Bitcoin Forum
May 14, 2024, 05:43:59 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »  All
  Print  
Author Topic: Dünya bu işin neresinde? Biz neresindeyiz?  (Read 834 times)
karmenali
Hero Member

Activity: 896
Merit: 515

View Profile
March 26, 2018, 09:21:01 AM
Merited by Networkk (1)

Kendini dünya ile karşılaştıracaksan eğitim, ekonomi gibi konularıda ele al ondan sonra elindeki sonuçla neler yapacağını düşün. Uğraşların hepsi ekonomik koşullarca belirlenir. Eğer bir bilgisayar mühendisi blockchain tabanlı dapp geliştirmeye yıllarını vermek yerine daha hızlı para kazanabileceği mecralara yöneliyorsa burada ekonominin yönlendirmesinden bahsedebilirsin. Bu başlı başına bir eğitim sorunu değil, günümüz zaten internetten eğitim çağı. Fakat insanların ekonomik durumu çok kötü ve yaşamak için topluma ayak uydurup para kazanmalı. Bilimsel araştırmaların önemsiz olduğu bir ülkede kim ne diye zaman harcasın.
Dostum söylediklerin kesinlikle doğru fakat Rusya'yı örnek alalım. Halkın büyük çoğunluğu açlıktan ölüyor fakat hepsinin eğitim seviyesi çok iyi seviyede. Hatrı sayılır yazılımcılarda bol miktarda bulunmakta.
Yukarıda yazdım bu başlı başına bir eğitim sorunu değil diye. Eğitim, ekonomi ... bunlar hep değişkendir. Bir ülkenin ekonomisi iyi olupta eğitimi kötü olabilir. (Bu nasıl olacak diyenlere ise tatil cennetleri falan örnek olsun.) Rusya'nın SSCB döneminden kalan güzel tarafıda bu zaten, halkın eğitim seviyesi yüksek. Halkın çoğunluğu açlıktan ölmüyor abartma klasik ABD propagandası bunlar Smiley Rusya sadece yazılımda değil uzay endüstrisinde de bayağı iyi. Bunları uzunca irdelemek lazım sebep sonuç ilişkisine dayanarak.

Rusya örneği yerine Hindistan örneği verseydin daha iyi olurdu ama ben yinede öyle varsayıp yazayım. Hindistan'da insanlar ingiliz sömürge döneminden dolayı ingilizceye aşina bir toplum. Alt sınıfında sınıf ayrımından kurtulabiceği tek alan en az sermaye ile programlamadır. Bu adamlar aynı zamanda eğitim açıklarını kapatmak içinde deli gibi internetten eğitim alıyor. Bknz, khanacademy veya Udemy e gir gör hintlileri.

Dönüp bizim ülkeye baktığında insanlarımız kurtuluş olarak gördüğü tek şey memur olmak. Kpss ye gir ataman olsun sen kralsın. Bu algıyı yıkmak kolay değil. Devlet öyle bir politika yürütmeli ki, insanlara girişimciliğin, bilimin hem daha zevkli hem daha kazançlı olduğunu göstermeli ve bu alanda birçok teşvik sağlamalı. Fakat bunları yapmadığı gibi, bilimsel çalışmaları önlemek için ellerinden geleni yapıyorlar.  Undecided
RTE
Full Member

Activity: 294
Merit: 103

View Profile
March 26, 2018, 09:38:40 AM

Dünya bu işin nirvasında biz ise byte'lardayız Cheesy o derece gerilerdeymişisz gibi gözüküyor ama neyse sıkıntı yok tam gaz ilerleyeceği ve bir gün umarım geç kalmadan sözümüzü geçireceğiz.

Networkk (OP)
Member
**

Activity: 98
Merit: 21

View Profile
March 28, 2018, 03:30:26 PM

hayırlı olsun diyelim Smiley
taseron.isci
Member
**

Activity: 224
Merit: 10

View Profile WWW
March 29, 2018, 04:51:49 PM

Ulkemizde maalesef hic bir alana dair yapilan gelisme yok. Sadece ev hastane yol yapilmakta. Bu bizi hic bir yere goturmez bunun farkina varilmali.

M.aksak
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 3

View Profile WWW
March 30, 2018, 05:53:56 AM

Biz bu isin cok uzagindayiz. Diger devlet ve sirketler birseyler icin ugrasirken biz hala uzaktan izlemekteyiz. Bunlarin kotu sonuclarini yakin zamanda gorecegiz.

AirsaveTravel.com    [ PRE ICO BEGINS ON 10TH SEP 2018 ]
─────   A Decentralized Social Saving Travel DApp   ─────
karaleke
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile WWW
March 30, 2018, 06:02:17 AM

Maalesef yillardir boyledir bu durum. Onlar uretip ortaya birseyler atarlar biz onu gelistirmekle ugrasmak yerine onlarla vakit geciriyoruz. Sonumuz kotu.

█ CURAIZON █
We are Improving Healthcare, Reducing Costs, Saving Lives!
https://curatoken.curaizon.com
cabbarhasan
Newbie
*

Activity: 238
Merit: 0

View Profile
March 30, 2018, 06:46:56 AM

Ulkemizin alisik olmadigi birsey hakkinda gelistirme yapmaktir. Her zaman bu sekilde olmustur. Bu yuzden de gelecegimiz kotu maalesef.
rafsa
Member
**

View Profile
March 30, 2018, 08:10:01 AM

dünyada hatrı sayılır bazı ülkelerin dışında pekte ilgi çektiğini düşünmüyorum yada bizim ülkemiz gibi diğer ülkelerde beklemedeler hemen atılıp yapmak istemiyorlar
YsfYlmz
Full Member

Activity: 175
Merit: 100

Why not!

View Profile
March 30, 2018, 06:18:18 PM

Merhaba Arkadaşlar,

İnternet devrimini yaşadığımız yıllarda ülke olarak bu konuya nasıl yaklaştığımızı hatırlatarak o yıllarda kaçırdığımız fırsatlarıdan bahsetmek istiyorum. Tabi bunu yanı sıra aynı hataları mevcut Blockchain teknolojisinde nasıl tekrarladığımızı göstermek...  İnternet gelişmiş ülkelerde hangi yıllarda yaygınlaştı bilmiyorum ancak ülkemizde yaygınlaştığı yılları hatırlıyorum. O yıllarda her semtte internet kafe bulunmazdı. Kadıköy, Beşiktaş ve Taksim gibi merkezi lokasyonlarda açılmıştı. Ben anadolu yakasında oturduğum için internet kafe bulmak için Kadıköy'e giderdim. Neden mi giderdim? Çünkü insanlar çok fazla konuşmaya başlamıştı ve bende acayip merak ediyordum.

Sene 1997

- İnternet üzerinden yazışarak başkaları ile tanışabiliyormuşsun. MIRC..
- Doom diye bir oyun var online olarak başkaları ile oynayabiliyormuşsun.
- Ödev hazırlarken yazıcıdan çıktı alırsan hoca mest oluyor.

İnternetin hızla büyüdüğü ve geliştiği yıllarda biz bunlarla oyalandık. Biz bunlarla oyalanırken gelişmiş ülkeler malı götürdü. Alış veriş siteleri açtılar, Turizm ile ilgili siteler açtılar, Gıda, tekstil v.s v.s. daha aklıma gelmeyecek bir dünya şey. Bu çıkan yenilikleri duymamız bile zaman alıyordu, internet üzerinden alış veriş yapılabilen bir siteyi öğrenen arkadaşımız gelip bize anlatınca "Vay be kardeşim nerden öğrendin bunu" derdik. Adamlar üretiyordu biz ise aramızda ilk duyan kişiyi üstad olarak görüyorduk.

Sene 2017

Ülkemizde bu devrimi birkaç sene önceden öğrenenler oldu. Ancak Ülke genelinde hatrı sayılır kişilerin Blockchain devrimini öğrenme yılı 2017 demek yanlış olmaz. Bununda sebebi BİTCOİN oldu. Eğer Kripto Para furyası olmasaydı öyle tahmin ediyorumki ülkemiz bu işi 10 sene sonra duyardı. Ben dahil eminimki sizde Blockchain denilen teknolojiyi Bitcoin sayesinde mecburiyetten öğrendiniz. Buraya kadar herşey tamam normaldir diyelim. Peki arkadaşlar BLOCKCHAIN diye bir devrim yaşıyoruz!!! Bunun için ne yapıyoruz?Huh? Ne mi yapıyoruz? Tarih tekerrürden ibarettir, cevabını ben vereyim.

- Kanka Bitcon al 1 sene unut 10 katı olacak. (Bunu bile yapamıyoruz ya.. Azcık artsa hemen kurtlanıp satıyoruz.)
- Kanka BTC alıp satmayı boş ver onu yapanlar işi bilmiyor. Sen vizyonunu geniş tut ICO yatırımı yap.
- Kanka bu işte en temizi İmza Kampanyalarıymış. Adamların reklamını yapıyorsun sana bedava coin veriyorlar, sonra satıyorsun. Etliye sütlüye dokunmadan para kazanıyorsun.

Dedim ya tarih tekerrürden ibarettir. Adamlar para çıkarıyor, bize ise alıp satıp zarar ediyoruz. Adamlar yatırım topluyor, biz ise para yatırıyoruz. Adamlar üretim yapıyor biz reklamlarını yapıyoruz.
İnternet devriminde kaçırdığımız fırsatlar ile hali hazırda Blockchain devrimi yaşanırken kaçırdığımız fırsatlar arasında ne fark var? Elin gavuru Blockchain üzerinde her gün 10 proje yayınlıyor ve milyonları topluyor. Topladığı paralarla hayatının geri kalanına zengin olarak devam ederken belki yedi sülalesini zengin edecek proje geliştiriyor. Günde 8 saat grafiğe bakmanıza gerek yok!! Bu gün ne alırsanız alın (İyi Proje olarak çıkmış bir Coin ise) 1 sene sonra zaten 10 katı olacak. Kapatın şu grafik ekranlarını. Vizyon sahibi arkadaşlar, gelin günümüzü kurtarmak yerine geleceğimize yatırım yapalım.

İki haftadır sektörde yapılabilecek şeyleri inceliyorum ve yapılmamış o kadar çok şey gördüm ki. Özetlemek gerekirse;

Gelin seferber olalım.. Araştıralım, düşünelim, geliştirelim ve üretelim.

Saygılarımla,

Aslında olanları nede güzel anlatmışsın. Biz bu işin neresindeyiz demişsin ya biz bu işin hala biyer inde değiliz bence daha adam akıllı bir amaç için Coin bile çıkaramamışız bir ara Akche dolanıyordu reklamlarda turkoin bla bla bu nedir ya gerçekten bu işe ilgisi ve bilgisi olanlar tam anlamıyla el atmadığı sürece bir yerde de olacağını düşünmüyorum açıkçası ve evet kanka bitcoin al at kenara 10 sene unut. Vesselam
bulson
Full Member

Activity: 322
Merit: 101

https://owloper.com

View Profile WWW
March 30, 2018, 08:52:38 PM

Kendini dünya ile karşılaştıracaksan eğitim, ekonomi gibi konularıda ele al ondan sonra elindeki sonuçla neler yapacağını düşün. Uğraşların hepsi ekonomik koşullarca belirlenir. Eğer bir bilgisayar mühendisi blockchain tabanlı dapp geliştirmeye yıllarını vermek yerine daha hızlı para kazanabileceği mecralara yöneliyorsa burada ekonominin yönlendirmesinden bahsedebilirsin. Bu başlı başına bir eğitim sorunu değil, günümüz zaten internetten eğitim çağı. Fakat insanların ekonomik durumu çok kötü ve yaşamak için topluma ayak uydurup para kazanmalı. Bilimsel araştırmaların önemsiz olduğu bir ülkede kim ne diye zaman harcasın.
Dostum söylediklerin kesinlikle doğru fakat Rusya'yı örnek alalım. Halkın büyük çoğunluğu açlıktan ölüyor fakat hepsinin eğitim seviyesi çok iyi seviyede. Hatrı sayılır yazılımcılarda bol miktarda bulunmakta.
Yukarıda yazdım bu başlı başına bir eğitim sorunu değil diye. Eğitim, ekonomi ... bunlar hep değişkendir. Bir ülkenin ekonomisi iyi olupta eğitimi kötü olabilir. (Bu nasıl olacak diyenlere ise tatil cennetleri falan örnek olsun.) Rusya'nın SSCB döneminden kalan güzel tarafıda bu zaten, halkın eğitim seviyesi yüksek. Halkın çoğunluğu açlıktan ölmüyor abartma klasik ABD propagandası bunlar Smiley Rusya sadece yazılımda değil uzay endüstrisinde de bayağı iyi. Bunları uzunca irdelemek lazım sebep sonuç ilişkisine dayanarak.

Rusya örneği yerine Hindistan örneği verseydin daha iyi olurdu ama ben yinede öyle varsayıp yazayım. Hindistan'da insanlar ingiliz sömürge döneminden dolayı ingilizceye aşina bir toplum. Alt sınıfında sınıf ayrımından kurtulabiceği tek alan en az sermaye ile programlamadır. Bu adamlar aynı zamanda eğitim açıklarını kapatmak içinde deli gibi internetten eğitim alıyor. Bknz, khanacademy veya Udemy e gir gör hintlileri.

Dönüp bizim ülkeye baktığında insanlarımız kurtuluş olarak gördüğü tek şey memur olmak. Kpss ye gir ataman olsun sen kralsın. Bu algıyı yıkmak kolay değil. Devlet öyle bir politika yürütmeli ki, insanlara girişimciliğin, bilimin hem daha zevkli hem daha kazançlı olduğunu göstermeli ve bu alanda birçok teşvik sağlamalı. Fakat bunları yapmadığı gibi, bilimsel çalışmaları önlemek için ellerinden geleni yapıyorlar.  Undecided

Bu kadar açık ve net şekilde ifade edilebilirdi hocam tebrikler, devletin yürüttüğü tek şey malum ve amaç halkın gelişmesi olmadığı için devletten bişey beklemek çok yanlış kalıyor ne yazık ki. Eğitim ve sınav sistemi neredeyse her sene değişiyor yeni nesil kobay olarak kullanılıyor ve okullardaki eğitim ne yazık ki kaltelide değil.İinsanlar geçim derdinde ailesini geçindirebilmek hayatta kalabilmek için çabalamaktan ay sonunu nasıl getiririm borçlarımı nasıl öderim demekten, birşeyler üretmek için düşünmek yerine kısayoldan nasıl para kazanırım derdine düşüyor. Aslnda bu daha çok kültürel de birşey okumayı, araştırmayı sevmiyoruz hazır bir anlatan bulurskl canımız isterse  dinliyor, öğreniyruz ve en önemlisi bilgiyi paylaşmayı genelde belkide üşengeçliğimizden sevmiyoruz.Verdiğiniz hintliler ve programlama örneği gibi stockoverflow sitesine girin bakın yada github a belki %60 ın üstünde üyeleri hintlilerdir .Hem öğretici başlıklar hem verilen yardım cevapları genelde hintlilerdendir. Bence biz bu işin en dibindeyiz ve çırpınkaktan öteye geöemiyorrz.
kribati7
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
March 31, 2018, 07:26:34 PM

Dünya ile yarışacak bir eğitimimiz var mı acaba? Biz teknolojik gelişmelere zaten hep mesafeliyiz. Ama daha sonra en çok kullanan millet oluyoruz. Bu nedenle şu an çok gerideyiz fakat ileride büyük yatırımlar yapacağız.

Networkk (OP)
Member
**

Activity: 98
Merit: 21

View Profile
March 31, 2018, 08:26:52 PM

Dünya ile yarışacak bir eğitimimiz var mı acaba? Biz teknolojik gelişmelere zaten hep mesafeliyiz. Ama daha sonra en çok kullanan millet oluyoruz. Bu nedenle şu an çok gerideyiz fakat ileride büyük yatırımlar yapacağız.
alkışlar.
mamiko
Member
**

Activity: 294
Merit: 11

View Profile
April 01, 2018, 03:13:57 PM

g20 de bu işe istekli olduğumuzu düşündüm fakat son zamanlarda çıkan hatta uzun süredir yapılan yorumlara bakılırsa hele bu diyenetmiş müftüymüş falan pek parlak durumda olduğumuz söylenemez.

selfymenu
Newbie
*

Activity: 126

View Profile
April 01, 2018, 04:06:44 PM

Biz bu işe çok daha geç başladık
Hatta tam da başladık sayılmaz ana daha hızlı davranılmalı
obradovic
Newbie
*

Activity: 126

View Profile
April 01, 2018, 04:49:28 PM

Şuan için gerisinde olabiliriz ama bazı atılımlar ille bizde giriş yaptık
Cafex
Member
**

Activity: 392

View Profile
April 01, 2018, 10:19:05 PM

Çok güzel bir başlık olmuş hocam. Bugünler de farkına varan bizler ileride bugünlerin ekmeğini çok yiyeceğiz inşallah. yani öyle olur diye umuyorum Smiley
campingSider
Member
**

Activity: 108

View Profile
April 02, 2018, 12:07:43 AM

dünya hızlı ilerliyor biz olağanüstü hal saçmalığı ile meşgulüz
Sectant
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 2

View Profile
April 03, 2018, 03:38:37 PM

Dolandırmak çalmak çırpmak aldatmak yerine geliştirmek fikir üretmek destek vermek ileriyi görenlerle ilerlediğimiz zaman bizde bir güç haline gelmiş ve gelişmekte olacağız.
Crypto Toys
Jr. Member
*

Merit: 1

View Profile
April 03, 2018, 06:43:05 PM

Ülke olarak yatırımcı bazında aslında geri de değiliz, muhtemelen ilk 10 içindeyiz.
Ama baştakiler açısından yorum yapmam zor, inşaat işi olmadığı için karışık geliyor muhtemelen.
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
April 03, 2018, 09:01:10 PM

Dünya tabikide sanal paralar konusunda bizlerden çok ilerde. Dikkat ederseniz en eski türk hesapları 2013 ( aktif değiller çoğu ) 2014 2015 en aktif kullanıcılar.
Yabancılara bakarsak adamlarda 2011 2012 hesaplar hala devam ediyorlar ölüp kalmadılarsa. Onlarda beyaz atletli dayılar yok herkes teknolojiye aşikar. 55 yaşındaki adam bile mining yapıyor. Rig kuruyor asic satın alıyor. Çünkü gümrükleri sıkıntısız, dilleri coin ekiplerinin dilleriyle aynı vb binlerce etken var. Çok kurcalamaya gerek yok.

Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »  All
  Print  

Jump to: