Bitcoin Forum
May 09, 2024, 08:43:15 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bir Asset veya Token ne zaman satılmalı  (Read 163 times)
miyav (OP)
Member
**

Activity: 274
Merit: 88

View Profile
April 10, 2018, 06:08:35 PM
Merited by Zz (3), mhanbostanci (1)

Bu postta anlatmaya çalışacağım bir kaç tavsiye niteliğindeki durum ne zaman satmanız gerektiği konusunda size yardımcı olabilir.

Token/Asset alım ve satımında piyasanın oluşabilmesi için en basit haliyle, bir alıcının ve bir satıcının olması gerekir. Bir Token/Asset den 1000 adet satın aldığınızda bu, aslında başka birinin bu Token/Asset leri sattığı anlamına gelir. Alım-satım işlemi sırasında alıcıdan ya da satıcıdan herhangi biri, fiyatı yukarı veya aşağı çekerek diğerinden daha agresif veya daha öngörülü olabilir.

Token/Asset'im fiyatı aşağı düşüyorsa bu satıcı tarafın baskın olduğu anlamına gelir, böyle bir durumda genellikle satıcılar ellerindeki Token/Asset leri olabildiğince uygun fiyata elden çıkarma niyetindedirler. Alıcılarsa sakindir ve sadece düşük fiyata Token/Asset almak istiyorlardır. Fiyatlar alıcıların daha yüksek fiyatlara Token/Asset alarak devreye girip agresifleşeceği noktaya kadar düşmeye devam eder, buradan sonra da Token/Asset'in fiyatı yükselmeye başlar.

Satıcı tarafından bakacak olursak, elinde fiyatı çok yükselmiş Token/Asset den tutan bir yatırımcı bu kârı kasasına götürmek adına satış yapıp elindekini bitcoin veya ethereum a dönüştürebilir. Başka bir satıcı ise yüksek fiyattan aldığı Token/Assetleri düşük fiyata satmak zorunda kalabilir, ki bu o satıcının zararda olması anlamına gelmektedir. Bu satıcı, elindeki Token/Assetleri daha büyük zarar etmemek adına hemen elden çıkarabilir. Ayrıca, yatırımcılar yaptıkları araştırma doğrultusunda ellerindeki Token veya Asset'in fiyatının düşeceğini öngördükleri için ellerindekini satışa çıkarıyor da olabilirler.

Peki ama Token/Asset ne zaman satılır ve bunun için en doğru zaman nasıl kollanır?

Birçok yatırımcı Token/Asset almak için doğru zamanı tahmin etmenin güç olmadığını fakat satmak için doğru olan zamanı tahmin etmenin güç olduğunu söyler. Bu bir bakıma doğru fakat yatırımcıların tamamı aynı program ve stratejiye sahip olmadığı için "ne zaman satılmalı” sorusunun cevabı da herkes için aynı değildir.

Yine de aşağıdaki tavsiye niteliğindeki maddeler, elinizdeki Token veya Asset'i ne zaman satmanız gerektiği konusunda size fikir vererek yardımcı olabilir. Ama unutmayın, en doğru zamanlar aşağıda yer alanlarla sınırlı değildir, mevcut durumunuz her şeyi değiştirebilir. Hedef fiyata ulaşılmışsa, genellikle satmanın tam zamanıdır

Hedef Fiyat
Eğer fiyatlar alırken hedeflediğiniz çıtaya ulaştıysa satmanın tam zamanıdır. Profesyonel yatırımcılar bir hisse senedi, Token veya Asset satın alırken, satacakları bir hedef fiyat belirlerler. Token / Asset almadan önce iyice araştırır ve uygun hedef fiyatın ne olduğunu en başından ortaya koyarlar. Daha sonra fiyatı yükselişe geçince ve hedef fiyata ulaşınca hisseleri satışa çıkarıp kâr elde ederler.

Daha İyi Fırsat
Mevcuttan daha iyi bir fırsat önünüze gelirse elinizdeki Token / Asset'leri satmanın tam sırası olabilir. Bir Token/Asset'i diğer bir Token/Asset  olan kâr potansiyeli farkını her zaman karşılaştırın. Fırsat maliyetini kestirmek zor olabilir fakat bu, büyüme ihtimali yeterince cezbedici ise geçici bir süre için bir Token/Asset'e yatırım yapmanın çok daha iyi olacağı anlamına gelebilir.

Bunun anlaşılabilir olması için bir örnek vermeliyim. Elimde ICO dan aldığım 8 cent maliyetli bir token var.
Token'in cari fiyatı 41 cent. Benim Hedef Fiyatım 2 yıla kadar 2 dolar. Elimdeki Token son 2 aydır yatay bir seyir izliyor. Karşıma bir fırsat çıktı, hissiyatım gözüme kestirdiğim Asset'in kısa zamanda (bir kaç hafta) %25 artış yapacağı yönünde. Bu durumda elimdei Token'ın bir kısmını (%30 kadarını) cari fiyatdan (39 cent) satıp. Diğer fırsat gönrdüğüm Asset'e yatırım yapıyorum. Ön görülerimde haklı çıkarsam 3 hafta sonra %20 kar etmiş olarak yeniden ana Token'ıma dönüyorum.

Proje temel taşlarını kaybetmeye başladıysa satmanın zamanı gelmiştir.

Eğer bir projenin temelleri sallanmaya başladıysa, o Token'i çok da oyalanmadan elden çıkarmanın zamanı gelmiştir. Bu işin ideali şöyle olur; Proje yol haritasından top yekün uzaklaşmış,, işlevsel olarak temel elemanlarından danışmanlarından bir kaçını kaybetmiş ise, bu durum Token/Asset 'in fiyatına yansımadan hemen satışa çıkarılır. Bunu yapabilmeniz içinde para yatırdığınız projeyi takip etmelisiniz.

Bu postu buraya kadar okuduysanız hiç kripto paralardan bahsetmediğimi farketmiş olmalısınız.
Bu posta konu olan değerler gerçek hayatta ki hisse senetlerinin kripto para dünyasında karşılığı olan Token / Asset lerdir.

Token ve Asset ler belirli bir adette üretilir aynen bir hisse senedi gibi halka arz edilirler. Bu dünyada buna ICO diyoruz.

1715244195
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715244195
Reply with quote  #2

1715244195
Report to moderator
1715244195
Hero Member
*

Ignore
1715244195
Reply with quote  #2

1715244195
Report to moderator
Remember that Bitcoin is still beta software. Don't put all of your money into BTC!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715244195
Hero Member
*

Ignore
1715244195
Reply with quote  #2

1715244195
Report to moderator
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
April 10, 2018, 06:54:02 PM

Postun başında piyasa kavramını anlatmaya çalışmışsınız ama bence fazla uzatılmış.
Ya alıcılar baskın çıkacak ya satıcılar. üçüncü olasılık yatay piyasa ve hacimsizlik demektir zaten.

Zaten bildiğimiz ama çoğu zaman yapmaya cesaret edemediğimiz şeyleri yazmışsınız. Ben göz göre elimdeki hodl durumdaki değeri bozmamak adına çok fırsat kaçırıyorum.
Bunu yapabilmek cesaret işi.

Hedef fiyat diye bir şey yok aslında bu piyasada;
hisse senedi değil ki bilançosuna bakayım, piyasa değeri / defter değeri oranını hesaplayayım. sektörel analiz yapayım. firmanın gayrimenkullerini araştırıp değerlemesini yaptırayım.
Hedef fiyat olayı kripto para uzayında tamamen temenni bana göre Smiley Bide oranlama mantığı var. ether 1200 dolarken Monero 400 dolardı. ether 300 dolar oldu monero nun 100 dolar olması lazım gibi saçma oranlamalar yapılıyor zaman zaman.

Her şeye rağmen, En azından Token / Asset ile coin'in farkının ortaya konması güzel.

Başarılar dilerim.
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
April 10, 2018, 09:41:15 PM

Yani buna cevap genelde kişiye göre değişir vs gibi oluyor ama doğru zaman kişiden bağımsız, onu tahmin etmek zor bunun için uzun yıllar boyunca kazanılan bilgi ve tecrübe gerekiyor, bu alandaki büyük yatırımcılar daha iyi tahmin edebilir.
hmsr
Full Member

Activity: 798
Merit: 106

👉bit.ly/3QXp3oh | 🔥 Ultimate Launc

View Profile
April 10, 2018, 09:56:47 PM

Ben genelde büyük pump yediği an satıyorum. Uzun süren pump görmedim şuana kadar. Diğer gün kesin düşüyor. Hatta bir daha o değeri göremiyor

yusufmirza
Member
**

Activity: 742
Merit: 19

View Profile
April 10, 2018, 10:09:44 PM

Güzel noktalara değinmişsiniz.Altcoin piyasası ise biraz daha farklı piyasa hisse senetlerine oranla.Bir anda x2 görebildiğiniz gibi bir  anda terste kalıp sermayenizin yarısını da kaybedebiliyorsunuz.O yüzden gireceğiniz coinin aşırı fiyatlanmış olup olmaması da önemli.Bu piyasada bir anda herşeye hazırlıklı olmak lazım.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: