Bitcoin Forum
May 06, 2024, 02:43:53 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Lightning Network'e körlemesine dalmayın  (Read 148 times)
bobita (OP)
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1298

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
March 26, 2018, 12:37:25 PM
Merited by mhanbostanci (1), bitcamilo (1)

Arkadaşlar biliyorsunuz bitcoin üzerindeki temel bazı sorunların çözümü adına yeni bir yaklaşım olarak Lightning Network (LN) deneniyor, şu anda bildiğim kadarıyla durum "test aşaması" olarak tanımlanıyor ve LN sayesinde bitcoinin kronik hız ve yüksek gönderim maliyetine çözüm getirilmesi umuluyor. Aslına bakarsanız durum bir çok kişi için "umma" seviyesini aştı ve "beklenti" düzeyine ulaştı, kaldı ki şahsen ben de başarılı olmasını ve bitcoine, dolayısıyla tüm piyasaya olumlu yansımasını diliyorum. Ancak bu yeni yaklaşımın istenileni veremeyeceği ve çeşitli sakıncaları olduğunu iddia eden karşı tezler de var, linkini verdiğim medium makalesindeki matematiksel yaklaşım da bunlardan biri.
Çok kabaca aktarmak gerekirse bu yöntemle işlem sayısı arttıkça işlem başarım oranının düşeceğini, ayrıca bitcoinin merkezileşmesine neden olacağını savunuyor. Verilen matematiksel bilgiler ve antitez benim matematik düzeyimin üzerinde olduğu için kendim herhangi bir yorum yapmıyorum, zaten "o haklı, bu haklı" noktasında değilim, sadece LN'ü hatalı bulan bir kesimin de olduğunu vurgulamak istiyorum.
Bunu yazma sebeplerimden birisi de şu, an itibarıyla bir çok kişi baştan yer kapabilmek için LN node kurma sevdasına kapıldı, vpsler kiralanıyor vb. Bence para vererek bu işe girmek için çok acele etmeyin (farkında olup, risk alıyorum diyenler için sıkıntı yok elbette), ya da en azından uzun vadeli sözleşmeler yapmayın, en kötü mesela "2 ay boşuna para vermişim" noktasında kalmış olursunuz.
Tekrar belirtmekte yarar görüyorum, sonuçta bu bir karşı fikir, doğruluğu/yanlışlığı ispatlanmış değil, "LN de yalan oldu" moduna girmek için yeterli değil ama farkındalığı kaybetmemek lazım. Umalım ki LN yalan olmasın ve kriptolar için bir dönüm noktasına birlikte tanıklık edelim.

https://medium.com/@jonaldfyookball/mathematical-proof-that-the-lightning-network-cannot-be-a-decentralized-bitcoin-scaling-solution-1b8147650800

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714963433
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714963433
Reply with quote  #2

1714963433
Report to moderator
shulio
Legendary
*

Activity: 1540
Merit: 1016

View Profile
March 27, 2018, 07:31:48 PM

2 adres arasında sürekli gönderilen ödemeler için başarılı bir yöntem. Onun harici çok da başarılı değil. Hele ki her transfer için yeni adres kullanılması önerildiği için çoğu kişinin bir işine yaramayacak LN.
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
March 28, 2018, 06:54:31 AM

lnt de her transferde yeni adres kullanımı önerisi mi? bunu ilk kez okuyorum. zırt bırt yeni bitcoin adresimi alacağız. bu karmaşaya yol açar. lnt yi o kadar övüyorlar da tek başına bitcoindeki fiyatı artıracak özellikleri göremiyorum. hızlı, düşük fee bu iki sorunu karşılamasında güzel olsa da işte illa kusurları olacak.
udonmez
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 359

View Profile
March 28, 2018, 07:10:07 AM

lnt de her transferde yeni adres kullanımı önerisi mi? bunu ilk kez okuyorum. zırt bırt yeni bitcoin adresimi alacağız. bu karmaşaya yol açar. lnt yi o kadar övüyorlar da tek başına bitcoindeki fiyatı artıracak özellikleri göremiyorum. hızlı, düşük fee bu iki sorunu karşılamasında güzel olsa da işte illa kusurları olacak.

nasil bir karmasaya yol acacak ki? guvenlik icin gerekli bir sey yeni adres
Pages: [1]
  Print  

Jump to: