Bitcoin Forum
May 02, 2024, 10:02:32 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 📌ELECTRUM artık TÜRKÇE OLSUN!📌  (Read 219 times)
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
April 22, 2018, 08:59:08 PM
Last edit: April 23, 2018, 08:17:28 AM by mhanbostanci
Merited by EFS (3)

Değerli Türkçe forum sakinleri,
Bir çoğumuz sabit diskimiz de daha az yer kapladığı için Bitcoin cüzdanı olarak Electrum kullanıyoruz.
Bu akşam viacoin'in electrum dan fork ederek geliştirdiği vialectrum u kurup kurcalarken Türkçe desteği olmadığını gördüm. Sonra dündüm baktım ki Electrum'da da Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Konuyu araştırdım. Electrum projesi dil çevirileri için crowdin.com üzerinde Türkçe dahil bir çok dil için çeviri işini başlatmış.

https://crowdin.com/project/electrum adresinden görülebilir. Türkçe çeviri de %32 idi 1 saat kadar ilgilendim  %34 oldu.

https://crowdin.com/project/electrum/tr# adresinden detaylı listeyi görebilirsiniz.

Öncelikle bu çevirilere destek olmanız için süper İngilizce bilmeniz gerekmiyor. Bir bilgisayar okur yazarı olarak çoğunu çevirebilirsiniz.
Hatta mevcut çeviri önerileri var. Bunlara oy vermeniz bile bir katkıdır.

bakın bir oy verme örneği:

Sizlerden ricam siteye üye olup projeye katkı vermenizdir.
1714644152
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714644152
Reply with quote  #2

1714644152
Report to moderator
1714644152
Hero Member
*

Ignore
1714644152
Reply with quote  #2

1714644152
Report to moderator
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714644152
Hero Member
*

Ignore
1714644152
Reply with quote  #2

1714644152
Report to moderator
1714644152
Hero Member
*

Ignore
1714644152
Reply with quote  #2

1714644152
Report to moderator
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
April 22, 2018, 09:21:54 PM

Ben ingilizce kullaniyorum ama bilmeyenler icin turkce destegininde olmasi icin bos zamanimda bende destek olacagim cevirebildigim kadar ceviririm konuyu kaydettim koseye.
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1287
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
April 23, 2018, 02:28:35 PM

Kripto para uzayına faydası olacak bir öneri yine mhanbostanci'dan gelmiş ama yine pek kimse umursamamış Smiley Galiba kimsenin vakti yok ya da herkes İngilizce biliyor, en azından cüzdan kullanacak kadar biliyor olsa gerek...
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
April 23, 2018, 09:18:53 PM

Ben ingilizce kullaniyorum ama bilmeyenler icin turkce destegininde olmasi icin bos zamanimda bende destek olacagim cevirebildigim kadar ceviririm konuyu kaydettim koseye.

Biraz duyarlı olmak ve uzaya imkanlarımız ölçüde katkı vermemiz lazım.
İlginiz için teşekkürler.

Kripto para uzayına faydası olacak bir öneri yine mhanbostanci'dan gelmiş ama yine pek kimse umursamamış Smiley Galiba kimsenin vakti yok ya da herkes İngilizce biliyor, en azından cüzdan kullanacak kadar biliyor olsa gerek...

Sevgili Onur, bu sorunun cevabını ikimizde biliyoruz maalesef,
Türkçe forumda kullanıcıların büyük çoğunluğunun cüzdan kullanmayı bilmediğini düşünüyorum,
hatta bu uzayın myetherwallet.com ve blockchain.info dan  ibaret olduğunu sanan ciddi bir kalabalık var.

Ben kendi adıma vakit buldukça, İngilizce bilgim yettiğince bu projeye destek vermeye çalışacağım. Kim bilir belki bir gün birileri bu yazılımı Türkçe dil seçeneği ile kullanmak ister.
crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
April 24, 2018, 07:15:57 PM

Çok yararlı bir başlık olmuş. İngilizcem fena sayılmaz. Elimden gelen katkıyı sağlamak için gerekenleri yapacağım. Sonuçta bu uzay içeriği kullananların omuzlarında yükselecek. Bu yüzden daha çok kişinin öğrenmesi için bu tür çeviri katkılarının kimseyi yaptığı işte zora sokmayacağını düşünüyorum.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
April 24, 2018, 09:36:21 PM

Çok yararlı bir başlık olmuş. İngilizcem fena sayılmaz. Elimden gelen katkıyı sağlamak için gerekenleri yapacağım. Sonuçta bu uzay içeriği kullananların omuzlarında yükselecek. Bu yüzden daha çok kişinin öğrenmesi için bu tür çeviri katkılarının kimseyi yaptığı işte zora sokmayacağını düşünüyorum.

İlginiz için teşekkürler, katkı vermek gayet keyifli oluyor, ben vakit buldukça yapıyorum.
Bu gece de bir 20 dakika zaman ayırdım. %34 den %36 ya ulaştık.

isteyince oluyor.
kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
April 26, 2018, 05:42:00 AM

Kullanmasak bile hangi uygulama/program olursa olsun Türkçe dil seçeneği görmemek içimi acıtıyor. Böyle bir fırsatımız varsa tabi desteklemeliyiz ya da kendi adıma söyleyim desteklemeliyim. Teşekkürler

mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
April 26, 2018, 10:24:57 PM

Kullanmasak bile hangi uygulama/program olursa olsun Türkçe dil seçeneği görmemek içimi acıtıyor. Böyle bir fırsatımız varsa tabi desteklemeliyiz ya da kendi adıma söyleyim desteklemeliyim. Teşekkürler

ilginiz için teşekkürler. Bu arada ben vakit buldukça çeviri ile ilgilenmeye devam ediyorum. %39 a ulaştık.

Sectant
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 2

View Profile
April 27, 2018, 03:26:00 PM

Saçma sapan 10-15 dil varken ne oyunlarda ne programlarda Türkçe dil seçeneği yok malesef ister istemez kabullendik bu durumu olduğu gibi kullanmaya çalışıyoruz ,bildiğimizden değil çoğu şeyin ismini yerini bildiğimizden kullanıyoruz.
necrofurian
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 1

View Profile WWW
April 27, 2018, 04:01:44 PM

bu arkadaşın ve çeviriye destek oluşturan herkesin sayesinde %100'ü bulacağız eminim. electrumda 3-5 hep aynı menüleri karıştırıyorum. işimi yapıp çıkıyorum. karıştırmadığım menülerin de türkçe olması hoşuma gider. electrum en önerilen cüzdanlardan bitcoin için.

gemstra  |▌  The Future of Social Selling  |▌  A blockchain infrastructure
● ● ● ●  for the biggest gig economy of tomorrow  ● ● ● ●
HartmaniA
Hero Member

Activity: 953
Merit: 504

View Profile
April 27, 2018, 09:40:16 PM

Elimizden geldiğince destekleriz mhanbostanci hocam. Kullanan kullanır kullanmayan kullanmaz ama en azından Türkçe olmuş olur.
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
April 28, 2018, 09:23:05 AM

Saçma sapan 10-15 dil varken ne oyunlarda ne programlarda Türkçe dil seçeneği yok malesef ister istemez kabullendik bu durumu olduğu gibi kullanmaya çalışıyoruz ,bildiğimizden değil çoğu şeyin ismini yerini bildiğimizden kullanıyoruz.

İşte bende bunu kırmak gerektiğini düşünüyorum. Benzeri Türkçe çeviri çalışmalarını Linux uzayında yaptık yıllarca. Bu gün artık bir KDE, GNOME, XFCE masa üstü ortamları büyük oranda Türkçe ve bu sayade artık kullanılıyorlar.

Kullanıcılar dil bildiklerinden değil aynen dediğiniz gibi ezbere kullanıyor yazılımları ve işletim sistemlerini.

bu arkadaşın ve çeviriye destek oluşturan herkesin sayesinde %100'ü bulacağız eminim. electrumda 3-5 hep aynı menüleri karıştırıyorum. işimi yapıp çıkıyorum. karıştırmadığım menülerin de türkçe olması hoşuma gider. electrum en önerilen cüzdanlardan bitcoin için.

Zamanla birileri destek verdikçe tamamlanacaktır. Electrum un en çok kullanılan cüzdanlardan biri olmasının sebebi blok datasının tamamını bilgisayarınıza indirmenize gerek olmuyor, büyük kolaylık bence.

Elimizden geldiğince destekleriz mhanbostanci hocam. Kullanan kullanır kullanmayan kullanmaz ama en azından Türkçe olmuş olur.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Bazı çevirilere benim ingilizcem yetmiyor misal şunu nasıl çevirmeliyim bilemedim.

Enter cosigner key
şimdi electrum un bir yerinde bu geçiyor ama ne işe yaradığını da anlamadım Smiley

mhanbostanci (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
April 28, 2018, 09:30:13 AM

Değerli konu takipçileri,

Linux işletim sistemi içinde Electrum'u full Türkçe kullanabiliyoruz artık.

Bunun için yapılması gereken minicik bir ayar var.

ev dizininizde .electrum dizinine giriniz. bu dizinde config dosyasını bir text editör ile açınız.

ilgili language satırını bulunuz

"language": "en_US",

yada

"language": "en_UK",

yazan satırı;

"language": "tr_TR",

olarak değiştirip kaydediniz. Electrum u yeniden başlattığınızda Türkçe kullanabileceksiniz.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: