Bitcoin Forum
April 18, 2024, 01:20:01 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: İş yerimde bitcoin kabul ettim diyelim.  (Read 470 times)
Stabilitelim (OP)
Member
**

Activity: 448
Merit: 14

View Profile
April 05, 2018, 04:32:02 PM

Şimdi ben işyerimde bitcoin ile ödeme kabul ettim diyelim.
Müşteriye Kasama normal nakit girmiş gibi fişmi kesicem ? Bir sorun olur mu ?
1713403201
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713403201
Reply with quote  #2

1713403201
Report to moderator
Remember that Bitcoin is still beta software. Don't put all of your money into BTC!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Mali.sak
Member
**

Activity: 238
Merit: 10

View Profile
April 05, 2018, 04:54:51 PM

iş yerin ne üzerineydi? ne satıyorsunuz veya neyin hizmetini veriyorsunuz?
dammedonut
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
April 05, 2018, 06:51:22 PM

Bu konuda biraz araştırma yaptım fakat çok çelişkili haberler okudum. Bu nedenle size önerim maliye yetkililerine danışmanız. Tabi bu kişi arkadaşınız ya da yakınınız olursa iyi olur  Wink

silenticx
Newbie
*

Activity: 112
Merit: 0

View Profile
April 05, 2018, 08:05:35 PM

Bitcoin ile ödeme sisteminin kontrolü pek mümkün olmadığından fiş kesip kesmemek sizin inisiyatifinize kalmış bence. Yani yaptığınız alışverişin başka yerde bir kaydı oluyor bunun üzerinden inceleme yapılıyorsa fiş kesmeniz daha doğru olur.
goraset
Legendary
*

Activity: 2338
Merit: 1070

View Profile
April 06, 2018, 04:47:05 AM

Bence nakit olarak fiş kesilebilir, gayet mantıklı, birazda biz bitcoin kullanıcıları sistemi zorlamalıyız, bende devlet memuruyum, mal bildirimi yaparken bildirmeyi düşünüyorum kripto para varlıklarımı😊
xxxgr
Member
**

Activity: 336

Metahash

View Profile
April 06, 2018, 06:56:50 AM

Bence sizin insiyatifinizde. Malın çıkışını kimseye isbat etmek zorunda değilseniz kesmeseniz de olur. Ne iş yapıyorsunuz bence güzel bir karar, bitcoin etherium veya diğerlerinden de kabul edebilirsiniz.

▮▮█ # metahashYour Gate to Decentralized Internet# metahash █▮▮
#TraceChain#MetaApps#MetaGate#MetaHashCoin
▮▮█▬▬▬▬▬❰Facebook❱▬❰Twitter❱▬❰Telegram❱▬❰Ann thread❱▬▬▬▬▬█▮▮
Otisabi
Member
**

Activity: 196
Merit: 12

otisbey

View Profile
April 06, 2018, 07:40:24 AM

Şimdi ben işyerimde bitcoin ile ödeme kabul ettim diyelim.
Müşteriye Kasama normal nakit girmiş gibi fişmi kesicem ? Bir sorun olur mu ?

kardeşim sanırım bu dediğin bu süreçte sıkıntı olur gibi adama fiş kestin ama kasaya nakit girmedi maliye veya devlet kurumları tarafından sıkıntı çekebilirsin. Bir de Saadet Zinciri gözüyle baktıkları için patlayabilirsin

sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
April 06, 2018, 08:06:18 AM

bitcoinin ülkemizde yasal dayanağı yok. ispat et dediklerinde ne olacak? bitcoin ile ödeme kabul etmeden önceden ilk önce maliye ile görüş. ne bileyim başına iş gelme olasılığı yok mu? önce araştır sonra duruma göre bitcoin kabul veya etme.

EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
April 06, 2018, 10:26:21 AM

Bitcoini iş yerinizde ödeme olarak kabul etmeniz sizin inisiyatifinize kalmış fakat sattığınız ürün kadar normal fîş kesmek zorundasınız,eğer bunu yapmaz iseniz vergi kaçakçılığı yapmaktan başınız belaya girebilir.
md-12
Member
**

Activity: 143

View Profile
April 06, 2018, 10:53:52 AM

Güzel olur. İyi bir tabela reklam falan. Baya popularite de olabilir ama arkadaşların bahsettiği gibi kesmezseniz vergi kaçakçılığı olur, ürün giriş çıkışımı dengeleyemeyebilrisiniz. Ama zorunluluk değil insiyatife dönüşür
teramit
Legendary
*

Activity: 1867
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
April 06, 2018, 11:23:18 AM

adamdan aldığın btc yi borsa da bozdurup şirket hesabına çekeceksin ve fiş faturada alınan ödeme olarak göstereceksin.parayı borsadan ne zaman çekersen faturayı ona göre düzenle yada açık fatura kesip sonra ödeme tarihini eklersin. kriptoparalar devlet tarafından muhasebeye aktarılmadığından onları direkt ödeme aldın diye gösteremezsin, bozdurup fiyatını gelen ödeme demen lazım.
NEJLA
Member
**

Activity: 179

View Profile
April 06, 2018, 11:51:18 AM

Şuanki durum maliye açısından sıkıntı btc kabul edecekseniz bunu vergilendiremezsiniz ancak özel olarak yapabilirsiniz..yani btc kabul durumu çok sıkıntı
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
April 06, 2018, 11:56:02 AM

fiş konusunda sorun olmaz hocam, fişinizi kesin, ödeme konusun da nasıl ödemeyi aldığınızın bir önemi yok, çünkü isterseniz o btc yi bozup kasaya nakit de koyabilirsiniz, mantığı aynı, 

fişi kestiğiniz sürece kimse bir şey demez, aksine takdir ederler
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
April 06, 2018, 11:57:37 AM

Şuanki durum maliye açısından sıkıntı btc kabul edecekseniz bunu vergilendiremezsiniz ancak özel olarak yapabilirsiniz..yani btc kabul durumu çok sıkıntı

adam sattığı ürünün fişini kesecem diyor, yani vergi veriliyor, üstüne üstlük gelir olarak gözüktüğü için gelir vergisi de tahakkuk eder. post kasmak için mesaj atmayın.
karasaplisekerr
Member
**

Activity: 88
Merit: 12

View Profile
April 06, 2018, 01:15:49 PM

Sahibinden.com da birçok ev ve araba ilanı var zaten bitcoinle ile ödeme alan.

Vergi kaçırmak için mi bu ticareti yapıyorlar bilmiyorum ama büyük kalem ürün giriş çıkışı veya
yüksek fiyatlı adetli ürünlerde yarın öbür gün sorun oluşur.

Gelir gider dengesizliği oluşur kasanızda, yasalaşamadan bu sisteme geçmeniz illegal sayılır devlet tarafından.

Neden bitcoinin bir dolar olmayacağı da yukarıda ki sebeplerden kaynaklı Smiley
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
April 06, 2018, 01:27:49 PM

Fişi ne karşılığı kesiyorsunuz şu anda? Ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama atıyorum elma şekeri satıyor olun. Adamın biri içeri girse ve elma şekeri istiyorum ama karşılığında en sevdiğiniz şarkıyı söyleyecem dese siz de kabul etseniz, adam şarkısını söyleyip elma şekerini alıp gitse fiş keser misiniz? Ya da kesebilir misiniz? Haydi kestiniz diyelim o fişi verdiğiniz an devlet adına kdv tahsil etmiş olacaksınız, devlete kdv'yi şarkının %18'ini fısıldayarak ödeyebilir misiniz? Gelir verginizi öderken ben bunu şarkı dinleyerek tahsil ettim, size de mırıldanayım deseniz vergi dairesi ne der?

Tüm bunlar edemezsiniz anlamına gelmiyor tabi. Eğer iç işleyişinizde bir exchange sistemi kurarsanız, elma şekerini verip bitcoini aldıktan sonra o anki kur ile TL. ye dönüp o parayı da kasanıza koyarsanız ve bunu belgelendirebilir bir hale getirirseniz, neden olmasın? Veya siz şahsi olarak şirketinizin tahsil ettiği bitcoinleri satın alabilirsiniz. Siz ve şirketiniz arasında bir kontrat hazırlayarak tabi.
M.aksak
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 3

View Profile WWW
April 06, 2018, 01:37:34 PM

Galiba yapmak istedigin kendi hesabina btc kabul etip daha sonra cebinden kasaya para koymak ve fis kesmek. Yani binevi elden btc alisverisi. Neden olmasin ki.

AirsaveTravel.com    [ PRE ICO BEGINS ON 10TH SEP 2018 ]
─────   A Decentralized Social Saving Travel DApp   ─────
Turkoin
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 250

View Profile
April 06, 2018, 01:53:42 PM

Türk kripto borsalarında hesabın olacak ve şirket/kişi adına düzenlenen işletmenin hesabı gibi düşünebiliriz. daha sonra bunun adına ayrı banka aracılığı ile hesap numarası alacaksınız. döviz kurundan TL olarak aldığınız BTC ederini kendi hesabınıza nakit girişini yapacaksınız.

1. BTC ile ödemeyi aldınız.
2. Aldığınızz BTC yi Türk exchangelerdeki şirket/kişi hesabına attınız ve TL(Mal ya da hizmetin karşılığı olarak)' ye çevirdiniz..
3. TL' yi Turk Exchangelerden de Banka hesabınıza aktardınız.
4. Para hesabınıza geçtikten sonra aktarılan tutar kadar faturalandırıp kişiye fiş/fatura şeklinde mahsup edebilirsiniz.

bu şekilde olursa sanırım bir sorun kalmaz. zaten faturalandırdığınız tutar kadarda vergi ödeyeceksiniz. (KDV oranı, satılan hizmete veya mala göre değişir.)

coininiz bol olsun. Smiley
mariogomer
Member
**

Activity: 462

View Profile
April 06, 2018, 03:50:25 PM

Mantık olarak dediğini yapmanda bir kusur olmaz gibi görünüyor tabii ki ama işi bilenlere danışsan aklında soru işareti kalmaz ve senin için daha iyi olur gibi görünüyor.

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
April 06, 2018, 04:05:48 PM

Türk kripto borsalarında hesabın olacak ve şirket/kişi adına düzenlenen işletmenin hesabı gibi düşünebiliriz. daha sonra bunun adına ayrı banka aracılığı ile hesap numarası alacaksınız. döviz kurundan TL olarak aldığınız BTC ederini kendi hesabınıza nakit girişini yapacaksınız.

1. BTC ile ödemeyi aldınız.
2. Aldığınızz BTC yi Türk exchangelerdeki şirket/kişi hesabına attınız ve TL(Mal ya da hizmetin karşılığı olarak)' ye çevirdiniz..
3. TL' yi Turk Exchangelerden de Banka hesabınıza aktardınız.
4. Para hesabınıza geçtikten sonra aktarılan tutar kadar faturalandırıp kişiye fiş/fatura şeklinde mahsup edebilirsiniz.

bu şekilde olursa sanırım bir sorun kalmaz. zaten faturalandırdığınız tutar kadarda vergi ödeyeceksiniz. (KDV oranı, satılan hizmete veya mala göre değişir.)

coininiz bol olsun. Smiley

kardeşim süper anlatım ve süper sallama olmuş Cheesy
bu arada mesai bitti faturayı eve gönder der mi müşteri Cheesy

btc fatura etmek için dolarla satış yapılan yönetemleri öğrenmeleri gerek döviz olarak değerlendirirseniz ama iyi bilmek gerek
yoksa maliye direk kanırtarak siker acıkca söyleyeyim.
en geçerli olan sistem dolar ile ödeme alan bir şirketin muhasebecisiyle görüşmen ozman çözüm bulabilirsin ama çözüm de gene yasal olmayacak yasal boşluk olur
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: