyin maliye banka aktivitelerinizden sizi rahatlıkla bulur ve ev adresinize tebligat gönderir.

kazancın aldı başını gidiyor, kar yapıyorsun o zaman muhasebeci, maliye, avukat üçgeninden başlarsın ufak ufak yoklamaya. vergi verilecek ise verir kurtulursun.
ripplecanavari
Member
**

Activity: 630
Merit: 37

View Profile
April 07, 2019, 07:21:58 PM

kazancımızı vergileyeceklerse kaybımızı da vergilesinler o zaman ne kadar kaybedersek belirli bir yüzde ödeme yapsınlar oldu anasını satayım kıçımızı yırtıp risk alıp kazanalım buna vergi ödeyelim ama kaybettiğimizde onlar bize hiçbir şey ödemesin tamamen saçmalık vergi olayı elden al sat yapar yine de o vergiyi vermem ulan
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  

Jump to: