Bitcoin Forum
April 28, 2024, 05:17:34 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin vs. Fiat Para  (Read 399 times)
Coingump (OP)
Member
**

Activity: 108
Merit: 38

One day everyone will use the blockchain.

View Profile
April 14, 2018, 07:33:30 PM
Last edit: November 05, 2021, 06:54:52 PM by Coingump
Merited by omorfi (1), kartalgiunti (1), kaysersozee (1)

Bitcoin ve Blockchain’in Geleceği Bölüm 2: Bitcoin vs. Fiat Para

Blockchain ve onun öncüsü olan Bitcoin her ne kadar belirli bir kitle tarafından artık yatırım aracı olarak veya ödeme sistemi olarak kabul edilse de henüz çok çok yeni bir teknoloji. Alması gereken çok yol var önünde ve bu yolu alırken de karşılaşacağı bazı büyük problemler olacak.

Örneğin TIP'da yüz naklinin yıllar önce yapılabilirliği keşfedilmesine rağmen henüz 2-3 yıldır uygulama aşamasına geçildi. Çünkü söz konusu olan insan hayatı ve hastalığı tedavi etmede ispatlanmamış bir tedavi yöntemi kullanılamaz. Ayrıca ilk örneklerinin ne kadar ilkel olduğunu, sonrasında biraz daha gelişim kaydettiğini hepimiz haberlerde izleyerek görmüşüzdür.

Söz konusu finansal yapılar ve internet tabanlı projeler olunca meslek camiası Hipokrat yemini etmiş gibi davranma etiğinde bulunmuyor haliyle. Henüz projelerinde vadettikllerinin %5'i bile tamamlanmayan, hatta tamamlanması için belki de uzun yıllar emek verilmesi gereken ICO projeleri satış aşamasında çok pembe gözlüklerle baktırabiliyor yatırımcıları. İşte Blockchain'de de yüz nakli örneğindeki aşamalar gibi karşılaşılacak olan sorunlar var. Keşif yapıldı ama daha çok ilkel. Şimdi bu problemleri bir kaç maddede ele alalım:

Bitcoin vs. Fiat Para
Bitcoin veya altcoin ticareti yapan yatırımcıların birçoğunun farkında olmadığı inanılmaz bir devrim yaşandı aslında. Nedir bu devrim?

Devlet otoritesinde olmayan, herhangi devlet tarafından tanınmasına gerek duyulmayan mahiyette "para basıldı" ve bu dünya tarihinde ilk defa gerçekleşti. Daha önce buna benzer, bu yöntemlerin yakınından bile geçen herhangi bir örnek yok dünya tarihinde. Fakat bu devrim bir nevi sakat veya eksik doğdu diyebiliriz. Çünkü hala kripto paralar bir fiat para değerine muhtaç.

Bugün ihtiyacınız olan herhangi bir eşyayı alabilmek için direk kripto para kullanılamıyor. Eldeki kripto para bozdurularak, fiat para cinsinden bir değere dönüştürülerek alım yapılabiliyor. Haberlerde bazen okuduğumuz "xxx" şirketi "xxx" alımlarında Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kabul etti uygulamaları aslında, bu devrimin pratiğe dönüşmesi açısından çok değerli. Ancak burada kastetmek istediğim; en başından fiat para seçeneği devre dışı bırakılarak, doğrudan kullanım alanlarına yönelebilinirdi.

Tabi iç ses olarak hemen şu eleştiri yapılacaktır: "bu şekilde olsaydı kimse kullanmayabilirdi". Peki şunu sorayım ben de: bağımlılık yaratan son yüzyılın internet tabanlı oyunlarında, ilerleme sağlanarak biriktirilen "item"ler vb. sanal araçlar neden değerli? Neden insanlar bu tip ürünleri kendi aralarında değiş-tokuş yapıyor? Çünkü ait oldukları düzende onlara ihtiyaç duyuyorlar. Sınırları çizersen, hareket alanını da sen belirleyebilirsin!

Ölçeklenebilirlik Sorunu
İlk maddede bahsettiğim, bu teknolojinin kullanım alanının en büyük sorunuydu. Şimdiki maddeyse Blockchain'in uzman mühendislerinin bildiği ve onlara göre en büyük olan sorunu. Ölçeklenebilirlik bir uygulamanın artan kullanıcı sayısı oranında verimlilik artışı getirip getirememesi, kullanılabilirliğinin devam edebilmesi durumudur. Blockchaindeki ölçeklenebilirlik sorunu ise daha fazla madenci veya masternode ağa katıldığında blok zincirin kapasitesinin artmamasıdır. Daha fazla madenci veya düğüm, daha fazla güvenlik anlamına geliyor sadece.

Bu soruna geçici çözümler üretildi şimdiye kadar. Mesela Bitcoin Cash'in bir zincir halkasının kapasitesini arttırarak daha fazla işlem kapasitesi ve hızı sloganıyla piyasaya sürülmesi buna bir örnektir. Ancak herkes iyi biliyor ki asıl çözüm bu değil. Nasıl bir çözüm getirilebileceği şuan keşfedilemedi.

Elbet ilerleyen yıllarda bir çözüm yolu bulacaktır mühendisler. Hatta bulmalılar. Şuan ki kısıtlı kullanım alanında bile sorun olan bir noktanın; gelecek beklentileri dikkate alındığında kilitlenme aşamasına gelmesi tehlikesi bile imkan dahilinde.

Bitcoin için bu sorunun çözümünün Lightining Network olması bekleniyor. Fakat LN sisteminin ne kadar merkeziyetsiz bir deneyim sunacağı tartışma konusu. Yine de LN'nin 2018 yazında tamamen kullanıma sunulması bekleniyor. Zaten piyasanın böyle bir ivmeye ihtiyacı var. Bu haberle güzel bir yatırım sezonunun geçmesini bekliyorum. Ancak tekrarlamakta fayda var, hem kullanılabilirliği belirsiz hem de piyasa tamamen bu beklentilerle yatırım yönetimine uygun değil. Bir çok bilinmezlik var daha yolumuzda. Mesela Japonya'da bu yaz yapılacak olan G20 zirvesi, beklenen olumlu yansımada bulunacak mı, yoksa aksi bir gelişme mi yaşanacak? Bekleyip göreceğiz.

Karşılaşılabilecek Blockchain problemleri yazısını çok uzun olup sıkmaması açısından burada keserek diğer maddeleri sonraki yazıya bırakıyorum. En azından bu bölümde en fazla göze batan; sistemin devamlılığı açısından en kritik sorunları anlatmış olduk.

Serinin ilk Yazısı
1714324654
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714324654
Reply with quote  #2

1714324654
Report to moderator
1714324654
Hero Member
*

Ignore
1714324654
Reply with quote  #2

1714324654
Report to moderator
1714324654
Hero Member
*

Ignore
1714324654
Reply with quote  #2

1714324654
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
udonmez
Sr. Member

Activity: 686
Merit: 359

View Profile
April 14, 2018, 07:34:38 PM

guzel bir yazi olmus bir cok noktaya parmak basiyor. tesekkurler.
Nikonik
Newbie
*

Activity: 123
Merit: 0

View Profile
April 14, 2018, 10:20:35 PM

Hala merit alamaması üzücü olmuş açıkcası. Güzel bir yazı olmuş ancak doğru yerde açmadığını düşünüyorum başlığı.
omorfi
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 264

View Profile
April 14, 2018, 10:59:28 PM

Eline sağlık güzel değerlendirme olmuş. Şu anda bitcoin olsun diğer kriptoparalar olsun emtia muamelesi görüyor. Bu durumda gayet normal borsada hisse senedi mantığında işlem görüyor nitekim. Borsada yüksek marjlı hareketler yaptıkçada emtia olarak kalacak. Ben bir esnaf olarak bitcoinle ödeme almayı, bitcoinin ortalama üretim maliyetine çok yakın olduğu anlarda kabul ederdim. Bitcoinin pahalı olduğunu düşündüğüm anlarda bitcoinle ödeme kabul etmek istemezdim. Bu emtia durumuna rağmen bitcoinle alışverişler yayılmaya devam ediyor. Ve daha yayıldıkçada bitcoinin değeri artmak zorundadır gibi bir sonuç çıkabiliyor ortaya. Öte yandan lightining networkle transfer maliyetleri düştükçe acaba bitcoin fiyatlarını aşağı yöne baskılarmı diye düşünmedende edemiyorum doğrusu.
kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
April 15, 2018, 02:28:06 AM

Çok güzel ve akıcı olmuş teşekkür ederim. Bundan sonraki yazılarınızı da takip edeceğim. Önceki yazılarınızı da merak ettim onlara da göz gezdirecem

kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
April 15, 2018, 07:20:05 PM

Bilgi birikimini ve bunu yazıya dökme olayını gerçekten beğendim. Meritimi de verdim. Yazılarının devamını da izleyeceğim gerçekten dikkat çekici  Undecided

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Druvax
Full Member

Activity: 364
Merit: 100

View Profile
April 16, 2018, 06:20:40 AM

harika bir içerik gerçekten. insanlar halen btc yi bir para olarak görmüyorlar. belli bir kesim tabiki. ama onlarında haklılık payı var. para olmanın bir çok özelliğini taşıyor olsada bazı noktalarda fiat para ile kıyaslanınca geride kalıyor btc. bu orunlar zamanla çözülür mü bilemem ama btc paraya olan bakış açımızı değiştirdi diyebilirim.
stratosfer
Newbie
*

Activity: 23

View Profile
June 22, 2018, 05:17:35 PM

Güzel bir yazi olmuş ve gerçekten bilgilendirici, elinize sağlık,
needestor
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
June 23, 2018, 07:21:51 PM

Gerçekten çok teşekkür ederim, ilginç ve bir çok konuda bilgilendirici bir yazı paylaşımı olmuş, umarım her zaman şansınız da güzel olsun, bu tür paylaşımlar çoğalmalı ki bizlerde sizin gibi bilgi konusunda zenginleşelim, tekrar sağolun şansınız açık olsun.
beklenmeyenmisafir
Member
**

Activity: 210
Merit: 10

View Profile
June 24, 2018, 10:58:31 PM

elinize sağlık hocam güzel bir yazı olmuş, bence   kriptoparaların geleceği açık, internet var olduğu sürece kripto paralar olacak, artık yeni bir düzen başladı
TelliKilimci
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
June 27, 2018, 08:38:24 PM

Öncelikle yazıyı beğendim konuya hakimsiniz ve siteniz benim gibi kaynak arayanlara iyi bir kaynak olacak gibi görünüyor. Tasarımı beni biraz yordu ama önemli olan içeriği, teşekkür ederim
coinners
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile
June 28, 2018, 12:25:15 AM

mükemmel bir içerik, merit olarak hesabın anahtarını bırakabilirim Cheesy
ferrariye çarpan şahin misali.
çünkü bu kadar az merit alması üzücü, teşvik edilmeli ki daha olsun.
petrichor
Member
**

Activity: 406
Merit: 12

View Profile
June 28, 2018, 03:07:02 PM

Güzel bir yazı olmuş hocam elinize sağlık. Bu tarz bilgilendirici ve aydınlatıcı içerikler arttıkça, insanların korkuları da azalacaktır bitcoin hakkında. Blockchain konusunda tamamen katılıyorum ayrıca. Umarım yazılara devam edersiniz.
Farkimifarket
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
June 28, 2018, 04:40:34 PM

fiat paranın zaten ömrü bitti bitecek, artık elektronik paraya adapte oldu insan oğlu, bunun bir kısmı da kripto para olacak
beypazmad
Jr. Member
*

Activity: 406

View Profile WWW
July 13, 2018, 10:54:43 PM

halihazırda var olan tüm sorunları zmanla çözülür çözülmek istendikten sonra. bitcoin sadece blockchain teknolojisiyle değil para olarak görülmesi ve insanlara özgürlüğü hissettirmesiyle de değerlendirilmeli.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
67semih
Jr. Member
*

Activity: 630

View Profile WWW
July 15, 2018, 04:25:19 PM

Aslinda bu donusum kredi kartlarinin kullanima gecmesi ile zaten baslamisti. Kripto para birimleri bunu bir adim ileri tasiyarak donusumu hizlandirdi sadece. Sonucta 5 10 yil sonra kimsenin kagit veya demir para kullanacagini sanmiyorum. Bu nedenle birbiriyle karsilastirmak pek mantikli gelmiyor. Eninde konunda fiat para birimleri yerini digital paralara birakacak ve bu simdiden basladi denebilir.
seymen
Newbie
*

Activity: 112

View Profile WWW
August 16, 2018, 10:26:35 AM

cidden çok iyi bir bilgilendirme olmuş o kadar güzel açıklamalara yer vermişsin onun için tebrik ederim ve bu platformda böyle faydalı bilgiler paylaştığın için emeğine sağlıkk...
Farkimifarket
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
August 16, 2018, 09:06:23 PM

bitcoin kolayca fiat paranın yerini almaz diye düşünüyorum, ama uzun vadede neden olmasın hocam bence olur
DevSoft
Sr. Member

Activity: 357
Merit: 250

View Profile
August 16, 2018, 11:03:22 PM

Güzel bir yazı eline sağlık. Ben de bitcoinin bir gün fiat paranın yerini alacağını düşünüyorum.
magiconumati
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
August 27, 2018, 06:22:21 AM

gayet anlaşılır bir dilde yazılmış bir yazı olmuş teşekkür ediyorum
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: