Bitcoin Forum
May 06, 2024, 10:15:40 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Short/Long Kontratların BTC'ye Etkisi  (Read 804 times)
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
March 31, 2018, 08:14:17 AM

Boyle olmayan parayla is yapilmasi hic hos degil.
zaten ben su short long olayini hic anlamamistim. Birileri yukselecek diyor ama coin almiyor disardan bakinca tuhaf geliyordu simdi anladim.
1715033740
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715033740
Reply with quote  #2

1715033740
Report to moderator
1715033740
Hero Member
*

Ignore
1715033740
Reply with quote  #2

1715033740
Report to moderator
1715033740
Hero Member
*

Ignore
1715033740
Reply with quote  #2

1715033740
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
March 31, 2018, 09:06:02 AM

kalıtlıyorum arkadaş 7200 kırmazsa sorun yokda demişti artık sorunvar sanki. Cheesy
vadeli işlemler tam bir sikiş oyunu oldu hacimsiz bir yerde kodamanlar her türlü at koşturuyor. özellikle zaten byük borsalar  anasını ağlatıyor rahat rahat  düşürüyorlar .
zaten tether pumppyla yükselmişti adamlar ellerindekini itelediler piyasasa şişrerek . şimdide istediği gibi düşürüyorlar
Katsumoto
Member
**

Activity: 182
Merit: 10

View Profile
March 31, 2018, 10:27:30 AM

Piyasayı düşüren de çıkaran da aynı kişiler. Aşırı satış pozisyonu olunca yükseltiyorlar, alış pozisyonu çoğalınca da satıyorlar...
Bu yüzden zaten bitcoin artık birilerinin elinde oyuncak oldu.
ZENC
Full Member

Activity: 336
Merit: 154

View Profile
March 31, 2018, 02:40:40 PM

Çok açıklayıcı olmuş hocam. Ben aslında bu olmayan btc konusuna takıldım. Zarar yapanlardan alıp kar yapanlara verip bir şekilde döndürüyor sorun yok gibi ama piyasaya etkisi kaçınılmaz. Bence asıl tehlike vadeli değilde Tether de var. Olmayan USD piyasaya sokuldu.

Bir de vadelilerin her girdiği piyasayı düşüşe götürüp bir daha gün yüzü göstermemesi gibi bir olay var siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Düşüşten sonra tekrar kalkar mı ayağa? Kalksa da açılan longları karşılayabilirler mi?

Hocam ne yaptın ya! Bu soruları cevaplamam için ayrı başlık açmak lazım. Smiley Yaktın beni..

USDT konusu piyasanın başına bela olacak gibi durıyor. Yok dedikleri kadar fiili dolar stokları yoktu, yok denetimleri iptal edip gizliyorlar vs. bi ton söylenti çıkıyor. Ama benim bildiğim Tether denetlenmek istemiyoruz demedi, denetleyen kurumla anlaşamadı. Yeni bi denetim planı getireceklerdi, onu yaparlarsa sorun çözülür. Ama bu konuya çok hakim değilim.

Gelelim vadeli konusuna. Gerçekten dediğiniz gibi bir illet. Bulaştığı her işi kısır döngüye sokuyor. Ekonomistler para babalarının; Altın vb. Değerli maden fiyatlarını bu sayede kontrol altında tuttuklarını söyler hep.

Pek çok insan tarafından kumar ayıplanır, aşağı bir şey olarak görülür ama elinde olmayan parayla 1'e 100 kaldıraçlı işlem yapınca YATIRIMCI olursun. Gravat gömlek aslanım benim dediğin tip canlanır kafada.

Ulan asıl kumarbaz sensin. Kumarbazın önde bayrak taşıyanısın. 130 trilyon $'lık borsalar - 700 trilyon $'lık bonolar balon değil devletlere göre ama Bitcoin balon.

Doğru bu türev piyasası, kontratlar, margin tradeler batacak. Ama o işlemleri yapanlar batacak. Bitcoin bi patlak verirse 100k dolarlara, işte o zaman batacaklar. Btc'ye bir şey olmaz ama bu zihniyet tutar BTC'yi sorumlu tutar bu işten. İşte o zaman ne olur ben de bilmiyorum.

Anlaşılan sırf bu yüzden uzun süre kafasını kaldıramayacak Bitcoin. Neyse belki ileride vadeliye bir kısıtlama falan gelir de düzelir.

Cevap için teşekkürler hocam. Yeni bir başlıkta uzun uzun anlatırsanız keyifle okurum.  Smiley
Mobi Coin
Newbie
*

Activity: 182
Merit: 0

View Profile WWW
March 31, 2018, 06:08:41 PM

Daha önce de vardı ama piyasaya bu kadar etki etmiyordu. Amerikada açılan borsalar fiyatı çok baskıladı.
omorfi
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 264

View Profile
March 31, 2018, 07:15:10 PM

Bu Wall Street piyasasının el attığı yer kuruyor zaten. Eskisi gibi bitcoinde, yüksek marjlı fiyat hareketleri göremeyeceğiz artık herhalde. Daha dibe sürmezler umarım
Coingump (OP)
Member
**

Activity: 108
Merit: 38

One day everyone will use the blockchain.

View Profile
April 01, 2018, 09:19:06 AM
Merited by EFS (1)

Sanırım bugünkü manzarayla birlikte başlık tam olarak amacına ulaşmış oldu. Teknik analiz yapan bir çok fenomenin yükseliş ön gördüğü dönemde düşüş olması gerektiğini dile getirdim. Sebebi de Margin trade işlemlerinde short tahminlerin 2 katı long olması idi. Başlığı açtığım günün ilk gecesi 4000 long pozisyon, bu gece de 9000 long pozisyon patladı.

Yine sonraki mesajlarda da dediğim gibi kırdığı destek olan 7200 bandına tutunamayınca bugünkü 6700'ler kaçınılmaz oldu.

Şuan için destek noktalarında bir güncelleme yok. Nereye tutunup oradan tırmanış yapacağını izleyip göreceğiz.
Cryptotic
Full Member

Activity: 398
Merit: 101

View Profile
April 01, 2018, 05:28:32 PM

Teknik analizler güvendiğim arkadaşlarıma aittir. Onların yönlendirmeleriyle sağolsunlar biz de bir şeyler kapıyoruz. Dediğiniz gibi kırılma noktasını iyi tesbit ettik.

Bundan sonrasına kimse net bir şey diyemez ama olası düşüş senaryosunda BTC’nin destek noktaları

7672
7160
6874
6435
5843

Burada tutunamadığı her destekte bir alttakini zorlar.
Eğer BTC'nin bu yıl 30-40k'lara çıkmasını bekliyorsak aslında böyle bir düşüş olmalıydı. Yandım, öldüm, bittim dedirtecek ki güç toplasın. Yoksa böyle 11.800-8000 aralığında git gel yaparak bir yere varamaz.
Şahsen 5800'e değsin, oradan da fırlasın istiyorum. Tabi bu öyle bir anda olmayacaktır. Belki 3 gün belki 3 hafta...

Bravo hocam, tam nokta atışı oldu. Anlattığınız gibi 6435den döndü, 6874 direncinde takıldı. Sizden bu başarılı analizlerin devamını bekliyoruz.
ulabar22
Newbie
*

Activity: 48

View Profile
April 01, 2018, 07:41:25 PM
Last edit: April 01, 2018, 08:25:44 PM by ulabar22

margin trade işine giren balinalar 5-10 btc ile değil binlerce btc ile bu işe girerler ve hiçbir borsa margin trade konusunda tarafsız olamaz. bahsettiğim balinalar büyük ihtimalle bu borsaların ta kendileri olabilir.

düşününki btc 7000$ civarında iken balinanın biri 100x long girdi. diğer trade yapanların çoğuda long girdi ve ortalama 10x ten girildi bu emirler. herkes 8000$usd fiyattan çıktı. bu adamlar yaklaşık btc başına 10k dolar kazanmış oldular.

short girenler hem miktar hem sayı olarak azınlıktaysa peki bu parayı kim onlara veriyor?

tabiki borsanın cebinden çıkacak ama borsa bu işi tesadüfe bırakır mı?

veya balina long girdiyse btc nin düşmesine seyirci kalır mı?

tabiki hayır.

bugün tüm borsaların herbirinde btc/usd paritesini 100 dolar oynatmak için 200 er btc yeterli.

forexte bu pariteleri oynatmak kolay değildi. işlem hacmi çok fazla olduğu için manipülasyon kolay değildi. ama crypto piyasası o kadar derin değil. birinin çıkıp 10k ether satması demek 50 dolar fiyat inmesi demek.

o yüzdende bu hacimde balinalar istedikleri gibi shortlayp longlarlar ve pariteyi de oynatırlar.

ve bu balinalar büyük ihtimalle de margin borsalarının ta kendileri veya haberli kişileridir.

o yüzden de btc fiyatıının yükselmesi veya düşmesi şimdilik onların elinde ve btc fiyatına etkileri büyük.

küçük yatırımcının kendini koruması için margin işlerine girmemesi ve long short piyasalarında işlem yapmaması gerekir.
cleante
Jr. Member
*

Activity: 476
Merit: 2

View Profile
April 02, 2018, 09:35:50 AM

İyice piyasayı shortlarla bitirdiler şu seviyelerde bile ATH değerlerinde dolanıyor.BTC 9200 leri geçemedikçe bir dönüş gelmeyecek gibi gözüküyor.
carlzec
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
April 02, 2018, 02:10:46 PM

Hocam çok fazla ekonomik verilerden ya da vadeli işlem kısmından anlamıyorum ama eline sağlık bizim anlayacağımız sade basit bir anlatımla ifade etmişsiniz. Buradan çıkan sonuç ani ve yüksek dalgalanmaların önüne geçecek bir sistem getirmeye ya da kendi istedikleri zaman ve oranda dalgalanma için böyle bir adım atıldığını çıkarabiliriz.
buttons252
Full Member

Activity: 406
Merit: 104

View Profile
April 02, 2018, 03:32:08 PM

Ben açıkçası bitcoine negatif yönde değil de pozitif yönde etki ettiğini düşünüyorum tüm bunların, yani hep olmusuz düşünülmüş ama bence olumlu düşünülecek bir konu
Coingump (OP)
Member
**

View Profile
April 02, 2018, 08:10:16 PM
Last edit: April 06, 2018, 05:29:49 PM by Coingump

Bitfinex verilerinin son durumu bu şekilde. Ezici üstünlükteki long işlemler patlatıla patlatıla short ile eşit duruma geldi neredeyse.
ozgun_a
Jr. Member
*

Activity: 126
Merit: 5

View Profile WWW
April 03, 2018, 07:08:54 AM

Ben de size katılıyorum. Türev ürünler piyasanın derinleşmesi açısından oldukça sağlıklı olabilir. Kaldı ki burada çok bahsedilen "Future" işlemlerinden sonra oynaklık arttı önermesi de yüzde yüz doğru değil. Şuradan takip edilebilir:

https://www.buybitcoinworldwide.com/volatility-index/

Şu doğru. Bitcoin 2016 ve 2017'ye göre biraz daha oynak ancak geçmişinde çok daha yüksek hareketler görülmüş. 2017 sonunda artan ve sonrasında düşmeye başlayan oynaklığı, piyasaya türev araçlar vasıtası ile giren fonların piyasa içerisinde kendilerine pozisyon almaları ile açıklanabilir (https://www.ccn.com/hedge-fund-managers-pounce-on-bitcoin-volatility/)

Ben açıkçası bitcoine negatif yönde değil de pozitif yönde etki ettiğini düşünüyorum tüm bunların, yani hep olmusuz düşünülmüş ama bence olumlu düşünülecek bir konu

Buying.com
Decentralized E-Commerce Network
●    PRE-SALE: October 1, 2018    ●
Cryptotic
Full Member

Activity: 398
Merit: 101

View Profile
April 03, 2018, 07:58:37 PM

Yeteri kadar long patlattılar galiba. Şimdide shortları patlatıyolar.
Coingump (OP)
Member
**

View Profile
April 04, 2018, 06:01:05 AM
Last edit: April 06, 2018, 05:32:18 PM by Coingump

Görünüşe göre bir death cross gelecek BTC'de. Tekrar bir düşüş eğilimi var yani.

Görünüşe göre hala long pozlar çoğunlukta. Bu cross ile birlikte biraz daha kıyım olacak mı, gün içinde göreceğiz.
ZENC
Full Member

Merit: 154

View Profile
April 04, 2018, 03:20:51 PM

Bugün bir kez daha masraflı bir tecrübe süreci geçirdim. Short pozisyon açmıştım bir anda yükselmeye başladı. Likidite limiti 7685$ dı. Belli ki patlatacaklar  pozisyonumu deyip daha fazla zarar etmemek için kapattım. Şimdi de düşüş başladı.  Smiley Size tavsiyem vadeli işlemlerden uzak durun.
iranli_tacir
Newbie
*

Activity: 154

View Profile
April 04, 2018, 11:08:44 PM

ben bu konu üzerine çok kafa yordum ve şu sonuca ulaştım,  çok fazla bizim kontrol edemeyeceğimiz değişken var, bu yüzden öngörüde bulunmak mantıklı gelmiyor
mynet
Member
**

View Profile
April 04, 2018, 11:14:00 PM

Gerçekten kayda değer çok başarılı bir açıklama ve konu olmuş,tebrik ve takdir ederim, geçtiğmiz aylarda bitcoin vadeli işlem borsalarına açılması olayını herkes yanlış anlamış ve btc fiyat patlaması yaşamıştı ,o zamanlar ısrarla bunun piyasaya ve özellikle bitcoin fiyatlanmasına ciddi zarar vereceğini anlatmaya çalışmıtık bugünkü geldğimiz durum ortada sende bunu güzel ortaya koymuşsun.

sofikurban
Member
**

Activity: 448

View Profile WWW
April 04, 2018, 11:29:06 PM

Son zamanlarda ortaya atılan kripto paralara regülasyon uygulaması konusu aslında bir nevi bitcoinin vadeli işlem borsalarında işlem görmeye başlamasıyla resmen başlamıştı.Kısa vadeli işleme  açık bir piyasa değil bu kripto piyasası , gerçektende bitcoin fiyatlanmasına ciddi zarar verdi.Konu İÇİN emeğine sağlık.

Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  

Jump to: