Bitcoin Forum
May 03, 2024, 01:30:43 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: inşaat sektörü ve ev fiyatları  (Read 315 times)
coinforumgentr (OP)
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 31, 2018, 11:31:06 PM

Arkadaşlar gördüğüm kadarı ile çok hızlı yeni evler yapılıyor.

nüfus artışı ve evlenme oranlarına göre sanki evler biraz daha hızlı yapılıyor.

yani gelecekte şuan uçuk olan ev fiyatlarının düşeceğini düşünüyorum.

siz ne düşünüyorsunuz.

25 yaşında eski bir apartmanda dairem var. bugüne kadar yeri itibari ile sürekli değer kazandı.

evi satıp dükkan almayı düşünüyorum. hem işsizim kendi işimi kurayım ev olarak ta kiraya çıkayım diyorum.

ilerde ev fiyatlarının düşeceğini tahmin ederek ilerde ev almaya çalışacağım.

siz ne düşünüyorsunuz?

1714743043
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714743043
Reply with quote  #2

1714743043
Report to moderator
1714743043
Hero Member
*

Ignore
1714743043
Reply with quote  #2

1714743043
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714743043
Hero Member
*

Ignore
1714743043
Reply with quote  #2

1714743043
Report to moderator
1714743043
Hero Member
*

Ignore
1714743043
Reply with quote  #2

1714743043
Report to moderator
1714743043
Hero Member
*

Ignore
1714743043
Reply with quote  #2

1714743043
Report to moderator
samlenaklov
Jr. Member
*

Activity: 37
Merit: 5

View Profile
April 01, 2018, 12:23:16 PM

Yeni yapıların artmasına paralel ev fiyatlarıda  uçtu gitti.Emlak balonunun yakın bir süre içinde patlayacağını düşünüyorum.Evi satıp dükkan alman mantıklı bir karar.Hem daha fazla kira geliri elde edersin.
S_akarsu
Jr. Member
*

Activity: 294
Merit: 5

View Profile WWW
April 01, 2018, 02:59:06 PM

Lokasyon olarak evinin fiyatıyla nereden dükkan alabilirsiniz aldığınız dükkanın kira bedeli ne kadar olur bunları hesaplamalısınız.

Ayrıca ben emlak balonu olduğu fikrine katılıyorum fakat bu balonun patlayıp da o ev fiyatlarının aman aman düşeceğini düşünmüyorum. Sebep olarak da Türkiye'nin ekonomisi genel olarak inşaat üstüne kurulu ve bu ev bu piyasanın bel kemiği. Hepsi birbirine bağlı. Eve demir sağlayan adam aynı zamanda büyük projelere demir sağlıyor. bu sitelerin yüklenicileri yine büyük projelerin yüklenicileriyle bağlantılı.
Bu emlak balonunun patlaması karayollarından tutunda barajlara, havaalanlarına kadar hepsini etkileyecek bir domino etkisi yaratır. Basit değil bütün çarkları tamamen dağıtacak bir domino etkisidir bu.
Ondandır yıllar önce bitecek olan Ağaoğlu'nun desteklenmesi. Sinpaşın veya diğer inşaat firmalarının devamlı desteklenmesi. bu dengesiz çarkı daha da fazla döndürmek için.
Tekrar etmek gerekirse benim görüşüme göre emlak balonunun patlaması Türkiye ekonomik sisteminin tamamen çökmesi demektir. Bankalarla desteklenir, tokiyle desteklenir, özel kredilerle desteklenir. Bu balonun gaz kaçırması engellenir.
Kısaca inşaat çökerse Türkiye çöker.

Ha ben ev konusunda da devamlı 300bin liranın üstüne oturmak yerine 300bin lirayı devamlı çevirme taraftarıyımdır orası ayrı.

▄▀▀▀▀▀▀▄ PLATIO ▄▀▀▀▀▀▀▄
█   Smart Banking Ecosystem   █
▀▄▄▄▀[https://platio.io]▀▄▄▄▀
ttolgakaplan
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile
April 01, 2018, 04:49:15 PM

İnşaat sektörünü son yıllar çok şişirdiler. değmeyecek evler değmeyecek fiyatlarda. 2014 yılında istanbulda oturduğum ev şuan 3 katına çıkmış şaka gibi ya.
Rasta.modeli
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
April 01, 2018, 08:56:12 PM

Insaat sektorunun deger kaybetmesini oldukca zor. Cogu bolgede ev fiyatlari ciddi anlamda dudak ucuklatiyor. Yani kolay kolay dusmez.
oguzhangazi
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
April 01, 2018, 08:58:54 PM

Ev fiyetı düşmez heleki güzel bir yerden almışsanız değerine değer katar. ev orda çürüse bile yerinden dolayı değer kaybı olmaz.
Neo.op
Sr. Member

Activity: 1092
Merit: 254

View Profile WWW
April 01, 2018, 10:03:53 PM

Oturduğum şehirdeki ev ve bina inşası doğum oranının 10 katı diyebilirim büyük ihtimalle ev fiyatları çok fazla düşer burada. Boş alan kalmadı şehirde.

LYR▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄█████▓▓▓▓▓▓▓▓█████▄
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓▓▓▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄▄████▓▓▓▓████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓███▄▓▓███████
▓▓▓▓▓▓▓▓▓██████▄▓▓█████
▓▓▓▓▓▓▓▓█████████▄███
▓▓▓▓▓▓▓██████▀███▄
▓▓▓▓▓▓██████▓▓▓█████
▓▓▓▓▓██████▓▓▓▓█████
▓▓▓▓██████▄▄▄▄▄██████
▓▓▓██████████████████
▓▓███████████████████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
 ██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
██████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█████
LYRA  Loyalty Rewards on Blockchain
══════════════════════[ Main Features ]══════════════════════
Customizable tokens ███NFT███ DeFi███ DEX███ Revenue share
campingSider
Member
**

Activity: 108

View Profile
April 01, 2018, 11:41:11 PM

milletçe parayı inşaata döktük teknoloji yatırımı sıfır
designerusa
Legendary
*

Activity: 2310
Merit: 1028

View Profile
April 02, 2018, 05:31:28 AM

Bu hükümet olduğu sürece inşaat sektörü hep lider sektör olmaya devam eder ve ev fiyatları kolay kolay düşmez- düşürmezler.. Ancak inşaat sektörü bir kriz yaşamalı ki o zaman herşey işte tepe taklak olur. Dediğim gibi Bu hükümet buna izin vermez. Büyük bir rant var çünkü.
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
April 02, 2018, 07:36:54 AM

Dükkanı kiraya vereceksen doğru karar ama dükkan açacaksan kötü karar Cheesy Dükkanın kapısını açmaya başladığın an sayaç çalışmaya başlar sürekli eksiye düşersin yapacağın işte belirli bir süreyi gözden çıkartman da gerekiyor. Ama kiraya vereceksen doğru karar olur .

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
Mug.bean
Newbie
*

Activity: 135

View Profile WWW
April 02, 2018, 04:10:02 PM

Onun yerine eger belli bir mesleğin var da onunla ilgili dükkan acacaksan evin dursun dükkan kira olsun. Diyelim ki batti dükkan o zaman evin kalmış olur.
kiymetli
Member
**

Activity: 210

View Profile WWW
April 02, 2018, 05:13:35 PM

Ulkemizde yapilan tek sey bu bence. Surekli deger kazanmakta. Fiyatlar hemen hemen heryerde oldukca fazla.

iLink2Music     ●     PRE-ICO LIVE     ●     J O I N  U S
|   THE POWER TO SHARE & CONNECT GLOBAL MUSIC ENTERTAINMENT   |
[          FACEBOOK     TWITTER     TELEGRAM          ]
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
August 09, 2021, 05:56:03 AM

Böyle bir başlık olduğu için yeniden başlık açarak forumu kirletmek istemedim. Arkadaşlar bildiğiniz üzere bu başlık açıldığından beri 3 sene geçmiş ve ev fiyatları rekor üstüne rekor kırmakta. Maaşlar ev fiyatları kadar artmadığı için hiç evi olmayanlar 20-25-30 yıllık kredilere girip yeter ki 1 evim olsun diyorlar.
Güzel evi olanların ise evleri 1-2-3 milyon lira seviyesine çıktı. Ama satsalar alabilecekleri evler çok kısıtlı kesinlikle aynı ayarda ev yok. Bunun sonu ne olur çok merak ediyorum toplumsal bir krize dönüşecek gibi bu iş. Kiralar olsun aidatlar olsun uçtu gitti.
MK-74
Legendary
*

Activity: 1246
Merit: 1196

View Profile
August 09, 2021, 06:05:56 AM

Böyle bir başlık olduğu için yeniden başlık açarak forumu kirletmek istemedim. Arkadaşlar bildiğiniz üzere bu başlık açıldığından beri 3 sene geçmiş ve ev fiyatları rekor üstüne rekor kırmakta. Maaşlar ev fiyatları kadar artmadığı için hiç evi olmayanlar 20-25-30 yıllık kredilere girip yeter ki 1 evim olsun diyorlar.
Güzel evi olanların ise evleri 1-2-3 milyon lira seviyesine çıktı. Ama satsalar alabilecekleri evler çok kısıtlı kesinlikle aynı ayarda ev yok. Bunun sonu ne olur çok merak ediyorum toplumsal bir krize dönüşecek gibi bu iş. Kiralar olsun aidatlar olsun uçtu gitti.

Milletimiz her şeyden memnun hocam bu konuda da elden bir şey gelmiyor maalesef üstüne ülkemiz inşaat ülkesi ve ev fiyatları çok yüksek, fiyatların düşeceğini de hiç sanmam.
Bugün ev almaya kalksa bir kişi 200-300 bin kredi çekiyor en az bunun geri ödemesi minimum 10 yıl ve ödediği para 2-2.5 katı.
Ekonomi olarak kötü olduğumuzdan faizler yüksek, alım gücü çok düşük maalesef.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK   
          100%   MULTICHARGER   
Dolorex
Member
**

Activity: 294
Merit: 49

View Profile
August 09, 2021, 06:42:24 AM

Ev fiyatlarında ki artış ınin sebepleri geçen sene ciddi bağlamda düşen faiz ile artan talepten dolayı ac gözlü insanların fiyatları şişirmesi idi. Sene sonu ve 2021 başlarında fiyatlarda ufak bir esneme olsa da dolar kurundaki artış ve inşaat hammaddelerine gelen zamla fiyatlar tekrar yukarı yönlü oldu. Ayrıca yeni binalarda otopark zorunluluğu maliyetlerin ciddi oranda artmasını sağladı. Ben çok da düşeceğini tahmin etmiyorum. Hatta 2022 yılında tekrar faizler yüzde 1 seviyelerine çekilirse dahada artacaktır.

Ben kendimi tekrar etmem gerekirse yatırım için ev son tercihlerimden olur. Arsa alın dükkan alın yada tarla alın daha iyi kâr getirir.
Ozkance
Full Member

Activity: 182
Merit: 140

View Profile
August 09, 2021, 07:41:02 AM

Demirin tonu almış başını gitmiş. Öncelikle ev fiyatlarının düşmesi için faizlerin inmemesi lazım. Çünkü faizler düşerse ev alacaklar hücum eder ve buna bağlı olarak ev fiyatları düşmez. Ayrıca demir, tuğla, tavan sacı, kum fiyatları dolar ve altına endeksli olmasada paralel gidiyor. Ülkemizde de dolar ve altın düşmeyeceğine göre bunlar da düşmez diye düşünüyorum. Tabiiki olağanüstü bir durum olmazsa. Bir de ülkemizde soktuğunu çıkarmama gibi bir gelenek oluştu. Yani dolar artar zam gelir, dolar düşer fiyatlar düşmez. Böyle olunca ev fiyatlarının düşeceğini hiç sanmıyorum
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
August 09, 2021, 08:14:46 AM

Son 10 yıldır falan takip ediyorum konut ve yazlık fiyatlarını. 1-2 ay önce ise bir yazlık için epey haşır neşir oldum.

Türkiye'de gerek enflasyonist yapıdan, gerekse yatırım alışkanlıklarından dolayı gayrimenkul değer kaybetmiyor. En azından TL olarak gerileme görüşmesi çok mümkün değil bence. Üstelik bunu kısa vadede $/TL'nin TL lehine gelişebileceğini düşünüyorum. Kripto kazançlarımın bir kısmını da bir kaç gayrimenkul için kullandım bu sebeple.
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
August 09, 2021, 08:23:37 AM

Son 10 yıldır falan takip ediyorum konut ve yazlık fiyatlarını. 1-2 ay önce ise bir yazlık için epey haşır neşir oldum.

Türkiye'de gerek enflasyonist yapıdan, gerekse yatırım alışkanlıklarından dolayı gayrimenkul değer kaybetmiyor. En azından TL olarak gerileme görüşmesi çok mümkün değil bence. Üstelik bunu kısa vadede $/TL'nin TL lehine gelişebileceğini düşünüyorum. Kripto kazançlarımın bir kısmını da bir kaç gayrimenkul için kullandım bu sebeple.

Hocam kriptodan gayrimenkul alacak kadar kazanç sağladıysan ne mutlu sana bende yaptığım yatırımları ikiye katlarsam şükür ediyorum. Tabi en çok değerini koruyan yapı Türkiye’de gayrimenkul hatta kazancınızın şansınıza göre kat kat arttığı bir de arsa sistemi var ben arsaları araştırmaya koyulacağım ufaktan nerede kazandırırsa oradan alacaksın zaten oraya bina dikmek isteyen adam seni buluyor Grin

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
August 09, 2021, 08:52:02 AM

Hocam kriptodan gayrimenkul alacak kadar kazanç sağladıysan ne mutlu sana bende yaptığım yatırımları ikiye katlarsam şükür ediyorum. Tabi en çok değerini koruyan yapı Türkiye’de gayrimenkul hatta kazancınızın şansınıza göre kat kat arttığı bir de arsa sistemi var ben arsaları araştırmaya koyulacağım ufaktan nerede kazandırırsa oradan alacaksın zaten oraya bina dikmek isteyen adam seni buluyor Grin

Arsa işi bana kısa vadede kumar gibi geliyor. Bir belediye başkanı geliyor, şehrin batıya doğru genişlemesini planlıyor. Sonra o gidiyor gelen hop orayı bırakıp, güneye dönüyor falan.
Yoksa bende arsa işine sıcak bakardım. Şu andan garantili iş yapacak arsayı almak zaten kâr ettirmeyecek durumda.
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
August 09, 2021, 09:49:21 AM

Arsa işi bana kısa vadede kumar gibi geliyor. Bir belediye başkanı geliyor, şehrin batıya doğru genişlemesini planlıyor. Sonra o gidiyor gelen hop orayı bırakıp, güneye dönüyor falan.
Yoksa bende arsa işine sıcak bakardım. Şu andan garantili iş yapacak arsayı almak zaten kâr ettirmeyecek durumda.

Hocam tabi orası öyle arsa aldığınız zaman düşük fiyatla alıp uzun vade bekleyeceksiniz ama gayrimenkulde işler daha kısa sürede gelişebiliyor devlet bir kredi indirimi yapıyor ara sıra evlerin satışları bir anda patlıyor siz de tabi o sırada gerekli satışı yapıp kredilerin tekrar eski seviyesine inmesiyle faizde tuttuğunuz nakitiniz ile iki ev birden alabiliyorsunuz Grin

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███