Bitcoin Forum
April 16, 2024, 04:00:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Scam Coin Projelerine Yatırım Yapmayın!  (Read 272 times)
Quite (OP)
Full Member

Activity: 448
Merit: 157

View Profile WWW
April 09, 2018, 11:18:10 AM
Last edit: April 09, 2018, 11:37:59 AM by Quite
Merited by primeer (1)

Dünya'da en çok konuşulan konuların başında cryptocurrency ve blockchain teknolojisi gelmektedir. Ülkemiz bu konulara bir adım geriden yaklaşmaktadır. Devletimizin crypto paralar hakkındaki görüşleri bunda etken olarak rol almaktadır. Bugünkü konumuz cryptocurrency ve scam coinlere yer vereceğim. Anlatımım ile scam coin nedir? Kimler scam coin üretir? Scam coin neden üretilir? Scam coin nasıl anlaşılır? Scam coin listeleri hakkında bilgiler edinebileceksiniz.

Scam Coin Nedir, Kimler Tarafından Üretilir?
Scam coinler dolandırıcı, kötü niyetli kişi veya kişi gruplarınca oluşturulur. Scam coinlerin üretilmesindeki en büyük amaç dolandırıcılıktır. Yani kısaca scam coin dolandırıcılık için üretilen kripto para birimidir. Ülkemizde bazen şu kadar sahte para yakalandı haberleri duyuyoruz. Bununla arasında hiç bir fark yoktur. Her ikisi de aynı amaca hizmet etmekte ve bir çok masum insanın canını yakmaktadır.

Scam Coin Nasıl Piyasaya Yayılır?

Scam coinler piyasaya sunulmadan önce üreticiler tarafından yüklü miktarda stoklanırlar. Mined yani kazımı yapılamayan coinler bu tür işlerde daha fazla kullanılmaktadır. Çünkü üreticisi tarafından tamamı üretilen ve ardından piyasaya sürülen coinlerdir. Piyasaya sürükdükten sonra kitleler tarafından yaygara yapılarak fiyat paritesi ve hacmi bir süre şişirilerek piyasa yayılması sağlanır. Sabit şişirme haberleri ve geliştirici haberleri ile scam coinler şişirilerek fiyatlanması sağlanır. Ulaşılmak istenen fiyata ulaşıldığında ise üretici daha önceden stokladığı miktarı satarak elden çıkarır ve masum insanların paraları ile zenginliğini dünyaya haykırır.

Scam Coin Yatırım Hakkında
Scam coinlere yatırımlar genellikle bir üst başlıkta bahsettiğim gibi şişirme haberlerine kanarak yapılan yatırımlardır. Araştırmadan yapılan her yatırımın sonucu kötü yönlü olabilecektir. Geçmişte yaşanan çok fazla scam coin vakası olduğu gibi günümüzde bir çok kişinin bildiği scam coin faciaları da vardır. En güzel örneklerinden birisi Bitconnect vakasıdır. Bu nedenle çok iyi araştırıp gerekli bilgileri edindikten sonra yatırım kararı almanızı öneriyorum. Çünkü kripto paralar yasal bir dayanağa bağlı olmadığı için hiç bir yasal yola başvuramayacağınızı bildirmek isterim. Bir coinin scam olup olmadığını nasıl anlayacağız peki dediğinizi duyar gibi oldum.

Scam Coin Nasıl Anlaşılır?

Scam coin üretici ve yatırımcıları genelde sitelerinde açık açık belirtilmez. Genelde gizlenme kaygıları vardır, ancak eninde sonunda anlaşılır ve patlar. Yani scam coinler birbirlerine benzerler. Bu benzerlikleri dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Diğer özelliklerini ise maddeler halinde açıklayarak aktaracağım.

Gerçek Dışı Aktarımlar:
Kripto paraların tamamı bir proje üzerine üretilmekte ve fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak günümüzde şuna yatırım yap kesin kazanırsın gibi ifadeler ile insanlara yaklaşılmaktadır. Hatta daha da ileriye gidilip telefonla aranıp şurada şu gün toplantımız var sizi de bekliyorum. Biraz açarmısınız dediğimizde konunun kripto sağlam bir para birimi ile ilgili olduğunu aktarmaktadırlar. Yani bir kripto para biriminin yatırımı için size çağrı yapılıyorsa bu kesinlikle scam bir coindir.
Bitcoin Kazanılan Siteler:
Bir sistem oluşturulur ve buraya kullanıcı kaydı alınır. Alınan kayıtlardan seçmiş olduğu paketin ücreti alınır ve bu paket karşılığında her ay şu kadar kazanacaksın temalı paketler oluşturulur. Bunlarla insanlarımız kandırılır ve ceplerindeki paralar alınır. Bu paketler ilk girdiğiniz aşamada karlı gibi gözükse de ilerleyen süreçlerde bir gelir elde etmediği hatta yatırımı devam ettirmediğinizde size kazanç bile sağlamadığını kolaylıkla görebileceğiniz paket sitelerdir. Bu tür üyelikler için size gelenler olursa onların sırtını sıvazlayıp liderine git ondan paranı almaya çalış demeyi bilin. Bu tür projeler ile gelen coinlerin tamamı scamdır. Bir kaç örnek vermek istiyorum; onecoin, bitconnect, firstcoin vb.
Kaynak Kodsuz Coinler:
Bitcoin dahil tüm altcoinlerde açık kaynak kod ile geliştirilmektedir. Bunun en önemli nedeni kodları okuyan kişilerin projenin değerini görmesi ve buna göre projeye destek sağlamasıdır. Örneğin bir binayı yapmak için elimizde bir plan olması gerekir. Yoksa bacayı nereye koyacağımızı, su borularını nereye döşeyeceğimizi bilemeyiz. Düşünsenize su borusunun içinden elektirik ana hattını çektiğimizi; halimiz ne olur duman oluruz. Coin dünyasında da aynı durumlar geçerli. Elimizde bir plan bir yol haritası yoksa duman oluruz. Bu sebeple açık kaynak kodlu projeleri, coinleri seçip; araştırıp, white paper denen sayfalarında bulunan; amaçlarını hedeflerini okuyarak projenin neler hedeflediğini görebilir ve yatırımlarımızda doğru yol alabiliriz.
Geliştiriciler Hakkında Bilgiler:
Biraz üstte bahsettiğim gibi gizlenme kaygısı yaşayan coin projeleri kesinlikle scamdır. Ekibin güvenilirliğini açık bir şekilde sorgulayabilmemiz için geliştiriciler hakkındaki bilgilerin yazılmış olmasına dikkat edilmelidir. Geçtiğimiz aylarda bir proje hakkında araştırma yaparken hiç bir bilginin olmadığını hatta projenin bizim Türkler tarafından yapılmış olabileceğinden bile şüphelendiğim bir proje ile karşılaşmıştım. Projeyi pohpohlayan gruplardan birisi Türk bir gruptu ve telegramda yaygara yapıyorlardı. Projeyi araştırdım ve hiç bir olumlu tarafını bulamadım. Projenin scam olduğunu anladım. Anak fiyat öyle yükseliyordu ki insanların ona yatırım yapmaktan başka çaresi yok gibi hissettiriyorlardı. Kesin yarın şu olacak diyorlar ve oluyordu. Bu yaklaşık 3 gün sürdü. 3 günün sonunda coin -%1500 yaparak tüm yatırımcılarını batırdı. Bu coin Ethereum Dark idi. Hatırlayanlar olacaktır Ekim ayında yaşanmıştı bu polemikler. Mahmut abey vardı telegram ekibinin başında Smiley İşte bu coinle ilgili o telegram grubuna katılmıştım. İlk gün araştırmalarım sonunda yatırım yapmayın diye yazmaya başlayınca beni gruptan attılar. İşte bu tür coinler scamdır. Geliştirici ekibin yer almadığı projeleri inceleme nezaketinde dahi bulunmayın.

Scam Coin Listeleri

Scam Coinler   Scam Coinler   Scam Coinler
BCHconnect   Billion Bit Club   Binary Coin
Bit Sequence   BitAI   Bitchamps
Bitclub/clubcoin   Bitcoin Ascension (titan zinciri)   Bitconnect X
Bitether   Bitfinite   Bitfintech
Bitglare Coin   Btchash   Btc-Rush
Btcwait   Chrysos   Coinrium
Cointeum   Coinspace   Dascoin
Davor   Ecomcash   Eigencoin
ETHconnect   Etherbanking   Exacoin
Falcon Coin   Farstcoin   Ficoin
Firstcoin   Forzacoin   Futurecoin
FUU Coin   Gold Reward Token   Goldgate
Hedgeconnect   Hextracoin   Home Block Coin
HotCrypto   Hydrocoin   Ibiscoin
iCenter   Ideacoin   iFan
Iotaconnect   Knox Coin   Legendcoin
Lendconnect   Lendera   Libra Coin
Liteconnect   Loancoin   LoopX
Martcoin   Moneroconnect   Monetize Coin
Monyx   Neoconnect   Numiv
Oalend Coin   Onecoin   Pagarex
Purpose/DUBI   Regalcoin   Rothscoin
Secular Coin   SFICoin   Steneum
Stepium (titan zinciri)   Swisscoin (titan zinciri)   Tenocoin
TEX Coin   Thorn Coin   Ucoin Cash
Unix Coin   USI Tech   WCI
Western Coin   XRPconnect   BCC Cash

Scam coinlerin kontrolünü yapabileceğiniz bir sitede mevcuttur. Bu siteye https://isthiscoinascam.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Sitede 500 üzerinde coin yayınlanmaktadır. Buradan projelerine, kaynak koduna ve kodun programlama diline dahi ulaşabilirsiniz.

Forumdan gelen mesajlar ile listeye eklenen Scam coinler;
Eniac

Full Member olarak takıldım kaldım. Desteklerinizi rica ediyorum. Bu güzel yazı için meritle ödüllendirebilir misiniz beni?

1713283242
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713283242
Reply with quote  #2

1713283242
Report to moderator
Make sure you back up your wallet regularly! Unlike a bank account, nobody can help you if you lose access to your BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713283242
Hero Member
*

Ignore
1713283242
Reply with quote  #2

1713283242
Report to moderator
1713283242
Hero Member
*

Ignore
1713283242
Reply with quote  #2

1713283242
Report to moderator
1713283242
Hero Member
*

Ignore
1713283242
Reply with quote  #2

1713283242
Report to moderator
Elysio
Full Member

Activity: 658
Merit: 153

View Profile
April 09, 2018, 11:27:21 AM

Eniac diye bi proje vardı hatırlarsanız malesef artık yok scam proje. Forumda artık kimlerin sözüne güvenip güvenmeyeceğimizi anlamışızdır artık. Scam listesine eklerseniz sevinirim.
desciglio2
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
April 09, 2018, 02:03:27 PM

Özellikle yeni başlayanlar için scam coin kavramı çok önemli ve mutlaka üzerinde durulması gerekiyor.
Bu konuda herkes dikkatli olur ve bunlara pabuç bırakmazsa hepimizin faydasına olur.

casty3000
Full Member

Activity: 532
Merit: 100

View Profile
April 09, 2018, 02:08:29 PM

Şu sıralar scam projeler çok fazlalaştı. Eskiden bu kadar yoktu kriptoparaların yaygınlaşmasıyla birlikte bu projeler daha fazla yatırım toplamaya başladı. Eski scamler 100k dolar falan toplarken şuankiler 10larca milyon dolar topluyorlar. Yeni başlayanlar için güzel bir konu olabilir.

R A D I X   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   The Decentralized Finance Protocol
█████████ GET TOKENS █████████    Facebook      Telegram      Twitter
The Radix DeFi Protocol is    SCALABLE SECURE COMMUNITY DRIVEN
ozlemt4296
Member
**

Activity: 350
Merit: 10

CAT.EX Exchange

View Profile
April 09, 2018, 02:08:59 PM

Paylaşımınız için teşekkürler çok önemli bir paylaşım yapmışsınız malesef scam projeler git Gide çoğalıyor artık hangisi güvenilir hangisi scam ayırt etmek zor iyi bir araştırma yapmak gerekiyor

Stabilitelim
Member
**

Merit: 14

View Profile
April 09, 2018, 02:15:00 PM

yazınızı okudum.scam coin demek sadece insanları dolandırmak amaçlı ortamda bulunanlardan ziyade genel anlamda yayınladıkları yol haritasını pek dikkat  etmeyen vaad ettikleri zamanda yapılmayan her iş scamdır gözümde.yani bu forumdan öğrendiğim en büyük şey bu.bir sürü güzel proje ,yakışıklı erkekler güzel kadınlar ekipte ama yol haritasına uyum 0.
burkay
Full Member

Activity: 644
Merit: 103

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
April 09, 2018, 02:22:03 PM

Son zamanlarda ki ico çılgınlığı aldı başını gidiyor zaten, kaliteli projelere sözüm yok, sadece scam olup olmadığına dikkat etmemek lazım sonuçta yatırım yapıyorsunuz, vadettiği şeyler neler ve gerçekle ne kadar örtüşüyor, bunlar çok önemli, bir proje scam olmayabilir belki ama çok cılız öylesine para toplamak için çıkarılmış bir projede olabilir sonuçta.

ilonaproda
Jr. Member
*

Activity: 280
Merit: 1

Win-Won-Betfury

View Profile
April 09, 2018, 02:29:21 PM

Scam olan projeler kendilerini çok belli ediyolar zaten likedin hesapları olsun site kullanım süresi olsun bunlar gibi şeylerde kendini fişliyolar icolar onlara göre dikkatli araştırmak lazım

__________ BetFury __________
🎲 The first i-Gaming Crypto platform with BTC Dividends 🎲
https://betfury.tv/2VDCk7K
Rahip
Full Member

Activity: 336
Merit: 111

View Profile
April 09, 2018, 08:20:41 PM

Özellikle de piyasada yeni olan ve para kazanma amacıyla çok fazla araştırmadan bir takım projelerin imza kanpanyalarına girip emek harcayıp sonra bosa zaman kaybetmis arkadaslarımız için faydalı bir yazı olmuş mutlaka okumaları gerekiyor
cbIpok
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 250

View Profile WWW
April 09, 2018, 08:59:10 PM

bitcoinconnect diye bir şey vardı bir ara hatırlayanlar olacaktır mutlaka, ne oldu o bir ara çok sağlam bir dump yemişti sonra al sat yapanlar iyi kazanmıştı şimdi ne oldu
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
April 09, 2018, 09:11:42 PM

Bunlara bakmaya bile gerek yok %95'inin zaten isminden ne olduğu belli oluyor, scam coin'lerin ortak noktası isimlerinin kötü olması adamlar iyi isim bulamıyor mu anlamıyorum, bunlara para yatırana söyleyecek söz yok zaten..
cabbarlana
Full Member

Merit: 100

send and receive money instantly, w/no hidden cost

View Profile WWW
April 09, 2018, 09:42:59 PM

Eniac diye bi proje vardı hatırlarsanız malesef artık yok scam proje. Forumda artık kimlerin sözüne güvenip güvenmeyeceğimizi anlamışızdır artık. Scam listesine eklerseniz sevinirim.

Aynen sabah baktım site aktifdi, scam olduğunu tahmin ediyordum yine de bir white paperına bakayım neyi anlatmaya çalışmış diyordum ki siteye bir daha baktım ki;

murobro
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 1

View Profile WWW
April 09, 2018, 09:48:03 PM

Scam coinler çok canlar yaktı. Her zaman araştırmak lazım. Amma bu işin ustaları da var. İnsanlarda güven yaratmağı çok iyi biliyorlar.

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
binbash
Full Member

Activity: 294
Merit: 101

View Profile
April 09, 2018, 10:02:10 PM

Scam proje olucağını bilipte bile bile yatırım yapacak kaç kişi çıkar ki ? anca çok büyük kar oranı vermesi lazım ki riske atsın parasını neyse tabikide ne olursa olsun scamlara para yatırmayın arkadaşlar.

usakli64
Full Member

Activity: 966
Merit: 142

View Profile WWW
April 09, 2018, 10:55:33 PM

bu coinleri bulmak önceden bilmek bahsedilen kadar kolay değil. en azından basic kullanıcılar için. Orjinalden daha orjinal kopya oluşturuyorlar. siteleri olsun ekip resimleri olsun profilleri olsun. Hersey yolundaymış gibi gidiyor en son viraja kadar. sonrası mağlum son.

NE MUTLU TÜRK'ÜM DIYENE
PowerLike
Member
**

Activity: 244
Merit: 20

View Profile
April 10, 2018, 01:50:48 AM

Üstad çok güzel bir konu açmışsın, eline sağlık. Aslında genel bir başlık olsa Scam coin ve icolar diye, en azından biz türk arkadaşlar kendi aramızda birbirimizi uyarırız.  Ben de geçen ay katıldığım ve icosu halen devam eden   https://en.worldwifi.io   yi eklemek istiyorum. Kesinlikle ve kesinlikle scam, sakın bulaşmayın. Presale den satın aldığım tokenler vardı site üzerinde fakat hesabımı silmişler sonra sitedeki satış için verdikleri eth adresini değiştirdiklerini gördüm. Adamlara mail attım tık yok. Scamcıların hepsinin...  Angry

Bu arada Ethereum dark olayı kripto para dünyasında ilk girdiğim zamanlardı. Sitesinde bittrex filan yazıyordu, bir de dediğin gibi bitcoindark gibi bununda değeri çok artacak v.s. derken balinaların kucağına düşüp bir miktar benimde zararım olmuştu Cheesy
M.Terzi
Sr. Member

Merit: 250

View Profile
April 10, 2018, 04:59:50 AM

Zibilyon tane scam proje çıktı çıkıyorda. Bu piyasaya yeni girenler belki bu durumların farkına varmayabilir ama yatırımını yapan çok çok okuması araştırması daha sonra yatırım yapması lazım yoksa uçar gider havaya bakarsınız. Ha bu arada Türklerden biri vardı Halalcoin diye bir coin pazarlıyordu noldu o Cheesy
Quite (OP)
Full Member

Merit: 157

View Profile WWW
April 10, 2018, 03:02:07 PM

Arkadaşlar görüğünüz ve scam olduğuna inandığınız ispatı olan tüm coinleri listeye ekleyebiliriz. Aslında bu liste ile gelecekte yatırım yapacak kişileri de bir nebze olsa bilgilendirmiş olabiliriz.

TurkiyePriest
Full Member

Activity: 1011
Merit: 128

Radix-The Decentralized Finance Protocol

View Profile
April 10, 2018, 03:06:00 PM

Artık forumunda global kısmındaki annlere yetişemez  hale geldik. O kadar çok ico çıkıyor ki, her sayfayı yenilediğimizde en üstteki ann 3. sayfaya kaymış oluyor. Yatırım yaparken çok dikkatli olmak gerek sonuç olarak para ağaçtan toplanmıyor

R A D I X   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   The Decentralized Finance Protocol
█████████ GET TOKENS █████████    Facebook      Telegram      Twitter
The Radix DeFi Protocol is    SCALABLE SECURE COMMUNITY DRIVEN
nasip35
Full Member

Activity: 398
Merit: 118

View Profile
April 10, 2018, 04:23:08 PM

Kesinlikle piyasda cok fazla scam proje var iyi araştırarak yatırım yapmak lazım ben hep güvenilir coinlere güvenilir limanlara yatırım yapıyorum cok risk almaya gerek yok saçma sapana coinler için
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: