Bitcoin Forum
June 16, 2024, 06:41:40 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin'in tahtını kaybetmesinin vakti geldi mi?  (Read 770 times)
Egosmaster (OP)
Hero Member

Activity: 629
Merit: 508

View Profile
March 21, 2018, 10:22:25 PM

Herkesin malumudur ki 2017 yılı bitcoin için fiyat artışı anlamında mükemmel bir yıl oldu. Kimsenin tahmin etmediği şekilde 1.000 dolar'dan 20.000 dolar'a kadar piyasa değerini arttırdı. Değerini arttırırken de garip sayılabilecek şekilde aynı zamanda total market dominance'ı olarak %34'e kadar gerilemesine şahit olduk. Yani henüz sene başında bitcoin, kriptopara piyasasının %85'ini oluştururken değerini muazzam şekilde arttırmasına rağmen bu oran %34'e kadar geriledi.

Açıkçası yükseliş devam ederken sürekli bir sorgulama içerisindeydim. Bitcoin gerçekten bu kadar değerli olmayı hakediyor mu vesaire gibi düşünceler kafamda dolaşıyordu. Fiyatlar delicesine yükselirken bu gibi bir düşüncenin üstünde fazla ısrar etmek istemedim, hatta "Bitcoin, bu piyasanın kralıdır" bunu unutma falan diyordum kendi kendime, ancak fiyatlar düşünce sakin kafayla bir değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Objektif olarak bakarsak Bitcoin teknoloji olarak çoğu kripto'dan geri kaldı. Scalability yani ölçeklenebilirlik sorununa tatmin edici bir çözüm getiremediler. Şu haliyle bitcoin'de en fazla saniyede 3 işlem yapılabiliyor. Bitcoin gibi iddialı ve adını duyurmuş bir kriptopara için bu bence gülünç seviyede.
İşin üzücü ve düşündürücü olan yanı da benim bildiğim kadarıyla bitcoin core ekibinin Lightning Network dışında bir planı yok bunu çözebilmek adına. Lightning network'te çoğu uzman ve akademisyen tarafından son kullanıcıya hitap etmediği ve merkezsizliğe aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirilerek karşı çıkılmakta.

Hal böyle iken bitcoin core ekibi açık bir şekilde problemlere çözüm bulamıyor en azından benim düşüncem bu yöndedir, başka bilgileri olan varsa bu konuda aydınlatmasını rica ediyorum.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen bir de şöyle bir düşünce oluşmaya başladı herkeste : "Bitcoin ilk kriptoparadır, ilk olduğu için değerini ve yerini koruyacak, bu piyasanın rezerv parası veya değer deposu olarak kalacaktır." şeklinde, bende böyle düşünüyordum. Ancak bu düşünce de bana son zamanlarda saçma gelmeye başladı. Bu piyasadaki biraz olgunluğa ulaşmış her türlü para rezerv para gibi kullanılabilir illa bitcoin rezerv para olacak diye bir şey düşünmek mantıklı gelmiyor. Hele ki bitcoin'den daha hızlı ve daha yeni teknolojisi olan kriptolar varken neden bağnazca bir şekilde kendini geliştirememiş bitcoin rezerv para olarak kullanılsın? Bir kaç tane baba holder zaten bi anda dumplayıp çıksa bu kadar saçmalık yeter deyip bitcoin tel tel dökülür, birbirimizi kandırmayalım şimdi.

Bu şartlar altında düşününce yıl içerisinde bitcoin'in markete baskınlığı(dominance) epeyce azalacak ve 1. sıradaki yerini başka bir coin'e bırakacak diye düşünüyorum. En azından bence bunun vakti geldi. Bitcoin core ekibi şuana kadar problemlere dişe dokunur bir çözüm bulamamıştır, bana göre bunlar yeterli sebeptir.

Son zamanlardaki düşüncelerim bunlar.
Görüşlerinizi bekliyorum
twiifm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile
March 21, 2018, 10:24:47 PM

Her şey hikaye, Ethereum'un akıllı sözleşmeleri olmasına rağmen 460 dolara kadar düşmesinin tek sebebi insanların artık bitcoin transfer ücretinin çok daha düşük olduğunun farkında olmasından kaynaklanıyor.. Bitcoin'in transfer ücreti düştüğünden beri Bcash'ın ve Litecoin'in de pek bir önemi kalmadı.. Bitcoin artık bu lokomotifin başı olduğunu kanıtladı, yakında altcoinlerin %98'i silinecek.
shulio
Legendary
*

Activity: 1540
Merit: 1016

View Profile
March 21, 2018, 11:04:19 PM

Her yıl bu zamanlar Eth Bitcoin'i geçer mi diye konular açılır düşünceler paylaşılır. Bitcoin'in pazarlama gücü çok yüksek. Yerini kimseye bırakmaz, daha erken.
CTRLX
Hero Member

Activity: 910
Merit: 503

View Profile
March 21, 2018, 11:16:55 PM

Bir gün gelirde bitcoin yerini başka bir kriptoparaya bırakırsa işte o gün bu marketi çökertme planları başarılı olmuş demektir. Bitcoin bu piyasadaki en merkezsiz kriptoparadır, Ethereum dahil diğer kriptoparaların hepsi zamanında yeterince merkezli bir şekilde hareket etmiştir.
carlzec
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
March 22, 2018, 07:28:10 AM

Hocam kaygılanmakta haklısın, fakat belirttiğin hususlardan haberdar olan Bitcoin yatırımcı sayısının çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Bu da btc'nin popülaritesini korumaya devam ettirmesi demek oluyor ama bu demek değil ki tahtını başka bir kripto paraya kaptırsın. Bence en az 1-2 sene daha bu şekliyle üst sırada/sıralarda yer alır.
neowutang
Jr. Member
*

Activity: 182
Merit: 1

View Profile WWW
March 22, 2018, 09:31:42 AM

bitcoinin insanlar arasında paranın yerini tutacak şekilde tasarlamışlar da sorun yatırım amaçlı kullanılması. gelecekte 1000 tane bitcoini olan amerika kendi eyalatini bile alabilecek düzeye ulaşırsa bunun sonu ne olacak? ülkeler açısından bakıyorum da onlar da kendilerini düşünüyorlar.

|  Shopin  |  Shopping Made Personal
››››  https://tokensale.shopin.com/  ‹‹‹‹
xxxgr
Member
**

Activity: 336
Merit: 10

Metahash

View Profile
March 22, 2018, 09:37:41 AM

Bitcoinin cikis felsefesi de unutmamak gerekiyor, merkezi olmamak, peer to peer. Bunun bazen can sikici etkileri olsada, haala en guvenilir olmasini sagliyor. Belki yuzde olarak kar digerlerinden dusuk olacagi gunler gelecek ama ben yerinden inecegine inanmiyorum

▮▮█ # metahashYour Gate to Decentralized Internet# metahash █▮▮
#TraceChain#MetaApps#MetaGate#MetaHashCoin
▮▮█▬▬▬▬▬❰Facebook❱▬❰Twitter❱▬❰Telegram❱▬❰Ann thread❱▬▬▬▬▬█▮▮
simonzenke55
Member
**

Merit: 11

View Profile
March 22, 2018, 09:47:37 AM

Bitcoin kendisi(yüksek fee oranları örneğinde olduğu gibi şeyler yapmadığı müddetce bu piyasanın emiridir ve kendisi ne zaman isterse o zaman bu piyasanın sahibi değişecektir.
sofikurban
Member
**

Activity: 448

View Profile WWW
March 22, 2018, 09:51:03 AM

Bütün bu yaşananlar algı operasyonudur. Bu kripto piyasası algoritmalar üzerine ve en önemlisi yapay zeka ile geleceği şekilleniyor. Bu forumda yazdığımız herşey bütün bilgiler veri niteliği taşıyor, bu sayede insanların beklentilerinin tersine hareket ediyor.Bitcoin herşeyden önce bir para değildir , bitcoin bir projedir bir paritedir.Bu projeyi yazanlar oyunun parçası haline getirdiler bütün yatırımcıları.Bitcoin bu piyasanın lokomotifidir, bu uzun yıllar değişmez.

myhometalk
Full Member

Activity: 138
Merit: 102

View Profile
March 22, 2018, 09:53:02 AM

Tahtını kaybetmek bir yana kalsın, tahta iyice yapıştı Bitcoin kolay vazgeçmez oradan kaldırmazlar.
ramsay snow
Full Member

Activity: 630
Merit: 103

View Profile
March 22, 2018, 10:37:55 AM

şu an böyle bir şey pek mümkün görünmüyor. ileri yıllarda neden olmasın tabi ki değişiklik olacak ve bitcoinin zirveyi bıraktığını göreceğiz ama bunun için önümüzde daha çok yol var.
3 5 sene daha bitcoin tahtta kalırsa şaşırmam

Gwerimos
Member
**

Activity: 210

View Profile
March 22, 2018, 10:51:14 AM

Ethereum ve bitcoinin dolar euro gibi birbiriyle dengede olmasini isterdim ama oyle degil malesef olsa iyi olurdu.
hayratposta
Newbie
*

Merit: 0

View Profile
March 22, 2018, 12:59:14 PM

Ben bu vaktin daha uzunca bir sure gelmeyecegini dusunuyorum. Piyasa yok olmak icin daha cok genc. Bitcoun bu piyasada oldukca buyuk bir hacime sahip ve bu onu daha uzunca bir sure koruyacaktir.
muteahhit
Member
**

Activity: 364
Merit: 20

View Profile
March 22, 2018, 01:30:30 PM

Umarim o vakit gelmemistir. Cunku daha cok erken. Bunun olmasini muhtemel olarak gormuyorum bile. Butun devletler yasaklar getirip kotu bir imaj olustururlarsa piyasa hakkinda anca o zaman.
ferhat1242
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 277

CAT.EX Exchange

View Profile
March 22, 2018, 01:54:21 PM

Transfer sürelerine takılmışsın da,aramızdan kim bitcoini alışverişde kullanır ki ? Ben kimsenin bitcoin harcayacağına (deneysel hariç) inanmıyorum.Bitcoin yeni dünya düzeninin blockchain ile kurulmasına sebep olacaktır.Sizce taa dna yapısına kdr blockchain kullanılacak bir dünya da bitcoin liderlik etmiş ise yerini kimseye verir mi ? Verse bile birşey değişir mi ? Hayır.Bence kullanılması gerekiyorsa alışverişler için lightningnetwork kullanılır.Veya eth,ltc,dash hatta doge kullanabilirsiniz Cheesy

- Bitcoin = Altın'dır.

Bu yeni dünya düzeninde böyle kabul görecek.Transferlerde kullanılacaksa da büyük merkez bankaları veya çok büyük miktarlarda transferler için kullanılabilir.Küçük transferler için bitcoin harcamak bana kalırsa Salaklıktır ! Ülkeler ekonomi güçlerini bitcoin rezervleriyle gösterecekler.Altından daha değerli bile olacağını düşünüyorum.O yüzden transfer 10 dk'da onaylansa 1 günde sürse bitcoin Altındır.Ve bu kadar büyük potansiyeli olmasına rağmen transfer süreleride gayet hızlıdır,altın transfer etmekden veya saklamaktan daha kolay  Wink LightningNetwork gayet de güzel bir buluş ve ben destekliyorum.Anlık transfer hele ki bitcoin için dehşet verici !!

Ayrıca demişsin ki neden diğerleri rezerv kriptopara olmasın,işte buna gülerim Grin Sen kendinden yola çık,dünya devrimi Blockchain sahibi Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin'i mi rezerv para ve dijital altın mantıklı geliyor yoksa taklitçileri eth,ltc,dash,zec vb mi ? Grin

|(
▄▄██████████▄▄
▄██████████████████▄
▄█████▀ ▀█████▀ ▀██████▄
██████ ███ ▀▀▀ ███ ███████
██████▀▄███████████▄▀███████
███████ █████████████ ████████
███████ █████████████ ████████
████████▄▀█████████▀▄█████████
██████████▄ █████ ▄█▀▄▄▄▀█████
██████████ ████▌▐█ █▀▄█ ████
████████▌▐█████ █▌▐█▄▄████
▀█████▀ ██████▄ ▀ █████▀
▀██████████████████▀
▀▀██████████▀▀
)(.
)
▌   ANNOUNCE THREAD   ▌▐   BOUNTY   ▐
TWITTER  |  FACEBOOK  |  TELEGRAM  |  DISCORD
(((((((   MOBILE APP [ ANDROID / IOS ]   )))))))
)
Egosmaster (OP)
Hero Member

Activity: 629
Merit: 508

View Profile
March 22, 2018, 01:55:07 PM

Umarim o vakit gelmemistir. Cunku daha cok erken. Bunun olmasini muhtemel olarak gormuyorum bile. Butun devletler yasaklar getirip kotu bir imaj olustururlarsa piyasa hakkinda anca o zaman.

Tüm piyasadan bahsetmiyorum, sadece diğer kriptoparalardan bir veya birkaçının bitcoin'i piyasa değeri bazında geçeceğini düşünüyorum. Bu olurken bitcoin fiyatını hala arttırıyor bile olabilir ama zamanla giderek önemsizleşme ihtimali var diye düşünüyorum.

Ayrıca yasaklanmak istenseydi bu zamana kadar çoktan yasaklanırdı, öyle bi durum olacağını hiç sanmam.

Özetlersek bana göre 2018'de toplam piyasa hacmi 1 trilyon doları geçmesi muhtemeldir, ancak bitcoin 1. sıradaki yerini koruyabilecek mi, benim kafamı kurcalayan nokta burası.
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
March 22, 2018, 02:23:09 PM

Bitcoin'in tahtını kaybetmesi için hiçbir somut neden yok. Transfer işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesine yönelik güncellemeler de yapılıyor. Bitcoin bitmez.
Koioss
Member
**

Activity: 364

View Profile
March 22, 2018, 03:51:56 PM

Bitcoinin tahtını kaybedeceğini hiç sanmıyorum. Her anlamda bitcoin bu piyasaya liderlik yapıyor. Gerek ilk olması gerekse yaşanan gelişmeler bunun en önemli etkeni. Ethereum da sağlam bir coin ancak bitcoini geçme ihtimali olduğunu düşünmüyorum.

●   KEEP CALM & HODL   ●
 ❰❰❰❰❰❰  KCH  ❱❱❱❱❱❱ 
● ▬▬▬▬▬ ● ▬▬▬▬▬ ●●●    ●  token  ●    ●●● ▬▬▬▬▬ ● ▬▬▬▬▬ ●
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
March 22, 2018, 07:02:39 PM

Bitcoin tahtını neden kaybetsin? Ölçeklenebilirlik mi problem? Hız mı? Komisyon mu? Fiyatı çok yüksek olduğunundan sokakta kullanılamayacak olması mı? Bunlar mı sebep olacak?
Altın tahtını kaybetti mi? Sokakta alışverişte kullanılabiliyor mu? Hızlı taşınabilir mi? Komisyonu çok mu? vs.vs. sorular uzar gider. Altının neden tahtını asla kaybetmediğini anladığınızda Bitcoin'in de neden kaybetmeyeceğini anlarsınız.
Bitcoin sanal dünyanın altınıdır.
snowball90
Member
**

Activity: 196

View Profile
March 22, 2018, 07:34:56 PM

Bitcoinin tahtını kaybetmesi için bir sebep görmüyorum açıkçası. Düşüş ya da dengede kalma gibi durumlar elbette yaşanacak ancak bence ne olursa olsun bitcoin piyasanın bir numarası olarak kalmaya devam edecek.

Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »  All
  Print  

Jump to: