Bitcoin Forum
May 25, 2024, 04:26:57 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Google'ın ICO Reklamlarını Yasaklaması Piyasa İçin Olumlu Bir Adım  (Read 429 times)
lossnet (OP)
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
March 15, 2018, 01:21:43 PM
Last edit: March 16, 2018, 01:00:38 AM by lossnet

Başlıktan da anlayacağınız gibi ben Google'ın yasaklama kararını kripto piyasası için olumlu bir adım olarak görüyorum. Karalar bağlamaya ve negatif düşünmeye hiç gerek yok. Kısaca sebeplerimi anlatayım...

1. Geçen sene yapılan ICO'ların ortalama %45'i başarısız oldu. %20'ye yakını da ölmek üzere...
2. Özellikle yatırımcılar artık ICO'lardan çekinmeye başladı. Çünkü para bağlıyorlar ve pek çoğu projelerini gerçekleştiremiyor.
3. Peki bu ICO'lar en çok nereden yatırımcılara ulaşıyorlardı? Tabiki de Google reklam araçları ile internete bağlanılan her noktadan.
4. Başarılı bir yol haritası ile ortaya çıkan bir proje zaten hem sosyal medyadan hem de forumlardan bounty/airdrop kampanyaları ile "ben buradayım" diyebilir; milyonlarca kişinin dikkatini de çekebilir. Ama eğer başarılı bir yol haritası yoksa, whitepaper'ı taklitse, reklam yoluyla kendini şişirip başarılı olarak gösterebiliyor şu anda.
5. 2018 yılında milyonlarca yeni insan kripto piyasasına adım atacak. Bu insanlar eğer yalancı ICO'ların kucağına düşerse piyasadan ürker ve kaçarlar. Oysa ki kripto eko-sisteminin hacimsel büyümesi, yeni kişilerin pazara girmesine bağlı.
6. Google, ICO'lar konusunda başarılı/başarısız, saygın/saygın olmayan, güvenilir ya da güvenilir olmayan diye bir ayrım yapıp da reklam alamaz. Ya hepsini kabul etmek zorundaydı ya da hepsini yasaklamak.

Sözün özü şu: Çöp projeler Google reklamları ile şişirilip halkı dolandırıyor. Google da hem reklamverenlerin (saygın markaların) güvenini kazanmak zorunda hem de bizlerin dolandırılmamasını güvenceye almak zorunda.
Eğer ortalık dolandırıcı ICO'lar ile dolarsa, Google da büyük reklamlar veren müşterilerinden artık para alamamaya başlar. Çünkü binlerce ICO reklamı zırt-pırt ekranlara dolarak, dürüst reklamların yayınlanmasının önüne geçmeye başlar.

Google'ın bu kararı bence piyasayı dolandırıcılardan temizlemek için önemli bir adım. Tamamen engeller demiyorum. Sadece olumlu bir adım diyebilirim. Bunun sonuçlarının nasıl olacağını yasaklar başlayınca -muhtemelen yıl sonuna kadar- görmeye başlayacağız.

Herkese bol kazançlar.
CryptoBey
Full Member

Activity: 448
Merit: 107

View Profile WWW
March 15, 2018, 01:30:17 PM

Google da açıklamasında müşterilerin zarar görmemesi için bu kararı aldıklarını söylemişti. Birçok insanın zarar gördüğü açık. Etraf scam projeden geçilmiyor ve bunlar kesin olarak kripto piyasasına zarar veriyor. Başarılı projeler google'a ihtiyaç duymadan kendini kanıtlayacaktır.

Yolu bilmek ile yolda gitmek arasında büyük bir fark vardır. Morpheus
bircoin
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 251

Presale Starting May 1st

View Profile
March 15, 2018, 01:33:52 PM

Zaten reklamsız ve bountysiz ( İmza, Facebook ve twitter ) projeler sağlam oluyor . Yüksek kazanç sağlayan hangi projenin bountysi vardı ki ? Çok azında belki .

▄▄██▄▄
 ▄▄██████████▄▄
████████████████
████████████████
█████▀▀  ▀▀█████
█▀▀          ▀▀█
     ▄▄██▄▄
 ▄▄██████████▄▄
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
 ▀▀██████████▀▀
     ▀▀██▀▀
INVESTA████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████
████
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
████
     ▄▄██▄▄
 ▄▄██████████▄▄
████████████████
████████████████
█████▀▀  ▀▀█████
█▀▀          ▀▀█
     ▄▄██▄▄
 ▄▄██████████▄▄
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
 ▀▀██████████▀▀
     ▀▀██▀▀
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
March 15, 2018, 02:08:34 PM

Ben de bardağa dolu tarafından bakılmasını sağlıklı buluyorum. Reklamların her alana taşınmaması lazım çünkü konuyla ilgisi olmayan birçok kişi hayal alemine kapılıp dolandırılabiliyorlar.

Crypto Koala
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile WWW
March 15, 2018, 03:04:08 PM

Bende aynı şekilde düşünüyorum. Google/facebook reklamları, iyi grafikler, iyi bir web sitesi ile birçok kişiden kolayca yatırım toplanabilir.

afmfk06
Member
**

Activity: 365

View Profile
March 15, 2018, 03:10:31 PM

Ben de Google ın aldığı kararı kripto piyasası ve yatırımcısı açısından olumlu buluyorum. Bu yasak birçok insanın sahtekarlar yüzünden zarar görmesini önleyebilir. Zaten piyasa da bunu olumsuz olarak algılamadı takip ettiğim kadarıyla.
ayeaye87
Member
**

Activity: 322
Merit: 15

https://bitsdaq.com/signup?referralCode=S8RESFC8

View Profile WWW
March 15, 2018, 03:12:45 PM

Bu konu da devletlerin yaptırımı olmalı. Yoksa Reklam ile olacak kadar basit değil bence. Eğer birisi bir ico yapacak ise muhakkak birşey ortaya koymalı. Bir varlık gösterebilmeli. Hayali olmamalı yani. O zaman bu kadar çöp ico olmaz. insanları bu kadar fazla mağdur olmazlar. Reklam konusunda ise google yaptığı çok doğru bir adım olmuş. Çünkü en etkili kanalların başında Google geliyor. Sonra Facebook belki onlardan çok sonra Twitter devreye giriyordur.

ankara44
Member
**

Activity: 434
Merit: 14

View Profile
March 15, 2018, 03:22:47 PM

Bilebildiğim kadarıyla icolar ile hayaller pazarlanıyor. Arkasında somut varlık veya sermaye bulunan ico olduğunu sanmıyorum. Vaziyet böyle olunca para toplanırsa zaten takvim çalışıyor toplanmazsa yapacak bişey yok. İco = sıfır maliyet neredeyse.
Suleiman the Magnificent
Full Member

Activity: 504
Merit: 120

View Profile WWW
March 15, 2018, 03:41:30 PM

Son zamanlarda baya artmıştı reklamlar iyi olmuş yasaklama kararı. Bir sürü scam projeye denk geldim, kim bilir ne kadar düdüklediler milleti. Zaten sağlam icoların reklama ihtiyacı da yok. Organik şekilde büyüyor çoğu, hemen hardcap yapıp kapatıyor ico defterini.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1140

View Profile
March 15, 2018, 03:49:38 PM

bir de negatif görüş bildirelim  Wink, google'ın insanlığa hizmet amacı taşıdığını düşünmüyorum. blockchain ile düzeninin bozulacağından ürkmüş olabilir. bat var örneğin, kullanıcılara reklam izlediği için para verecek, brave tarayıcı geliştirdi. ilk ödemeyi de yaptı bildiğim kadarıyla...facebook zaten eskidi, kullanan kalmadı neredeyse, alışkanlık edinenler vs kaldı o mecrada...

"Küllü hâlin yezûlü" =>> Her hâl geçicidir
Nasit uygun
Member
**

Activity: 140

View Profile
March 15, 2018, 03:54:10 PM

zaten googlea reklam veren icolarin cogu dolandirici falan oluyordu. duzgun bi proje yeterince adini duyuruyor ve icosuna bile yatisemiyoruz.
Gwerimos
Member
**

Activity: 210

View Profile
March 15, 2018, 03:57:41 PM

Reklamlar genelde girdigin sitelere gore cikiyor ama bence icolarin basarisiz olma nedeni zaten cogunun bir amacinin olmamasi hepsi biz daha farkli bir odeme yontemi gelistirdik diyorlar. Bize odeme yontemi degil guzel fikirler lazim.
avalonn
Full Member

Activity: 728
Merit: 151

View Profile
March 15, 2018, 04:00:28 PM

bir de negatif görüş bildirelim  Wink, google'ın insanlığa hizmet amacı taşıdığını düşünmüyorum. blockchain ile düzeninin bozulacağından ürkmüş olabilir. bat var örneğin, kullanıcılara reklam izlediği için para verecek, brave tarayıcı geliştirdi. ilk ödemeyi de yaptı bildiğim kadarıyla...facebook zaten eskidi, kullanan kalmadı neredeyse, alışkanlık edinenler vs kaldı o mecrada...

kesinlikle katılıyorum..amaç dolandırıcılığı önlemek vs değil..öyle olsaydı google adsense reklamlarında binlerce dolandırıcı firmanın reklamları ile  +18 içeriği bulunan truva atı dolu siteler google reklamlarında yer alamazdı...geç bunları google geç  Smiley

vitalik in daico modeli bence dolandırıcılığı önleme adına daha yararlı olabilir
therealbigcoin
Sr. Member

Activity: 729
Merit: 251

View Profile
March 15, 2018, 04:01:04 PM

Google’’ın ico reklamlarını yasaklamasının olumlu sonuçları olacaktır diye düşünüyorum. En azından reklamdan etkilenip icoya bilinçsizce yatırım yapacak yatırımcı sayısı azalır. İcolara yatırım yapmak isteyenler kendi araştırmalarını yapmak durumunda olur ve bilinçli ystırımcı sayısı artabilir.
Ecol
Full Member

Activity: 532
Merit: 102

View Profile
March 15, 2018, 04:01:50 PM

Çöp Ico'ların şişirilmesini engellemek için güzel bir adım katılıyorum ama piyasa için kötü oldu düşen piyasa daha da düştü bu açıdan kötü etkiledi.

███████           C O M P R O   F I N A N C E           ███████
The DeFi Way of Synthetic Assets & Trading
│     TELEGRAM     │      TWITTER      │       REDDIT       │      MEDIUM      │
mediation
Member
**

Activity: 364

View Profile
March 15, 2018, 04:28:31 PM

Açıkcası ben bu açıdan hiç düşünmemiştim. Dedikleriniz oldukça mantıklı geldi bana. Fakat şöylede bir durum var yeni ve gerçekten çığır açabilecek ıcolar kendilerini göstermekten alı koyan bu reklam yasağı yüzünden elbette ki etkileneceklerdir.

tncgnr
Newbie
*

Activity: 31
Merit: 0

View Profile
March 15, 2018, 07:44:17 PM

Açıkcası ben bu açıdan hiç düşünmemiştim. Dedikleriniz oldukça mantıklı geldi bana. Fakat şöylede bir durum var yeni ve gerçekten çığır açabilecek ıcolar kendilerini göstermekten alı koyan bu reklam yasağı yüzünden elbette ki etkileneceklerdir.

merak etmeyin çıgır açacak icolar zaten kendilerini belli ediyorlar. Hatta hiç reklam yapmalarına bile gerek kalmıyor.
mustafayasinsenturk
Full Member

Activity: 672
Merit: 100

View Profile
March 15, 2018, 07:52:43 PM

Hala ico reklamları karşıma çıkıyor benim ama bundan sonra mı kabul etmeyecekler? bence ico dönemi biterse blockhchain yeni fikirlerle beslenemez icolara karşı bir önyargı oluşturmayalım
Bitcoin-Turkiye
Sr. Member

Activity: 1667
Merit: 271

View Profile
March 15, 2018, 08:11:28 PM

google yada facebookun ico & crypto reklamlarını yasakladığı haberlerini gördüm fakat her ne hikmetse her ikisindede hala crypto reklamları görüyorum. demekki haberler ya asparagas idi ya da iyi önlem alamadılar. başaramadılar. açıkcası scam projeleri önlemek adına, bu tür reklam verenlerin gerçek kimliği teyit amaçlı kimlik kredi kartı bilgileri alınsa daha iyi olur.

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
thepanicpoint
Full Member

Activity: 406
Merit: 100

View Profile
March 15, 2018, 08:14:33 PM

Aynen öyle kapasınlar şu spam reklamları vesaire de millet salak salak dolandırılıp durmasın, icoların da yarısı dolandırıcı onlara da düzgün kurallar getirilsin birilerinin kontrolünde olsun, merkezsiz olması önüne gelenin milyon dolarlar tokatlayıp kolayca kaçabilmesi anlamına gelmiyor bence.

Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: